Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 

Romtelecom isi schimba numele + întrebări despre noul look al secțiunii.

- - - - -
  • Please log in to reply
387 replies to this topic

#343
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,152
  • Înscris: 04.02.2011

 Mary27, on 15 septembrie 2014 - 23:43, said:

Din pacate, mult prea multi oameni prefera ieftin si prost.

Ai cam zis-o, nu te supăra.

Chiar dacă vrei să vinzi FTTH de la Telekom, vei avea de luptat cu tot răul făcut de ei în ultimii ani. Cine puii mei te crede că la Telekom se poate oferi ceva mai bun ca raport preț/calitate dacă niciodată în istoria lor n-au făcut-o? Eu și alții câțiva te credem că na, am mai văzut pe forum ce și cum, dar majoritatea sunt sceptici.

#344
Mary27

Mary27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 12.09.2014

 benis, on 17 septembrie 2014 - 08:54, said:


Ai cam zis-o, nu te supăra.

Am zis, dar cum am spus si in postul anterior, este vorba strict de FTTH-ul pe care vand eu.

In rest am zis ca ADSL-ul de la Telekom este praf si il intrece orice micro-firma care se apuca de maine sa furnizeze internet.

Stiu, mi-am luat si injuraturi si urlete si amenintari cu "romtelecomul meu". Mi-am asumat asta inca de cand m-am angajat.

Nu le spun sa ma creada; aproape tuturor le spun ca le pot oferi o perioada de 7 zile de proba. Dar abia accepta pana si perioada asta.

Edited by Mary27, 17 September 2014 - 09:02.


#345
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,152
  • Înscris: 04.02.2011
Asta nu înseamnă că dacă Telekom vine cu FTTH, brusc FTTH-ul RDS nu mai este bun. Da, este un pic mai bun la Telekom dar nu are proba timpului. Telekom ar trebui să facă măcar la primii 2 abonați din bloc o ofertă fără perioadă contractuală ca să se convingă lumea că e ok.
Ei au mai făcut în trecut greșeala că au venit cu o ofertă de FO și au instalat în final sârme. Păi atuncea, serios, cine mai crede că nu e țeapă?
Vreau doar să înțelegi că nu oamenii sunt proști, ci Telekom, pentru că nu a tatonat terenul și a profitat de naivitatea omului să ciupească un pic pe termen scurt. Omul nu are nici o vină, o fi luat odată țeapă, a luat și vecinul de la 2 și vecina de la 4 și gata, în capul lui Telekom = hoți.

Edited by benis, 17 September 2014 - 09:08.


#346
Mary27

Mary27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 12.09.2014
Echipe de tot rasul, n-am ce sa le fac. Iti dau dreptate!

#347
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,152
  • Înscris: 04.02.2011
Vezi, e bine că înțelegi lucrurile astea. Problema e că Telekom face în continuare la fel. Adică sunt convins că le mai bagă pe gât clienților servicii de proastă calitate unde nu au infrastructură nouă. Și peste 2 ani, când se extind cu fibra, tu ai să ajungi acolo și ai să ai din nou probleme. Și treaba e o certitudine, altfel nici nu începeau promovarea agresivă pănă nu aveau măcar 50% din infrastructură FO și 3/4G la mobil măcar la nivelul Orange. Pentru că se știa de 7 ani de vopsirea gardului, abia în ultimul an s-au apucat să facă ceva.

Edited by benis, 17 September 2014 - 09:14.


#348
Mary27

Mary27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 12.09.2014
Ei, dar inca din primele postari am spus ca inteleg lucrurile astea.

Si n-as spune neaparat ca baga pe gat... si oamenii accepta serviciile. Fie ca n-au altceva de ales, fie din cine stie ce motive.

#349
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,152
  • Înscris: 04.02.2011

 Mary27, on 17 septembrie 2014 - 09:24, said:

Ei, dar inca din primele postari am spus ca inteleg lucrurile astea.

Si n-as spune neaparat ca baga pe gat... si oamenii accepta serviciile. Fie ca n-au altceva de ales, fie din cine stie ce motive.
Mda, am văzut într-o vreme un exemplu tipic..
Aici: http://forum.softped...__hl__+șacalii

Și la mine la fel, am cerut ceva și m-au tot f_tut la cap cu altceva. Ca la piață: N-am muică roșii, dar am niște ardei..!

#350
Mary27

Mary27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 12.09.2014
Daca tu vrei rosii (am prins ideea), nu accepti altceva! Doamna, imi dati net 200 Mbps? "Pai nu, dar avem..." Ok, mersi, o zi buna!

#351
D2D_RTC

D2D_RTC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.08.2014

 benis, on 17 septembrie 2014 - 09:02, said:

Asta nu înseamnă că dacă Telekom vine cu FTTH, brusc FTTH-ul RDS nu mai este bun. Da, este un pic mai bun la Telekom dar nu are proba timpului. Telekom ar trebui să facă măcar la primii 2 abonați din bloc o ofertă fără perioadă contractuală ca să se convingă lumea că e ok.
Ei au mai făcut în trecut greșeala că au venit cu o ofertă de FO și au instalat în final sârme. Păi atuncea, serios, cine mai crede că nu e țeapă?
Vreau doar să înțelegi că nu oamenii sunt proști, ci Telekom, pentru că nu a tatonat terenul și a profitat de naivitatea omului să ciupească un pic pe termen scurt. Omul nu are nici o vină, o fi luat odată țeapă, a luat și vecinul de la 2 și vecina de la 4 și gata, în capul lui Telekom = hoți.
Imi cer scuze ca intervin, dar acordurile pe scarile unde s-a montat fibra optica (in capitala) au fost luate de agenti care au mersi pe teren si au stat cu fiecare client sau potential client in parte, dupa care s-a montat fibra optica, in principiu nu s-a montat fibra optica acolo unde nu au fost cativa potentiali sau chiar clienti.Nu esti informat cum trebuie se pare :)

Haters gonna hate!
Telekom Romania nu e pentru oricine! repet, nu e pentru oricine!
Avem de la cele mai mici preturi per pachet la cele mai mari intradevar, dar cine va mai ofera internet + televiziune la 36 ron pe fttx? sau 46 cu activarea optiunii de 1Gbps?Cat despre schimbarea aceasta, numai de bine, nu au fost investiti degeaba bani in publicitate, rezultatele incep sa apara!

 Odyssey, on 03 august 2014 - 22:29, said:

Ia spune-mi te rog frumos ce net imi dai pentru Drumul Sarii ? Dar pentru Aleea Botorani ? Sectorul 5 ambele, ultima paralela cu 13 septembrie. Sebastian, tot sectorul 5 ?Macedonia ? Sectorul 1, langa gara de nord.
De Dacia si Dorobanti ti-a zis altcineva mai sus. Sectorul 1 iar mai de centru decat astea nu gasesti in Bucuresti. Alea zise de mine mai sus sunt oarecum centrale. Adica nu sunt Drumul Taberei spre cimitirul Domnesti, de unde vezi campul si cimitirul. Traiesc oameni si acolo, e cartierul nou, asta e, a facut si RTL ceva la timp.
Cred ca ar fi mai usor pentru tine sa scrii alea 2-3 cartiere din Bucuresti care au fibra. LOL
Secretul tau este secretul lui Polichinelle. Tot ADSL si VDSL sunt baza in Bucuresti, 20-30Mbps, dar nu cumva sa sufli o vorba sefilor. Ok ? Posted Image
Ai rabdare ca va ajunge peste tot, cei care au deja fibra sunt foarte incantati, despre restul n-am idee si nici nu-s curios avand in vedere ca ma ocup doar de zonele FTTX.

 Syneweap, on 04 august 2014 - 12:25, said:

Dincolo de bullshitul de P.R. pe care-l tot vânturați cu sârg dvs. pe aici, cam asta e realitatea implacabilă cu care vă "înfruntați zilnic" clienții.
Bullshit-ul de P.R iti zice ca maine iti pot face abonament de internet power 200 Mbps + CATV 63 canale tv + Voce zero (doar linia telefonica fara minute) la 36 RON pe luna pe toata perioada contractului.Facem si un pariu in sensul asta?:)Inainte de asta spune-mi cat dai tu pe internet si televiziune, ce viteza ai si cate canale la tv?

 Odyssey, on 04 august 2014 - 13:33, said:

Eu nu cred ca DT a bagat bani in fibra, canale, dslam-uri si chestii din astea tehnice. Zic ca nu cred, nu ca nu ar fi asa. Nu-mi vine mie sa cred. Daca a bagat o fi bagat in training sau in cine stie ce aplicatii, programe, de software, clienti, contabilitate. Este adevarat ca romanii fura. Sau asa credem noi despre noi in general vorbind. Daca sunt lasati, daca le permite sistemul. Insa si nemtii pot fura. Nu ca romanii e adevarat ci altfel, mai fin. Oricum faptul ca gestioneaza banii corect o fi un plus dar nu se simte la client. Clientii doresc viteza mai mare si repede. O fi de vina trecutul dar asta-i deja o companie care nu mai are legatura cu statul si nu mai merg scuzele astea.


Si cum afla RTL ca vor oamenii fibra ? Se uita pe harta ca sa vada pe unde se mai construieste en-gros (in sensul de cartiere intregi) si baga fibra acolo ?
Se uita pe fereastra si asteapta mase de oameni stranse in manifestatii spontane care cer fibra acolo unde nu sunt decat 2-3 abonati ? Asteapta scrisori si petitii ? Aia care au deja si sunt abonati la ei nu merita o investitie in ceva superior sarmelor care si-au scos banii de zeci de ori pana acum pe motiv ca sunt doar 2-3 la bloc sau la case ?
Telekom Romania are mai multe departamente, poate te mira dar sunt agenti de acorduri pe teren in fiecare zi in Bucuresti care iau acorduri din scari nezonate cu FTTH/FTTB, dupa cum am mai zis intr-un alt post, fibra optica vine acolo unde sunt clienti sau potentiali clienti, in functie de blocuri, numar de apartamente, numarul de potentiali clienti dar in princpiu in functie de CE FEL DE VECINI AI :) degeaba tu vrei fibra optica daca ceilalti de 39 nu pot fi gasiti, nu deschid usa sau te injura cand deschid usa ;)

#352
Dannymzw

Dannymzw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 07.08.2011
Sunt curios cati ani o sa dureze asta,numai in Bucuresti,iar in restul tarii cand o sa faca?Peste 10ani?

#353
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

 D2D_RTC, on 18 septembrie 2014 - 00:33, said:

Imi cer scuze ca intervin, dar acordurile pe scarile unde s-a montat fibra optica (in capitala) au fost luate de agenti care au mersi pe teren si au stat cu fiecare client sau potential client in parte, dupa care s-a montat fibra optica, in principiu nu s-a montat fibra optica acolo unde nu au fost cativa potentiali sau chiar clienti.Nu esti informat cum trebuie se pare Posted Image

Haters gonna hate!
Telekom Romania nu e pentru oricine! repet, nu e pentru oricine!
Avem de la cele mai mici preturi per pachet la cele mai mari intradevar, dar cine va mai ofera internet + televiziune la 36 ron pe fttx? sau 46 cu activarea optiunii de 1Gbps?Cat despre schimbarea aceasta, numai de bine, nu au fost investiti degeaba bani in publicitate, rezultatele incep sa apara!


Ai rabdare ca va ajunge peste tot, cei care au deja fibra sunt foarte incantati, despre restul n-am idee si nici nu-s curios avand in vedere ca ma ocup doar de zonele FTTX.


Bullshit-ul de P.R iti zice ca maine iti pot face abonament de internet power 200 Mbps + CATV 63 canale tv + Voce zero (doar linia telefonica fara minute) la 36 RON pe luna pe toata perioada contractului.Facem si un pariu in sensul asta?:)Inainte de asta spune-mi cat dai tu pe internet si televiziune, ce viteza ai si cate canale la tv?


Telekom Romania are mai multe departamente, poate te mira dar sunt agenti de acorduri pe teren in fiecare zi in Bucuresti care iau acorduri din scari nezonate cu FTTH/FTTB, dupa cum am mai zis intr-un alt post, fibra optica vine acolo unde sunt clienti sau potentiali clienti, in functie de blocuri, numar de apartamente, numarul de potentiali clienti dar in princpiu in functie de CE FEL DE VECINI AI Posted Image degeaba tu vrei fibra optica daca ceilalti de 39 nu pot fi gasiti, nu deschid usa sau te injura cand deschid usa Posted Image
In jud.Mures cand bagati FTTx(B sau H) ?Sau la voi e Bucuresti si ..... restul.

 Mary27, on 17 septembrie 2014 - 09:24, said:

Ei, dar inca din primele postari am spus ca inteleg lucrurile astea.

Si n-as spune neaparat ca baga pe gat... si oamenii accepta serviciile. Fie ca n-au altceva de ales, fie din cine stie ce motive.
Pai normal oamenii sunt prostii accepta orice daca le dai ieftin nu conteaza ca e bun sau nu.Voi ca firma normal ca acceptati ca asta va aduce profit(zic de servicii nu de prostia omenasca).

Edited by ZIGZAG20, 18 September 2014 - 12:07.


#354
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,950
  • Înscris: 24.04.2007

 D2D_RTC, on 18 septembrie 2014 - 00:33, said:

Telekom Romania nu e pentru oricine! repet, nu e pentru oricine!

Ar trebui sa puneti asta ca motto. S-o promovati in reclame. Nu experiente impreuna, pentru ca in curind veti ramine doar cei alesi in telekom...Puteti schimba si numele din telekom in "The Chosens"Posted Image

Edited by blue74lion, 18 September 2014 - 12:30.


#355
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,152
  • Înscris: 04.02.2011

 D2D_RTC, on 18 septembrie 2014 - 00:33, said:



Haters gonna hate!
Da măi, asta am înţeles, haterii sunt problema voastră de fapt, nu atitudinea voastră belicoasă.

Dacă v-aţi preocupa mai mult de clienţi şi mai puţin de şuşane vizavi de concurenţa, poate ar ieşi ceva.
Poate ar fi o chestie să instalaţi fibra înainte de concurenţă. Aşa, normal, după ce toată lumea are fibră de la concurenţă, nu mai vine înapoi după ce i-aţi îndoit cu contracte dubioase şi servicii de ultima speţă.

Apropo, să zicem că-mi place oferta, cum mai am eu încredere că nu e ţeapă? Când am o sesizare deschisă la voi de 2 luni, nebăgată în seamă, când la RC mi se închide în nas, când eu am cerut un serviciu şi mi s-au propus fel de fel de şuşane în schimb? Pe voi vă spală pe cap acolo de vă zăpăceşte, apoi vă dă drumul în lume şi când vă izbiţi violent de realitate, o daţi în depresie, că vezi dom'le, e plin de hateri. Pussy atitude!

#356
Dannymzw

Dannymzw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 07.08.2011
Pai dupa ce o sa intre alte firme cu fibra in localitati sa vedem ce o sa faca atunci,nu stiu daca va dati seama,dar foarte multi clienti ii aveti pentru ca nu exista alternativa pentru ei.

Edited by Dannymzw, 18 September 2014 - 12:42.


#357
mariusnorbert

mariusnorbert

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,565
  • Înscris: 03.06.2009

 D2D_RTC, on 18 septembrie 2014 - 00:33, said:

cine va mai ofera internet + televiziune la 36 ron pe fttx?
RDS, chiar la pret mai mic, 35.
FTTB si tv cu vreo 100 si ceva de posturi pe digital.

Sau chiar FTTH daca stai la casa, acelasi pret.

#358
marin81

marin81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 03.01.2011
Mary27 ai aflat ceva despre ceea ce am scris mai sus?

#359
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,198
  • Înscris: 18.04.2008
Posted Image

#360
mart222s

mart222s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 05.09.2014

 mariusnorbert, on 18 septembrie 2014 - 12:43, said:

RDS, chiar la pret mai mic, 35.
FTTB si tv cu vreo 100 si ceva de posturi pe digital.

Sau chiar FTTH daca stai la casa, acelasi pret.


nu dai mai multe detalii legat de viteza pt FTTB in cazul asta ?

Edited by mart222s, 18 September 2014 - 17:15.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate