Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Instalare si Setare OrangeTV in strainatate

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#37
johny_85_dj

johny_85_dj

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.12.2015
duminica dimineata am ajuns in franta. ieri si alaltaieri mam chinuit sa o montez. am instalat pe telefon un program care se cheama Satelite Director, imi gaseste si imi arata toti satelitii si iti arata si directia cum trebuie pozitionata in functie de satelitul ales de tine, nu stiu ce sai mai fac

#38
67Me67

67Me67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 09.09.2006

 johny_85_dj, on 09 decembrie 2015 - 09:57, said:

nu cei de la orange mia zis cum sa o instalez, ci cel care mia montato acasa in romania, apoi am demontato si am luato cu mine in franta. am prins satelitul astra 2 g care e la 31 de grade iar astra 1 g e la 31,5 grade. ma gândesc oare datorita faptului ca unde stau eu  am niste cabluri de electricitate chiar in fata antenei si poate asta o fi cauza

o metoda sigura de a verifica daca antena ta  este pe satelitul dorit , http://ro.kingofsat....31.5E.php Â
este ca , cu un receptor digital de satelit ( nu stiu daca cu receptorul celor de la Orange e posibil asa ceva , teoretic ar trebui sa mearga )

sa vezi imagine pe Tv , de pe  un canal necodat de pe satelitul dorit .
( ai in link , lista de canale , unde poti vedea care canal , este necodat ) .

Edited by 67Me67, 09 December 2015 - 12:28.


#39
zappaf

zappaf

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 09.05.2006
Cred ca ar trebui sa schimbi smartfionul. Cumpara unul care scrie corect romaneste.

Edited by zappaf, 09 December 2015 - 19:03.


#40
fagiii

fagiii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 20.08.2011
Locuiesc in Austria si doar ce ne-am mutat intrun bloc cu 2 etaje,am fost acum de sarbatori in Romania si am facut abonament la Orange TV pentru 2 recivere am ajuns inapoi aici in Austria si aflu ca nu am voie sa montez antena parabolica pe fatada casei,am intrebat daca e posibil atunci sa o montez pe acoperis,tot asa am fost refuzat dar am voie antena care e acum montata sa o inbunatatesc ca sa prind 2 sateliti cu o antena,deci intrebarea mea este urmatoarea Parabolica de pe acoperis este fixata pe Astra 19,2E si are dimensiune de 80cm e posibil sa pot prinde si satelitu Astra 5B 31,5E cu aceasi parabolica?daca da ce trebuie modificat sau adaugat la antena?


#41
george2209

george2209

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.09.2008
Nu ma pot abtine sa nu iti scriu "bun venit intr'o tara germanica"...mda...si in Germania e la fel: primaria hotaraste daca si unde ai voie sa pui antena de satelit. Si ca sa fie si mai faina distractia, daca stai la bloc, administratorul are dreptul sa nu tina cont daca primaria iti da voie...
in fine..revenind la intrebarea ta:

Quote

Parabolica de pe acoperis este fixata pe Astra 19,2E si are dimensiune de 80cm e posibil sa pot prinde si satelitu Astra 5B 31,5E cu aceasi parabolica?

Da este. Eu sunt prind 3 sateliti cu aceiasi antena. Iti trebuie asa ceva ca sa poti pune LNBurile la distante separate. Totusi, sa stii ca nu e usor de montat chestia asta.

http://www.amazon.de...ailpage_o06_s00

Sfatul meu e sa faci asta cu cineva care chiar stie ce face, nu de alta dar mai sunt niste reglementari referitoare la impamantare de care trebuie sa tii cont. Investitia merita insa toti banii.

#42
macke2015

macke2015

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.01.2016
salut
a instalat cineva orange tv pe teritoriul angliei.am incercat cu antena de 65 si nu am prins nimik.am zis ca eu sunt tampit si nu stiu sa instalez am chemat un instalator cu super aparat si tot nu ia dat de cap.in cateva zile imi vine antena de 80 cm sa speram ca fac ceva. vreo idee ceva
multumesc

#43
antenutze

antenutze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 27.01.2016

 macke2015, on 02 martie 2016 - 14:16, said:

salut
a instalat cineva orange tv pe teritoriul angliei.am incercat cu antena de 65 si nu am prins nimik.am zis ca eu sunt tampit si nu stiu sa instalez am chemat un instalator cu super aparat si tot nu ia dat de cap.in cateva zile imi vine antena de 80 cm sa speram ca fac ceva. vreo idee ceva
multumesc

daca ala-i super instalator care vine sa instaleze o antena si are un super aparat dar mai intai de toate nu se uita ce zona de acoperire are satelitul Astra 5B apoi eu iti spun sigur ca este un SUPER PROST sau eventual un SUPER SARLATAN (alege tu...).
poate sa-ti vina si o antena de 2m si nu vei prinde Astra 5B in Anglia si uite de ce in poza zonei de acoperire (de nu o vrea ala sa mute si Anglia-n Balkani):
[ http://i84.servimg.com/u/f84/09/03/50/20/astra-10.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by antenutze, 02 March 2016 - 20:23.


#44
iliecamelia33

iliecamelia33

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.03.2016
Buna. Ma poate ajuta cineva cu sfaturi pt antena orange? De doua saptamani zilnic miscam antena dar degeaba nu prinde programe romanesti. Semnal 100% calitate semnal 90% astra 1G 31,5E transponder 1/18 frecventa 11758Mhz rata simbol 27500ks/s polarizare orizontala Fec 3/4 modulare DVBS QPSK ...prinde programe poloneze turcesti etc dar nici unul romanesc.

#45
67Me67

67Me67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 09.09.2006

 iliecamelia33, on 04 martie 2016 - 11:41, said:

Buna. Ma poate ajuta cineva cu sfaturi pt antena orange? De doua saptamani zilnic miscam antena dar degeaba nu prinde programe romanesti. Semnal 100% calitate semnal 90% astra 1G 31,5E transponder 1/18 frecventa 11758Mhz rata simbol 27500ks/s polarizare orizontala Fec 3/4 modulare DVBS QPSK ...prinde programe poloneze turcesti etc dar nici unul romanesc.


Buna ,
in primul rand era foarte bine daca precizai localitatea unde de afli ...

probabil , antena ta , este orientata spre alt satelit ( sunt frecvente identice pe mai multi sateliti ... )

O aplicatie , gen > [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lRLpKZMCRHo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] pe telefonul tau Smart ( exista si alte aplicatii ... ) te ar ajuta
sa gasesti directia optima spre satelitul dorit ...
Cu multa rabdare si cu ceva studiu plus  ceva indemane tehnica , poti instala ...

Edited by 67Me67, 04 March 2016 - 11:59.


#46
iliecamelia33

iliecamelia33

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.03.2016
Germania mai exact Aachen aproape de granita cu olanda.


#47
antenutze

antenutze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 27.01.2016

 iliecamelia33, on 04 martie 2016 - 12:04, said:

Germania mai exact Aachen aproape de granita cu olanda.

in primul rand ca sa nu ai probleme de receptie, dupa cum vezi zona de acoperire de mai sus, antena trebuie sa fie de 90-100cm.
dute si vezi directia pe care trebuie sa fie antena introducand datele locatiei tale AICI
(trage cu mousul pana ajungi pe casa ta si vezi in ce directie este satelitul respectiv) de acolo ai sa vezi exact cum trebuie sa fie dirijata antena si restul de date pt un reglaj optimal al antenei.
daca nu le pricepi prea bine tot acolo dar la rubrica ASTA citind putin vei intelege cum trebuie reglata antena si sunt sigur ca vei reusii fara probleme.

 iliecamelia33, on 04 martie 2016 - 11:41, said:

Buna. Ma poate ajuta cineva cu sfaturi pt antena orange? De doua saptamani zilnic miscam antena dar degeaba nu prinde programe romanesti. Semnal 100% calitate semnal 90% astra 1G 31,5E transponder 1/18 frecventa 11758Mhz rata simbol 27500ks/s polarizare orizontala Fec 3/4 modulare DVBS QPSK ...prinde programe poloneze turcesti etc dar nici unul romanesc.

daca esti pe frecventa asta este normal sa nu prinzi decat niste belarusi dar daca vrei sa prinzi si românii dute pe 11934V 30000 2/3 si vei avea Pro Tv International (program liber) pe care faci reglajul antenei si apoi te duci si scanezi programele Orange Tv.

Edited by antenutze, 04 March 2016 - 13:12.


#48
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

 iliecamelia33, on 04 martie 2016 - 11:41, said:

Buna. Ma poate ajuta cineva cu sfaturi pt antena orange? De doua saptamani zilnic miscam antena dar degeaba nu prinde programe romanesti. Semnal 100% calitate semnal 90% astra 1G 31,5E transponder 1/18 frecventa 11758Mhz rata simbol 27500ks/s polarizare orizontala Fec 3/4 modulare DVBS QPSK ...prinde programe poloneze turcesti etc dar nici unul romanesc.


Salut,
Pentru asistenta tehnica in privinta serviciului Orange TV poti apela catre Serviciul Clienti (de luni pana duminica in intervalul 07:00 – 24:00), pe numarul 037 444 3499.

O zi buna,
Orange Helper

#49
iliecamelia33

iliecamelia33

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.03.2016
Din pacate nu sant de prea mare ajutor colegi de la orange daca ai antena in alta tara...nu pot ajuta cu nimic. Doar ca "au uitat sa specifice asta"  cand am facut abonamentul.  Spre dezamagirea clientilor cu multe abonamente la ei.

#50
zappaf

zappaf

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 09.05.2006
Scrie destul de clar pe pagina lor;
".... Pot accesa canalele și din afara țării?
Accesul la canale este permis doar de pe teritorul României și doar pentru uzul personal, ..."

https://www.orange.ro/tv/abonamente/

Edited by zappaf, 04 March 2016 - 22:14.


#51
antenutze

antenutze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 27.01.2016

 zappaf, on 04 martie 2016 - 22:13, said:

Scrie destul de clar pe pagina lor;
".... Pot accesa canalele și din afara țării?
Accesul la canale este permis doar de pe teritorul României și doar pentru uzul personal, ..."

https://www.orange.ro/tv/abonamente/

daca nu ar fi abonamentele pt românii din strainatate multe DTHuri ar duce lipsa de clienti. stiu nenumarate cazuri unde vanzatorii stiau de la clienti destinatia echipamentelor respective si NU suflau un cuvant despre faptul ca nu se pot folosii in afara tarii... chiar credeti ca isi asumau riscul asta fara aprobarea (orala) a ierarhiei ? eu nu sunt prea convins. de cate ori sa telefonat din strainatate la DTHuri pt diverse probleme, incepand cu activarea cartelelor pana la diverse probleme si niciodata nu li sa spus ca nu au dreptul sa detina o astfel de instalatie... de ce? pai raspunsul este in prima fraza scrisa mai sus.

#52
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 19.03.2006

 macke2015, on 02 martie 2016 - 14:16, said:

salut
a instalat cineva orange tv pe teritoriul angliei.am incercat cu antena de 65 si nu am prins nimik.am zis ca eu sunt tampit si nu stiu sa instalez am chemat un instalator cu super aparat si tot nu ia dat de cap.in cateva zile imi vine antena de 80 cm sa speram ca fac ceva. vreo idee ceva
multumesc
ai postat asa la misto  sa faci putina bascalie  de alti
frumos n-am ce zice


 iliecamelia33, on 04 martie 2016 - 11:41, said:

Buna. Ma poate ajuta cineva cu sfaturi pt antena orange? De doua saptamani zilnic miscam antena dar degeaba nu prinde programe romanesti. Semnal 100% calitate semnal 90% astra 1G 31,5E transponder 1/18 frecventa 11758Mhz rata simbol 27500ks/s polarizare orizontala Fec 3/4 modulare DVBS QPSK ...prinde programe poloneze turcesti etc dar nici unul romanesc.
care este dimensiunea antenei dvs cu care a-ti facut testul  de receptie?
cineva  confirma ca se poate receptiona orange in germania  cu antena de 80 cm

 MaxxJr, on 15 noiembrie 2015 - 23:20, said:

merge ok in toata Germania cu antena de 80 , trebuie doar reglata bine


 Orange_helper, on 04 martie 2016 - 13:31, said:

Salut,
Pentru asistenta tehnica in privinta serviciului Orange TV poti apela catre Serviciul Clienti (de luni pana duminica in intervalul 07:00 – 24:00), pe numarul 037 444 3499.

O zi buna,
Orange Helper
daca tacei mare filozof erai pe veci vecilor
stai jos ai nota  patru  (4) si data viitoare sa vii cu lectia invatata ai inteles  sant cu ochii pe tine
decat sa scrii aceste texte standard --blaa blaa blaa-- mai bine pune mana si munceste in adevaratul sens al cuvantului.
adica explica acelui om/abonat cum trebuie sa rezolve aceea problema  si va avea de castigat atat el cat si tu .
nu uita ca papi o paine fie buna fie rea in caz contrar sa-ti stea in gat si sa-ti aduci aminte  de mine oficial dar si de alti neoficial

 iliecamelia33, on 04 martie 2016 - 13:38, said:

Din pacate nu sant de prea mare ajutor colegi de la orange daca ai antena in alta tara...nu pot ajuta cu nimic. Doar ca "au uitat sa specifice asta"  cand am facut abonamentul.  Spre dezamagirea clientilor cu multe abonamente la ei.
raspuns corect 100%
----------------------------------------------------------------------
pe zi ce trece  vad  ca se vorbeste numai  in pilde ca prorocii atat pe forum cat si in viata cotidiana
bla bla bla  nici nu ma mir ca a ramas singur --Dorel-- si face munca de jos  asa cum spun cei care  se pretind a fi  superiori intelectual

P.S
imi cer scuzele de rigoare dar nu pot sa ma abtin  cand vad/aud indivizi care vorbesc numai  in pilde ca prorocii atat pe forum cat si in viata cotidiana

#53
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Neata,

@bonou2, ai dreptate

Pot sa confirm si eu in zona mea, multe antene de orange RO, alea patrate, tipice. Aici in sudul Germaniei merge fara probleme.
In zona Aachen ar trebui sa ajunga una de 80 cm, dupa cum recomanda satbeams.com (fostul SatcoDX  Posted Image )
Ca sa fie rezerva, hai sa zicem de 1 m Posted Image

Numa bine

Edited by chris_dvb, 07 March 2016 - 10:37.


#54
mag1001

mag1001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 31.05.2012
salut , este cineva in zona Napoli dispus sa monteze un orange? rog pm

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate