Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Becuri H7 Osram Cool Blue vs Night Breaker Unlimited

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#1
DanielSogor

DanielSogor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 05.06.2013
Buna, vreau sa imi cumpar niste becuri pe masina mea, Passat B6 ..
.
Nu neaparat vreau sa le schimb ca dau slab, dar mi-ar placea o lumina mai alba, putin albastruie, ca oricum este ajutata si de lupa, deoarece am LED-uri la pozitii, si ar fi mai frumos sa fie de aceeasi culoare, sau macar apropiata. Dar oricum ar arata si mai bine o lumina mai alba..

Pe Xenon nu dau inca banii, vreau sa incerc prima data cu niste becuri de astea.

Si am gasit astea...Cool Blue Intense si Night Breaker Unlimited. Am mai gasit si Cool Blue Hyper, da am auzit ca alea is ilegale. Deci care mi le recomandati?

Ma intereseaza sa se vada mai alb, si chiar putin mai bine, nu tin neaparat cont de asta, deoarece nu mi se par chiar asa slabe astea originale.

#2
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Cu cat vrei sa para mai albastre ca xenonu cu cat o sa ai vizibilitate mai proasta si o sa ne orbesti pe noi restu degeaba. Daca vrei mai alb cauta ca temperatura culorii sa fie spre alb adica undeva la 4300k am impresia. Cool Blue si alte procarii din astea sunt niste tiganisme!

#3
DanielSogor

DanielSogor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 05.06.2013
Cool Blue Intense e 4200K

Cool Blue Hyper e mai albastrui si e 5000k, si mi se pare ca e tiganism cum zici tu..

Dar asta intense de 4200k, e ok..dar altii zic ca nu prea bate alb, tot galben e. Numai asta Hyper de 5000k bate alb, dar din poze e un albastru de ala urat..

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Daca te intereseaza neaparat legale vezi ca si led-urile la pozitii sint ilegale, in afara de cazul in care chiar ai gasit unele omologate (care?) lucru care chiar ma intereseaza enorm.

NB Unlimited sint unele dintre cele mai bune de pe piata la ora actuala si daca nu te arunci in primul site sint si la preturi f bune. Cu mentiunea ca nu tin foarte mult (la fel ca toate astea mai performante).

#5
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012

 DanielSogor, on 12 aprilie 2014 - 15:55, said:

Cool Blue Intense e 4200K

Cool Blue Hyper e mai albastrui si e 5000k, si mi se pare ca e tiganism cum zici tu..

Dar asta intense de 4200k, e ok..dar altii zic ca nu prea bate alb, tot galben e. Numai asta Hyper de 5000k bate alb, dar din poze e un albastru de ala urat..

Daca spune ca e 4200k nu inseamna ca asa si este in realitate. Asa cum si becurile chinezesti economice de 22w par de 10w pe langa un philips de 22w reali.

#6
DanielSogor

DanielSogor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 05.06.2013
Inteleg, nu stiu ce sa fac, se merita investitia de 50 lei? Pentru astea Cool Blue Intense..? Nu sunt chiar asa albastre deci nu sunt tiganii.

Sau sa pastrez banii pana o sa imi fac rost de Xenon..?

Edited by DanielSogor, 12 April 2014 - 18:49.


#7
DanielSogor

DanielSogor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 05.06.2013
Pana la urma mi-am luat si am facut si o comparatie..

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CgNldhf5JS4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
Eu am luat night breaker plus, inca nus bune dar la un studiu atent al pietei pareau ok. Daca mergi in kufland si te uiti pe eticheta spate vezi cam clar fiecare cum este pentru ca au niste bare de comparatie. Te poti uita si la bec. Cool blue au un film albastrui peste ele, practic becul e albastru, night breaker are doar in capete un film dela dar nu este atat de intensa culoarea. Ambele dupa specificatiile lor tin la fel, sub jumatate din cat tine unul original dar night breaker bate mult mai tare si mai intens... ca pret 60 de lei unul, 37 cool blue...
Eu as lua pe cele mai albe dintre ele, mi se pare aiurea sa iau albastre sau ceva de genul, important e sa bata calumea, intens si nu in ochii altora.

#9
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Cool blue sunt mai deranjante decat cele stock si asta se vede in ultima poza. Spor la primit flashuri de la tiristi.

#10
DanielSogor

DanielSogor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 05.06.2013
Inca nu am primit de la nimeni Flash. Si incat nu i-a deranjat pe astia in masini mici, nu vad de ce sa ii deranjeze pe tiristi,..

#11
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,585
  • Înscris: 12.03.2006
De cativa ani folosesc Osram Nightbreaker si sunt multumit.Gama Plus ofera acum si o viata mai lunga a becului.

#12
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,986
  • Înscris: 06.04.2007
Si cate ai schimbat intr-un an?
Daca le folosesti zi-noapte tin foarte putin. La mine in aprx 3 luni s-au ars ambele. Nu pot sa dau 3-400 lei in fiecare an pe becuri.

#13
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,585
  • Înscris: 12.03.2006
Nici nu mai stiu cand le-am luat!Depinde cate ore functioneaza desigur,dar mai depinde de drumurile pe care mergi,in speta gropi si alte alea si nu in ultimul rand de marca masinii si instalatia electrica in general.Probabil ca e si chestie de bafta la cumparare.Oricum decat sa orbecai,prefer investitia asta si cea in stergatoare de parbriz bune.Urasc xenoanele si efectele lor orbitoare pe drumurile patriei,mai ales cand sunt si farurile dereglate.

#14
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012

 arab, on 19 aprilie 2014 - 08:17, said:

Urasc xenoanele si efectele lor orbitoare pe drumurile patriei,mai ales cand sunt si farurile dereglate.

Glumesti nu? Un xenon original ofera o lumina mult mai buna si este mult mai putin deranjant in trafic decat orice alta forma de iluminare. Peste xenon este doar led-ul.

#15
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,585
  • Înscris: 12.03.2006
Nu glumesc,majoritatea celor cu xenoane,orbesc soferii ce vin din sens opus!Sigur au xenoane originale...!Posted Image

#16
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,986
  • Înscris: 06.04.2007

 arab, on 19 aprilie 2014 - 08:17, said:

Nici nu mai stiu cand le-am luat!Depinde cate ore functioneaza desigur,dar mai depinde de drumurile pe care mergi,in speta gropi si alte alea si nu in ultimul rand de marca masinii si instalatia electrica in general.Probabil ca e si chestie de bafta la cumparare...............................
Nu e treaba de bafta pt ca au patit si altii la fel. Mers pe drumuri normale, nu macadam. De instalatia electrica nu as baga de vina, atata timp cat cu becuri normale nu am avut probleme de ardere prematura.
M-am convins de tot ce inseamna more light/more power, viata mult(!) mai scurta decat un bec normal, nu la jumate, la un sfert daca tin.
Ghinionul la mine ca merg absolut tot timpul cu farurile aprinse, poate ar fi tinut mai mult daca prin oras nu le aprindem ziua in amiaza mare.

#17
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,585
  • Înscris: 12.03.2006
Pai...cum spuneam,acum cu cele din gama PLUS,tin mai mult!Inainte am patit si eu sa tina vreo 6 luni,numai.E adevarat ca am schimbat si masina intre timp.

Mai e o problema de costuri,in cazul in care ai H1 si H7,in loc de H4.Oricum e bine sa ai becuri bune,pe faza scurta,ca e mai intens folosita.

Edited by arab, 19 April 2014 - 09:05.


#18
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Le schimba de 2 ori pe an daca le foloseste zilnic. Iar plusul de luminozitate. hmm. varza. marketing ieftin.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate