Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Instalare si Setare OrangeTV in strainatate

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#19
george2209

george2209

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.09.2008

 Orange_helper, on 02 iunie 2015 - 19:00, said:


Salut george2209,

Intr-adevar, satelitul utilizat pentru serviciul de televiziune este Astra 5B, iar spectrul de frecvente, de asemenea, este cel oferit de banda Ku. Pentru mai multe detalii tehnice poti lua legatura cu furnizoriul serviciilor de emisie.

Cu prietenie,
Orange Helper.

Ok..deci sa inteleg ca NU este "High power Ku" ci "Wide Ku".
In cazul asta cred ca imi trebuie minim 1.2m diametru.
Daca are cineva o idee mai exacta i-as ramane indatorat (pe veci Posted Image )

Merci si numai bine.

#20
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,279
  • Înscris: 05.04.2011

 george2209, on 02 iunie 2015 - 13:19, said:

Salutare.

La mai bine de un an pun si eu o intrebare: Posted Image
Am vazut ca Orange TV RO s-au mutat pe noul satelit (Astra 1G daca nu ma insel).
Intrebare: ce sansa am cu o antena de 1m (vizibilitate maxima, pe casa) in zona Stuttgart ? Merge? Sau imi trebuie una si mai mare.
Actual am una elicoidala de 80h x 65L.Posted Image Nu merge..clar..
Merci fain.
Cum arata antena ta elicoidala? :)

#21
george2209

george2209

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.09.2008

 Victor5, on 08 iunie 2015 - 08:35, said:

Cum arata antena ta elicoidala? Posted Image

Salut Victor,

Postul l-am scris de pe telefon. Era ovala la origine dar auto-correctul din telefon mi-a schimbat in elicolidal si am incercat sa editez dar tot imi corecta automat.
E ovala, evident: 2 diametre.

Revenind la tema de fata: ai idee ce diametrul mi-ar trebui pentru sudul Germaniei?
Nu prea imi e clar nici tipul de "beam" folosit de Orange: e High Power sau Wide? Daca e numai Wide atunci sigur imi va trebui o antena de 2m :) ceea ce iese din discutie.

Merci

#22
Andreya1234

Andreya1234

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.07.2015
Buna, am si eu o intrebare...nu ma descurc mai departe...locuiesc in Nurnberg Germania. Am instalat Orange tv Pe setarile urmatoare Satelit: Astra 1G - transponder 4/18 - frecventa 11934 - rata simbol 30.000 - polarizare verticala - FEC-2/3 - modulare DVBS2(8PSK)  cautare manuala - Sunt la nivel semnal 100% si calitate semnal 67% si am gasit 14 canale care imi apar in lista dar imi apare lipsa semnal audio video....calele sunt Syfy, Beathe uhse Heimatkanal GoldstarTv Classica Dysney XD, Disney Junior...multumesc

#23
67Me67

67Me67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 09.09.2006

 Andreya1234, on 13 iulie 2015 - 16:45, said:

Buna, am si eu o intrebare...nu ma descurc mai departe...locuiesc in Nurnberg Germania. Am instalat Orange tv Pe setarile urmatoare Satelit: Astra 1G - transponder 4/18 - frecventa 11934 - rata simbol 30.000 - polarizare verticala - FEC-2/3 - modulare DVBS2(8PSK)  cautare manuala - Sunt la nivel semnal 100% si calitate semnal 67% si am gasit 14 canale care imi apar in lista dar imi apare lipsa semnal audio video....calele sunt Syfy, Beathe uhse Heimatkanal GoldstarTv Classica Dysney XD, Disney Junior...multumesc


Buna
antena ta este orientata pe satelitul Astra 19.2  est  ( aici http://en.kingofsat....s-19.2E.php   vei vedea  canalele pe care le ai scanat tu )

antena ta , pentru a avea semnal pe ORANGE TV ROMANIA , trebuie sa fie orientata pe satelitul ASTRA 31.5 est  ( aici http://en.kingofsat....31.5E.php  ai lista de canale Orange TV  RO )

#24
george2209

george2209

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.09.2008

 Andreya1234, on 13 iulie 2015 - 16:45, said:

Buna, am si eu o intrebare...nu ma descurc mai departe...locuiesc in Nurnberg Germania. Am instalat Orange tv Pe setarile urmatoare Satelit: Astra 1G - transponder 4/18 - frecventa 11934 - rata simbol 30.000 - polarizare verticala - FEC-2/3 - modulare DVBS2(8PSK)  cautare manuala - Sunt la nivel semnal 100% si calitate semnal 67% si am gasit 14 canale care imi apar in lista dar imi apare lipsa semnal audio video....calele sunt Syfy, Beathe uhse Heimatkanal GoldstarTv Classica Dysney XD, Disney Junior...multumesc

Salut,

Iti merge in Nurnberg? Ce diametru ai la antena?
George

#25
andandy

andandy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.10.2015
buna am o antena de orange si am aduso in spania nu prind semnal la calitate cu ea nu stiu dece
imi puteti raspunde la intrebare
pe frecventa care e pro tv pe 4-18 am semnal dar a calitate la fel nu imi apare nimica

#26
george2209

george2209

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.09.2008

 andandy, on 04 octombrie 2015 - 17:01, said:

buna am o antena de orange si am aduso in spania nu prind semnal la calitate cu ea nu stiu dece
imi puteti raspunde la intrebare
pe frecventa care e pro tv pe 4-18 am semnal dar a calitate la fel nu imi apare nimica

1. Unde in Spania ?..ca e mare rau
2. Ce diametru are antena. Daca e mai mic de 1m  poti sa uiti
3. Calitatea trebuie sa fie mai mare ca 0. Altfel poti sa ignori indicatia "semnal".

PS
Eu locuiesc in Germania, Stuttgart (sud) si am o antena ovala de 80/60 cm si nu prind nimica. Banuiesc ca sub 1 m. nu are niciun rost sa mai incerc.
Am trecut de Dolce, insa in Spania iti recomand Digi (o reglezi cu mana antena).

#27
Giulyhd

Giulyhd

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.11.2015
Buna ziua . Imi poate spune cineva daca antena Orange functioneaza in Berlin . Am antena "dreptunghiulara " de la Orange si una ovala de aprox 80 cm . Pot incerca cu ce am sau am nevoie de ceva mai mare . Multumesc !

#28
MaxxJr

MaxxJr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 20.04.2006
merge ok in toata Germania cu antena de 80 , trebuie doar reglata bine

#29
zappaf

zappaf

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 09.05.2006
In germania merge, dar in SPAnia ba (antena aia de 0,8). Orice antena satelit trebuie reglata bine.

Edited by zappaf, 16 November 2015 - 11:08.


#30
alexandru68

alexandru68

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 287
  • Înscris: 15.06.2011
acasa am televiziune de la orange si la tara o antena ramasa de la digi(gata instalata).pot folosi si regla antena de la digi pentru orange?

#31
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008

 alexandru68, on 30 noiembrie 2015 - 10:36, said:

acasa am televiziune de la orange si la tara o antena ramasa de la digi(gata instalata).pot folosi si regla antena de la digi pentru orange?

Poti! O indrepti spre Astra 5B 31.5° Est.

#32
alexandru68

alexandru68

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 287
  • Înscris: 15.06.2011

 chris_dvb, on 30 noiembrie 2015 - 13:04, said:

Poti! O indrepti spre Astra 5B 31.5° Est.
multumesc mult.sarbatori fericite.

#33
johny_85_dj

johny_85_dj

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.12.2015
salutare. am si eu niste nelamuriri in privinta unei antene orange. am luato din romania, mi s-a spus ca am semnal in Franta ( la granita cu elvetia si germania) abia am montat-o conform spuselor operatorului, am semnal 100%, la calitate imagine variaza intre 78 - 80% , dar nu prinde nimic. Am antena de la orange cea de 60 pe 80, si ma gândesc sa caut una rotunda mai mare, nu stiu ce sa fac, dati-mi un sfat, va rog. Multumesc mult

Edited by johny_85_dj, 08 December 2015 - 13:42.


#34
zappaf

zappaf

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 09.05.2006
Mai mult ca sigur ca ai receptionat alt satelit; probabil 28 est. Conform hartii de acoperire ( https://sat.ses.com/...images/12073329 ) ar trebui sa ai semnal la granita. Si nu cred ca cei de la orange ti-au spus cum sa instalezi antena.

#35
johny_85_dj

johny_85_dj

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.12.2015
nu cei de la orange mia zis cum sa o instalez, ci cel care mia montato acasa in romania, apoi am demontato si am luato cu mine in franta. am prins satelitul astra 2 g care e la 31 de grade iar astra 1 g e la 31,5 grade. ma gândesc oare datorita faptului ca unde stau eu  am niste cabluri de electricitate chiar in fata antenei si poate asta o fi cauza

#36
zappaf

zappaf

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 09.05.2006
De cat timp esti plecat din tara? Cum ti-ai dat seama ca ai montat antena corect?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate