Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de spalat rufe Bosch

Aici sunt banii Dvs: tarife pentr...

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 

Cele mai frumoase locuri de vizitat din Romania

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
26 răspunsuri în acest subiect

#19
stedan

stedan

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 764
  • Înscris: 01.09.2009

View Posttata123, on 25 martie 2014 - 08:58, said:


Se gaseste cate ceva:
Lacul Sarat şi drumul cu tramvaiul până la lac (5-7 km);
Biserici vechi aparţinând tuturor cultelor;
Centrul istoric (Piaţa Traian, Ceasul public, etc. - La Tanti Elvira...hi,hi,hi - pentru cine ştie);
Grădina Publică;
Faleza Dunării.

Am vazut toate aceste locuri (mai putin experienta cu tramvaiul) si cu toata sinceritatea pot afirma ca nu mi-a placut nimic. Centrul istoric este in paragina, cele mai frumoase imobile sunt fie parasite ori cu fatadele degradate si nici la capitolul curatenie nu exceleaza. Poate sunt eu prea exigent, insa sunt multe alte orase din Romania in care chiar ai ce sa vezi.
Patriotii locali sa ma ierte. :)

#20
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 989
  • Înscris: 13.08.2007
Nu ar fi mai interesant topicul daca, in sustinerea unor afirmatii despre frumusetea unor locuri din tara noastra, s-ar posta si poze?
Asa, doar pe vorbe, mie mi se pare total neinteresant.Puneti fratilor poze sa vedem si noi de ce este atat de frumoasa Braila,poate o vizitam si noi.

Editat de grecul68, 25 martie 2014 - 12:21.


#21
Iguana_de_preerie

Iguana_de_preerie

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 22
  • Înscris: 04.09.2008
wow, am vazut Cazanele Dunarii vara trecuta, este cel mai frumos loc pe care l-am vazut in Romania, zona Eselnita este superba, exista foarte multe pensiuni cu vedere spre cazane, e un must see!

#22
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 35.785
  • Înscris: 27.01.2009

View PostBoet, on 24 martie 2014 - 01:46, said:

Care sunt cele mai frumoase locuri din Romania pe care le-ati vizitat
Aeroportul henri coanda
Pt ca fac 10 minute pana la el si de acolo in 30-40 minute esti trecut de granita si in drum spre alte locuri unde ai infrastructura si chiar poti face turism

#23
Boet

Boet

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 646
  • Înscris: 23.02.2014

View Posttata123, on 25 martie 2014 - 08:58, said:


pentru cine stie

Pai, topicul e deschis tocmai ca cei care stiu, sa faca recomandari celor care nu stiu locurile stiute de primii, dar sunt dornici sa le viziteze. Vine timpul frumos si lumea vrea sa viziteze locuri noi in tara, de-aia e bine sa facem un schimb de informatii intre noi pe acest topic.

View Postgrecul68, on 25 martie 2014 - 12:21, said:

Nu ar fi mai interesant topicul daca, in sustinerea unor afirmatii despre frumusetea unor locuri din tara noastra, s-ar posta si poze?

Ba da. Niste poze ar face topicul mai interesant.

#24
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 989
  • Înscris: 13.08.2007
Vad ca nu pune nimeni poze. Hai ca incep eu.
Da, asa este Cazanele Dunarii sunt superbe.In prima poza este Tabula Romana iar ultima poza este de la Muzeul de Istorie din Drobeta Turnu Severin, unde se afla cea mai ramas din piciorul podului lui Apolodor din Damasc si a unui castru roman,legiunea Drobeta.

Fișiere atașate


Editat de grecul68, 25 martie 2014 - 21:43.


#25
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.872
  • Înscris: 04.07.2010

View Posttata123, on 25 martie 2014 - 08:58, said:

... Lacul Sarat şi drumul cu tramvaiul până la lac (5-7 km);
Biserici vechi aparţinând tuturor cultelor;
Centrul istoric (Piaţa Traian, Ceasul public, etc. - La Tanti Elvira...hi,hi,hi - pentru cine ştie);
Grădina Publică;
Faleza Dunării.

Pentru Brăila aş completa cu Teatrul Maria Filotti, am avut şansa să fiu înăuntru. Superb ! Ca şi Biserica Greacă, dealtfel ! Iar strada pietonală care începe de la Cercul Militar mi s-a părut încântătoare, ca o întoarcere la începuturile secolului 20 ...
Din păcate nu aveam aparat foto digital pe vremea aia (2006).


View Poststedan, on 25 martie 2014 - 10:35, said:

Am vazut toate aceste locuri (mai putin experienta cu tramvaiul) si cu toata sinceritatea pot afirma ca nu mi-a placut nimic ...

Eu sunt bucureştean, aşadar nici nu se pune problema de patriotism local.
Şi totuşi, cu tot respectul, ai intrat chiar în toate bisericile în cauză ? Impresia mea este că ... nu. Spun asta deoarece, dacă ai fi intrat, după cum te ştiu eu, sunt sigur că răspunsul tău era altul Posted Image . Biserica Greacă este o capodoperă, dacă e să fim obiectivi.


Sănătate şi toate cele bune !

Editat de OvidiuNS, 26 martie 2014 - 01:50.


#26
stedan

stedan

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 764
  • Înscris: 01.09.2009

View PostOvidiuNS, on 26 martie 2014 - 01:26, said:



Pentru Brăila aș completa cu Teatrul Maria Filotti, am avut șansa să fiu înăuntru. Superb ! Ca și Biserica Greacă, dealtfel ! Iar strada pietonală care începe de la Cercul Militar mi s-a părut încântătoare, ca o întoarcere la începuturile secolului 20 ...
Din păcate nu aveam aparat foto digital pe vremea aia (2006).




Eu sunt bucureștean, așadar nici nu se pune problema de patriotism local.
Și totuși, cu tot respectul, ai intrat chiar în toate bisericile în cauză ? Impresia mea este că ... nu. Spun asta deoarece, dacă ai fi intrat, după cum te știu eu, sunt sigur că răspunsul tău era altul Posted Image . Biserica Greacă este o capodoperă, dacă e să fim obiectivi.


Sănătate și toate cele bune !

Ai dreptate, n-am intrat in toate bisericile. Fara a avea intentia de a minti, m-am referit mai mult la aspectul general al centrului orasului - deteriorat si murdar - fiind cumva ofticat de delasarea autoritatilor locale. Anul trecut centrul arata jalnic, dar cu toate astea, din port tocmai pleca o nava turistica plina de vorbitori de germana. Banuiesc ca i-au dus cu autocarul in alte parti; biserici frumoase au de vazut si la ei in tara.

#27
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.872
  • Înscris: 04.07.2010

View Poststedan, on 26 martie 2014 - 08:46, said:

... m-am referit mai mult la aspectul general al centrului orasului - deteriorat si murdar - fiind cumva ofticat de delasarea autoritatilor locale. Anul trecut centrul arata jalnic ...

M-am gândit eu că asta ai vrut să spui, dar cred că era necesar să lămurim cum stau treburile. Nu de alta, dar cineva care citeşte pe-aici să nu rămână cu impresii eronate.

Deci, în concluzie, în Brăila ai ce vizita, dar "aspectul general al centrului oraşului" este "deteriorat şi murdar".

Ceea ce, din păcate, încă nu e anormal în România.
Până şi la centrul istoric al Bucureştiului mai este mult de renovat, mie mi-e cam ruşine că l-au "redat în circuitul turistic" aşa repede. Poate sunt eu prea chiţibuşar, dar sunt de părere că aplicăm prea des zicala "merge şi-aşa".

Asta e, "trăim în România, şi asta ne ocupă tot timpul" (MB dixit).


Sănătate şi tcb !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate