Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Cinematograful de acasa: video,audio, playere, solutii tehnice

* * * * - 10 votes
  • Please log in to reply
5421 replies to this topic

#4735
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,784
  • Înscris: 13.11.2006

View PostMMike, on 27 ianuarie 2023 - 22:35, said:

Exact. Si nu te obliga la tavan fals sau sa aranjezi cu vecinu de sus Posted Image
Eu sunt vecinul meu de sus si cel de sub :D
Nu fac tavan fals, construiesc o camera dedicata, iar faptul pentru care am ales difuzoare ingropate, este din cauza inaltimii mici a incaperii.
Sper sa nu mai dai sfaturi doar sa iti creasca nr de postari :D

View PostSrachi, on 24 ianuarie 2023 - 21:44, said:

Eu in locul tau mi-as fi luat boxe ce le-as fi putut monta pe tavan nu in tavan, la alea le poti fixa si unghiul si multa lume zice ca se aud efectele mult mai bine daca ai undeva boxele la un unghi de 30 de grade in loc de cele incastrate care iti bat direct in jos.
uite o scurta descriere care te contrazice:

Attached File  detaliiklipsch.jpg   103.3K   8 downloads

View PostJean-Luc_Picard, on 24 ianuarie 2023 - 22:31, said:

Poate medii și înalte...
La descriere, klipsch se refera la woofer, nu la medii...

Attached File  klipsch-cdt.jpg   89.3K   8 downloads

info

#4736
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,812
  • Înscris: 04.10.2014
Deci tu te aștepți să-ți vină bași din tavan?

#4737
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,784
  • Înscris: 13.11.2006

View PostJean-Luc_Picard, on 27 ianuarie 2023 - 23:26, said:

Deci tu te aștepți să-ți vină bași din tavan?
Nu ma astept la prea multe chestii, doar am subliniat ce scriu oamenii aia, de acolo am ramas cu ideea de bass in postarea de ieri.
Nici macar nu am testat difuzoarele, poate o voi face duminica, m-ai facut curios de sunetele ce le vor scoate :D

#4738
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016

View Postdydysoft, on 27 ianuarie 2023 - 23:14, said:

Sper sa nu mai dai sfaturi doar sa iti creasca nr de postari :D
N-am nicio intentie de genu asta. Iar sfat nu am dat. Am comentat ce a postat colegul Srachi.

View PostJean-Luc_Picard, on 27 ianuarie 2023 - 23:26, said:

Deci tu te aștepți sã-ți vinã bași din tavan?
:)))))

De ce nu ? Cine are vecini deasupra :))))

Edited by MMike, 27 January 2023 - 23:37.


#4739
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,812
  • Înscris: 04.10.2014

View Postdydysoft, on 27 ianuarie 2023 - 23:29, said:

doar am subliniat ce scriu oamenii aia, de acolo am ramas cu ideea de bass in postarea de ieri.
Dacă vrei să mă asculți și pe mine puțin, bine, dacă nu, nu. Într-un sistem Home Cinema din sateliți vin medii și înalte (difuzorul de medii se numește woofer, cel de înalte se numește tweeter), bașii se filtrează în receiver prin crossover și se trimit (doar) către subwoofer(e). Nu-și pune nimeni problema să acopere banda de frecvențe joase cu jucărelele care se pun pe/în tavan.

View PostMMike, on 27 ianuarie 2023 - 23:36, said:

De ce nu ? Cine are vecini deasupra Posted Image)))
Nu acesta era sensul întrebării. Nu poți produce bași (adevărați) cu orice cutiuță de chibrituri.

Edited by Jean-Luc_Picard, 27 January 2023 - 23:41.


#4740
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016

View PostJean-Luc_Picard, on 27 ianuarie 2023 - 23:40, said:

Nu poți produce bași (adevãrați) cu orice cutiuțã de chibrituri.
Absolut. Subscriu la tot ce (i-)ai zis mai sus despre boxele astea. Insa nu m-am putut abtine la faza cu basu din tavan :)

#4741
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,784
  • Înscris: 13.11.2006

View PostJean-Luc_Picard, on 27 ianuarie 2023 - 23:40, said:

Dacă vrei să mă asculți și pe mine puțin, bine, dacă nu, nu. Într-un sistem Home Cinema din sateliți vin medii și înalte (difuzorul de medii se numește woofer, cel de înalte se numește tweeter), bașii se filtrează în receiver prin crossover și se trimit (doar) către subwoofer(e). Nu-și pune nimeni problema să acopere banda de frecvențe joase cu jucărelele care se pun pe/în tavan.


Eu am inteles din prima la ce te referi tu, dar nu ai dreptate 100%, mai mult ca sigur faci referire la setarile din Home Cinema-ul tau, dar in receiver basii nu se trimit DOAR catre subwoofere, poate unii nici nu au asa ceva in componenta.
Ai dreptate, se pot trimite spre suburi, dar se pot trimite si catre fronturi, frecventele le setezi tu in receiver care si unde se duc.

Eu nu vreau bass (ala la care te gandesti tu) in difuzoarele de tavan, sensul era doar ca se pot roti la anumite unghiuri acele difuzoare.

#4742
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 05.10.2005
Canalele de inaltime si surround la mine is taiate la 120hz, nu ai ce bas sa astepti de la ele.

@dydysoft, eu inteleg ca si ale tale se pot regla dar nu in aceeasi masura cum ai putea pozitiona si regla unghiul la boxe on ceiling / on wall. Multi pe youtube nu aleg o configuratie Atmos ca la carte si rezultate mai bune ar fi la ceva de gen Auro 3D. Si cred ca si altfel este sunetul unei boxe cu incinta, nu stiu cum suna si cum rezoneaza cele incastrate in rigips.

Cum iti plac Klipsch-urile in general, nu-ti zgarie creierul? parca ai turnuri RP 6000? Canal central?
Am avut aici un central Klipsch RP 500 C, nu prea mi-a placut, in unele scene inaltele erau cam deranjante. Nu am nici camera pusa la punct acustic, dar totusi nu mi-a placut acel canal prea mult.

Nu te-a atras ceva de la SVS? Cred ca ar fi fost mai ok decat Klipsch-urile.

Edited by Srachi, 28 January 2023 - 00:04.


#4743
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,784
  • Înscris: 13.11.2006

View PostJean-Luc_Picard, on 27 ianuarie 2023 - 23:40, said:

Dacă vrei să mă asculți și pe mine puțin, bine, dacă nu, nu. Într-un sistem Home Cinema din sateliți vin medii și înalte (difuzorul de medii se numește woofer, cel de înalte se numește tweeter), bașii se filtrează în receiver prin crossover și se trimit (doar) către subwoofer(e). Nu-și pune nimeni problema să acopere banda de frecvențe joase cu jucărelele care se pun pe/în tavan.


Nu acesta era sensul întrebării. Nu poți produce bași (adevărați) cu orice cutiuță de chibrituri.
Nu te inteleg, cine, unde a scris ca se pot produce basi (adevarati) cu orice cutiuta de chibrituri?

View PostMMike, on 27 ianuarie 2023 - 23:43, said:

Absolut. Subscriu la tot ce (i-)ai zis mai sus despre boxele astea. Insa nu m-am putut abtine la faza cu basu din tavan Posted Image
Tu cum subscri cand nici macar nu ai ascultat cum suna un Klipsch, dar sa mai si stii despre ce este vorba.

View PostSrachi, on 27 ianuarie 2023 - 23:57, said:

Canalele de inaltime si surround la mine is taiate la 120hz, nu ai ce bas sa astepti de la ele.

@dydysoft, eu inteleg ca si ale tale se pot regla dar nu in aceeasi masura cum ai putea pozitiona si regla unghiul la boxe on ceiling / on wall. Multi pe youtube nu aleg o configuratie Atmos ca la carte si rezultate mai bune ar fi la ceva de gen Auro 3D. Si cred ca si altfel este sunetul unei boxe cu incinta, nu stiu cum suna si cum rezoneaza cele incastrate in rigips.
Sunt constient de asta, dar sunt limitat la o inaltime de 2 metri acum, dar o sa ma mai inalt cu podeaua si probabil voi mai cobora si cu tavanul, singura solutie a fost cu difuzoarele incastrate.
Eu am taiat la 80hz satelitii, inca sunt in teste pana mut totul in camera dedicata, asa ca am timp de experimentat.
Nu o sa fie rigips in camera (sper), iar tavanul este pe caferi de lemn cu 60 cm intre ei, asa ca este loc de izolat si inchis efectiv locul unde pun difuzoarele.

#4744
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,812
  • Înscris: 04.10.2014

View Postdydysoft, on 27 ianuarie 2023 - 23:51, said:

Eu am inteles din prima la ce te referi tu, dar nu ai dreptate 100%, mai mult ca sigur faci referire la setarile din Home Cinema-ul tau, dar in receiver basii nu se trimit DOAR catre subwoofere, poate unii nici nu au asa ceva in componenta.
Ai dreptate, se pot trimite spre suburi, dar se pot trimite si catre fronturi, frecventele le setezi tu in receiver care si unde se duc.
Da, se pot trimite către toate boxele setate pe Large (a se citi Full Range), nu doar către frontalele laterale, numai că din punct de vedere acustic nu prea ai niciun motiv să-ți dorești asta.

View Postdydysoft, on 28 ianuarie 2023 - 00:06, said:

Nu te inteleg, cine, unde a scris ca se pot produce basi (adevarati) cu orice cutiuta de chibrituri?
Răspunsul era pentru MMike.

#4745
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Chiar daca pare interesant si atractiv sa mergi pe full-range pe toate canalele in un exces de perfectiune, in viata reala nu te ajuta, te incurca.
Basul generat de fiecare canal interfereaza si se produc insumari, anulari, in functie de frecventa si distanta intre incinte si pozitia de ascultare.Pe scurt iese o amestecatura incoerenta.
Cunosc destule cazuri in care oamenii si-au cumparat sisteme scumpe doar cu boxe mari, puteri grozave si cand au ascultat un sistem Bose Acustimass cu sateliti au cazut in depresie, considerand ca au pierdut timpul si banii degeaba.
Evident sistemul Bose era sub ce aveau dar reusea sa aplice cateva principii acustice care produceau o impresie mult mai buna decat harmalaia de lazi cu difuzoare, unul din ele fiind asta cu bas doar din subwoofer.

#4746
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016
@FC72 Iese o varza acolo. Sistem audio dupa ureche :)

View Postdydysoft, on 28 ianuarie 2023 - 00:06, said:

Tu cum subscri cand nici macar nu ai ascultat cum suna un Klipsch, dar sa mai si stii despre ce este vorba.
Nu era vorba de cum suna.

Edited by MMike, 28 January 2023 - 19:54.


#4747
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,784
  • Înscris: 13.11.2006

View PostJean-Luc_Picard, on 28 ianuarie 2023 - 06:14, said:

Da, se pot trimite către toate boxele setate pe Large (a se citi Full Range), nu doar către frontalele laterale, numai că din punct de vedere acustic nu prea ai niciun motiv să-ți dorești asta.

Parca suna altfel formularea acum, prima data ai fost ferm pe pozitie ca nu.
Sa ne intelegem, eu nu vreau nimic din ce scrii aici, nu trimit bass pe sateliti, tocmai din acest motiv am pe lista inca 4 subwoofere, am mai scris despre asta.
Discutia contradictorie a aparut cand tu ai scris ca boxele de tavan dedicate au doar medii si inalte, iar producatorul scrie: 63-23,000 Hz (±3dB).
Apoi a inceput sa iti dea aripi colegul MMike, care este pe langa subiectul in cauza.
Hai sa inchidem subiectul aici, s-a clarificat ce era de clarificat.

View PostMMike, on 28 ianuarie 2023 - 19:53, said:

@FC72 Iese o varza acolo. Sistem audio dupa ureche Posted Image


Nu era vorba de cum suna.

Sistemul ala audio dupa ureche este facut de Marantz si adus la urechile mele de catre Klipsch, sunt curios sa vad ce sistem profesional ai tu, ca tot bagi batul prin gard :P

#4748
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,784
  • Înscris: 13.11.2006

View PostSrachi, on 27 ianuarie 2023 - 23:57, said:

Cum iti plac Klipsch-urile in general, nu-ti zgarie creierul? parca ai turnuri RP 6000? Canal central?
Am avut aici un central Klipsch RP 500 C, nu prea mi-a placut, in unele scene inaltele erau cam deranjante. Nu am nici camera pusa la punct acustic, dar totusi nu mi-a placut acel canal prea mult.

Nu te-a atras ceva de la SVS? Cred ca ar fi fost mai ok decat Klipsch-urile.


Fronturile sunt RP-6000F si centrul este R-52C.
Personal nu am treaba cu ele, chiar merg pe Marantz cu inaltele blana, altfel nu mai luam nimic de la Klipsch.
Am ales Klipsurile dupa mai multe teste fara sa vad boxele in showroom aici in De, din toate boxele doar la o pereche am rugat sa mai puna o data sa reascult, alea erau ce am acum acasa.
Am ascultat si SVS, nu m-au dat pe spate.
Faza e ca toata lumea scrie despre Klipsch pe forumuri cum ca sunt aiurea, inalte urate, tweeter prea directionat, etc., dar nici macar 1% din comentatori nu au avut/testat Klipsch-urile sa poata da un verdict corect.

#4749
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,812
  • Înscris: 04.10.2014

View Postdydysoft, on 28 ianuarie 2023 - 20:36, said:

Discutia contradictorie a aparut cand tu ai scris ca boxele de tavan dedicate au doar medii si inalte, iar producatorul scrie: 63-23,000 Hz (±3dB).
Aceia sunt bași doar pe hârtie. Am făcut pe Marantz două preseturi pentru două canale, LR-urile (pe Small) + perechea de sub-uri și LR-urile (pe Large) singure, exact pentru posibile discuții din astea. Sateliții mei sunt specificați de producător la 55 Hz. Dacă vine cineva și zice că ăia sunt bași... Poate va fi o ocazie să asculte cineva care comentează aici sau pe zona Audio și să relateze cu cuvintele proprii cum stă treaba, să nu fie doar opinia mea prezentată.

Edited by Jean-Luc_Picard, 28 January 2023 - 22:20.


#4750
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,784
  • Înscris: 13.11.2006
Exista vreo firma care respecta ceea ce declara? Care este aceea?
Sau cum poate urechea ta sa stabileasca ce frecventa supoarta difuzorul in cauza?
Pe acelasi model, nicio boxa nu are basi, doar medii si inalte, basii sunt emisi doar de subwoofere?
Am testat si eu satelitii mei Klipsch R-51M tot pe Marantz, producatorul specifica 62 Hz si au basi pentru niste cutiute mici.
Ca nu au basii scosi de subwoofere este altceva, dar nu poti spune ca Klipsch-urile nu au basi, sau exista posibilitatea ca sunetele de basi sa le percepem diferit.

#4751
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,812
  • Înscris: 04.10.2014
Pot să fac o măsurătoare, nu știu dacă am vreuna salvată de când mi-am calibrat sistemul. Vedem clar dacă hârtia corespunde cu realitatea. Experiența mea (întotdeauna când am idei caut să le verific practic, să nu rămân doar cu ideile) este că boxe specificate chiar și la 45-50 Hz tot sec sună pe bași, chiar și unele specificate mai jos, dar cu difuzoare de diametru mic (în niciun caz ca cele de sub), tot un bas lipsit de vlagă au, mai ales că cel mai frecvent acele boxe stau în poziții nefavorabile pentru un bas bun (care depinde covârșitor de poziționarea în cameră, plus ceva tratamente și o eventuală corecție a curbei de răspuns).

Edited by Jean-Luc_Picard, 28 January 2023 - 22:58.


#4752
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Specificatiile producatorilor sunt inutile, pot preciza si 17Hz, nimeni si nimic nu poate preciza cum suna, cum se comporta la bas.Nu stii ce distorsiuni apar, ce variatii cumplite de impedanta sunt in zona aia de bas, nu stii cum este raspunsul la impuls, faptul ca un producator specifica 30-50-70Hz, este frectie.
La un sistem multicanal mai bine eviti producerea de bas pe toate canalele, simplifici problemele acustice de la reproducerea joaselor de incinte, pana la propagarea in incapere.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate