Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Descarcator de supratensiune tip 2

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 

Romania olimpica la matematica

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
114 replies to this topic

#73
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

View PostMata2, on 17 februarie 2014 - 22:29, said:

Aceasta este lumea la care ai contribuit....si tu
WTF? :lol:

#74
Mata2

Mata2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 17.07.2010

View PostMr_Who, on 17 februarie 2014 - 22:36, said:

WTF? Posted Image

  Nu stiu engleza. Nici alte abrevieri.

#75
emil555

emil555

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 02.07.2010

View PostMata2, on 17 februarie 2014 - 21:34, said:

Va propun ceva: sa-mi expicati la ce folosecsc cunostintele despre limite. Se aventureaza cineva?
Evident ma referam la analiza matematica

In nici un fel de creier nu poate intra o informatie inutila !

ma pui la mari cazne, cel putin pe mine care a terminat scoala acu 150 de ani

#76
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View PostMata2, on 17 februarie 2014 - 22:29, said:

Aceasta este lumea la care ai contribuit....si tu

Du-te tinere si te culca.
Nu vezi ca toti iti spun ca esti beat ?
E tarziu deja...
Poate maine vei fi mai coerent si mai putin agramat.

#77
Mata2

Mata2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 17.07.2010

View PostMata2, on 17 februarie 2014 - 22:29, said:

Aceasta este lumea la care ai contribuit....si tu


#78
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Cica matematica e stiinta abstracta...
Vad ca geniile facute gramada in poiana se cam plictisesc. Ah, stai, suntem chiar in poiana...
Posted Image

Edited by Friskey, 18 February 2014 - 00:05.


#79
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

View Postnewbie13, on 17 februarie 2014 - 18:37, said:

da, stiam. ce "invata" copiii aia nu are legatura cu matematica. wow, pot sa faca nu stiu ce tampenie de calcul in minte. misto, am si eu o chestie d-asta "revolutionara" pe telefon. ca sa fii olimpic la mate ai nevoie de gandire abstracta, intuitie, logica si "pattern recognition", chestii pe care nu ti le dezvolti facand calcule in cap.
Uite ce abilitati dezvolta abacusul;O conexiune mai buna celor doua emisfere.In abacus folosesti ambele emisfere nu doar stinga.
http://www.shuzan.jp/english/six/

View PostMr_Who, on 17 februarie 2014 - 19:35, said:

Am o nelamurire.
Abacul e instrumentul ala de calcul. Il foloseam in clasele primare la scoala, pentru a invata operatiile matematice elementare.
Zici ca fiica ta e la "abacus". Cum vine asta? E o scoala? Unde-i scoala asta?
In romania nu avem abacus.Numaratoarea noasta e simpla bazata pe calcul simplu si usor pentru cei mici.
Fi`mea nu e la scoala abia in aprilie incepe clasa 1.Este activitate extra la centrele de abacus.Profesorilor de matematica de la astfel de centre le trebuie licenta separat pentru asta.
Chiar daca ai terminat facultatea de matematica nu poti preda abacus.Nu ai cum.

Quote


Nu stiu insa cumum poti stabili de la nivel prescolar asa de precis inteligenta unui copil. Am mari dubii
Foarte adevarat.Am intrebat-o pe Diana sa ne raspunda la asta.Se face ca ploua.
De ce insist sa ne raspuda Diana.Impactul modului in care s-a introdus pe forum afost mare.
Adica;Are doua facultati/stie multe/a fost olimpica intre olimpici si eu tot sper ca voi invata ceva de la ea/o informatie utila etc.
Si-a asumat rasponsabilitatea de a fi moderatoare pe aria copilul pentru ca se pricepe si stie raspunda la orice intrebare.Eu sint un om prost dar si pretentios cu cei care se cred intelgenti.

Edited by Ulpiatraiana, 18 February 2014 - 02:24.


#80
capstoc

capstoc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 16.01.2014

View PostJimmyJamal, on 17 februarie 2014 - 15:02, said:

Romania won the first place in Europe at the International Math Olympics this year and 10th among 100 countries in the world.


http://www.romania-i...olympiad/60686/

Care este rolul statului in astfel de cazuri, in contextul unui sistem de educatie complet esuat?

Statul ii pune taxe si ii ia impozit pe medalia din aur pe care a castigat-o fata. Tre sa plateasca 70% din medalie la ANAF.

#81
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

View PostUlpiatraiana, on 18 februarie 2014 - 02:02, said:

Chiar daca ai terminat facultatea de matematica nu poti preda abacus.Nu ai cum.

Abacul e o unealta de calcul, folosita de mii de ani, foarte utila, pentru ca-i ajuta pe copii, carora le lipseste capacitatea de abstractizare, sa socoteasca cu numere mari, le ofera un suport vizual, usor de inteles. Si eu il foloseam cand eram copil (acum vreo 30 de ani), atat la gradinita, cat si la scoala.

Pe bune, unul licentiat in matematica nu poate folosi cadrul ala cu bilute colorate pentru a-i invata pe copii operatii elementare, adunarea si scaderea? :lol:

#82
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Romania nu e olimpica la matematica, potoliti-va cu orgasmele astea intelectuale si comunistoide.

Romania e o tara unde majoritatea se lasa indobitociti de sistem, si unde, totusi, cativa (elevi si profesori) reusesc sa construiasca.

Romania ar fi fost olimpica daca BAC-ul ar fi duduit de note de 10 si 11 si, in spirit gaussian, cativa s-ar fi ridicat la nota 12.

#83
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

View PostMata2, on 17 februarie 2014 - 21:34, said:

Va propun ceva: sa-mi expicati la ce folosecsc cunostintele despre limite. Se aventureaza cineva?
Evident ma referam la analiza matematica

Evident ai simtit nevoia sa spui ca limitele "fac parte" din analiza matematica si nu, de exemplu, din geometrie ori trigonometrie, gandindu-te, probabil, ca toti sunt la fel de nestiutori ca tine. Posted Image
Daca esti curios sa afli unde se foloseste matematica pe paine si te si simti capabil sa asimilezi informatia, incearca sa vezi cu ce se mananca TTI-ul, cursul de Teoria Transmiterii Informatiei din Facultatea de Electronica si Telecomunicatii.
Grosso modo vorbind, dupa ce asimilezi informatia din acest curs dar nu numai din el, ar trebui sa stii cate ceva despre cum sa programezi soafte de recunoastere vocala, cititoare de retina, pentru imagini sau alte info preluate/transmise prin satelit ori, de exemplu, roboti auto. Am dat doar cateva exemple practice, dar bineinteles ca nu sunt singurele.
Asa ca daca tu esti limitat si nu poti intelege la ce e folosita matematica e ok, esti de inteles. Posted Image Dar daca tu nu intelegi ceva nu inseamna ca acel ceva nu este folositor pentru oameni. Chiar si pentru tine. Posted Image

Edited by CapitanuPICARD, 18 February 2014 - 08:00.


#84
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostMata2, on 17 februarie 2014 - 21:34, said:

Va propun ceva: sa-mi expicati la ce folosecsc cunostintele despre limite. Se aventureaza cineva?
Evident ma referam la analiza matematica

In nici un fel de creier nu poate intra o informatie inutila !

Uita-te in jurul tau, si daca vezi cladiri care-ti cad in cap, sa-mi spui la ce nu sunt utile limitele! :lol:

#85
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

View PostMr_Who, on 18 februarie 2014 - 07:49, said:

Abacul e o unealta de calcul, folosita de mii de ani, foarte utila, pentru ca-i ajuta pe copii, carora le lipseste capacitatea de abstractizare, sa socoteasca cu numere mari, le ofera un suport vizual, usor de inteles. Si eu il foloseam cand eram copil (acum vreo 30 de ani), atat la gradinita, cat si la scoala.

Pe bune, unul licentiat in matematica nu poate folosi cadrul ala cu bilute colorate pentru a-i invata pe copii operatii elementare, adunarea si scaderea? Posted Image
in romania nu avem abacus(soroban).Am postat mai sus explicatiile.Ai citit?Sint mai multe metode de gindire/logica si calcul si nu doar scazut/adunat/inmultit/impartit.
Noi avem numaratoare simpla si mica pentru calcul usor.

Cea mai simpla si usoara metoda de operare.abacusul nu se termina aici pentru ca e pe nivele.Ai facut tu asa ceva in romania?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nldWkfwLQbQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Inca un argument.Stimulezi si lucrezi cu ambele emisfere.In sororban trebuie sa gindesti/memorizezi si calcul vine abia la sfarsit.Mr.Who!Am facut noi asta in romania?
Abacusul se incepe de la 3 ani pentru stimularea abilitatilor si matematica care se preda in scoli devine simpla/usoara si rapida.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wjxZb_fJLJ0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Ulpiatraiana, 18 February 2014 - 08:47.


#86
RoClaudiu

RoClaudiu

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 22
  • Înscris: 09.02.2014

View PostMata2, on 17 februarie 2014 - 21:34, said:

Va propun ceva: sa-mi expicati la ce folosecsc cunostintele despre limite. Se aventureaza cineva?
Evident ma referam la analiza matematica
Măi [email protected]ărerea mea este că tu nu stăpânești tabla înmulțirii pe sărite și vrei să accesezi noțiuni de analiză matematică.

Bine măcar că atunci când te uiți în oglindă te recunoști.Că și aceasta e o limită.E drept, limita de jos.Face diferența uriașă între om sau animal.

#87
anto84

anto84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 08.09.2012

View PostMrReason, on 17 februarie 2014 - 17:12, said:

Uite, sa zicem ca primesti o problema de genul: exista doua coridoare de latime a si b cm, care se intersecteaza intr-un unghi de 90 de grade. care este lungimea maxima a unei tevi cu diametrul de x  cm care sa poate fi transportata pe orizontala, dintr-un coridor in altul?

Eh, la o chestie de asta nu trebuie sa te balbai prea mult... cam asta ar fi un exemplu de matematica aplicata...

Posted Image)
Problema asta am gasit-o in doua manuale de matematica de clasa a-11-a, la probleme de extrem, intr-o alta formulare, dar perfect echivalenta(e vorba de un vapor care intra de pe un canal pe un rau).
Deci este problema "de clasa", nu cine stie ce matematica aplicata.
Cred ca ai putea sa mai incerci cu exemple de probleme de mate aplicata care pun in dificultate pe cei cu doctorat, ca problema de mai sus e cam triviala...

Edited by anto84, 18 February 2014 - 10:50.


#88
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011

View PostMata2, on 17 februarie 2014 - 22:44, said:

  Nu stiu engleza. Nici alte abrevieri.
Încearcă româna. Merită :P

#89
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,250
  • Înscris: 24.11.2006

View PostMata2, on 17 februarie 2014 - 22:14, said:

Daca imi permite-ti , eu o sa va tac pe toti .

La ce buna matematica daca nu se stie desprea ea (ca stiinta) ?

Matematica, din alte surse am aflat ca a demonstrat ce sexista Dumnezeu .

Matematica , e o stiinta a cifrelor carora le place se joace. Cand ele se vor intalni cu Fizica....

Stiinta evolueaza .

Sfat prietenesc: pune mana pe un manual de gramatica.
Toti gresim, dar tu intreci orice masura. Pun pariu ca esti super ok la Counter Strike si alte asemenea minunatii. Din nefericire pentru tine, aici e un forum public, trebuie sa stii a scrie cat de cat corect pentru a fi luat in seama.

Edited by un_el, 18 February 2014 - 11:29.


#90
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,896
  • Înscris: 21.04.2011
@Ulpiatraiana
Nu mai confunda "a sti matematica" cu "a sti sa calculezi"!

Edited by catalina1, 18 February 2014 - 11:31.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate