Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 

Probleme pivnita la casa !

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
PPPPP

PPPPP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 04.01.2003

 Tipiric, on 12 martie 2014 - 18:25, said:

Daca va uitati bine in poze veti vedea ca peretele este uscat in cea mai mare parte, este umed numai la baza ceea ce ma face sa cred ca apa se infiltreaza prin podea iar peretele numai absoarbe umezeala din podea. Oricum sunt absolut sigur ca apa se infiltreaza si prin podea, in locul respectiv e imposibil sa fie de vina numai peretele iar podeaua sa fie fata mare. Asa ca hidroizolatia peretelui e vax albina iar podeaua nu stiu zau cum o mai hidroizoleaza.

Posted Image

Problema acolo e foarte grava, sub podea e de fapt temelia casei care presupun ca se va degrada rapid stand numai in umezeala, iar o casa care sta pe o temelie degradata nu sta bine deloc. Si sunt absolut sigur ca acea casa are si alte probleme inclusiv la temelie, inclusiv la structura de rezistenta.

Iti dau eu o rezolvare locala mai simpla.
A. siguranta care alimenteaza circuitul din beci o treci printr-un diferential si asa poate fi si mama umezeleii ca nu te poti curenta (rau).
B. apa aia vine de jos in sus. Deci problema e la pardosea si la imbinarea pardoselei cu peretii.
In functie de inaltimea camerei si de buget ai 2 variante.
1. Spargi gresia, aplici o hidroizolatie cristalizata Ceresit CR 90 pe toata pardoseala, dupa uscare o banda de etansare continua pe marginile dintre podea si perete vertical fixata tot cu CR90. Gresie noua deasupra si gata.
2. Torni o sapa hidroizolata peste tot si pui banda de etansare de la pct.1 ulterior. La final gresia noua. (varianta asta mananca din inaltime).

Daca ai vreun dubiu privind adancimea primei panza freatice, poti face si o basa (basha) cum au recomandat colegii. Eu nu cred ca este cazul la tine din ce se vede in poze.

@tipi Io nu stiu sa fie temelia sub pardoseala din beci. Poate ne referim la zicala "mancarea e fundulie, beutura e temelie" Posted Image

Edited by PPPPP, 13 March 2014 - 11:26.


#20
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 mymothman69, on 13 martie 2014 - 10:34, said:

Ca idee: ar fi fezabil sa dea cateva gauri in zona afectata sa vada in ce masura se infiltreaza apa?
Nu, ca sa faca ce? Apa este clar ca exista acolo si se infiltreaza.
Ca sa fie o fisura in hidroizolatie ar trebui ca aceasta hidroizolatie sa existe, fiind o casa de la un "dezvoltator" Posted Image ....  am mari dubii, sa zica merci daca exista macar o folie pvc.

Parerea mea: la executie s-a turnat pardoseala pivnitei, armat/cofrat peretii pivnitei, turnat beton (sper) in pereti. La imbinarea intre perete si pardoseala priza nu a mai fost cum trebuie (pamant, dorel plictisit... etc)
Daca peretele respectiv o fi si pe partea de nord + multe ploi... poftim problema.

Raman la parerea ca trebuie facut un dren pentru ca apa sa nu mai ajunga acolo si functie de evolutia ulterioara aplicata solutia colegului PPPPP cu izolatie pe interior (trebuie tinut cont ca are doar 3 luni de exploatare a casei).
Izolarea pe exterior in faza asta...... nici nu merita adusa in discutie.

#21
PPPPP

PPPPP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 04.01.2003
Exista posibilitatea unui dren dar este utilitatea este d.p. cu distanta fata de zona si are trotuare... Deranj mare iar in caz de nereusita tot la izolatie pe interior ajungi.
Solutia data de mine e sigura la problema aia.
Drenul e perfect ca acopera orice infiltratie dar trebuia facut inainte de trotuare...

Oricum sunt hilare unele sfaturi:
Cauta omul casa cu pivnita, isi cumpara si de la 2 galeti de apa in beci - gata e buna de aruncat, sa-i dam foc ca oricum cade la cutremur :) !

#22
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Penetrom e MAMA problemelor tale....
Cauta pe net!

#23
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

 PPPPP, on 13 martie 2014 - 11:23, said:

Iti dau eu o rezolvare locala mai simpla.
A. siguranta care alimenteaza circuitul din beci o treci printr-un diferential si asa poate fi si mama umezeleii ca nu te poti curenta (rau).
B. apa aia vine de jos in sus. Deci problema e la pardosea si la imbinarea pardoselei cu peretii.
In functie de inaltimea camerei si de buget ai 2 variante.
1. Spargi gresia, aplici o hidroizolatie cristalizata Ceresit CR 90 pe toata pardoseala, dupa uscare o banda de etansare continua pe marginile dintre podea si perete vertical fixata tot cu CR90. Gresie noua deasupra si gata.
2. Torni o sapa hidroizolata peste tot si pui banda de etansare de la pct.1 ulterior. La final gresia noua. (varianta asta mananca din inaltime).

Daca ai vreun dubiu privind adancimea primei panza freatice, poti face si o basa (basha) cum au recomandat colegii. Eu nu cred ca este cazul la tine din ce se vede in poze.

@tipi Io nu stiu sa fie temelia sub pardoseala din beci. Poate ne referim la zicala "mancarea e fundulie, beutura e temelie" Posted Image

Daca are pietrisi sub casa nu intra prin podea.Intra pe laterale pentru ca pamantul a fost batatorit in dreptul zidurilor si langa ele.Si e normal sa tina apa cand e pamantul saturat.

Attached Files



#24
cappucino

cappucino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 23.02.2008

 whitehorse, on 12 martie 2014 - 12:30, said:

In perioada aceasta a plouat foarte foarte mult in zona (aprox 1 saptamana incontinuu) ...iar in ultimele zile am observat o umezeala puternica in partea de jos a unui perete de la pivnita
Culmea este ca nu era doar umed....era si o balta de apa de-a lungul peretelui (am strans-o cu mopul si am adunat cam jumatate de galeata)....
Mentionez ca ceilalti 3 pereti sunt uscati .....

Dren perimetral exterior in lungul peretelui umed .

#25
PPPPP

PPPPP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 04.01.2003
@cara Saturatia aia de care zici e aproape uniforma. Apa nu ar fi 20 cm de la baza pardoselii in sus ci pe intreaga inaltime a peretelui.
Ipoteza mea e ca intra pe la imbinarea dintre perete si pardosea.

Oricum o astfel de reparatie o faci dupa ce in prealabil, in timpul unei ploi zdravene observi locul "de intrare". 2 galeti nu apar pur si simplu ;)

#26
whitehorse

whitehorse

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 17.11.2006
Multumesc tuturor de sfaturi
Voi incerca sa aplic solutia lui PPPPP ....poate asa rezolv problema.
Intr-adevar, ffff bun sfatul unuia de mai sus care spunea sa o vand la alt fraier , bravo - ai o gandire foarte sanatoasa (NOT).
Costul casei si locatia nu au importanta.
O alta cauza pe care eu o vad - se pare ca prima panza freatica este pe la 8-9 metri adancime.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate