Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

Motan cu nasul spart

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007

 minam, on 19 februarie 2014 - 14:19, said:



Soţul nu vrea sa castrăm nimic de genul masculin... Posted Image
E chestie de noroc pâna la urmă, dar parca nici să-l ţii închis săracul când e în călduri...ca barbat ar trebui să- l înţelegi şi tu....Posted Image
Stie el sotu' ce stie...

 lucifer76, on 19 februarie 2014 - 08:15, said:



Pai ai de ales: viu fara bijuterii, sau mort dar cu ele.
Categoric, mort da' sa am bijuteriile cu mine.

#38
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011

 LOCOmotive, on 19 februarie 2014 - 18:46, said:

Categoric, mort da' sa am bijuteriile cu mine.

Pariu ca daca ai fi avut 55-60 de ani nu ai mai fi zis asta :)) .

#39
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007

 Ananke, on 19 februarie 2014 - 17:28, said:

Motanii nu au mandria ca au c**ie,
Facem pariu? Ai vazut vreodata atitudinea unui caine castrat in fata altuia care are stapanii "mai iresponsabili"? De ce la pisici ar fi altfel?

 emyboy, on 19 februarie 2014 - 18:47, said:


Pariu ca daca ai fi avut 55-60 de ani nu ai mai fi zis asta Posted Image) .
Poate ca atunci n-as mai fi zis, da' nici motanu daca se retragea la pensie, nu mai venea acasa cu nasu' spart... :)

#40
Ananke

Ananke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 22.06.2013
Stiu ca tii la motan, Emyboy, am vazut pe alt topic ca ai si caine, deci sunt sigura ca esti un iubitor de animale. Dar sa-ti spun sincer ca mi s-a facut pielea de gaina cand ai pus pozele cu nasul spart si mi-am inchipuit suferinta lui, asta nu pentru ca sunt femeie slaba de inger ci din empatie pentru ca am si eu pisica si stiu cat as suferi daca i s-ar intampla ceva rau.

Motanii intra in calduri, se lupta pentru femele, pentru teritoriu, sunt agresivi, e in legea firii sa se faca o selectie naturala. Cel mai viguros specimen supravietuieste si lasa urmasi. Dar tu ca stapan al lui (sau sclav mai bine zis cum imi place mie sa glumesc, ca doar pisicile sunt zeite), trebuie sa stii ce e mai bine pentru el, sa-l feresti de pericole, sa-l ingrijesti, asta daca-l iubesti si il doresti langa tine mult timp. Daca pateste ceva motanul tau si tu ai fi putut sa previi chestia asta, sa anticipezi si sa elimi pericolul, crede-ma ca nu ti-ai ierta-o toata viata.

Operatia de sterilizare este foarte simpla la motanei, mult mai simpla (si mai ieftina) ca la femele. Se recupereaza repede si mai ales daca ai zis ca doarme cu tine eu zic ca poti sa-l tii in casa cateva zile pana se reface. Sanatate pentru motanel iti doresc!

Edited by Ananke, 19 February 2014 - 18:54.


#41
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Nu-l castra vara. E cald so exosta risc de infectie. Operatiile sunt recomandate a fi facute toamna sa primavara asa ca peste o luna-doua ar fi optim. Oricum va sta in casa niste zile pana se va vindeca complet si nu il va afecta frigul.

#42
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011

 Ananke, on 19 februarie 2014 - 18:53, said:



Mersi de sfaturi . Stii cumva si la cat s-ar ridica pretul operatiei de castrare ?

 Freddy12, on 19 februarie 2014 - 19:24, said:

Nu-l castra vara. E cald so exosta risc de infectie. Operatiile sunt recomandate a fi facute toamna sa primavara asa ca peste o luna-doua ar fi optim. Oricum va sta in casa niste zile pana se va vindeca complet si nu il va afecta frigul.

Atunci o sa il operez imediat ce vor fi mai multe grade cu plus . Eventual luna viitoare .

#43
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007
Scoate-ti si tie macar un c*i odata cu castrarea motanului. Milosi mai sunteti, va pare rau de bietul motanel, cum vine el acasa cu nasu' spart... Mai bine sa-l castram, sa-i neutralizam personalitatea, sa ramana "pufosu' lu tati". PUNETI-VA IN LOCUL MOTANULUI SI ALEGETI DUP-AIA SA-L CASTRATI.

#44
Ananke

Ananke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 22.06.2013
Preturile difera usor de la cabinet la cabinet, de la oras la oras. Recent am sterilizat o pisicuta si a costat 200 de lei. Pentru un motanel pretul a fost pana in 150 lei anul trecut, in cost intrand si tratamentul cu antibiotic de dupa. Cel mai bine cand te hotarasti este sa cauti numerele de telefon si sa suni sa intrebi la cabinetele din zona ta (de costuri, procedura, antibiotic).
Acum in oras la mine este si o campanie de sterilizare gratuita pentru catelusi si pisicute, sigur exista asa ceva in mai multe puncte din tara.

Edited by Ananke, 19 February 2014 - 19:57.


#45
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011

 LOCOmotive, on 19 februarie 2014 - 19:53, said:

Scoate-ti si tie macar un c*i odata cu castrarea motanului. Milosi mai sunteti, va pare rau de bietul motanel, cum vine el acasa cu nasu' spart... Mai bine sa-l castram, sa-i neutralizam personalitatea, sa ramana "pufosu' lu tati". PUNETI-VA IN LOCUL MOTANULUI SI ALEGETI DUP-AIA SA-L CASTRATI.

Tu crezi ca eu vreau sa il castrez ? Totusi crezi ca lui i-ar sta mai bine intins pe marginea drumului si ranjind la soare ? Gandeste-te putin . Nu critica . Ai vazut macar cum arata motanul in poze ? Crezi ca imi convine sa il vad plin de sange si din cand in cand cu zgarieturi pe nas ? Crezi cumva ca lui ii este benefic sa se batat tot timpul pentru pisici ? Mai mult rau isi face . Oricum se vede ca e batran . A tras destule pisicute . A venit timpul se potoleasca .

#46
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 emyboy, on 19 februarie 2014 - 20:23, said:

Tu crezi ca eu vreau sa il castrez ? Totusi crezi ca lui i-ar sta mai bine intins pe marginea drumului si ranjind la soare ?
In ultimii 15 ani am avut 6 motani. Si doar 2 pisici. Pischi a murit macar acasa, batrana, dar motanii, plecau si plecati ramaneau.

 emyboy, on 19 februarie 2014 - 20:23, said:

A tras destule pisicute . A venit timpul se potoleasca .
Avea bunica-mea unul negru, Al Batran ii ziceam eu. 15 ani, si tot umbla dupa fofoloance.

#47
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011

 lucifer76, on 19 februarie 2014 - 20:31, said:

In ultimii 15 ani am avut 6 motani. Si doar 2 pisici. Pischi a murit macar acasa, batrana, dar motanii, plecau si plecati ramaneau.


Eu nu vreau sa raman fara motan . De asta am sa il si castrez . Mai bine in viata  decat mort pentru un f*tai .

#48
Bokie

Bokie

    pensionata la cerere

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 13.12.2011

 emyboy, on 19 februarie 2014 - 20:36, said:


Eu nu vreau sa raman fara motan . De asta am sa il si castrez . Mai bine in viata  decat mort pentru un f*tai .

tu ce ai prefera?
in viata si castrat sau mort?

nu ma intelege gresit, eu sunt pro castrare.

#49
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Ce ar prefera motanul? Sa haladuiasca toata ziua, sa nu aiba stapan, sa fie mort de foame? Sau sa traiasca pe langa un om, cu anumite reguli?

O fi libertatea frumoasa, dar cand iti ghioraie matele, iti mai schimbi parerea.

#50
Bokie

Bokie

    pensionata la cerere

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 13.12.2011
sa traiasca pe langa un om, omul supunandu-se regulilor lui.

#51
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011

 Bokie, on 19 februarie 2014 - 20:52, said:


tu ce ai prefera?
in viata si castrat sau mort?
Adica ma compari si cu un animal , nu :lol: ? Sa nu comparam comportamentul animalic cu cel uman .

#52
Bokie

Bokie

    pensionata la cerere

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 13.12.2011

 emyboy, on 19 februarie 2014 - 21:00, said:

Adica ma compari si cu un animal , nu Posted Image ? Sa nu comparam comportamentul animalic cu cel uman .

dar sa iei si o pisica in casa, ca sa aiba cu cine sa se distreze, nu te-ai gandit?

#53
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 Bokie, on 19 februarie 2014 - 20:57, said:

sa traiasca pe langa un om, omul supunandu-se regulilor lui.
Si regula de baza e pur si simplu sa traiasca, nu sa se bata pana la moarte. Si cum nu ai vreo solutie de a-l convinge sa se cuminteasca, nu ai de ales.


 emyboy, on 19 februarie 2014 - 21:00, said:

Adica ma compari si cu un animal , nu Posted Image ? Sa nu comparam comportamentul animalic cu cel uman .
Ba pardon, comportamentul la unele exemplare umane este pur si simplu animalic :). Macar cotoii au o scuza, nu gandesc.

 Bokie, on 19 februarie 2014 - 21:01, said:

dar sa iei si o pisica in casa, ca sa aiba cu cine sa se distreze, nu te-ai gandit?
Nu merge, am avut motan si pisica. Cand pe pisica o apuca, se strangea hoarda de motani la mine, reteta de razboi. Cand pe alte pisici din vecini le apuca, normal ca motanul meu pleca la razboi dupa ele. Solutia sa ii inchizi pe ambii in casa ar fi hilara.

#54
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011

 Bokie, on 19 februarie 2014 - 21:01, said:


dar sa iei si o pisica in casa, ca sa aiba cu cine sa se distreze, nu te-ai gandit?

Si banuiesc ca puii ii adopti tu , nu ?
Am avut acum ceva ani o pisica . In fiecare an venea bortoasa si mereu fata cate 3-4 pui si ma chinuiam sa ii plasez pe la cunostinte .
Deci pisica sare din schema .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate