Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI
 Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota
 Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...
 

Cinematograful de acasa: video,audio, playere, solutii tehnice

* * * * - 10 votes
  • Please log in to reply
5423 replies to this topic

#829
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,821
  • Înscris: 04.10.2014

View Postapocalipsul, on 13 ianuarie 2019 - 17:40, said:

entuziasmul pentru 3D (home use) e in scadere
Când majoritatea conținutului 3D se produce prin conversie, nu e de mirare. E o diferență semnificativă între 3D filmat cu camere dedicate și cel convertit.
În ultimii 2 ani a ieșit (conform https://realorfake3d.com/) cât un singur film 3D nativ, iar în 2016 printre o serie de filme de desene animate, pe care nici nu le-aș pune la socoteală, a fost practic numai X-Men: Apocalypse, care mi-a sosit vineri și chiar arată altfel (mai ales pe proiector) decât orice „converteală”.

#830
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View PostJean-Luc_Picard, on 13 ianuarie 2019 - 17:34, said:

Astfel Ăźn ce sens? (Sunt sigur că nu te referi la multitudinea de cute vizibile Ăźn prima poză. :) )
Așa arata ecranele roll-up ieftine. Clar nu din prima zi deși nici atunci nu sunt excluse cutele. Pozele fac referire la un ecran recondiționat/vopsit prin pulverizare. Ecranele de referință roll-up gri sunt pretensionate, nu au legătură cu cel din imagine d.p.d.v al texturii și al planeitații. Pozele le-am primit de la un posesor de ecran alb care și l-a pulverizat cu Black Widow. Ideea e de cum afișează colorile și contrastul într-o camera albă.

#831
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,821
  • Înscris: 04.10.2014
Ar fi mai convingător dacă s-ar pune spre demonstrație niște scene întunecate. Spre exemplu, am văzut zilele trecute la proiector câteva filme și au fost scene din care, pe zi chiar cu draperiile trase, nu se înțelegea aproape nimic pe ecranul meu alb. Dacă o asemenea suprafață poate aduce îmbunătățiri considerabile în asemenea situații, chiar este interesantă.

Edited by Jean-Luc_Picard, 13 January 2019 - 18:30.


#832
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015

View PostM15TER105, on 13 ianuarie 2019 - 11:04, said:

Ma bate gandul sa cumpar un android tv box pentru vizionarea filmelor 3D.iso , youtube si netflix . Am avut un Himedia Q10Pro dar nu prea am fost multumit el. Are cineva o recomandare pana in 1500lei ?

Ce zici de DUNE HD solo sau base ? Eu nu am avut player mai bun decat Dune, calitatea imaginii este foarte buna. Cred ca aceste noi versiuni pot integra si youtube/netflix vad ca sunt destule threaduri despre ce si cum pe forumurile de profil. Eu asta am in vizor pentru cand voi face saltul la 4k.

#833
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,592
  • Înscris: 11.07.2006
Apropo de 3D ce ochelari folositi pentru proiectoare,cele de la optoma mi se pare nejustificat de scum,peste 250lei/bucata.

#834
M15TER105

M15TER105

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 05.02.2016

View PostBylly00, on 13 ianuarie 2019 - 18:47, said:


Ce zici de DUNE HD solo sau base ?
Niste trompete cu cipuri vechi ! Zidoo Z10 foloseste noul  Realtek RTD1296DD chipset construit special si in colaborare cu zidoo pentru redare continut media !

#835
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Is that so ... Problema e ca nu gasesc reviewuri concludente in ceea ce priveste calitatea imaginii, mai toti review-erii folosesc tvuri mai mici sau mai mari si sincer nu inteleg ce diferente vad ei pe ecranele de 50'' de la 3m. Eu am testat in fel si chip pe plasma mea de 46'' - un player odroid cu kodi/plex, dune 303d sau cum ii spune (model mai vechi, nu are 4k) si desktopul. Nu am reusit sa vad vreo diferenta notabila. Pe proiector in schimb DUNE conduce detasat, fie si doar din prisma sharpness-ului.

#836
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostJean-Luc_Picard, on 13 ianuarie 2019 - 18:30, said:

Spre exemplu, am văzut zilele trecute la proiector câteva filme și au fost scene din care, pe zi chiar cu draperiile trase, nu se înțelegea aproape nimic pe ecranul meu alb.

Nu se poate face intuneric bezna cu draperiile de tip blackout?

View Postapocalipsul, on 13 ianuarie 2019 - 17:40, said:

poate de aia s-a inventat soundbar-ul

Eu prin home cinema inteleg sistem de boxe surround, cu receiver si subwoofer , completate de televizor sau proiector, in functie de preferinta. Tu poti sa folosesti ce vrei, inclusiv boxa telefonului mobil daca asta iti place dar discutia era despre un minim de calitate audio aici.

Edited by razor01, 13 January 2019 - 19:52.


#837
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View PostBylly00, on 13 ianuarie 2019 - 19:23, said:

Is that so ... Problema e ca nu gasesc reviewuri concludente in ceea ce priveste calitatea imaginii, mai toti review-erii folosesc tvuri mai mici sau mai mari si sincer nu inteleg ce diferente vad ei pe ecranele de 50'' de la 3m. Eu am testat in fel si chip pe plasma mea de 46'' - un player odroid cu kodi/plex, dune 303d sau cum ii spune (model mai vechi, nu are 4k) si desktopul. Nu am reusit sa vad vreo diferenta notabila. Pe proiector in schimb DUNE conduce detasat, fie si doar din prisma sharpness-ului.
Sunt încă posesor de Dune HD Max și am testat tot felul de media playere. Recent am achizitionat un bluray Sony X700 https://hometheaterr...layer-reviewed/ și face pe 4K exact ce facea Dune-ul pe full hd. Diferența e ca o face foarte bine pe disc (nici un mediaplayer nu este capabil de Dolby Vision - ce-i drept de pe disc) La fel o face foarte bine via USB de pe HDD extrn cu subtitrare cu diacritice. Atat în SDR cât și în HDR10. Acesta da dovada de imaturitate în procesare la mediaplayere, si de implemntate SoC. Mai mult pe aceste device-uri nu te poți baza d.p.d.v luma/chroma. Sunt tot timpul în urma bluray-urilor ca acuratețe a imaginii, au clipping near white, au clipping pe culori, nu gradeaza bine sau suficient de bine pentru pretențiile mele. Este decizia fiecăruia cu ce își echipează home cinema-ul dar nici măcar HTPC nu consider o prima opțiune în dotarea unui cinema. Drept dovada acest X700 care l-am achiziționat de crăciun cu 750lei, nu mai poate fi găsit sub 950, la unele magazine fiind 1250lei

Edited by Calin_fdx, 13 January 2019 - 20:08.


#838
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Cred ca am mai citit despre acest player, pacat ca nu suporta plex sau macar playback din retea. Vad ca face passthrough si la DTS:X pe langa Dolby Atmos, ceea ce e mai rar intalnit la mediaplayere.

Vad la prezentare pe avstore ca scrie ca poate reda continut 4k hdr si pe ecrane necompatibile, adica face o conversie hdr-sdr. Oare cat de bine face treaba asta?

Edited by Bylly00, 13 January 2019 - 20:59.


#839
M15TER105

M15TER105

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 05.02.2016
Pai nu ai nevoie de Plex , are el preinstalat un program de genul asta Home Theatre 2.0 parca se numeste plus Kodi care este de o mie de ori mai bun .

#840
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,279
  • Înscris: 28.11.2001
Călin, parca ai testat și Egreat A10/A11? Cum ți se par la calitatea afișării?

#841
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,498
  • Înscris: 17.09.2007

View PostM15TER105, on 13 ianuarie 2019 - 11:04, said:

Ma bate gandul sa cumpar un android tv box pentru vizionarea filmelor 3D.iso , youtube si netflix . Am avut un Himedia Q10Pro dar nu prea am fost multumit el. Are cineva o recomandare pana in 1500lei ?
Nvidia Shield de pe Amazon. Update-uri frecvente, viteza cum nu vei vedea la TV Sony/Philips. Nu are Dolby Vision dar nici un player nu are decat pe streaming.
Pentru 3D iso insa pastreaza Himedia, asa fac si ei (avand Shield si q5).
Alternativ in aceeasi zona ar fi playere bluray 4k, la care insa mai greu cu unele encodari care nu sunt 1:1 cu coloana truehd/atmos.

#842
M15TER105

M15TER105

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 05.02.2016
Nu mai am Himedia l-am vandut si am cumparat Oppo UHD-203 citeste ori ce foarte bine . Singurul lucru de care imi e dor este filmele 3D.iso cu meniu.Am gasit Zidoo Z10 ca fiind o buna investitie este dotat cu ultimul chipset ,suporta Android 7.1 si poti instala ori ce pe el.

#843
coldfear

coldfear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 22.04.2010

View PostHansolo, on 13 ianuarie 2019 - 22:06, said:

Nvidia Shield de pe Amazon. Update-uri frecvente, viteza cum nu vei vedea la TV Sony/Philips. Nu are Dolby Vision dar nici un player nu are decat pe streaming.
Pentru 3D iso insa pastreaza Himedia, asa fac si ei (avand Shield si q5).
Alternativ in aceeasi zona ar fi playere bluray 4k, la care insa mai greu cu unele encodari care nu sunt 1:1 cu coloana truehd/atmos.
Sau un zidoo x9s sau z9s. Problema e doar filmele webdl 23.xxx stuttering. Stiu si frame 3d packed. Cam singura alternative la shield in zona asta de pret. Personal nu am nici un repros pentru el. atmos si dts x pass included.

#844
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View PostHawkie, on 13 ianuarie 2019 - 21:51, said:

Călin, parca ai testat și Egreat A10/A11? Cum ți se par la calitatea afișării?
Nu pot sa spun obiectiv pentru ca nu le-am comparat side by side dar pentru o cromatica precisa si o afisare corecta as merge pe Sony. Pentru versatilitate pe acest Egreat A10 (il are un colaborator) si afiseaza ochiometric foarte bine. Multi se plang in cazul OLED si QLED la HDR de subtitrarea foarte luminoasa (coloana HDR peak 2% window) https://www.rtings.c...peak-brightness Nivelul de luminanta al titrarii este corespondentul unei ferestre in peak (window 1%) si Egreat-ul are posibilitatea de a afisa mai multe tipuri/culori a subtitrarilor sa nu oboseasca ochii.

Edited by Calin_fdx, 14 January 2019 - 09:15.


#845
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015

View PostM15TER105, on 13 ianuarie 2019 - 21:13, said:

Pai nu ai nevoie de Plex , are el preinstalat un program de genul asta Home Theatre 2.0 parca se numeste plus Kodi care este de o mie de ori mai bun .

Nu gasesc nimic despre un programel asemanator plex. Am cautat home theatre 2.0 dar nu gasesc nimic. Kodi nu este de o mie de ori mai bun, este doar altceva. Ce imi place mie la plex este ca indexeaza automat noile fisiere si o face foarte bine, mai bine decat orice alta aplicatie de tip jukebox.

#846
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,635
  • Înscris: 06.03.2005
Playerele te pot pacali ochiometric, unele umfla anumiti parametrii ca imaginea sa para mai buna, de exemplu contrast sau sharp si cel mai sigur este folosesti benchmark pentru a verifica performanta si procesarea, calitatea imaginii.Daca utilizezi benchmark nu conteaza diagonala dar intradevar daca folosesti proiector, vezi mai usor calitatea cu toate ca si aici ochiometric te poti pacali, anumite procesari putand arata mai bine(vezi Darbee).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate