Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cinematograful de acasa: video,audio, playere, solutii tehnice

* * * * - 10 votes
  • Please log in to reply
5421 replies to this topic

#4771
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Mai trebuie avut grijă la un aspect. Definiția. -3 dB. Una e să ai o cădere de 3 dB într-o curbă altminteri orizontală, altă e s-o iei la vale ireversibil din punctul de -3 dB. Sună semnificativ diferit.

#4772
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 13.11.2006

 Jean-Luc_Picard, on 29 ianuarie 2023 - 20:40, said:

Mai trebuie avut grijă la un aspect. Definiția. -3 dB. Una e să ai o cădere de 3 dB într-o curbă altminteri orizontală, altă e s-o iei la vale ireversibil din punctul de -3 dB. Sună semnificativ diferit.
Acum dezvolta, orice informatie e bine venita, odata montat sistemul nu o sa il mai dau jos...

La ce se refera acei -3dB sau cat de mult va conta ?

Attached File  3db.jpg   103.77K   13 downloads

#4773
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Se referă la modul în care se specifică frecvențele minime/maxime, la -1 dB, la -3 dB, la -6 dB (față de media curbei de răspuns).

#4774
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

 dydysoft, on 29 ianuarie 2023 - 17:52, said:

Este de ajuns sa pui aici fisa tehnica a satelitului masurat si masuratoarea lui, sunt curios de abaterea in frecventa dintre teorie si practica.
Măsurători pe boxă singură, foarte dificil de făcut într-o cameră. Dacă mă duc prea aproape de boxă să măsor near field, apar tot felul de efecte de difracție și alte chestii și iese o varză. Dacă mă duc mai departe (cum e în pozele de mai jos), încep să măsor prea mult camera și prea puțin boxa însăși.
După cum se vede, boxele coboară ceva mai mult decât specificația, care pare conservatoare. Fișa tehnică zice 55 Hz.

Attached Files


Edited by Jean-Luc_Picard, 29 January 2023 - 23:11.


#4775
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 13.11.2006
Multumesc pentru efort, asta trebuia pus de la inceput, sa vedem cu totii graficul daca bate cu specificatiile.
Acum alta intrebare, cum fac sa masor si eu pe ale mele?
Ce trebuie luat si la ce trebuie avut grija, la nivel amatoricesc, desigur.

#4776
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Un microfon de măsurare onorabil, cu amplificare integrată, nu ca ale mele, care sunt microfoane de sine stătătoare cu un amplificator-interfață separat, destul de costisitor. O soluție decentă este UMIK-1 de la miniDSP, pe care îl am și eu (mâine îmi vine și un UMIK-2). Ca soft gratis, REW-ul. Eu nu prea îl folosesc pentru că nu îmi face măsurătoare continuă în timp real cu posibilitate de mediere în timp, ca soft-ul din care am făcut captura de ecran, dar care costă niște bănuți și rulează doar pe iOS.
Acum, măsurători din punctul de ascultare, mai întâi cu sateliții (L-C-R) puși pe Full Range (unde putem observa și răspunsul practic utilizabil în poziția respectivă), apoi cu sateliții tăiați la frecvența de crossover (80 Hz) și perechea de sub-uri. Poate cineva e tentat să creadă că cei 37 Hz care se văd din grafice ca punct-limită de jos în varianta 1 sunt arhisuficienți, la urma urmelor cea mai joasă notă de contrabas are 41,2 Hz, dar la ascultare se constată o diferență foarte mare cu sub-urile în funcțiune. Umplerea acelei „prăpastii” pe care o lasă sateliții în zona bașilor se simte și merită din plin, atât pe muzică, cât și pe filme. (Cocoașa pe care o vedeți la vreo 44 Hz, care e a camerei, pentru că apare pe toate măsurătorile, inclusiv cu sateliții singuri Full Range, voi încerca mâine s-o mai reduc din DSP, să văd dacă rezultă vreun efect audibil și merită deranjul sau e doar ceva inestetic pe un grafic. Oricum, săptămâna viitoare sper să am un sistem Dirac Live, să văd dacă mai aduce vreun plus configurației sau nu - va încerca el să niveleze toate vârfulețele.)

Attached Files


Edited by Jean-Luc_Picard, 29 January 2023 - 23:49.


#4777
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 13.11.2006
este ok asta, sau merita luat direct UMK-2?

https://www.ebay.de/...:Bk9SR97Kxvq_YQ

#4778
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
La nivel de amator nu văd de ce să dai de 2,5 ori prețul. Eu fac chestii mai sofisticate, iar dacă UMIK-1 ar fi fost prost, nu-l cumpăram (la momentul respectiv nu apăruse UMIK-2, dar aveam deja microfoanele celalalte, e drept că n-aveam interfață de PC pentru utilizare cu REW).

#4779
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 13.11.2006

 Jean-Luc_Picard, on 30 ianuarie 2023 - 00:56, said:

La nivel de amator nu văd de ce să dai de 2,5 ori prețul. Eu fac chestii mai sofisticate, iar dacă UMIK-1 ar fi fost prost, nu-l cumpăram (la momentul respectiv nu apăruse UMIK-2, dar aveam deja microfoanele celalalte, e drept că n-aveam interfață de PC pentru utilizare cu REW).
Pana la urma m-am sucit si am luat miniDSP UMIK-2, l-am gasit la 280 transport gratis,  fata de 160 UMIK-1 pe amazon cu transport si vama care erau si alea ceva in plus, in 2-3 zile vine coletul :P

#4780
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Până să corectez din DSP, am schimbat amplasamentul sub-urilor, am refăcut reglajul de fază și am mai coborât volumul lor. Încă n-am apucat să testez cum sună.

Attached Files



#4781
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Chiar și cu bașii reduși, tot e diferență semnificativă cu și fără sub-uri, am găsit o singură melodie cu percuții care sună aproximativ la fel, plus că atunci când sateliții sunt pe Large (și fără sub-uri) se simte o debalansare acustică, prea multe înalte, prea pițigăiat sunetul. Am mai simțit nevoia să ridic nivelul general cu câtiva decibeli pentru a avea același gen de percepție ca înainte, când volumul pe sub-uri era mai mare (dar și răspunsul pe bași mai neuniform).

Pe grafic se văd două paliere, până la vreo 45 Hz e un nivel mediu, apoi până la 80 Hz e altul. Aș putea să „dau” în vârfurile de la 27 și 42 Hz, apoi să mai ridic un pic nivelul mediu, să văd ce se întâmplă.
Diracul e pe drum, numai să iasă din vamă săptămâna asta.

#4782
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 13.11.2006
Mai am o nedumerire, ce sateliti ai, sunt dedicati surroundului sau sunt boxe de raft?, sau daca nu te deranjeaza, pune aici fisa tehnica a unui satelit de al tau sa vad diferentele intre ce am eu.

ˇˇsatelitiiˇˇ mei sunt boxe de raft, mi-au placut cum suna in teste si am luat 4 bucati sa le folosesc in sistem, dar le pot folosi in regim stereo fara probleme si da, fara mult bass, fata de cum suna fronturile.
Abia astept sa vina microfonul sa vad fizic despre ce vorbim :D

#4783
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Sateliții mei sunt tot boxe de raft (chestiile dedicate pentru Surround de Home Cinema tind să fie niște jucărele plăsticoase puțin potente atât tehnic cât și ca sonoritate) și sunt toți la fel, inclusiv centrul și cei spânzurați de tavan de jur împrejur sau deasupra capului.

System Format
2 Way

Frequency Response
55 Hz – 30 kHz

Sensitivity (1W@1M)
87 dB

Nominal Impedance
8 ohms

Maximum SPL
109 dBA

Power Handling (RMS)
70 W

Recommended Amplifier Requirements
15 – 70 W

Crossover Frequency
2.8 kHz

(Nu e nevoie să pui denumirea între ghilimele, un satelit este ceva care orbitează în jurul unui centru, în cazul audio zona de ascultare sau receiver/procesor audio + amplificatoare.)
Chestia cu basul nu este că e mult sau puțin, ci că nu coboară suficient, adică nu e ceva care s-ar putea rezolva dintr-un buton de volum.

Edited by Jean-Luc_Picard, 30 January 2023 - 17:52.


#4784
londonwalk

londonwalk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 03.10.2016
salut. am incercat sa ma lamuresc singur, dar nu reusesc: un AV receiver 7.1 poate fi configurat cu 2 boxe de tavan? adica sa scoata 5.1.2, 2 fata, 1 central, 2 spate, 2 tavan+sub. In configuratia asta, daca merge facuta, dolby atmos iti ofera sunet de sus? specific, ma uit la Marantz Cinema 70 si niste boxe Cambridge Audio Minx Min 22, pot configura un minim de sistem dolby atmos? thx!

a doua intrebare. va dati seama ca sunt novice, asa ca nu dati cu pietre: are civeva sistemul surround Sony HT-A9 impreuna cu un TV Sony care poate fi folosit ca centre speaker? cum se comporta? cat de real este efectul de ceilling bounce comparat cu un sistem clasic cu boxe de tavan (chiar entry-level)? thx

#4785
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

 londonwalk, on 30 ianuarie 2023 - 18:02, said:

salut. am incercat sa ma lamuresc singur, dar nu reusesc: un AV receiver 7.1 poate fi configurat cu 2 boxe de tavan? adica sa scoata 5.1.2, 2 fata, 1 central, 2 spate, 2 tavan+sub
Depinde de receiver, dacă e fabricat înainte să se răspândească soluția Atmos, atunci nu; au existat receiver-e cu 7 canale și înainte de Atmos, ofereau Dolby TrueHD și DTS HD-Master Audio. Diferența constă în partea care poate să proceseze metadatele obiectuale.

 londonwalk, on 30 ianuarie 2023 - 18:02, said:

In configuratia asta, daca merge facuta, dolby atmos iti ofera sunet de sus? specific, ma uit la Marantz Cinema 70 si niste boxe Cambridge Audio Minx Min 22, pot configura un minim de sistem dolby atmos?
Două boxe sus îți oferă o plajă mult limitată de poziționare a surselor sonore față de soluția cu 4. Practic ai sunete mai mult de deasupra capului sau foarte apropiate de verticală față-spate.

Edited by Jean-Luc_Picard, 30 January 2023 - 18:17.


#4786
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 13.11.2006
Vechiul meu Marantz sr5008 stie si 5.1,2, dar nu l-am testat niciodata, doar am vazut in meniu setarea.

JLP., setarile si calibrarera le-ai facut pentru un ascultator, dar daca sunt 3 fotolii, se mai respecta ceva din setari, sau trebuie refacuta toata setarea, sau problema celorlalti 2 cum se aude?

#4787
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Calibrarea manuală se face să acopere o zonă. Măsurătorile le-am făcut acum doar în poziția centrală de ascultare (sweet spot). Setările se fac să fie câte de bine pe poziția „șefului”, dar să nu se piardă foarte mult în celelalte poziții.

#4788
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005

 londonwalk, on 30 ianuarie 2023 - 18:02, said:

salut. am incercat sa ma lamuresc singur, dar nu reusesc: un AV receiver 7.1 poate fi configurat cu 2 boxe de tavan? adica sa scoata 5.1.2, 2 fata, 1 central, 2 spate, 2 tavan+sub. In configuratia asta, daca merge facuta, dolby atmos iti ofera sunet de sus? specific, ma uit la Marantz Cinema 70 si niste boxe Cambridge Audio Minx Min 22, pot configura un minim de sistem dolby atmos? thx!

a doua intrebare. va dati seama ca sunt novice, asa ca nu dati cu pietre: are civeva sistemul surround Sony HT-A9 impreuna cu un TV Sony care poate fi folosit ca centre speaker? cum se comporta? cat de real este efectul de ceilling bounce comparat cu un sistem clasic cu boxe de tavan (chiar entry-level)? thx

1) Asta e minimul cerut pentru Dlby Atmos, e ok solutia atunci cand nu poti avea 4 boxe sus.

2) Nu imi amintesc sa fi scris cineva aici legat de acesta combinatie, nu as lua in calcul acea varianta, mai ales ca si costa foarte mult pentru un sistem inferior celor uzuale.

Edited by Mr. Incredible, 30 January 2023 - 19:03.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate