Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare banca pentru firma

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?
 cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...
 DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)
 

Linux Manjaro - topic general

- - - - -
  • Please log in to reply
706 replies to this topic

#523
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007

View Postlucifer76, on 03 octombrie 2019 - 15:39, said:

Partea de encoding din Vegas e jalnica, ajunsesem sa encodez necomprimat si sa folosesc HandBrake pentru encoding final. Kdenlive e simplu, usor de folosit si al naibii de rapid.

Multi nu cred asa ceva, deci nu doar eu am sesizat acest aspect.
Am instalat acum un i5 mai vechi pe Manjaro si Kdenlive.
Acest i5 era preferatul meu pentru Vegas deoarece nu prea dadea crash-uri asa des de aceea am pastrat atat Windows  cat si Manjaro in dual boot.
Indata revin cu teste comparative intre Manjaro + Kdenlive si Windows + Vegas ca sa priceapa odata pentru totdeauna cei care inca mai au dubii.

Edited by c_anicai, 05 October 2019 - 10:41.


#524
winn

winn

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 24.07.2019
Acesta este un topic despre Manjaro, nu despre programe de editare video.
În aceeași ordine de idei, spre deosebire de linux care nu dispune decât de OpenShot și Kdenlive, pentru windows exista zeci de astfel de programe mai mult sau mai puțin performante (dar in mod cert mult mai performante decât astea rudimentare de linux)
Când o să fii în stare să utilizezi la maxim de performanță niște editoare profesionale (care nu exista decât pentru Windows sau Mac) - și daca vei fi vreodată în stare - vei fi apt sa faci o analiză comparativă (pe un topic dedicat, nu aici) dar până atunci nu mai tot polua acest topic.

LE
M-am referit strict la editoare video complete, nu la cele cu funcții reduse - conversie, split, etc

#525
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007

View Postwinn, on 05 octombrie 2019 - 13:36, said:

..... linux care nu dispune decât de OpenShot și Kdenlive ......

exista destule , unele chiar profesionale care au fost folosite in trecut cand windows nu a fost capabil la editarea unor filme ca The Wolf of Wall Street, LA Confidential, Pulp Fiction, Heat, Road to Perdition, Hugo, The King’s Speech ....

Nu asta e ideia ci doar ca Manjaro e capabil sa le ruleze optim pe pc.

Pana una alta am mai pus Manjaro inca pe un pc din cele 7 care le am  si se comporta chiar ok

Attached Files


Edited by c_anicai, 05 October 2019 - 14:08.


#526
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
@karax
depinde la ce ai vrut sa le folosesti,
la mine problema este ca abia am descoperit Manjaro si este poate singurul S.O. in care un soft de editare Kdenlive functioneaza si ii sunt recunoscute capacitatile sale de encodare .mp4 h264 in fhd si uhd cu placile video de care dispun, n-am incercat inca toate placile adica mai am inca un laptop cu firepro m4000 pe care nu am incercat.

Edited by c_anicai, 05 October 2019 - 16:28.


#527
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017
la mine prima data am pus 20 gb de swap.......ca habarn-aveam ce e ala

#528
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Acum n-am setat deloc partitie de swap insa inainte faceam una dar vad ca nu ma ajuta practic la nimic. Poate altii au alte pareri, zic doar la ce folosesc eu. Nici nu ma intereseaza sa stiu prea multe lucruri despre un sistem de operare, daca ma lovesc de ceva intreb in aceasta comunitate si sigur voi primi un raspuns. Consider un sistem de operare bun daca-mi suporta cateva softuri care le folosesc. Desigur ca mai sunt si alte criterii dar n-am toate ideile la mine.

Edited by c_anicai, 05 October 2019 - 16:38.


#529
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Practic, te ajuta daca folosesti hibernate.

#530
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Dar manjaro-kde-18.1.0-stable-x86_64 cand a aparut?, zilele trecute cand am descarcat era doar 18.0.4 disponibil :(

#531
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Probabil nu conteaza versiunea din cauza ca e rolling release, nu loviti daca n-am stiut asta de la inceput.

Am incercat sa scriu un dvd si k3b  vad ca nu functioneaza, dar  brasero este ok

Edited by c_anicai, 06 October 2019 - 11:32.


#532
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Am avut mancarimi sa instalez Manjaro 18.1.0 kde, adio export cu gpu in Kdenlive, revin acum inapoi la versiunea 18.0.4 si sper sa repar.

#533
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Stii ca poti face downgrade la aplicatii, nu?

#534
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
L-am blocat fiindca am facut prostia sa instalez vesa si nu mai puteam intra in desktop, din linia de comanda cu ctrl+alt+f2 chiar nu m-am descurcat desi am incercat de acolo sa ii dau update  cu pacman -Syyuu.
Am salvat ce am putut si deja  e gata reinstalul, urmeaza update si programele apoi oi vedea.

M-am prins cam tarziu, noua versiune are alt kernel, 5 si ceva in loc de 4.19.69-1

Edited by c_anicai, 06 October 2019 - 14:07.


#535
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
si astept de cca 30 min la update-uri  :(

Attached Files



#536
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Daca nu ai ales mirror de aproape.

#537
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
N-am stiut, mai am de invatat. Nu e bai asta, sper sa nu am acum probleme cu accelerare gpu. In cel mai rau caz fac o clona de pe celalalt pc ca e identic in afara de placa video si ram si pun pe asta daca nu-mi reuseste.

#538
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
https://wiki.manjaro...#Pacman-Mirrors

Instaleaza tu pamac, are o multime de optiuni fata de octopi.

Edited by lucifer76, 06 October 2019 - 14:53.


#539
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
sigur instalez ca-mi trebuie la tsmuxer,chrome da nu pot face nici o miscare pe moment ca inca nu-s gata update-urile,
nici gedit  nu merge inca instalat ca sa mai configurez niste fisiere

Attached Files


Edited by c_anicai, 06 October 2019 - 15:01.


#540
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
ceva s-a intamplat ca desi am revenit la v18.0.4 am pierdut accelerarea gpu in Kdenlive cu placa amd, cu intel qs e ok, nu stiu din ce cauza update-ul a durat extrem de mult(cca 2,5 ore), kdenlive nu s-a mai instalat 19.08.0 ci 19.08.1

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate