Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Cinematograful de acasa: video,audio, playere, solutii tehnice

* * * * - 10 votes
  • Please log in to reply
5421 replies to this topic

#865
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View PostH_O_N_D_A, on 15 ianuarie 2019 - 11:05, said:


Cel mai interesant mi s-ar parea sa facem un test cu doua proiectoare identice, side-by-side, unul sa proiecteze pe perete vopsit cu lavabila alba iar altul pe un ecran de la Calin. DIn pacate asa ceva e greu de facut, iar un eveniment ar insemna sa ne strangem multi, ca atfel nu are sens, ceea ce probabil nu se va intampla.
Am sa fac maine un test de genul.

#866
H_O_N_D_A

H_O_N_D_A

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 18.03.2008
Din pacate esti in partea gresita a tarii. Probabil majoritatea clientilor pe partea de audio/video sunt concentrati in capitala, cum sunt si magazinele de A/V de altfel.

#867
puzzlewood

puzzlewood

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 05.01.2007
Detin un sistem audio 5.1 (denon x2400h + wharfedale 230 5.0 + SVS PB1000) si o plasma panasonic 55ST60 de care sunt foarte multumit, insa cateodata simt nevoia unui ecran mai mare pt vizionarea de filme si m-am gandit la achizitia unui proiector + ecran rulabil pe care sa-l cobor in fata TV-ului cand doresc vizionarea unui film pe proiector. Camera de vizionare este un living de 24 m2 (in prezent canapeaua este la circa 2.7m de TV, dar mi se pare prea mic TV-ul Posted Image )
M-ar interesa un proiector FullHD (3D-ul nu ma intereseaza, nici 4k deocamdata), buget cca 3000 lei

https://www.emag.ro/...e/pd/DTPWH7BBM/
https://tehnicavizua....5cm-x-137.6-cm

Ce parere aveti despre proiector si ecran, merita, exista altceva mai bun in aceeasi categorie de pret?
Multumesc

#868
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,793
  • Înscris: 04.10.2014
Ar trebui sa fie ok proiectorul.

#869
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Este un model reusit, mai ales la pretul ala.

Review: https://www.avforums...or-review.13525

Pareri clienti amazon.uk: https://www.amazon.c...nt&pageNumber=1

#870
xerxes_ultimate

xerxes_ultimate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 15.05.2008
Salut!
Am un Denon AVR-X1500H (initial urmarisem Pioneer/Onkyo insa n-a fost sa fie) si sunt cam dezamagit:
- interfata GUI este pe 720p si tot ce afiseaza pe TV se vede extrem pixelat si designul este anost;
-  aplicatia "Denon 2016 AVR remote" nu controleaza tot, doar o parte; reconectarea se face enervant de lent de parca as avea 10 Denon-uri in retea; mi-am facut propria aplicatie de control si merge instant sa controlez chestiile uzuale (volum, sursa, moduri sunet, canale tuner) fara reconectari;
- aplicatia HEOS pentru muzica este extrem anevoioasa in utilizare; in plus trebuie sa fac cont la HEOS sa daca vreau playlisturi/favorite/etc;
- afisarea modurilor surround pe display este redenumita - am setat 7.1 receiverul si cu diverse fisiere de test se afiseaza (player VLC, iesirea HDMI conectata pe intrarea Blu-Ray a receiverului, VLC cu setarea HDMI/SPDIF audio passthrough = Enabled):
  • DTS 5.1 -> DTS + Neo:X
  • DTS-HD MA 5.1 sau 7.1 -> DTSHD + Neo:X
  • DTS X -> DTS:X MA
  • Dolby AC3 5.1 -> DD + DSur
  • Dolby TrueHD 7.1 ATMOS -> Atmos
  • Dolby TrueHD 5.1 sau 7.1 -> DTHD + DSur
  • PCM 2.0 sau PCM 5.1 -> nu se afiseaza nimic, nici sunet nu am
  • AAC 2.0 sau 5.1 -> nu se afiseaza nimic, nici sunet nu am
Am si cateva intrebari de utilizare/setare:
- seriile superioare Denon afiseaza la fel de "invechit" interfata GUI?
- este normal sa afiseze acelasi mod de sunet indiferent ca ii furnizez 5.1 sau 7.1 (receiverul face upscale audio la 7.1?) ?
- ce player bun pentru sunet multicanal recomandati?
- am citit anterior despre MPC-HC insa sunt 2 variante de descarcat 1.7.13 si 1.8.4 care ar fi cea buna?
- am incercat PotPlayer insa mi se pare greu de setat cand vrei sa faci passthrough la audio
- VLC mi se pare mai simplu de setat insa nu stiu ce sa fac cu AAC-urile care nu se decodeaza de receiver
- pentru streaming prin retea, intre Kodi si Plex ce recomandati dpdv al sunetului surround? stiu sa faca transcodari 5.1/7.1 (AAC -> AC3 sau DTS)?
- pentru setarea 7.1 se folosesc iesirile de speaker care se foloseau si la Zona 2; totusi X1500 are si iesiri RCA PRE AMP pentru Zona 2 - le pot folosi sau sunt inactive datorita modului 7.1 (nu reusesc sa activez ceva pe aceste iesiri)?
- HBO GO sau Netflix ce sunet surround ofera?
Multumesc!

#871
H_O_N_D_A

H_O_N_D_A

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 18.03.2008

View Postpuzzlewood, on 17 ianuarie 2019 - 16:23, said:

Detin un sistem audio 5.1 (denon x2400h + wharfedale 230 5.0 + SVS PB1000) si o plasma panasonic 55ST60 de care sunt foarte multumit, insa cateodata simt nevoia unui ecran mai mare pt vizionarea de filme si m-am gandit la achizitia unui proiector + ecran rulabil pe care sa-l cobor in fata TV-ului cand doresc vizionarea unui film pe proiector. Camera de vizionare este un living de 24 m2 (in prezent canapeaua este la circa 2.7m de TV, dar mi se pare prea mic TV-ul Posted Image )
M-ar interesa un proiector FullHD (3D-ul nu ma intereseaza, nici 4k deocamdata), buget cca 3000 lei

https://www.emag.ro/...e/pd/DTPWH7BBM/
https://tehnicavizua....5cm-x-137.6-cm

Ce parere aveti despre proiector si ecran, merita, exista altceva mai bun in aceeasi categorie de pret?
Multumesc

Alegerea nu e deloc rea, probabil e cel mai ok in zona aia de pret. Daca poti sa te intinzi putin mai sus, poti sa te uiti la Benq W1120/W2000 care mai apar la diverse oferte sau resigilate, au bloc optic din sticla, sunt mai silentioase, au culori putin mai bune si au contrast ceva mai bun si lens shift care poate fi de ajutor. Next level peste acestea ca sharpness, contrast, culori, silentiozitate, realist vorbind, ar fi de la Sony HW45/HW65. Tocmai de asta, personal m-as intinde la un W1120/W2000, cam maximul cat poti scoate din zona asta de pret.

Edited by H_O_N_D_A, 17 January 2019 - 19:51.


#872
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,584
  • Înscris: 11.07.2006
La banii aia decat acel benq w1120/w2000 mai bine un optoma hd39 care cel putin pe hartie are specificatii mai bune.

#873
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View PostH_O_N_D_A, on 15 ianuarie 2019 - 11:05, said:

Cel mai interesant mi s-ar parea sa facem un test cu doua proiectoare identice, side-by-side, unul sa proiecteze pe perete vopsit cu lavabila alba iar altul pe un ecran de la Calin.
Am facut testul ecran Visual Experience ALR grey vs o suprafata banala alba. Filmat din unghi pentru a observa daca se pierde saturatia culorilor si intensitatea albului
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Z_kgo4QrkOw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yOd4msgMSOA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#874
H_O_N_D_A

H_O_N_D_A

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 18.03.2008
Ma refeream sa facem un eveniment din asta, unde sa se faca diverse demonstratii cu diverse ecrane si proiectie direct pe perete. Din poze si filmari nu se va putea evidentia niciodata ce se vede cu ochiul liber.

Edited by H_O_N_D_A, 18 January 2019 - 11:18.


#875
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Mie mi se pare edificatoare comparatia totusi, nu e ca si cum ai vedea cu ochiul liber dar vezi cat aduce in plus fata de peretele vopsit.

Edited by Bylly00, 18 January 2019 - 11:34.


#876
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Diferentele de contrast sunt evidente.

#877
H_O_N_D_A

H_O_N_D_A

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 18.03.2008

View PostPhonyx, on 17 ianuarie 2019 - 22:22, said:

La banii aia decat acel benq w1120/w2000 mai bine un optoma hd39 care cel putin pe hartie are specificatii mai bune.


Pe hartie, insa realitate nu neaparat, plus ca Optoma e mai scump decat Benq mentionate de mine.

Prima hiba a lui HD39darbee este rainbow effect mult mai sesizabil, iar a doua roata de culoare nu este RGBRGB. Este mai mic si mai usor, deci probabil mai zgomotos si mai cald iar blocul optic probabil din plastic. Throw ratio e diferit, trebuie montat ceva mai departe pentru a obtine o diagonala generoasa, lucru care poate fi problematic la bloc.



View Postedigee, on 18 ianuarie 2019 - 12:04, said:

Diferentele de contrast sunt evidente.

Eu as spune ca e cam identic contrastul, diferenta e ca gain-ul e sub 1 si faptul ca a scazut black level. Fix asta nu poti evidentia cu o poza/filmare, cum percepe ochiul lucrurile astea raportat la cata lumina ambientala ai in camera.

Edited by H_O_N_D_A, 18 January 2019 - 13:11.


#878
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostCalin_fdx, on 18 ianuarie 2019 - 09:21, said:

Am facut testul ecran Visual Experience ALR grey vs o suprafata banala alba.

Exista cumva posibiliatea, cand ai timp, sa repeti experimentul intr-o camera cu peretii vopsiti adecvat si cu zero lumina ambientala?

View PostH_O_N_D_A, on 18 ianuarie 2019 - 13:08, said:

Prima hiba a lui HD39darbee este rainbow effect mult mai sesizabil

Eu nu am reusit sa vad cat am fost in sediul Optoma unde aveau HD 39 iar acasa, pe UHD40, in peste 100 de ore, nu am vazut nici macar ceva care sa semene a rainbow effect. Este amuzant ca, inainte sa cumpar proiectorul, de asta imi era cel mai frica. Ma gandeam ca voi fi nevoit sa fac retur.

#879
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View Postrazor01, on 18 ianuarie 2019 - 13:53, said:

Eu nu am reusit sa vad cat am fost in sediul Optoma unde aveau HD 39 iar acasa, pe UHD40, in peste 100 de ore, nu am vazut nici macar ceva care sa semene a rainbow effect. Este amuzant ca, inainte sa cumpar proiectorul, de asta imi era cel mai frica. Ma gandeam ca voi fi nevoit sa fac retur.
Comparare a doua tipuri de proiectoare calibrate, pe doua tipuri de ecrane ALR si ALR-UST in showroom AVmall
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/R4UNGGEFEqM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
si prezentare Optoma HD39 & Visual Experience
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dJESgXO87xM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#880
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Am fost in showroom-ul AvMall, acolo am vazut Optoma HD 39 si ecranul respectiv. Problema este ca peretii sunt complet albi. Reprezentatnul mi-a spus ca este intentionat lasata asa camera pentru ca majoritatea cumparatorilor au pereti albi si doresc sa vada cum arata proiectorul intr-o asemenea camera. Eu sunt curios sa vad diferentele intr-o camera considerata ideala, cu peretii vopsiti in griuri ce nu reflecta lumina , cu zero lumina ambientala si , eventual, fara suprafete reflectorizante (boxe albe lucioase puse langa ecran sau alte elemente de genul acesta).

Edited by razor01, 18 January 2019 - 14:22.


#881
H_O_N_D_A

H_O_N_D_A

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 18.03.2008

View Postrazor01, on 18 ianuarie 2019 - 13:53, said:

Eu nu am reusit sa vad cat am fost in sediul Optoma unde aveau HD 39 iar acasa, pe UHD40, in peste 100 de ore, nu am vazut nici macar ceva care sa semene a rainbow effect. Este amuzant ca, inainte sa cumpar proiectorul, de asta imi era cel mai frica. Ma gandeam ca voi fi nevoit sa fac retur.


Nu toate lumea e sensibila la rainbow effect. Eu am fost deranjat la HD39darbee din prima clipa. Observ un pic si la Benq W1110s care are roata RGBRGB si mai rapida decat la HD39 daca nu ma insel, dar mult mai rar. Chiar si asa, cand trec de la 60hz la 50hz, roata de culoare merge cu 50% mai rapid per frame si nu mai pot sesiza deloc rainbow. Imi obosesc ochii la 60hz, am o usora durere de ochi/cap dupa un film, dar pe 50hz zero probleme, e ca si cum m-as uita la un 3LCD. Nu vreau sa imi imaginez cum m-as simti dupa 2 ore de vizionat HD39.




View Postrazor01, on 18 ianuarie 2019 - 14:21, said:

Eu sunt curios sa vad diferentele intr-o camera considerata ideala, cu peretii vopsiti in griuri ce nu reflecta lumina , cu zero lumina ambientala si , eventual, fara suprafete reflectorizante (boxe albe lucioase puse langa ecran sau alte elemente de genul acesta).

In astfel de situatii, cum a mai spus si Calin de altfel, se foloseste ecran de referinta, adica alb cu gain 1.0. Gri-urile ALR cu gain sub 1 sunt bune pentru a ajuta o camera neadecvata si proiectoarele cu lumeni multi(dar in cazul asta un filtru ND2 il vad mai adecvat). O comparatie mai utila ar fi camera ideala vs camera obisnuita + ecran ALR, pentru a vedea cat se apropie un set-up cu ALR intr-o camera obisnuita de o camera "perfecta".

Edited by H_O_N_D_A, 18 January 2019 - 14:40.


#882
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
De unde se cumpara , cum se monteaza si ce face diferit fata de functia ,,dynamic black'' deja incorporata in unele proiectoare?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate