Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Pareri achizitionare Amplificator si Boxe..

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
118 răspunsuri în acest subiect

#55
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 2.644
  • Înscris: 06.02.2011
Stai puțin ... că nu înțeleg :)

Ai Wharfedale 10.4 și vrei să faci downgrade ? :)

#56
MareanPopa

MareanPopa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 62
  • Înscris: 16.02.2014
Ce spuneti despre heco victa 501?oare sunt mai bune ca magnat monitor supreme 800?

#57
domynos

domynos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 83
  • Înscris: 01.12.2010

Vizualizare mesajclaw653, pe 22 februarie 2014 - 12:26, a scris:

quantum 553 . am avut 653 si sunau superb pe medii si inalte dar slab pe bas cred ca denonul ala le va face sa sune mult peste valoarea lor si daca stii sa negociezi s-ar putea sa obtii si un discount de  cel putin 10%
ma maI pricep la cate ceva dar la negociat deloc

#58
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.484
  • Înscris: 23.05.2007

Vizualizare mesajbibiaudiofil, pe 22 februarie 2014 - 23:03, a scris:

Ai Wharfedale 10.4 și vrei să faci downgrade ? Posted image

Cred ca mai curand doreste completare surround........nu ?
Daca da, atunci de ce nu iei in considerare tot Wharfadale (10.0) ?
Desi, as putea paria ca vei obtine rezultate mai bune cu Monitor Audio...

#59
ady_botos

ady_botos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 128
  • Înscris: 17.07.2003
Actualmente am wharfedale 10.4 floorstand-uri, la care vreau sa adaug inca 2 de surround. Poate nu am fost foarte clar ;-)

Si eu m-am gandit la 10.0, dar neavand posibilitate se la ascult, mi-e tare greu sa decid. In TM nu gasesc sa ascult asa ceva prin magazine.
Ar mai fi si Roth OLi 1, care sunt foarte ieftine si cu 5* pe whathifi.co.uk. Astea sunt pe 8 ohmi.

Ce dezavantaj ar fi daca as lua de 8 ohmi?

Mersi




#60
domynos

domynos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 83
  • Înscris: 01.12.2010
Am achizitionat un denon pma 900v si am impresia ca se cam incalzeste, am pus 3 boxe jvc de 6 ohm de la o combina pana imi iau altele, ampu are 4 iesiri am folosit 3 si am selectat la speakers A+B

E normal sau o fi de la boxe

#61
MareanPopa

MareanPopa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 62
  • Înscris: 16.02.2014

Vizualizare mesajdomynos, pe 24 februarie 2014 - 21:55, a scris:

Am achizitionat un denon pma 900v si am impresia ca se cam incalzeste, am pus 3 boxe jvc de 6 ohm de la o combina pana imi iau altele, ampu are 4 iesiri am folosit 3 si am selectat la speakers A+B

E normal sau o fi de la boxe
Cred ca mai degraba sunt de la boxe..

#62
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.521
  • Înscris: 08.12.2006

Vizualizare mesajdomynos, pe 24 februarie 2014 - 21:55, a scris:

E normal sau o fi de la boxe
E de la boxe. Practic pe unul din canale ai 6 + 6 ohmi în paralel, deci 3 ohmi. Producătorul recomandă minim 6 ohmi. Rişti să arzi finalii pe canalul respectiv.

Vizualizare mesajady_botos, pe 23 februarie 2014 - 12:39, a scris:

Ce dezavantaj ar fi daca as lua de 8 ohmi?
Contează şi randamentul acustic alboxelor, în acest caz ambele sunt dat la 88 dB, deci va fi dezechilibrat ca nivel sonor, cele de opt ohmi se vor auzi mai încet decât cele de şase ohmi. Asta după specificaţii, în practică e posibil să fie puţin diferit... Probabil se poate echilibra din receiver.

#63
domynos

domynos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 83
  • Înscris: 01.12.2010

Vizualizare mesajantinari, pe 25 februarie 2014 - 09:55, a scris:

E de la boxe. Practic pe unul din canale ai 6 + 6 ohmi în paralel, deci 3 ohmi. Producătorul recomandă minim 6 ohmi. Riști să arzi finalii pe canalul respectiv.
Contează și randamentul acustic alboxelor, în acest caz ambele sunt dat la 88 dB, deci va fi dezechilibrat ca nivel sonor, cele de opt ohmi se vor auzi mai încet decât cele de șase ohmi. Asta după specificații, în practică e posibil să fie puțin diferit... Probabil se poate echilibra din receiver.
nu prea am inteles, toate 3 boxele sunt de 6 ohm numai ca una e de putere mai mare, amp are 4 iesiri

Pe spatele lui scrie 6-16 ohmi pe net in toate specificatiile in cartea lui scrie de la 4 ohmi

#64
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.521
  • Înscris: 08.12.2006

Vizualizare mesajdomynos, pe 25 februarie 2014 - 10:02, a scris:

nu prea am inteles
Amplificatorul are patru borne de ieşire, însă ele sunt legate două cât două la câte o ieşire a amplificatorului. Când legi o boxă pe A şi una pe B în modul A+b cele două boxe sunt în paralel, iar impedanţa totală în cazul a două boxe de 6 ohmi legate în paralel este 3 ohmi. De aceea sunt date două valori minime, A sau B minim 6 ohmi şi A+B minim 12 ohmi (două boxe de 12 ohmi legate în paralel au impedanţă totală de 6 ohmi). În opinia mea ar fi bine să renunţi la una din boxe şi să foloseşti doar două, oricum sistemul e dezechilibrat cu trei boxe.

În principiu, orice amplificator modern ar trebui să fie ok cu sarcină de 4 ohmi, asta depinde însă şi de eficienţa soluţiei de disipare a căldurii pe care a adoptat-o producătorul.

#65
domynos

domynos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 83
  • Înscris: 01.12.2010
Una e subwoofer ca boxele sunt de la o combina si sunt cam deficitare la bas si obosite, oricum am sa le schimb cu magnat quantum 553 ca din obinia de pe aici s-ar incadra cel mai bine intr.un buget de 1000 ron. Deci ori pun 2 ori pun 4 boxe, si daca boxele sunt de 4 ohmi nu prea mai iese socoteala ca acele boxe sunt de la 4 la 8

http://www.hifi-wiki...Denon_PMA-900_V astea sunt specificatiile

#66
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.521
  • Înscris: 08.12.2006

Vizualizare mesajdomynos, pe 25 februarie 2014 - 13:36, a scris:

http://www.hifi-wiki...Denon_PMA-900_V astea sunt specificatiile
Faptul că "dă" o anumită putere la 4 ohmi nu înseamnă că producătorul recomandă să fie folosit cu sarcină de 4 ohmi. E preferabil să respecţi indicaţia pe care producătorul a marcat-o pe acel echipament.

#67
domynos

domynos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 83
  • Înscris: 01.12.2010
Pai si daca boxa e intre 4 si 8 ohmi statia la cat o foloseste?

#68
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 2.644
  • Înscris: 06.02.2011
@domynos - nici o boxă de pe lumea asta nu are o impedanță fixă. Impedanța aia e o valoare "nominală" sau orientativă. Boxele au impedanța variabilă cu frecvența. Cînd asculți cinele ai o impedanță, cînd intră basul se schimbă impedanța. Unele boxe coboară mai rău, altele mai puțin (de obicei se specifică și o impedanță minimă).

http://en.wikipedia....ic_loudspeakers

Să presupunem, prin absurd, că boxele tale cotate la 6 ohm, au o frecvență infamă la care impedanța ajunge la 4 ohm, sau mai rău (se poate și la 2 ohm). Dacă le mai și pui în paralel (folosești suimultan boxe conectate la A și la B ), amplificatorul tău va avea plăcuta surpriză de a întîlni o sarcină de 2 ohm, sau mai rău. E normal să se încălzească   ...   vezi să nu-l arzi Posted image

#69
domynos

domynos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 83
  • Înscris: 01.12.2010
Ok am inteles cate ceva, deci e mai bine sa pun 4 boxe decat 3

#70
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.521
  • Înscris: 08.12.2006

Vizualizare mesajdomynos, pe 25 februarie 2014 - 14:19, a scris:

Ok am inteles cate ceva, deci e mai bine sa pun 4 boxe decat 3

Dpdv al echilibrului sistemului da. Asta e valabil la boxe identice sau asemănătoare. Având în vedere că ai un subwoofer şi 2 boxe de medii+înalte e ok 2+1 însă nu e ok cum le ai conectate la amplificator, acel amplificator nu e construit pentru astfel de sisteme.
Dpdv al impedanţei NU e mai bine cu 4 boxe decât cu 3, decât dacă crezi că e mai bine să arzi ambele etaje finale şi nu doar unul :)

#71
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 2.644
  • Înscris: 06.02.2011
Nu !

E mai bine să pui o singură pereche ( 2 boxe) în același timp. Cu alte cuvinte asculți fie boxele A, fie boxele B.

#72
domynos

domynos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 83
  • Înscris: 01.12.2010
Pai si pt ce sunt 4 iesiri sa folosesti doar 2, si parca am citit pe undeva 4 iesiri independente, deci e bine dau cumpar quantum 553 pt statia asta?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate