Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 

Cum se calculeaza consumul la un led ?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
bobyca2003

bobyca2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 04.02.2006

 Dexter Dude, on 21 aprilie 2014 - 16:02, said:

Presupunand  ca pe led-uri la 5W disipati cad 9V ( practic s-ar cred ca ar fi ceva mai mult ) => 5w/9V = 555mA  curent prin leduri  .Pe rezistenta de balast o sa cada   12-9V =3V  care la un curent de 555mA inseamna 1.6W pierduti pe rezistenta .
   Cum un astfel de alimentator (ieftin ) are un randament de circa 80%  (practic poate fi mai bun ) obtinem :
  12V la 555 mA => 6.6W putere consumata in secundar .Tinand cont de randamentul alimentatorului de 80% => de la retea se va consuma cei
6.6W +  0.2x6.6W  = 6.6 + 1.32W ~= 8W
  Deci pentru a folosi un led la 5W consumam 8W => un randament total de 62% .

  Solutia mai complicata era modificarea sursei de tensiune constanta 12 in sursa de curent constant obtinandu-se astfel si un randamnt mai bun .
am inteles... deci solutia cu driver in comutatie e cea mai buna ! Bine ca nu ar fi mare pierdere de cativa wati ... daca pe la 20w obtii o lumina destul de puternica... in schimb cu un bec de 20w lumina incandescenta ... e aproape intuneric... :)

#20
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Evident că puterea consumată e mult mai mare în cazul tău (cea mai multă tensiune cade pe rezistenţă, nu pe led, de aceea rezistenţa disipă cît un bec clasic, cu filament) decît în cazul realizării unui montaj fie cu transformator coborîtor, fie cu sursă în comutaţie (cum sînt driverele din becurile cu LED care se găsesc în comerţ).

Dacă e doar un montaj de test, să-ţi încerci talentele de bricoleur, merge şi aşa...
Dacă vrei să ardă non-stop, mai bine dai 20 lei sau cît e un bec cu LED industrial... o să te şi ţină mai mult decît improvizaţia ta, iar la consum, nu suferă comparaţie. Un bec cu LED de 10W consumă 10W şi atît. La tine consumă 10W ledul şi încă 40W rezistenţa.

#21
bobyca2003

bobyca2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 04.02.2006

 XON-XOFF, on 21 aprilie 2014 - 17:32, said:

Evident cã puterea consumatã e mult mai mare în cazul tãu (cea mai multã tensiune cade pe rezistenþã, nu pe led, de aceea rezistenþa disipã cît un bec clasic, cu filament) ...
Pai chiar am renuntat la rezistenta ca se incalzea si am pus un bec de 40w in serie cu ledurile... si becul la consumul ala aproape dadea lumina cat ledurile ! :)
Am inteles ca nu e randament..
Totusi al naibii de scumpe becurile astea cu led acuma... pana mai scade preturile majoritatea tot becuri clasice folosim... si de aceea e tentant ,ca ledurile sunt destul de ieftine... si sper si eu ca orice om ... poate,poate exista vre-o solutie ieftina care nu a gasit-o pana acu niciunu sau e gasita dar sta degeaba in vre-un coltz de net!

#22
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
solutii ieftine sunt. Mergi intr-o piata in care se vand chestii vechi si o sa gasesti ceva de genul unui alimentator de router la 12V sau o sursa de laptop sau un monitor vechi din care recuperezi sursa , o sursa ATX veche inca functionala , o imprimanta veche, etc si in functie de noroc o sa faci rost de o sursa la 5-20 lei. Poate trebuie facute mici modificari la ele ca sa le transformi in surse de curent nu de tensiune dar asta deja e foarte simplu.

#23
bobyca2003

bobyca2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 04.02.2006

 chilly willy, on 21 aprilie 2014 - 18:51, said:

solutii ieftine sunt. Mergi intr-o piata in care se vand chestii vechi si o sa gasesti ceva de genul unui alimentator de router la 12V sau o sursa de laptop sau un monitor vechi din care recuperezi sursa , o sursa ATX veche inca functionala , o imprimanta veche, etc si in functie de noroc o sa faci rost de o sursa la 5-20 lei. Poate trebuie facute mici modificari la ele ca sa le transformi in surse de curent nu de tensiune dar asta deja e foarte simplu.
Pi si cum agat eu de tavan ditamai sursa... ca cade lustra cu totul... eu ma refeream la ceva micutz... condensatorul e tentant... sursa in comutatie gen incarcator de telefon si ea pare maricica... dar daca se scoate carcasa e acceptabil...
Dar am un presentiment ca deja exista vre-o solutie cu mosfet sau triac...

#24
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
un alimentator pentru router pe care l-am luat cu 5 lei si care da 12V/2A e mai mic decat un pachet de tigari. Cred ca acel condensator pe care vrei tu sa-l pui e mai mare decat sursa asta. Sigur ca exista si solutii cu mosfet si cu circuite dedicate in comutatie dar nu cred ca vei iesi mai ieftin decat sa modifici o sursa recuperata.

#25
bobyca2003

bobyca2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 04.02.2006

 chilly willy, on 21 aprilie 2014 - 19:20, said:

un alimentator pentru router pe care l-am luat cu 5 lei si care da 12V/2A e mai mic decat un pachet de tigari. Cred ca acel condensator pe care vrei tu sa-l pui e mai mare decat sursa asta. Sigur ca exista si solutii cu mosfet si cu circuite dedicate in comutatie dar nu cred ca vei iesi mai ieftin decat sa modifici o sursa recuperata.
Eu ma refeream la un montaj simplu cu mosfet ,eventual cu o punte redresoare si un rezistor... sunt constient ca nu are rost sa construiesc o sursa in comutatie de 12v si 2 amperi ... cand se gasesc,asa cum spuneai, pe toate drumurile...

#26
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Am impresia ca vrei sa inventezi apa calda. Daca asa scrie in instructiuni ca cea mai rentabila metoda de a alimenta ledurile de putere  e o sursa de curent constant, sa nu iti inchipui ca cei care au stabilit acest lucru, nu au facut toate incercarile pe care le faci tu, ba poate chiar mai multe. Asa ca, te sfatuisc sa nu-ti mai arzi ledurile de pomana, indiferent cat de ieftin le-a cumparat firma de la care le-ai "procurat". Vrei rentabilitate, respecta cerintele impuse de producator. Restul, e un hobby care-ti consuma bani. Degeaba.

#27
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
oricum o intorci ca sa obtii 9-11V la cca 700mA cat necesita un LED din ala ai nevoie de comutatie. Nu poti folosi un regulator liniar din cauza puterii foarte mari pe care o va disipa. In plus LED-ul nu tolereaza prea bine un curent cu pulsatii foarte mari asa cum ar tolera un bec si in plus chiar daca folosesti un regulator cu triac ca la becuri setat undeva catre minim si led-ul inseriat cu o rezistenta o sa ai o lumina cu un flicker deranjant. Becurile cu LED ieftine folosesc o punte, un condensator si un rezistor dar folosesc multe LED-uri de 20mA inseriate. Unele nici nu au punte , pun LED-urile grupate antiparalel si inseriate dar tin putin ca sunt fortate la pulsuri mai mari de curent. Nu merge aceasta solutie la tine. Singura solutie rezonabila e o sursa in comutatie cat mai mica recuperata si eventual ii scoti carcasa ca sa o poti camufla undeva.

Edited by chilly willy, 21 April 2014 - 19:44.


#28
bobyca2003

bobyca2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 04.02.2006

 myshyk, on 21 aprilie 2014 - 19:37, said:

Am impresia ca vrei sa inventezi apa calda. Daca asa scrie in instructiuni ca cea mai rentabila metoda de a alimenta ledurile de putere  e o sursa de curent constant, sa nu iti inchipui ca cei care au stabilit acest lucru, nu au facut toate incercarile pe care le faci tu, ba poate chiar mai multe. Asa ca, te sfatuisc sa nu-ti mai arzi ledurile de pomana, indiferent cat de ieftin le-a cumparat firma de la care le-ai "procurat". Vrei rentabilitate, respecta cerintele impuse de producator. Restul, e un hobby care-ti consuma bani. Degeaba.
As fi vrut eu sa le fi luat de la firma de la care lucrez... Din pacate firma care lucrez eu e in Italia... mai precis in calabria si e formata din 2 persoane ... un unchesh la 60 de ani care se roaga de astia cu bani sa le puna piatra prin curte si eu !Si facem niste lucrari unicat ,frumoase ... dar din pacate platita putin. Eu pentru 30 de euro pe zi i-mi rup spatele cu cimentul si piatra de dimineata pana seara... si printre putinele "alinari ale sufletului" e si asta cu electronica informatica si mai curand de cumparat piese ieftine de la chinezi!
Ideea mea era sa le revand... dar parca ma mananca palmele cand le vad asa frumusele... :)

Edited by bobyca2003, 21 April 2014 - 19:47.


#29
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
decat sa dai banii castigati greu pe piese ieftine de kkt la chinezi mai bine recupereaza piese din diverse aparate pe care le iei gratis ceva gen dumpster diving cum face australianul asta care castiga considerabil mai mult ca tine.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/65_TMxsmfiw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
bobyca2003

bobyca2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 04.02.2006

 chilly willy, on 21 aprilie 2014 - 19:53, said:

decat sa dai banii castigati greu pe piese ieftine de kkt la chinezi mai bine recupereaza piese din diverse aparate pe care le iei gratis ceva gen dumpster diving cum face australianul asta care castiga considerabil mai mult ca tine.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/65_TMxsmfiw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Eu cred ca tot ce cumparam azi de pe piata sunt de la chinezi... si depinde ce cumperi de la chinezi ... la cele care au pretzuri de kkt nu te astepta la prea mult... de fapt si in uniunea noastra draga europeana se practica acelasi lucruri.
Chinezii fac si lucruri bune... dar din pacate costa si europenii s-au invatat sa cumpere de la chinezi doar lucrurile ieftine...si apoi zic ca se strica repede...
Te intrebi oare cu cat se umfla preturile la obiectele cumparate din china si apoi revandute in europa ca marfa buna?
Eu zic ca e pacat sa dam cu presupusul in amaratii aia care chiar produc ceva,economia lor merge inainte pe cand a noastra se prabuseste...

Si in al doilea rand,referitor la video, de unde asa ceva aici in Calabria,astia sunt cred cei mai zgarciti de pe mapamond,si gunoaiele de aici sunt mai infecte ca in romania...
Am muncit pe la Firenze in nord... dar acolo era gunoiul pe tipuri... o zi cu sticla,o zi cu plasticul,o zi cu cartonul... fiecare tip de gunoi i-l puneai intr-un sac de o anumita culoare si-puneai la poarta intr-o anumita zi...
Dar m-am departat tare de subiect...

Astea or fi bune ? la cei 300 ma nu cred ca incalzeste prea tare ledul si poate fi folosit fara radiator... daca nu ... cred ca o sa cumpar de leduri de 1w!
http://www.aliexpres...1802231548.html

Edited by bobyca2003, 21 April 2014 - 20:11.


#31
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

 bobyca2003, on 21 aprilie 2014 - 14:22, said:

Da ! Palpaie!
Nu daca si as pune un condensator electrolitic mai mare... cred ca ar fi o idee...
Am sa incerc si asa !

Deci 220v e tensiunea masurata intre varfurile sinusoidelor ? Negative si pozitive ? ma cam incurca 220v asta...

Nu pune condensator daca nu pui dioda!!! Tine cont de asta: fara electrolitici pe CA!

#32
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 29.05.2004

 bobyca2003, on 21 aprilie 2014 - 13:41, said:

dar am vazut ca mai e nevoie de un radiator pe masura,deoarece ledul se incalzeste tare ... apoi un driver care sa dea un curent constant si o tensiune constanta... etc...)

Driverul pentru leduri da curent constant, nu si/sau tensiune constanta. Tensiunea e variabila, se urmareste mentinerea unui curent stabil prin led. Dupa ce se incalzeste, tensiunea scade pentru ca altfel ar creste curentul si in acest fel il pastreaza constant.

 silviuseal, on 21 aprilie 2014 - 14:16, said:

Sau daca ai redresa doar o semialternanta  (cu o dioda) ai obtine doar 110 v, dar e posibil ca ledurile sa pilpiie vizibil.

Chestia asta ar merge poate la un resou sau eventual la niste becuri. O dioda in serie nu reduce de fapt tensiunea (nu mai e sinusoida, e schioapa, ii lipseste o alternanta), ea ramane tot de 310 V (varf), doar ca i s-a amputat una din alternante. Cum spuneam, un resou ar merge pacalit dar un led s-ar putea sa n-apuce sa faca media tensiunii la borne, ci sa cada lat la tensiunea de varf a unei singure alternante.

 chilly willy, on 21 aprilie 2014 - 18:51, said:

solutii ieftine sunt. Mergi intr-o piata in care se vand chestii vechi si o sa gasesti ceva de genul unui alimentator de router la 12V sau o sursa de laptop sau un monitor vechi din care recuperezi sursa , o sursa ATX veche inca functionala , o imprimanta veche, etc si in functie de noroc o sa faci rost de o sursa la 5-20 lei. Poate trebuie facute mici modificari la ele ca sa le transformi in surse de curent nu de tensiune dar asta deja e foarte simplu.

Poate ne iluminezi si pe noi (cu leduri!) cum se poate face chestia asta FOARTE SIMPLU. Dupa cum spui, s-ar parea ca trebuie strapata vreo dioda si gata sursa de curent constant...

E interesanta tema, eu prefer insa sa construiesc un far de bicicleta cu leduri, alimentat de la acumulatori. Pentru acasa un bec de la IKEA de 6.3 W (30 lei) da lumina exact cat unul incandescent de 40W. Probat.

Edited by Razvan_N, 21 April 2014 - 22:14.


#33
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
in general aceste surse au feed-back-ul folosind un circuit TL431 si un optocuplor. Chiar ai nevoie de indicatii sau scheme cum sa modifici rezistentele de pe langa circuitul TL431 ca sa obtii un feed-back in functie de curentul prin rezistorul pus intre Vref si masa ? Daca tot nu esti "iluminat" incearca sa consulti datasheet-ul circuitului TL431. Expresia asta cu strapatul diodei cred ca ai auzit-o de la niste dorei.

Edited by chilly willy, 22 April 2014 - 00:54.


#34
bobyca2003

bobyca2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 04.02.2006
Dar e normal sa se incalzeasca (frige !!! fara radiator) un led de 10w la o cadere de tensiune pe el de 8,5 v si un curent consumat nu mai mare de 200 mA (in jur de 180 mA masurati) alimentat de la o sursa in comutatie de 12v cu 800mA (asa scrie pe el) se vede in fotografii.
Attached File  Immagine 005.jpg   86.83K   3 downloads
Attached File  Immagine 012.jpg   35.06K   5 downloads
Attached File  Immagine 002.jpg   47.06K   4 downloads

Aha... in timp ce faceam fotografiile consumul a ajuns la aproape 1 amper... acum am inteles... cand se incalzeste creste consumul...
Dar poate fi daunator pentru led sursa aia... ledul se poate incalzi pana la autodistrugere?
Nu as mai vrea sa mai distrug ina unul ! Posted Image

Ma duc sa cumpar paine...l-am lasat sa mearga... pana ma intorc...vad cine rezista mai mult... ledul sau sursa... cand vin va spun! :)

Edited by bobyca2003, 22 April 2014 - 09:14.


#35
bobyca2003

bobyca2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 04.02.2006

 bobyca2003, on 22 aprilie 2014 - 09:00, said:

Dar e normal sa se incalzeasca (frige !!! fara radiator) un led de 10w la o cadere de tensiune pe el de 8,5 v si un curent consumat nu mai mare de 200 mA (in jur de 180 mA masurati) alimentat de la o sursa in comutatie de 12v cu 800mA (asa scrie pe el) se vede in fotografii.
Immagine 005.jpg
Immagine 012.jpg
Immagine 002.jpg

Aha... in timp ce faceam fotografiile consumul a ajuns la aproape 1 amper... acum am inteles... cand se incalzeste creste consumul...
Dar poate fi daunator pentru led sursa aia... ledul se poate incalzi pana la autodistrugere?
Nu as mai vrea sa mai distrug ina unul ! Posted Image

Ma duc sa cumpar paine...l-am lasat sa mearga... pana ma intorc...vad cine rezista mai mult... ledul sau sursa... cand vin va spun! Posted Image
m-am intors ... dupa circa 1 ora ... ledul de 10w functioneaza...consumul a scazut la 880 mA ... sursa e un pic caldutza...
deci pentru mine e bun... vreau sa-l instalez intr-o debara cu un senzor de prezenta... asa ca nu va vea sanse sa lucreze o ora in continuu... e perfect...

Totusi consumul pe led e 8x0,9= 7,2w .... dar pe sursa scrie 230v la 80mA... deci 230x0,08= 18,4   adica cam 20w!!! hmmmm
Cum spuneati voi ...pierderile sunt mari ... dar tinand cont ca face o lumina placuta ,curata cam cat un bec de 40w ... e bun si asa...
Pai atunci la o sursa de computer sau imprimanta... presupun ca pierderile sunt mult mai mari

Edited by bobyca2003, 22 April 2014 - 10:11.


#36
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008
Ce scrie pe sursa este consumul maxim, in cazul tau sursa consuma in jur de 9w presupunand ca are un randament in jur de 80%.
Daca lasi ledul fara radiator iar el disipa 7.2W nu va avea viata prea lunga....

Edited by binox, 22 April 2014 - 10:18.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate