Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 

Guvernul Ponta s-a împrumutat pe 10 ani pentru a plăti pensiile și salariile din 2014

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
188 replies to this topic

#55
Boshaft_Sylvester

Boshaft_Sylvester

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,558
  • Înscris: 01.10.2013

 LILDEBUL, on 16 aprilie 2014 - 20:15, said:

Stiu , acuma ai impresia ca aduc Diktatura printre oameni , ca vreau sa nenorocesc , sa distrug , sa dau foc ca Nero , sa ma tund ca KimJongIl si intre timp sa-mi imbogatesc neamurile si tovarasii dar nu este asa.
Pun pariu ca din tot discursul meu doar cuvintul "nationalist" a deranjat , ca restul nici nu a fost bagat in seama.

Un sistem ca cel expus de tine nu este posibil fara restrangerea libertatilor individuale.

Care in cativa pasi ajunge la dictatura.

Lasand la o parte daca ar putea sa existe o instanta infailibila in identificarea vinovatilor carora sa le aplici pedepsele visate...

Nu asta este solutia.

Edited by Boshaft_Sylvester, 16 April 2014 - 21:02.


#56
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,679
  • Înscris: 02.10.2009

 florincroitoru, on 16 aprilie 2014 - 19:22, said:

Deci PCR şi comunismul sînt de vină că nu mrerge bine capitalismul în România?
E una din cauzele principale.

#57
pv7721

pv7721

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,187
  • Înscris: 01.07.2013

 florincroitoru, on 16 aprilie 2014 - 20:37, said:


MRU figurează în multe locuri pe net ca evreu.
Numele mamei lui Ponta a fost NAUM.
Cred că habar nu ai ce probleme aveau ăia acum 100 de ani. Ai învăţat şi tu ceva la şcoală şi repeţi.Şi crezi că România nu are nici o problemă pe chestia asta? Poţi să crezi. Nu îţi face probleme. Totul e bine. Dormi liniştit. Domnul ne vegheză din cer.
Repet surse nu vorbe. Eu m-am referit la faptul ca in al doilea război mondial erau cuptoriti, dar Acu le zicem alogeni. Deci dacă un om n-are preput, are si mai puțin creier sau cum?

 Rosebud09, on 16 aprilie 2014 - 21:03, said:


E una din cauzele principale.
La emisiunea lui Rares Bogdan zicea Basescu ca PDL se trage din fsn... Mult i-a mai luat sa se prindă...

#58
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

 Rosebud09, on 16 aprilie 2014 - 21:03, said:

E una din cauzele principale.

Adica un mort e de vina ca nu reusim noi sa facem un cacat de sistem, sa fie echitabil si sa traim toti, ? Ce gandire maiastra domne, minune nu alta.

#59
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011

 Boshaft_Sylvester, on 16 aprilie 2014 - 20:59, said:

Un sistem ca cel expus de tine nu este posibil fara restrangerea libertatilor individuale.

Un sistem ca cel expus de mine poate sa functioneze foarte ok. si fara restringerea libertatilor.
Vrei afaceri , baga mare.
Vrei informatii adevarate sau mai putin adevarate , avem net. , tv. si tot ce vrei.
Calci pe bec ? Du-te frate la Canal pe 20 de ani , nu cum e acum , furi milioane de euro si-ti iei 2-3 ani sau nici pe aia.
Nationalismul nu se ocupa cu Diktaturi dubioase sau biciuirea propriului popor , din contra , el are grija si tinde spre binefacerea poporului , opusul internationalismului , care e un talmes-balmes dubios.
In fine , nu aprofundez , cert este ca asa cum e acuma e absolut gresit si nu ma poate convinge nimeni de contrariul.

Edited by LILDEBUL, 16 April 2014 - 21:11.


#60
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

 vanitty, on 16 aprilie 2014 - 20:11, said:

imi aduc aminte cand uslamistii si toti pupinii uslamisti urlau ca daca ajung uslamistii la ciolan, nu numai ca vor reduce tva-ul, vor anula scaderile salariale la bujetari dar o sa fie si bani pentru investitii si ca imprumuturile facute de tara is nasoale.

Ce constatam dupa 2 ani de uslamism?
Ca uslamistii cocoseaza tara de taxe si impozite de-ampuliste, menite doar sa finanteze camarile uslamista de partid
Ca investitiile is pe pwula.
Ca economia e in galeata
Ca tva-ul nu a scazut
Si ca uslamistii totusi se imprumuta (desi se intampla chestiile de mai sus) pt a .. finanta pensii. Desi ei ziceau in opozitie ca sunt bani si ca nu erau pe vremea lui boc (in plina criza economica mondiala) din cauza ca.. ii furau pedelistii.
Si suntem in plina crestere economica, suntem un tigru economic... ce mai.. dar cresc totusi taxele si impozitele in prostie si ne si mai imprumutam pentru plata pensiilor..

Imi poate explica un uslamist ce pute in raiul uslamist?

 sarac.lipit, on 16 aprilie 2014 - 20:44, said:

să n-o mai dăm de gard cu babacii, cotizări, alte chestii de 3 parale
ştie careva cît s-a trimis ''afară'' în 150.000 T O N E minereu aurifer?
da' mai ales ce mai conţinea minereul?
nu
are vre'un tolomac idee cîte pensii erau plătite de acolo?
nu
tu stai pe un munte de 200 miliarde şi nu ai 200 milioane să-l scoţi? Atît de bou să fii?
păi bă boiii dracu' de tăntălăi, ce căcat mîncăm aici de pensii bă popor de prostalani făcuţi grămadă???
asta-i doar o picătură din ce s-a dat fără să se ştie de vre'um tîmpit ce pune la zid babacii...care v-au lăsat de bine de rău o ţară independentă, fără datorii şi cu cîte puţin din toate!
popor de cretinizaţi cu 3 posturi TV... şi conducători ce se ţigănesc în ele mai rău ca ţîncii...aţi dat tot pe nimic şi acu' tot babacii's vinovaţi... neruşinaţii naibii! Atît ştiţi economie... Î M P R U M U T! Atît vă duce mintea tolomacilor!

Ba baiatule, noi stam pe munti de aur, dar nu e pentru noi, noi avem doar o singura vina, ca nu le taiem capetele in piata Victoriei pentru inalta tradare, ce mama dracu, ma daca eram atat de prost, chemam pe unu destept, si faceam parte cu ele tata, jumi juma, si tot incasam mai multe miliarde decat guvernul Puie Monta, dar puie monta nu e prost, astia lucreaza frumos, sunt ramificati, stratificati, nu lucreaza ei pentru prostime, prostimea moare de foame, si sincer sa fiu, o merita.

#61
pv7721

pv7721

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,187
  • Înscris: 01.07.2013
Bă băiatule, eu ii țin si tu le tai capul, facem așa? Da trecem după aia si pe la Cotroceni bine? Si chiar si pe la casa poporului...

Edited by pv7721, 16 April 2014 - 21:39.


#62
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013

 pv7721, on 16 aprilie 2014 - 21:33, said:

Bă băiatule, eu ii țin si tu le tai capul, facem așa?
Ma gandeam la rusia: Cand vine Rusia la o debarcare asa cu AK 47 la spinare... la urma citi mesajul de mai sus si m-am mai linistit.
Ps: Ce sa faci bre... ca daca bagi la puscarie pe toti care au furat: Statul da 2700 de ron lunar pentru un puscarias... nasol, tot pica sistemul.

#63
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 pv7721, on 16 aprilie 2014 - 19:10, said:

Azi maiine va schimbati discursul? Cam asa in vreo 10 ani? Sau nu ati cotizat deloc la sistemul de pensii?

Nu am vreun motiv sa-mi schimb discursul.
De cotizat, nu am cotizat niciodata la vreun fond de pensii, ori la stat.
Sunt din alt film.


#64
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 LILDEBUL, on 16 aprilie 2014 - 21:11, said:

Un sistem ca cel expus de mine poate sa functioneze foarte ok. si fara restringerea libertatilor.
Vrei afaceri , baga mare.

Un astfel de sistem duce automat la dictatură economică.
Pentru a se produce prosperitate este nevoie de libertate economică.  De mult mai multă libertate ca acum, nu de reducerea libertății.

Să intrăm în detalii.

Ca să facem o afacere avem nevoie de libertate.  Să o facem pentru că vrem să câștigăm mai bine decât dacă stăm pe salariu ca angajați.
Dar nimeni nu este nebun să intre într-un sistem restrictiv, din care pot ieși cu picioarele înainte ori legat.   De ce aș face-o?  Ca să ce?   Dacă riscul este prea mare, de ce să risc?
Pentru ca statul să-și ia impozite fără număr?
Fok the state!   Ce-mi pasă mie de stat?  Ce treabă am eu, ori tu, ori el, cu statul acesta, ori celălalt?

Acesta este sensul profund al înțelegerii lumii actuale.
Un stat nu are cum să facă pe duru cu economia sa.   Dacă încearcă să o supună, va constat rapid că economia dispare.   Oamenii nu sunt dispuși să muncească pentru stat.  Ei vor să muncească pentru ei, nu pentru alții, iar dacă statul decide că vrea să le confiște munca, orice om normal la cap se oprește și nu mai face nimic.   Unii vor pleca în alte țări, alții se mută dpdv fiscal, chestii din acestea.

Este ca și când nu-ți mai convine salariul la o firmă.
Nimeni nu te poate ține cu forța.  Când ți se apre că nu mai ai pentru ce sta, pleci, pur și simplu.
Așa gândesc și intreprinzătorii.

Ce poate face un stat care este decis să fie stăpânul lucrurilor?
Virează către dictatură.  Iar nivelul de trai se duce-n jos.  Economia scade, totul se dărâmă.
Avem exemplul Venezuelei.   O țară bogată în petrol  care din cauza statului agresiv, a ajuns o țară săracă, violentă, nesigură și profund coruptă.

Deci, nu merge.
Nu aceasta este soluția.

#65
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010
nu inteleg ce tot bazaie lumea p-acilea, ca credit ca nushtiuce.
eo retin de la oameni completenti care mi-a explicat nu o data ca creditul e bun. primesti credit, ai valoare. fara credit nu merge mersul.
si in plus de asta, mai retin ca asa prostperitate ca-n Romania in 2014 n-a mai fost de cand umbla pe-acilea Traianus. Imperator Caesar Nerva Traianus Divi Nervae filius Augustus.
mi-au aratat completentii si grafice cu PIB si fel de fel de tabele si imagini. colorate. si miau explicat dansii ca cine se plange e-un mofluz ratat la care nu-i merge biznisu si are probleme si cu disfunctia ereptila.
deci care va plangeti, iesiti la interval sa va vedem mai bine.

#66
pv7721

pv7721

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,187
  • Înscris: 01.07.2013

 tomaso, on 16 aprilie 2014 - 23:11, said:



Nu am vreun motiv sa-mi schimb discursul.
De cotizat, nu am cotizat niciodata la vreun fond de pensii, ori la stat.
Sunt din alt film.
Si nici părinții Dvs n-au cotizat?

 leogoto, on 16 aprilie 2014 - 23:45, said:

nu inteleg ce tot bazaie lumea p-acilea, ca credit ca nushtiuce.
eo retin de la oameni completenti care mi-a explicat nu o data ca creditul e bun. primesti credit, ai valoare. fara credit nu merge mersul.
si in plus de asta, mai retin ca asa prostperitate ca-n Romania in 2014 n-a mai fost de cand umbla pe-acilea Traianus. Imperator Caesar Nerva Traianus Divi Nervae filius Augustus.
mi-au aratat completentii si grafice cu PIB si fel de fel de tabele si imagini. colorate. si miau explicat dansii ca cine se plange e-un mofluz ratat la care nu-i merge biznisu si are probleme si cu disfunctia ereptila.
deci care va plangeti, iesiti la interval sa va vedem mai bine.
Creditul e bun dacă n-ai bani, dacă ai, atunci n-ai nevoie. Dacă poți rambursa e bun creditul, dacă nu nu.

#67
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,849
  • Înscris: 15.06.2007

 lmk, on 16 aprilie 2014 - 15:31, said:

Sursa


Deci România își permite ca în 2014 să-și plătească salariații precum și pensionarii dintr-un credit contractat pe 10 ani; e bine. Ce va face, însă, din 2015 (până în 2023)?
Mai departe va da vina pe opozitie .. ca de obicei.

#68
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 pv7721, on 16 aprilie 2014 - 23:50, said:

Si nici părinții Dvs n-au cotizat?

Nu au cotizat.

#69
pv7721

pv7721

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,187
  • Înscris: 01.07.2013
In afara sistemului pe vremea lui Ceaușescu?

#70
ironiXbn

ironiXbn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,968
  • Înscris: 09.02.2014

 pv7721, on 16 aprilie 2014 - 23:56, said:

In afara sistemului pe vremea lui Ceaușescu?

poate au lucrat la CAP =))))

#71
pv7721

pv7721

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,187
  • Înscris: 01.07.2013
Nu cred, din ceea ce știu eu si cei care au lucrat la cap au o pensie cvasi simbolica ceva gen 10 15 lei.

#72
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,716
  • Înscris: 13.06.2004
Ăsta e mai dus decât Nicolae Ceauşescu...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate