Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Windows XP SP3 nu mai primeste update-uri incepand cu 8 aprilie 2014

- - - - -
  • Please log in to reply
319 replies to this topic

#145
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006

View Postxxvirusxx, on 05 aprilie 2014 - 14:30, said:

Nu prea ar mai avea cum sa faca concurenta.
Hai sa zicem ca pe calculatoarele vechi mai merg, dar pe placile video din Haswell 0 sanse, inca nu exista driver, desi s-au laudat ca este unul. Ar trebui placa separata, daca si ei or mai face driver pt XP....

Pai tu de ce crezi ca nu exista driver pt XP? Pentru ca Micro$oft face presiuni ca sa-si vanda ultima marfa, optul. Multi producatori de laptopuri nici nu mai afiseaza drivere pentru Win 7 pe saitul lor, doar pentru Win 8, desi producatorii de componente scot si drivere de Win 7, evident pentru a face cumparatorii sa treaca pe Win 8.

E o manarie organizata de Micro$oft ca sa bage pe gat fortat Win 8, sa-i oblige pe oameni sa renunte la Win 7 si XP.

Dar pentru ca piata face legea, daca oamenii s-ar orienta spre componente de calc cu drivere care suporta XP (daca XP ar fi la liber), iti dai seama ca Intel n-ar sta ca prostul sa piarda vanzari doar ca sa faca pe plac Microsoftului.

#146
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

View Postever_forever, on 06 aprilie 2014 - 12:23, said:

E o manarie organizata de Micro$oft ca sa bage pe gat fortat Win 8, sa-i oblige pe oameni sa renunte la Win 7 si XP.

E mare manarie.....
Tu nu vezi ca sunt si laptopuri care nu merg decat cu W8? Ar trebui sa mearga si W7, ca doar nu a disparut ca sa zici ca nu mai este nevoie de el.

#147
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003
http://www.neowin.ne...dows-xp-support

#148
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,209
  • Înscris: 03.08.2010

View Postever_forever, on 06 aprilie 2014 - 12:23, said:


Pai tu de ce crezi ca nu exista driver pt XP? Pentru ca Micro$oft face presiuni ca sa-si vanda ultima marfa, optul. Multi producatori de laptopuri nici nu mai afiseaza drivere pentru Win 7 pe saitul lor, doar pentru Win 8, desi producatorii de componente scot si drivere de Win 7, evident pentru a face cumparatorii sa treaca pe Win 8.

E o manarie organizata de Micro$oft ca sa bage pe gat fortat Win 8, sa-i oblige pe oameni sa renunte la Win 7 si XP.

Dar pentru ca piata face legea, daca oamenii s-ar orienta spre componente de calc cu drivere care suporta XP (daca XP ar fi la liber), iti dai seama ca Intel n-ar sta ca prostul sa piarda vanzari doar ca sa faca pe plac Microsoftului.

eu nici macar sp3 nu am..:)))) am XP sp2..merge ca uns.

#149
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007

View Postneagu_laurentiu, on 06 aprilie 2014 - 12:42, said:


E ca si cand ar fi pt public, ca si aia e oameni.

#150
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Da stirea cu, da 100euro microsoft pt upgrade la w8 ati citit-o?

#151
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Da pe dracu.

#152
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003

View Postundercoverbrother, on 06 aprilie 2014 - 13:31, said:

E ca si cand ar fi pt public, ca si aia e oameni.
Daca va mai produce MS vreun update va ajunge si la public (nu conteaza modalitatea).

Edited by neagu_laurentiu, 06 April 2014 - 13:59.


#153
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Cica da, dar nu la toti :lol:

#154
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Microsoft nu realizeaza ca in scurt timp va da mostre gratuite de Windows pe strada, la fel si prietenii lui, producatorii de componente compatibile Windows iar lumea se va uita ca la martorii lui iehova la ei.

Vin generatiile f tinere din urma care nu vor avea nevoie de Windows si nici macar de un PC compatibil.

#155
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006

View Postneagu_laurentiu, on 06 aprilie 2014 - 12:42, said:

http://www.neowin.ne...dows-xp-support

The UK government has indicated that it plans to move away from using Microsoft software in the future, with the intention of embracing more open software solutions.

Probabil ca meleoanele astea date acum pentru actualizari la XP pentru inca un an vor fi cam ultimele picaturi supte de Micro$oft Posted Image

View Postundercoverbrother, on 06 aprilie 2014 - 14:09, said:

Microsoft nu realizeaza ca in scurt timp va da mostre gratuite de Windows pe strada, la fel si prietenii lui, producatorii de componente compatibile Windows iar lumea se va uita ca la martorii lui iehova la ei.
Vin generatiile f tinere din urma care nu vor avea nevoie de Windows si nici macar de un PC compatibil.

Da, generatiile tinere ar fi bine sa  faca sport, sa urce pe munti, sa citeasca o carte, sa mai lase calculatoarele si feisbucii
Dar asta nu prea are legatura cu subiectul de aici.

Edited by ever_forever, 06 April 2014 - 14:22.


#156
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
La aia care se lupta sa nu instaleze updateuri sigur nu.

#157
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013

View Postxxvirusxx, on 06 aprilie 2014 - 13:54, said:

Da stirea cu, da 100euro microsoft pt upgrade la w8 ati citit-o?
Nu vreau sa stric subiectul aiurea, sau na... se discuta de Xp si Diverse...
Parerea mea ca in 2014 nu prea ai vreo scuza sa faci vreo faza stupida sa dai cateva sute de ron pe licenta de sistem de operare: Sunt o suma de variante de Linux care multumesc pana si pe cel mai pretentios utilizator home, zic pentru cei care chiar vor o solutie legala.
De Office nu mai zic...
Nu vad nici macar un rost pentru care sa cumperi licenta de la Microsoft, parerea mea, am Windows Xp Sp2(licenta) + Windows 8.1 Licenta + Debian/Ubuntu/OpenSuse + cateva variante live: Asta am instalat pe laptopurile mele.
Am lucrat o zi intr-un service din oras sa imi permit licenta de Windows 8.1 - Am reparat laptopuri in ziua aia de si-au scos licenta mea: In felul asta am primit licenta cu factura si toate cele, totul din cauza ca eu ma ocup cu asa ceva si imi trebuia licenta valabila.

La inceput ma gandeam daca sa testez Windows 7 luat de pe net... sau sa cumpar Windows 8.1: Am ajuns repede la concluzia ca nu pot sa tin un discurs cu "suportul oferit de windows legal" si eu sa am windows piratat.

Windows xp SP 2 o sa mai stea la mine pe laptop minim 1 an.

#158
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,425
  • Înscris: 16.03.2011
Fie ca e setat automat actualizarile sau automat tot trebuie validat,cum marea majoritate au windowsul crakuit nu sunt afectati.

#159
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
Aici este diferenta: Pe Xp poti sa stai cu SP2 - Ca doar asta fac eu de cand a aparut XP Sp2.
Pe Windows 8.1 este problema ca astepti update sa corecteze ceva: Pe calculatorul meu erau 2 baduri - au scos update pentru Lenovo si gata.
Pe XP imi pun increderea in programele de protectie, nici nu prea am variante.

#160
Costy1998

Costy1998

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.03.2014
Salutare, am si eu o intrebare, am windows xp si vreau sa imi pun windows 7 si vreau sa stiu, daca mai imi cumpar o placuta de 512 Rami imi va merge

Specificatiile calculatorului meu

Microsoft windows xp profesional versiune 2002 service pack 3 inregistrat la Mycomputer , Computer AMD Sempron™ Procesor 2800+ 1.61 Ghz, 512 mo din ram extensie adresa fizica

Edited by Costy1998, 07 April 2014 - 02:20.


#161
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
512 RAM e putin si pentru Windows XP. Cu 1 GB RAM ar respira mai usor, dar Windows 7 ar gafai.

#162
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Plus un hdd SATA pt ca probabil nu ai.
Conteaza f mult.

Tutusi nu stiu la ce te-ar ajuta W7 pe configuratia ta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate