Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Pareri achizitionare Amplificator si Boxe..

- - - - -
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#37
claw653

claw653

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 02.06.2013
se poate in locul tau as incerca sa acult astea ;indiana line nota 550 sunt cam 1400 ron

#38
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006

View Postclaw653, on 21 februarie 2014 - 16:42, said:

vr 400  are un dif. de bas pasiv  care suna aiurea

View Postedigee, on 21 februarie 2014 - 16:55, said:

Cum adica dif. de bas pasiv? Sa inteleg ca ai vazut si difuzoare de bas active pe boxe din astea? La ce te referi cand spui "pasiv".
E o membrană pasivă http://en.wikipedia....iator_(speaker)

#39
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Da ,stiu sistemul. Un fel de incinte inchise si nu prea.
Mai ciudat e sistemul cu niste dopuri tronconice ce se bagau in gaura de bas reflex ,am vazut la modele mai vechi de B&W-uri

Edited by edigee, 21 February 2014 - 18:09.


#40
domynos

domynos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 01.12.2010
Pai si ajuta la ceva ca din spusele lui claw653 nu pre

#41
domynos

domynos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 01.12.2010

View Postclaw653, on 21 februarie 2014 - 17:21, said:

se poate in locul tau as incerca sa acult astea ;indiana line nota 550 sunt cam 1400 ron
sa inteleg ca la banii astia sunt un best buy, la un pret de 1000 1200 ron ce imi recomandati si daca cele de raft ar fi mai bune decat cele de podea in aceeasi bani

#42
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

View Postedigee, on 21 februarie 2014 - 18:09, said:

Mai ciudat e sistemul cu niste dopuri tronconice ce se bagau in gaura de bas reflex ,am vazut la modele mai vechi de B&W-uri

Multe boxe vin cu așa ceva (sînt bureți). Ideea e că multă lume e nevoită să lipească boxe bass-reflex de un perete ...

#43
MareanPopa

MareanPopa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 16.02.2014

View Postclaw653, on 21 februarie 2014 - 16:42, said:

mai bine ai merge pe vardus vr 300 .   vr 400  are un dif. de bas pasiv  care suna aiurea de unde ai luat ampliful ax 497(orasul) /

din Bucuresti

#44
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

View Postdomynos, on 21 februarie 2014 - 19:34, said:

daca cele de raft ar fi mai bune decat cele de podea in aceeasi bani

În principiu, o boxă de raft e mai ok decît un floorstand care costă la fel (vorbim despre bugete omenești, sub 1000 - 2000 euro) - mai puține compromisuri.

#45
MareanPopa

MareanPopa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 16.02.2014

View Postbibiaudiofil, on 21 februarie 2014 - 19:51, said:


În principiu, o boxă de raft e mai ok decît un floorstand care costă la fel (vorbim despre bugete omenești, sub 1000 - 2000 euro) - mai puține compromisuri.
si o boxa de raft isi face treaba la fel de mult ca una de podea?oarecum cam la un pret apropiat..gen pereche boxe raft 1000  ron si boxe podea 1200 sa zicem

#46
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Boxa de raft sta mai bine pe partea de fidelitate,detalii,e mai "muzicala".....cea de podea "bubuie" mai tare,acum depinde ce preferi.

#47
domynos

domynos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 01.12.2010
Ok recomandati.mi o preche boxe raft pana in 1000 ron

#48
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

View Postdomynos, on 21 februarie 2014 - 20:45, said:

Ok recomandati.mi o preche boxe raft pana in 1000 ron
Magnat Quantum 553.

#49
MareanPopa

MareanPopa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 16.02.2014
Dar ce ziceti de magnat monitor supreme? am aflat ca boxele de la vardus sunt ok insa nu pentru ce-mi trebuie mie..eu vreau ceva pentru petrecere pentru muzica de diferite genuri populara...etc si cineva mi-a recomandat magnat supreme un 800 sau 1000 am vazut ca au aparut si 802 si 1002 care ar avea cu 10 w in plus la rms cica ar fi mai puternice si sunt mai noi aparute..Astept pareri  monitor supreme
Va multumesc!

#50
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Magnat Monitor Supreme sunt exact cum zice missionnad un pic mai sus, in postul 46, in cea de-a doua parte.
E adevarat ca nu sunt rele, ba chiar erau un punct de frontiera, de intrare in lumea hi-fi, dar se preteaza mai degraba la ce vrei tu si anume volum, deloc la fidelitate si fineturi sonore.

In alta ordine de idei, acei 10w n-au nici cea mai mica importanta. Cand spui mai "puternice", in termeni populari, banuiesc ca te referi la faptul ca se aud mai tare. Ei bine, intradevar, se aud tare, insa acel tare inseamna volum sonor, nu putere, acel SPL specificatpe toate boxele. Cu cat este mai mare, cu atat se aud mai tare in momentul in care intra in ele o anumita putere.

Eu unul sunt un adept al boxelor de raft, asta poate si fiindca nu ma dau in vant dupa "cutremure".
Acum, cand vorbim despre boxe de raft, sa nu se inteleaga ca ar suferi din lipsa de volum sau de bas. Daca facem o raportare, de exemplu, la arhicunoscutele sisteme home-cinema de prin toate magazinele, ei bine, o pereche de boxe de raft matura cu ele pe jos si ca volum dar si ca bas.Cat priveste calitatea sonora, n-are rost sa mai continuam cu comparatia...

Edited by Protopopeus, 22 February 2014 - 09:13.


#51
claw653

claw653

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 02.06.2013
eu am vandut ampliful(yamaha ax 497) in ploiesti tipul avea magnat monitor 800 problema este ca dupa o saptamana  a scos si boxele si ampliful la vanzare iti dai seama ce mult i-a placut combinatia . anunturile sunt pe audioweb ii poti da un telefon ca sa -ti faci o idee cum suna

#52
domynos

domynos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 01.12.2010
Dintre magnat quantum 553 si http://www.sono.ro/b...ucata-6621.html sau monitor audio mr2 care?

Amp ar fi denon pma 900v

#53
claw653

claw653

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 02.06.2013
quantum 553 . am avut 653 si sunau superb pe medii si inalte dar slab pe bas cred ca denonul ala le va face sa sune mult peste valoarea lor si daca stii sa negociezi s-ar putea sa obtii si un discount de  cel putin 10%

#54
ady_botos

ady_botos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 17.07.2003
Salut,
As avea si eu nevoie de parerea voastra ref la achizitia unui set de boxe de raft.

Sistemul actual este Yamaha Vx375 + Wharfedale 10.4.

Ca si boxe de raft, intr-un buget de 600 ron/pereche, ce ati recomanda ? Ideal ar fi pe6 ohmi. Eu m-am gandit la Cambridge Audio S20, Monitor Audio MR1,  Wharfedale Diamond 10.0. Astept si alte propuneri.

Multumesc,
Adrian

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate