Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 

Blestemul de mama?

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#19
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Exista blesteme mai mult ca sigur, chiar daca nu credeti. Cand era mica, mama mea a ras de cineva cu handicap fizic si ala a blestemat-o sa faca si ea un copil la fel sa vada cum e. Si asa a fost.

#20
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010
Cand eram mic, lucram in constructii la cineva, dadeam la mana cuie, etc, chestii usoare.
Am cunoscut atunci un muncitor care divortase de sotie si spunea ca la blestemat. Omul ala, zilnic se lovea. Ba calca in cuie, ba cadea de pe scara, ba isi dadea cu ciocanul peste deget. A vorbit cu cineva si ia spus ca ii blestemat dar el nu a crezut. Dupa 1 saptamana (cred) trecand un pod ca sa ajunga la noi (la servici), sa rupt podul (era de fapt o punte din lemne, veche) si a cazut in apa. Care erau sansele ca tocmai lui sa i se intample? Toti am trecut pe acolo si nici macar nu a scartait puntea aia. Dupa acest incident, sa dus la un calugar pe nu stiu unde. Si i sa zis sa paraseasca Romania pentru nu stiu cat timp (6 luni, cred), ca altfel va muri, si ia zis ca el (calugarul) nu ii in stare sa desfaca acel blestem, fiind foarte bine facut. A plecat 4 luni la niste rude in Italia, dar a venit acasa din cauza ca ia murit mama. Dupa ce si-a inmormantat mama, iesind de la cimitir, un betiv la calcat cu masina pe trecerea de pietoni (aparand si in ziar) si a murit. Care sunt sansele?

#21
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

View PostBusiness_style, on 21 aprilie 2014 - 16:44, said:

Asculta nu asculta...se intampla. Dumnezeu nu ar trebui sa permita blestemele, nu sa le si / doar asculte, daca ii sa o luam asa!
Deci să îți fie clar: Dumnezeu nu face nici un blestem și nu blestemă pe nimeni. El e doar iubire și El face doar bine. Dracu se ocupă atunci când cineva e blestemat. Care e faza cu blestemul? Atunci când o persoană ajunge atât de îndrăcită e posibil ca dracul să o asculte și să îi facă rău la persoana respectivă. Partea mai nasoală e că, îți place sau nu, nu scapi de blestem așa ușor. S-au mai dus alții la nu știu ce vrăjitoare să le scape de blesteme și iarăși atunci vine un alt drac și te scapă de blesteme (exceptând cazul în care vrăjitoarea nu e ceva șarlatan cum sunt cam toate) dar sufletul este al lui.

Blestemele nu au putere pentru cineva care trăiește în Hristos deoarece dracul nu Îl suportă pe Hristos. Așa că o cale sigură de a scăpa de blestem este apropierea de Biserică. Dar aici apar alte probleme. Eu am mai citit despre viața ta și, deși te respect pentru faptul că te-ai luptat cu viața și ai reușit, totuși felul în care ai reușit nu e foarte ok din punct de vedere creștinesc. Cred că știi și tu că anumite activități de-ale tale nu sunt foarte creștinești. Așa că dacă tu vei încerca să te apropii de Biserică iarăși diavolul va avea putere să îți facă praf afacerile deoarece afacerile tale îl cam implică pe el. Deci cât timp te legi de diavol: ori prin afaceri, ori prin faptul că nu te-ai legat de Dumnezeu atunci diavolul are putere asupra ta.

Care e concluzia? Nu prea ai ieșire din asta dacă vrei să îți meargă și afacerile și să nu poți fi atins nici de blesteme (sau să te scapi de ele). Așa că sper, pentru binele tău financiar, că faza cu blestemul e doar în capul tău. DIn păcate Dumnezeu nu e un duh magic care dacă dai bani la un preot să scoate părticele sau să facă cine știe ce să te scape de drac. El te scapă de drac atunci când îi dai tu drumul. Și nu fă tâmpenia să asculți de preoții care spun că te scapă de blesteme dacă le plătești nu știu ce slujbă. Marea lor parte (ca și vrăjitoarele) sunt șarlatani iar ceilalți sunt vânduți diavolului.

În încheiere aș vrea să spun o mică povestioară despre blesteme. O femeie care financiar stătea destul de bine a pus-o dracu să se ducă la o vrăjitoare să îi facă niște vrăji pentru nu știu ce. Vrăjitoarea a observat că femeia era cam slabă de duh așa că a început de la un moment dat să o amenințe că dacă nu îi dă atâtea sute de euro o blestemă. Și femeia i-a dat și vrăjitoarea iarăși o amenință. Și a ținut asta destul de mult încât săraca femeie de la o femeie plinuță a ajuns să fie piele și oase (de la stres că va fi blestemată de vrăjitoare bineînțeles). A ajuns la o mănăstire unde era un călugăr (cel care ne-a spus întâmplarea). Și ce a zis călugărașul nostru? I-a spus femeii să stea vreo 2-3 săptămâni la mănăstire și să îi dea telefonul lui. Sună vrăjitoarea: "Unde e doamna X?" și îi răspunde călugărul: "Tu las-o pe aia în pace și vorbește cu mine." Și apoi începe vrăjitoarea cu amenințările: "CĂ dacă nu îmi dai pe X te blestem să ai doar necazuri și ghinoane etc." iar călugărul îi răspunde: "Bleastă-mă." Femeia mai încearcă să îl amenințe dar călugărul îi spune: "Ți-am spus să mă blestemi". Și a mai încercat câteva zile vrăjitoarea să mai sune la acel număr dar a dat doar de călugărul respectiv și așa a scăpat acea doamnă de vrăjitoare. Deci nu era vorba de blestem - ne explică acel călugăr - ci săraca femeie era prea speriată de blesteme încât a putut fi ușor manipulată.

#22
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010

View Postovidiu_ms, on 21 aprilie 2014 - 17:01, said:

Daca asa sta treaba de ce nu te duci la o manastire, le explici maicutelor si le rogi sa te ajute?  In schimb le ajuti cu ce au ele nevoie..
Sunt tare curios de unde ai avut tu atatia bani. Vreo matusa tamara sau ceva?
Pai o sa merg, de asta am si scris aici. Dar am inteles ca biserica nu ii de acord cu asa ceva, si nu orice preot te poate ajuta !

Nu am avut nici o matusa Tamara, am plecat de jos, chiar de pe strazi, muncind cu ziua cand eram in liceu. Dar norocul si felul meu de a fi ...ma ajutat sa "cresc" incetul cu incetul, nu peste noapte.

View Postdan-s, on 21 aprilie 2014 - 17:06, said:


Interesant.
Ce ii drept, eu de biserica, m-am indepartat cam cu totul. Adica nu m-am spovedit de...10 ani? Posted Image
Iar la biserica merg cand ii vreo inmormantare sau nunta, in rest, rar, 1 data la 3 luni merg si mai pun o lumanare...
Am ajuns sa nu mai am incredere in biserica din cauza ca a ajuns comerciala...Dar dau de pomana la saraci cam zilnic, merg la o casa de copii si duc diverse, am o batrana straina careia ii mai duc una alta, o ajut. Ma rog acasa...dar la biserica nu prea merg.

#23
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postdan-s, on 21 aprilie 2014 - 17:06, said:

Blestemele nu au putere pentru cineva care trăiește în Hristos deoarece dracul nu Îl suportă pe Hristos. Așa că o cale sigură de a scăpa de blestem este apropierea de Biserică. Dar aici apar alte probleme. Eu am mai citit despre viața ta și, deși te respect pentru faptul că te-ai luptat cu viața și ai reușit, totuși felul în care ai reușit nu e foarte ok din punct de vedere creștinesc. Cred că știi și tu că anumite activități de-ale tale nu sunt foarte creștinești. Așa că dacă tu vei încerca să te apropii de Biserică iarăși diavolul va avea putere să îți facă praf afacerile deoarece afacerile tale îl cam implică pe el. Deci cât timp te legi de diavol: ori prin afaceri, ori prin faptul că nu te-ai legat de Dumnezeu atunci diavolul are putere asupra ta.
Cred că nu ai prea citit Biblia, atunci.

#24
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Daca ai credinta in Dumnezeu, nimeni nu-ti poate face rau.
Cat despre mama ta ca s-a dus la biserica sa blesteme, asta e o tampenie.
Niciun adevarat preot nu va lucra cu diavolul.

#25
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008
Blestemele nu exista decat in capul vostru. Sansele sa se intample ceva nasol pe parcursul a 60-80 de ani sunt de aproape 70%, nu am intalnit om caruia sa nu i se intample o nenorocire macar.
Asa ca terminati cu prostiile si apucati-va de bautura, e un sport mai sanatos decat blestemele si religia.Posted Image

#26
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postdanutz96, on 21 aprilie 2014 - 17:58, said:

Daca ai credinta in Dumnezeu, nimeni nu-ti poate face rau.
Cat despre mama ta ca s-a dus la biserica sa blesteme, asta e o tampenie.
Niciun adevarat preot nu va lucra cu diavolul.
Pentru început trebuie să înţelegeţi sensul blestemului , practic este o avertizare pentru  cel care comite o greşeală  şi nicidecum "aruncarea "  unei nenorociri

Preoţia astăzi este satanică , acea preoţie biblică s-a încheiat odată cu lucrarea Marelui Preot Hristos Isus , şi tot el va rămâne preot pentru veşnicie .

Pentru bani este dispus să facă multe mizerii unul din ăsta , chiar să îndemne la crimă .

#27
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007

View Postdanutz96, on 21 aprilie 2014 - 17:58, said:

Niciun adevarat preot nu va lucra cu diavolul.
Dare you to bet on this!Point!. https://www.google.r...stemele&spell=1

#28
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,168
  • Înscris: 19.01.2008
@initiator: "Blestemele" au puterea pe care le-o dam noi asupra noastra.
Cred ca poti depasi problemele pe care le ai schimband modul de a gandi. Trebuie fii convins ca nimeni nu-ti poate face rau cu gandul. Incearca niste tehnici de programare mentala (de autosugestie) si vei vedea progrese.

#29
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postdanutz96, on 21 aprilie 2014 - 17:58, said:

Daca ai credinta in Dumnezeu, nimeni nu-ti poate face rau.
Cat despre mama ta ca s-a dus la biserica sa blesteme, asta e o tampenie.
Niciun adevarat preot nu va lucra cu diavolul.
Iov a avut credință sau nu?

#30
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Scuze, nu exista blestem, ochi rau, farmece, legaturi sau dezlegaturi.
asa cum muncitorul ala era "blestemat" sa tot calce in cuie, colegul lui probabil era "blestemat" sa calce peste cuie fara probleme...
Deci, depinde de care parte a batului apuci.

Edited by vio69a, 21 April 2014 - 20:04.


#31
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006

View Postmario_bril, on 21 aprilie 2014 - 18:29, said:

Iov a avut credință sau nu?
a avut credinta...dar nu a fost de neatins. a suferit mult....chiar daca a fost credincios.
blestemele chiar exista. chiar in biblie gasim cateva....asta pentru cine crede biblia.
in familie am o matusa....fiul ei de doar 27 de ani era mort dupa o "lady" de 35 si cu 3 prunci din flori....
matusa asta o tot umblat pe la un popa din zona noastra, zona salajului, si a citit ala o gramada de "rugaciuni negative" si alte minuni. dupa 2 saptamani fiul ei s-a despartit de respectiva. dar si de lumea asta intr-un accident stupid, a fost lovit de o masina cand iesise de la ea sa mearga acasa. la volanul masinii fiind un politist. va dati seama...proces...procuratura....sentinta ...tipic romaneasca  - mortul e vinovat.
pacat ca a avut acel baiat tanar aceasta soarta. aceasta soarta o merita hoasca de baba si respectivul popa - "om a lui Dumnezeu".  
si ca o paranteza...nu am nimic cu nimeni...de ceva timp eu personal am cam renuntat la religia in care ne`am nascut majoritatea poporului roman, ortodoxia....si sunt mult mai linistit...mult mai stapan viata...cu toate ca probleme vin..."cineva" ma ajuta sa merg mai departe.
eu zic sa zici o rugaciune simpla....la fel ca si vamesul la sinagoga....nu cuvinte pompoase...cauta in biblie luca 18 ..nu dau eu sfaturi nici lectii de teologie.. dar e bine de stiut.....

13 Vameşul stătea departe şi nu îndrăznea nici ochii să şi-i ridice spre cer; ci se bătea în piept şi zicea: „Dumnezeule, ai milă de mine, păcătosul!”
14 Eu vă spun că mai degrabă omul acesta s-a coborât acasă socotit neprihănit decât celălalt. Căci oricine se înalţă va fi smerit; şi oricine se smereşte va fi înălţat.”
o rugaciune face mult. laso pe mama ta... nu te gandi la nici un blestem. daca dumnezeu e de partea ta...nimic nu ti se poate intampla.

#32
flavius1990

flavius1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.08.2007
Prietene, omu' si-o face cu mana lui. Intotdeauna. Parca is prea tragice toate povestile tale .. Mai taie din ele .. sau revino-ti.

#33
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Exista energii negative in univers. Pe care ti le atragi sau le respingi. De ce crezi ca prostul e fericit? Nu se gandeste la lucruri negative si are noroc.

#34
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010

View Postvladutgm, on 21 aprilie 2014 - 18:27, said:

@initiator: "Blestemele" au puterea pe care le-o dam noi asupra noastra.
Cred ca poti depasi problemele pe care le ai schimband modul de a gandi. Trebuie fii convins ca nimeni nu-ti poate face rau cu gandul. Incearca niste tehnici de programare mentala (de autosugestie) si vei vedea progrese.
Nu stiu cat m-ai urmarit pe acest forum, dar practic psihologia (nelicentiat), ajut oameni on/offline cu rezultate laudabile. Am peste 50 de sedinte psihologice luat la activ pentru dezvoltare personala, gandire, etc. Astfel, sunt foarte deschis la minte, si vad lucrurile din toate perspectivele posibile. Dar dupa cum stii psihologia are la baza si statistica, iar cand o serie de intamplari asemanatoare se repeta intr-un timp relativ scurt, probabilitatea ca acestea sa fie influentate "din-afara" este foarte mare. Deci in nici un caz nu-i in capul meu problema...  

View Postvio69a, on 21 aprilie 2014 - 20:04, said:

Scuze, nu exista blestem, ochi rau, farmece, legaturi sau dezlegaturi.
asa cum muncitorul ala era "blestemat" sa tot calce in cuie, colegul lui probabil era "blestemat" sa calce peste cuie fara probleme...
Deci, depinde de care parte a batului apuci.
Da, asa ar fi logic, normal! Diferenta ii ca pana la divort, acel om nu era genul impiedicat, ghinionist. Si toata lumea se mira de ceea ce i se poate intampla, iar el nu credea in blesteme si lucruri de genul, fiind convins de restul sa apeleze la un preot...Desigur, depinde si cum vezi lucrurile, dar unele lucruri par a fi ciudate la propriu.

View Postflavius1990, on 21 aprilie 2014 - 21:13, said:

Prietene, omu' si-o face cu mana lui. Intotdeauna. Parca is prea tragice toate povestile tale .. Mai taie din ele .. sau revino-ti.
Prea tragice??? Si inca nu am zis tot !!!
Tocmai asta ii si motivul pentru care mi se pare ciudata treaba. Ii normal ca ceva sa-ti mearga aiurea, dar chiar tot, pe toate partile, dintr-o data...ii prea de tot.
Cat despre "mai taie din ele", sunt anonim, nu am ce castiga daca mint, nu ma plateste nimeni pentru posturi in plus sau de senzatie...dar fiecare ii liber sa creada ce doreste, toti avem dreptul la exprimare Posted Image

Multumesc la toata lumea pentru sfaturi / pareri, inclusiv pentru toate PM-urile care m-au ajutat moral si sper sa ma ajute si spiritual, sunand zilele astea !

Edited by Business_style, 21 April 2014 - 21:53.


#35
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostBlue_Ivy, on 21 aprilie 2014 - 21:51, said:

Nu se gandeste la lucruri negative si are noroc.

Pana cand, de atatea ganduri, intra cu masina in stalp.
Caci daca exista lumina in univers, nu inseamna ca daca nu te gandesti la ea, nu o vezi...

View PostBusiness_style, on 21 aprilie 2014 - 21:52, said:

Desigur, depinde si cum vezi lucrurile, dar unele lucruri par a fi ciudate la propriu.


Da, sunt multe lucruri inca ciudate...telepatia...de exemplu.
Dar cand se va descifra cauza nu va mai fi ciudata

#36
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View Postmario_bril, on 21 aprilie 2014 - 18:29, said:

Iov a avut credință sau nu?

Iov este o fabula, povestea lui este umflata cum erau umflate rapoartele comunistilor privind recoltele, tot timpul aveam recolte record. Ia tu orice om de pe planeta si trece-l prin ce a trecut Iov si o sa isi blesteme si ziua in care s-a nascut cu atat mai mult zeul, nu ai habar de maniera in care isi blestemau evreii zeul atunci cand au ajuns in lagarele de concentrare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate