Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...

CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Aici sunt banii Dvs: tarife pentr...
 Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...
 Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 

Achizitie telefon partenera viata

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
96 răspunsuri în acest subiect

#37
JanMakto

JanMakto

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 300
  • Înscris: 14.05.2010

View PostSakara, on 08 februarie 2014 - 11:17, said:

Depinde Orage Hero si Eboda Rainbow v40 sunt ok optimizate si se misca foarte bine (din ce am testat).

View Postmikealex9, on 08 februarie 2014 - 11:22, said:

+1 ptr Orange Hiro.

Multumesc pentru sugestii. E interesanta recomandarea.
Dar cum fac sa il iau necodat?
Multumesc.

View PostSempiternal, on 08 februarie 2014 - 12:53, said:

Ce ai instalat pe el? Posted Image Daca folosesti Skype si Facebook non-stop sa vezi ce lag ai Posted Image , eu pe un Optimus Black nu pot sa tin deschis Facebook + Skype + Viber, trebuie unul inchis neaparat, nici dupa ce il inchizi nu se misca prea bine.
daca citeai prima postare numai te oboseai sa scrii aici nimic legat de facebook si Skype.
Ai primit raspunsul mai jos.

View Postkiario, on 08 februarie 2014 - 13:07, said:

Nu folosesc Skype si nici Facebook, are un FW custom cu cateva aplicatii.
Dar probabil voi nu cititi ce vrea de la telefon initiatorul topicului ! poate cititi acum;

-Telefon smartfone nou (nu sh) cu o anume ocazie onomastica.
-buget 450-maxim 500;
-nu a avut pana acum asa ceva;
-cel mai important durata bateriei;
-nu utilizeaza internetul pe telefon, poate doar ocazional sa fie curioasa;
-utilizare pentru vorbit indeosebi;
-un 3 mp la camera pentru poze rar;
-simplu de utilizat;

View PostSempiternal, on 08 februarie 2014 - 13:09, said:

Stai chill, asa zicea si un prieten.
Sta non-stop pe telefon acum Posted Image Posted Image .
deja stii si cum o sa schimbe utilizarea telefonului nevasta celui caruia ii faci recomandarile! ai citit in stele?

View Postkiario, on 08 februarie 2014 - 12:41, said:

Deja se exagereaza la maxim cu lagul la android, am un Lg P690 cu procesor de 800 Mhz si 512 ram, android 2.3 si nu are lag, ma repet NU ARE LAG, asa ca nu o mai aburiti cu afirmatii luate de la habarnisti.

Ca idee sa stii ca ma gandeam si eu la un LG.
Sa vad cam la ce pret ar avea modelul de mai sus.

Editat de JanMakto, 08 februarie 2014 - 13:31.


#38
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.983
  • Înscris: 08.01.2014
Desi îmi place Nokia, nu știu ce să zic despre Asha. Cel cu LG-ul ăla ieftin tocmai a precizat de ce îi merge binișor vechitura: pt că are root, custom rom și nu și-a instalat aplicațiile astea de socializare și messenger. Repet, astea android ieftine merg bine dacă nu pui aplicațiile amintite. Dar dacă le instalezi, te-a luat mama dracului. E din cauza memoriei RAM mai ales.

Pt Android ar fi o soluție niște chinezării, măcar de dragul de a avea 1 GB de ram cel puțin și cel puțin un dual core decent. Orange Hiro era perfect dacă venea cu RAM-ii suficienți.

#39
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.458
  • Înscris: 26.02.2012
https://www.orange.r...ane/orange-hiro
Daca vrei ceva cat de cat decent.

#40
JanMakto

JanMakto

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 300
  • Înscris: 14.05.2010

View Postalin62, on 08 februarie 2014 - 13:38, said:

https://www.orange.r...ane/orange-hiro
Daca vrei ceva cat de cat decent.
Il pot lua la liber de nou?adica liber de retea dintr-un magazin?Din ce am vazut se gaeseste doar in magazinele si pentru utilizare Orange.
Pot sa gresesc. Va rog sa ma corectati.
Multumesc

#41
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.458
  • Înscris: 26.02.2012
Ai acolo pret standard 125 euro adica la liber. Doar ca 125 euro vine cam 560 lei. Dar asta ar fi ceva decent, un galaxy gio sau mini 2 sunt doar niste petarde care o sa i faca nervi.

#42
JanMakto

JanMakto

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 300
  • Înscris: 14.05.2010

View PostOuroboros, on 08 februarie 2014 - 13:35, said:

Desi îmi place Nokia, nu știu ce să zic despre Asha. Cel cu LG-ul ăla ieftin tocmai a precizat de ce îi merge binișor vechitura: pt că are root, custom rom și nu și-a instalat aplicațiile astea de socializare și messenger. Repet, astea android ieftine merg bine dacă nu pui aplicațiile amintite.
Pt Android ar fi o soluție niște chinezării, măcar de dragul de a avea 1 GB de ram cel puțin și cel puțin un dual core decent.

Nu ai citit primul post al topicului. Deloc
Nu are nevoie de retele de socializare si messenger.
Se pare ca doar kiario a "deslusit" ce am scris eu atat de "complicat" in prima postare

View Postkiario, on 08 februarie 2014 - 13:07, said:

Nu folosesc Skype si nici Facebook, are un FW custom cu cateva aplicatii.
Dar probabil voi nu cititi ce vrea de la telefon initiatorul topicului ! poate cititi acum;
-Telefon smartfone nou (nu sh) cu o anume ocazie onomastica.
-buget 450-maxim 500;
-nu a avut pana acum asa ceva;
-cel mai important durata bateriei;
-nu utilizeaza internetul pe telefon, poate doar ocazional sa fie curioasa;
-utilizare pentru vorbit indeosebi;
-un 3 mp la camera pentru poze rar;
-simplu de utilizat;
desi am repetat:

View PostJanMakto, on 08 februarie 2014 - 10:21, said:

1. vine cineva pe care il intereseaza un smartfone cu utilizare preponderenta (90%) doar pentru vorbit si sms-uri.
2. Nu ma intereseaza internet, jocuri si alte kkturi.
3. Sa fie usor utilizabil, nu "usor de decodat" cum a zis un user mai sus
6. si nu inteleg persoanele care cred ca toti userii au bani care cresc pe garduri si merge "mai pune frate 50-100 lei ca merge" sau e maxim sa ai neaparat un varf de gama la un telefon "ca deh....e low-end", cand nu TOTI oamenii sunt dispusi sa cheltuie milioane pe un telefon care sa le faca tocanita, cand DIN START am spus ca vreau sa fie utilizabil PREPRONDERENT pentru vorbit, si DA SMARTFONE badsica. Am dat deja exemple de ceva modele care se incadreaza in ceea ce prefer. TOT ce aveam nevoie este parerea celor care au sau au avut in folosire aceste modele si imi pot spune daca sunt ok sau daca nu, alt model care e mai aproape de ce am nevoie
Multumesc.

Editat de JanMakto, 08 februarie 2014 - 13:44.


#43
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.983
  • Înscris: 08.01.2014
Revenind la ieftinituri, mai demult am recomandat unei colege care nu dorea să dea mulți bani pe un Android: LG Optimus L4 II. I l-am configurat, pus Facebook și alte chestii de socializare. Au trecut 6 luni de atunci (cu aproximație) și colega este în continuare foarte mulțumită de el. Telefonul ar trebui să-l găsești la un 400 lei (sub 500 oricum). Este cel mai bine optimizat telefon android de la LG pe care am pus mâna deși e single core. Nu am văzut un single core așa bine optimizat pe stock (am avut destule). Nu recomand în general android ieftin dar pe ăsta, ca soluție de avarie ți-l recomand. Nu e pretențios și arată binișor. În plus, marginile butonului luminează în diverse culori la notificări. E de efect.

L-am mai butonat și eu între timp și așa este...merge bine pt ce are sub capotă și cât a costat.

Ia-l în considerare dacă vrei să scapi ieftin dar cu un telefon numa' bun pt o gagică nu prea pretențioasă dar care va fi mulțumită de fluiditatea lui. Găsești și destule accesorii la el.

Dacă nu va folosi aplicații de socializare, cu atât mai bine. Telefonul se mișcă f. bine. Totuși să-i iei o folie de protecție dacă obișnuiește să poarte cercei.

P.S. ți-o zice un utilizator de WP: :)

Editat de Ouroboros, 08 februarie 2014 - 13:50.


#44
JanMakto

JanMakto

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 300
  • Înscris: 14.05.2010

View Postalin62, on 08 februarie 2014 - 13:42, said:

Ai acolo pret standard 125 euro adica la liber. Doar ca 125 euro vine cam 560 lei. Dar asta ar fi ceva decent, un galaxy gio sau mini 2 sunt doar niste petarde care o sa i faca nervi.
mda.
asa am gasit si eu, doar de la orange.
Nu pot depasi bugetul, 450-500. E deja mult.
Merci

#45
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.983
  • Înscris: 08.01.2014

View PostJanMakto, on 08 februarie 2014 - 13:46, said:

mda.
asa am gasit si eu, doar de la orange.
Nu pot depasi bugetul, 450-500. E deja mult.
Merci

Vezi ce ți-am recomandat mai sus. E singura soluție bună pt tine sub 500 lei afară de telefoane blocate în rețea și chinezării dual sim. Îți zic eu că nu o să regreți. :)

#46
santinel

santinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 228
  • Înscris: 04.06.2010

View Postbaiatu_x, on 08 februarie 2014 - 10:30, said:

Un telefon "low buget" la moda  in perioada asta este :  http://www.gsmarena....e_hiro-5857.php la liber e undeva la 550 ron, am avut ocazia sa-l vad la un amic care a dat 300 pe el (cumparat de la cineva care l-a scos la abonament si l-a vandut) si sincer se misca chiar bine pt un telefon low buget.........
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gIusxgMpzts?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Tare telefonul la pretul acela :)

#47
mikealex9

mikealex9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.096
  • Înscris: 01.11.2013
Eventual poti sa-l decodezi dupa. (cred) :lol:

#48
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.209
  • Înscris: 15.05.2007
Merge un Philips?
http://www.emag.ro/t...k/pd/D4NRJBBBM/

E dual core, dual sim si are camera fix de 3 mp :)
Recunosc ca nu stiu mare lucru de telefonul asta, poate sunt alti colegi cu mai multe informatii.

#49
Nightwishh

Nightwishh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.456
  • Înscris: 13.01.2009

View PostJanMakto, on 08 februarie 2014 - 13:40, said:


Il pot lua la liber de nou?adica liber de retea dintr-un magazin?Din ce am vazut se gaeseste doar in magazinele si pentru utilizare Orange.
Pot sa gresesc. Va rog sa ma corectati.
Multumesc
Îi zice Orange Hero.. Nu îl poti lua necodat.

#50
JanMakto

JanMakto

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 300
  • Înscris: 14.05.2010

View PostOuroboros, on 08 februarie 2014 - 13:45, said:

Revenind la ieftinituri, mai demult am recomandat unei colege care nu dorea să dea mulți bani pe un Android: LG Optimus L4 II. I l-am configurat, pus Facebook și alte chestii de socializare. Au trecut 6 luni de atunci (cu aproximație) și colega este în continuare foarte mulțumită de el. Telefonul ar trebui să-l găsești la un 400 lei (sub 500 oricum). Este cel mai bine optimizat telefon android de la LG pe care am pus mâna deși e single core. Nu am văzut un single core așa bine optimizat pe stock (am avut destule). Nu recomand în general android ieftin dar pe ăsta, ca soluție de avarie ți-l recomand. Nu e pretențios și arată binișor. În plus, marginile butonului luminează în diverse culori la notificări. E de efect.
L-am mai butonat și eu între timp și așa este...merge bine pt ce are sub capotă și cât a costat.

Cea ma buna recomandare de pana acum.
Cred ca acest model are prima sansa la ce am de gand sa fac. Pare in pole-position.
Am citit ceva legat de imaginea display-ului ca ar fi pixelata datorita rezolutiei mici:
Resolution:320 x 480 pixels
In rest, am citit numai review-uri pozitive despre BATERIE Posted Image  cat de bine se misca, etc

Am gasit si L5 la un pret care se incadreaza, insa nu stiu prea multe despre baterie si fiabilitate.

View Postprisonbreak, on 08 februarie 2014 - 14:36, said:

Merge un Philips?
http://www.emag.ro/t...k/pd/D4NRJBBBM/
E dual core, dual sim si are camera fix de 3 mp Posted Image
Recunosc ca nu stiu mare lucru de telefonul asta, poate sunt alti colegi cu mai multe informatii.
Interesanta varianta si aceasta. E pe 2, dupa LG-ul de mai sus ca optiune.
Insa despre acest model nu detin niciun fel de informatie despre durata bateriei, etc.

Editat de JanMakto, 08 februarie 2014 - 17:54.


#51
mikealex9

mikealex9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.096
  • Înscris: 01.11.2013

View PostJanMakto, on 08 februarie 2014 - 17:46, said:

Am gasit si L5 la un pret care se incadreaza, insa nu stiu prea multe despre baterie si fiabilitate.
Are sormea,si se misca nasol.Eu unul nu's multumit de el,cica ea e multumita,dar telefonul are lag in diferite aplicatii.Daca vrei L5 II.

#52
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.209
  • Înscris: 15.05.2007

View PostJanMakto, on 08 februarie 2014 - 17:46, said:

Interesanta varianta si aceasta. E pe 2, dupa LG-ul de mai sus ca optiune.
Insa despre acest model nu detin niciun fel de informatie despre durata bateriei, etc.

Din cate am vazut, bateria are 2000 mAh, ceea ce e mai mult decat la multe alte smartphone-uri cu pretentii. As zice ca un minim de 2 zile autonomie ar trebui sa ai fara probleme. Sincer, ti-as fi recomandat Lumia 520, asta i-am cumparat sotiei si e foarte ok, insa pretul e undeva pe la 540 lei,  iar tu ai zis ca nu vrei sa urci sub nici o forma peste 500. Bine, il gasesti si sub 500 lei, dar de la magazine mai putin cunoscute.

#53
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.983
  • Înscris: 08.01.2014
Mergi pe ce ți-am zis eu. Nu lua prima generație că e un eșec de la L3 la L7. Te asigur că L4 II merge cum trebuie. Asta e important.

#54
JanMakto

JanMakto

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 300
  • Înscris: 14.05.2010

View PostOuroboros, on 08 februarie 2014 - 23:51, said:

Mergi pe ce ți-am zis eu. Nu lua prima generație că e un eșec de la L3 la L7. Te asigur că L4 II merge cum trebuie. Asta e important.

Cred ca o sa merg pe asta.
Am fost si l-am si vazut in magazin.
Acum nu stiu daca negru sau alb sa ii iau. As merge pe alb, dar i-am facut o intrebare "prin ocolire" si ei ii place ca un telefon sa fie negru, ca cica albul sa nu se vada la lovituri etc. De aceea ma gandesc la o husa si folie sa le iau in acelasi timp. Sper sa gasesc.

Iti multumesc mult pentru recomandare

Editat de JanMakto, 09 februarie 2014 - 12:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate