Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Instalare si Setare OrangeTV in strainatate

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#1
andrey30

andrey30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.02.2014
Buna seara, am adus o Antena si un receiver de la Orange in Franta. Am reusit sa prind Calitatea semnalului la 90% ( mai mult de atat nu reusesc nici in ruptul capului ).

Nu reusesc sa captez nici un program romanesc, as vrea sa stiu daca sunt ceva setari ce trebuie facute in receiver eu nu am schimbat nimic. Ma gandesc ca nu poate fii altceva decat o setare. Am incercat direct cu frecvente gasite pe internet de la orange tv prin cautare manuala si tot nimic se prind canale din franta germania majoritatea criptate , prin cautare automata nu gasesc nimic.

Va multumesc anticipat daca ma puteti ajuta. De 3 saptamani tot incerc.

#2
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Sa inteleg ca esti in partea estica a Frantei ?
Altfel nu vad cum poti sa prinzi acolo cu o antena atat de mica... 90% ai la calitate (banda indicatoare de jos) ori la semnal (banda indicatoare de sus) ?
Tare ma tem ca ai prins alt satelit (ex. Hellas ori Turksat, de la 39 respectiv 42'Est)

#3
HighClass

HighClass

    . Impresar .

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,298
  • Înscris: 31.05.2013
Merge Orange TV și-n Italia?

#4
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
In Italia merge bine cu antena mica... deocamdata (sa speram ca si dupa lansarea noului satelit o sa fie semnal bun)

Attached Files



#5
andrey30

andrey30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.02.2014

 rz, on 02 februarie 2014 - 22:14, said:

Sa inteleg ca esti in partea estica a Frantei ?
Altfel nu vad cum poti sa prinzi acolo cu o antena atat de mica... 90% ai la calitate (banda indicatoare de jos) ori la semnal (banda indicatoare de sus) ?
Tare ma tem ca ai prins alt satelit (ex. Hellas ori Turksat, de la 39 respectiv 42'Est)

Salut RZ merci de raspuns, la calitate am 90 %, respectiv banda de jos. La setari e setat pe Astra 1G, cum pot verifica daca e satelitul bun ? trebuie facute ceva setari oare le receiver ?

#6
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
La o cautare automata ar fi trebuit sa intre lista Orange... verifica la cautare manuala pe pozitia 4 respectiv frecventa 11.934V si vezi daca iti intra pachetul ProTV

#7
andrey30

andrey30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.02.2014

 rz, on 02 februarie 2014 - 23:13, said:

La o cautare automata ar fi trebuit sa intre lista Orange... verifica la cautare manuala pe pozitia 4 respectiv frecventa 11.934V si vezi daca iti intra pachetul ProTV

Te referi la transponder pe 4/18 ?

Pe setarile urmatoare Satelit: Astra 1G - transponder 4/18 - frecventa 11934 - rata simbol 30.000 - polarizare verticala - FEC-2/3 - modulare DVBS2(8PSK)   - Sunt la nivel/calitate semnal  0.

Probabil ca sunt pe alt satelit cum spui tu, dar nu stiu sa verific.

#8
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Exact... tp 4/18
Daca nu ai semnal aici (pachet ProTV), e clar ca nu esti pe satelitul de la 31.5'E

Verifica si alte frecvente pe manual... cand vezi semnal peste 60% la calitate pe una din aceste frecvente scaneaza si spune-mi ce canale apar in lista

#9
andrey30

andrey30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.02.2014
Da ai dreptate RZ, eram pe satelitul Astra 1M - desi receiverul era setat pe Astra 1G. Nu stiu daca exista acoperire la astra 1G, aici in zona unde sunt eu. (Paris). Antena este cea standard de la Orange.

In cel mai rau caz, daca nu ai alta optiune pt mine,  imi poti da o alternativa sa prind cateva canale romanesti gratuit pe alt satelit ( daca se poate cu receiverul standard de la orange) ?

#10
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
Nu ai semnal cu antena mică la Paris. Îți trebuie una mare, chiar foarte mare după lansarea noului satelit și nu se știe nici atunci:
http://www.ses.com/4628908/astra-5b

Edited by vio73, 03 February 2014 - 09:46.


#11
danyconnect

danyconnect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 14.10.2011

 andrey30, on 03 februarie 2014 - 09:33, said:

Da ai dreptate RZ, eram pe satelitul Astra 1M - desi receiverul era setat pe Astra 1G. Nu stiu daca exista acoperire la astra 1G, aici in zona unde sunt eu. (Paris). Antena este cea standard de la Orange.

In cel mai rau caz, daca nu ai alta optiune pt mine,  imi poti da o alternativa sa prind cateva canale romanesti gratuit pe alt satelit ( daca se poate cu receiverul standard de la orange) ?

pana cumperi alta antena mai mare pune-o pe 16E http://ro.kingofsat.net/pos-16E.php

#12
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
O varianta ar fi testarea semnalului cu o antena de 1.2-1.4M... cam asta ar fi un minim acolo, in zona capitalei Fr.
Daca nu, opteaza pentru FocusSat... semnal beton pe antena mica si pret decent + sistem de plata prepay

#13
andrey30

andrey30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.02.2014

 danyconnect, on 03 februarie 2014 - 09:54, said:

pana cumperi alta antena mai mare pune-o pe 16E http://ro.kingofsat.net/pos-16E.php


Astia de la orange au in receiver doar 2 -3 sateliti in optiuni predefinite. Oare ma pot conecta la altul, daca nu apare in lista ?


Si oare cu antena si receiverul de la orange, pot baga focus ? daca iau o cartela ?


Mersi pt raspnsuri

#14
danyconnect

danyconnect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 14.10.2011

 andrey30, on 03 februarie 2014 - 16:41, said:

Astia de la orange au in receiver doar 2 -3 sateliti in optiuni predefinite. Oare ma pot conecta la altul, daca nu apare in lista ?


Si oare cu antena si receiverul de la orange, pot baga focus ? daca iau o cartela ?


Mersi pt raspnsuri
daca poti edita tp-urile din lista, merge Posted Image ... stiu ca orange e best in romania in momentul de fata ... si chiar daca ai face-o sa mearga dupa mutarea pe noul satelit din martie, cred iti va trebui o antena de 3M :)))
cartela de focus sat  nu merge in conserva de la orange ... oricum iti cauti un aparat compatibil DVB-S2(o sa vrei HD pe viitor) si sa aiba Conax ceva amiko, alma ( max 100 euro) o antenuta de 1M sa fii sigur ca nu pica la conditii meteo rele si spor la reglat cand o sa-ti vina
ps asta il poti folosi si pe alti sateliti Posted Image

Edited by danyconnect, 03 February 2014 - 16:57.


#15
george2209

george2209

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.09.2008
Salutare.

La mai bine de un an pun si eu o intrebare: Posted Image
Am vazut ca Orange TV RO s-au mutat pe noul satelit (Astra 1G daca nu ma insel).
Intrebare: ce sansa am cu o antena de 1m (vizibilitate maxima, pe casa) in zona Stuttgart ? Merge? Sau imi trebuie una si mai mare.
Actual am una elicoidala de 80h x 65L.Posted Image Nu merge..clar..
Merci fain.

#16
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

 george2209, on 02 iunie 2015 - 13:19, said:

Salutare.

La mai bine de un an pun si eu o intrebare: Posted Image
Am vazut ca Orange TV RO s-au mutat pe noul satelit (Astra 1G daca nu ma insel).
Intrebare: ce sansa am cu o antena de 1m (vizibilitate maxima, pe casa) in zona Stuttgart ? Merge? Sau imi trebuie una si mai mare.
Actual am una elicoidala de 80h x 65L.Posted Image Nu merge..clar..
Merci fain.

Salut george2209,

Orange Romania asigura functionarea serviciului Orange TV doar de pe teritoriul Romaniei. Satelitul care emite semnalul Orange TV este pozitionat pentru a emite pe partea de SE a Europei.

Cu prietenie,
Orange Helper

Edited by Orange_helper, 02 June 2015 - 14:52.


#17
george2209

george2209

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.09.2008

 Orange_helper, on 02 iunie 2015 - 14:52, said:

Salut george2209,

Orange Romania asigura functionarea serviciului Orange TV doar de pe teritoriul Romaniei. Satelitul care emite semnalul Orange TV este pozitionat pentru a emite pe partea de SE a Europei.

Cu prietenie,
Orange Helper

Merci de raspuns.
Sa inteleg ca Orange RO foloseste:

Astra 5B, Wide Ku-band beam ?

Eastern Europe Ku-band beam
?

Informatia luata de pe websiteul celor dela SES.
ses.com/4628929/astra-1g


Sorry pt "edit".

Edited by george2209, 02 June 2015 - 17:53.


#18
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

 george2209, on 02 iunie 2015 - 17:40, said:

Merci de raspuns.
Sa inteleg ca Orange RO foloseste:

Astra 5B, Wide Ku-band beam ?

Eastern Europe Ku-band beam
?

Informatia luata de pe websiteul celor dela SES.
ses.com/4628929/astra-1g


Sorry pt "edit".

Salut george2209,

Intr-adevar, satelitul utilizat pentru serviciul de televiziune este Astra 5B, iar spectrul de frecvente, de asemenea, este cel oferit de banda Ku. Pentru mai multe detalii tehnice poti lua legatura cu furnizoriul serviciilor de emisie.

Cu prietenie,
Orange Helper.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate