Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Matca, un fel de Mecca în legumiculturã ?

- - - - -
  • Please log in to reply
843 replies to this topic

#685
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
din 2013 se plateste impozit si de catre producatori mai mici precum cei din matca.

#686
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
se platesc taxe, oarecym, si suau tot schimbat modalitatile de fiscalizare...de la impozit forfetar la impozit pe profit samd...
impozite ca o societate comerciala serioasa nu platesc, asta sa fie clar, e si normal, nimeni in lume nu plateste daca nu e constrans ori motivat sa o faca, cea mai profitabila afacere pe lumea asta e consultanta financiara/fiscala/audit care fix asta face, te invata sa ocolesti la limita legii 0lata impozitelor si taxelor pt a macimiza profitul.
e normal si la noi e si obligatoriu sa eludezi in masura.oarecare legea pentru ca statul nu iti creeaza conditiile necesare, sistem financiar bancar e varza, scutirile de.impozit sau deducerile sunt varza, dai cat vrea controlul, ca asa vrea el, afica dai cat de mica e spaga, desfacerea e si ea praf...preturile sunt facute de jmecherii din industrie, importatori, care fac evaziune de 100 de ori mai rau fata de astia ai nostri care produc...macar astia produc si banii aici se plimba si pana la urma tor sunt taxati, fie si doar prin tva la final, omul tot ii cheltuie sa-si cumpere diverse...

fara eludarea legii in oarecare masura producatorii astia "mici" , o parte din ei, ar muri n arealul pietei romanesti.

deci nici nu i-as martiriza sau face model dar in niciun caz nu l-as condamna pe.producatorul roman din agricultura...
incet incet si el se va normaliza ca atitudine fiscala dar trebuie timp ca altfel moare si trebuie incet incet sa se creeze si conditiile pt asta...
daca statul doar ia/da amenzi nu ajungem decat la colaps, ca si in circulatie.
mergem cu 50 si 80 dar intai fa-ne strazi sa putem circula in timo util, altfel cand scapam din aglomeratie ii dam blana sa-i sara pistoanele...sa dt toti acasa ori sa facem 8 ore pe un traseu de 250-300km nu sunt optiuni decat in mintea bolnava a unir militieni analfabeti care in afara de a lua spaga n-au alt scop in viata.

cam asta e si cu Matca, si cu Vidra, si cu Pucheniul. si cu toate celelalte bazine legumicole.


as spune altceva..ca mukt mai important decat fiscalizarea e controlul calitatii.
eu nu as da amenzi aluia care vinde rosii fara acte sau plateste oameni cu ziua fara co.tract.
in schimb as umbla cu laboratorul mobil in targuri si piete si as face pe loc niste analize sumare la branza, oua, legume..acolo unde nu se poate pe loc luate datele personale.
cum as gasi reziduri ilegale in orice ajunge la consumator direct dosar penal.

nu saracia/lipsa banilor ne omoara in primul rand, e nevoie si de bani, otrava ne omoara.  prefer un buget mai mic dar cu oameni care daca mncesc, cu ziua, ilegal, au ce manca...dar sa nu moara intoxicati cu mizerii.

din pacate noi am adoptat cu forta masuri aiurea, ca trebuie, fara sa avem tot ansamblul care inseamna normalitate in afara...si a iesit un rahat, si va mai fi asa ani buni.

#687
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
dar oare la legumele din import se face analize pe bune sa se constate daca au depasit limitele fertilizarilor sau al tratamentelor?
sau se fac analize dar se fac ca la romani?...
cred ca daca sa r face analize pe bune 80 % din piata ar pica testul...pai cand ma duc la angro si vad ca au angrosisti rosii de la matca si de prin buzau aduse marii tare si numai una si una....stau si ma intreb cum dracu de au crescut alea asa???
banuiesc ca legumele dau productie si marime mare cu cate ingrasaminte le bagi mai multa ....bagi ingrasaminte multa ...pici testul..
da si lumea din orase ......daca te vede cu o rosie mai mica ...nu cumpara deloc cumpara doar ce este mai mare.
si atunci ce faci tu amaratule cu rosia ta medie spre mica ...daca nu ti o cumpara nimeni??

#688
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 28.02.2007

 silesax, on 17 iulie 2015 - 11:13, said:

lumea din orase ......daca te vede cu o rosie mai mica ...nu cumpara deloc cumpara doar ce este mai mare.
si atunci ce faci tu amaratule cu rosia ta medie spre mica ...daca nu ti o cumpara nimeni??
Simplu, pui la anul un hibrid care face fructele mari...

#689
mariusares

mariusares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 09.06.2013
Da da, apoi ii dai npk dar si calciu + potasiu. Dupa toate astea vezi ca leaga 1 fruct la buchet si tot asa

#690
mariusares

mariusares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 09.06.2013
Fac o mica paranteza
Stiti cum arata un strat de asfalt de 20-25cm?
Nu stiu daca e bine sau rau, nu am putut fotografia calumea insa sub sosea e o fundatie de 1 metru grosime din beton. Daca voi avea ocazia diseara si daca nu e trafic sau daca nu termina de asfaltat pana atunci, o sa fac poze mai detaliate.
A se observa grosimea asfaltului langa conul rosu

Attached Files



#691
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
nu mai face paranteza ca nu are sens si discutia e alta la sosele. in afara soseaua e facuta din beton armat 80%-90% si deasupra se pune bitum doar un strat subtire plus stratul de.rulare.  viata unui drum de beton e foarte lunga si noi am avea si otelul pentru armare si cimentul, produse aici, plus ca pretul e oricum mult mai.mic.
la noi se teraseaza cu piatra concasata, moloz cu perje, beton daca se toarna, in special la drumurile mari gen nationale.sau autostrazi, si ala anemic si in procent mic, 15-20% cred, strat gros de bitul si apoi rularea aia subtire de deasupra.  durata de.viata e ult mai.mica decat la sistemul anterior, rezistenta varza, costul de cateva ori mai mare si bitumul se importa 90% probabil, ceva de genul, noi nu facem sau nu mai facem aproape deloc, la bitum e aproape monopol pe piata europeana.
avand o fundatie de kko, si stratul de rulaj se duce mult mai repede, cand si ala e mai prost ..avem ce avem.

stratul ala.despre care vorbesti tu nu are nevoie sa.fie mai gros de 10-12cm la turnare, ramane de 7-8 cm dupa tasare.
conteaza si costa si dureaza sau nu ce e dedesubt, 1.2 -1.5 metri de beton armat sau pamant cu pietre plus bitum ...

de aia noi nu avem drumuri ca altii desi ele costa de 5-10 ori mai mult si se lucreaza mult mai.des.

de ce le facem asa, ca romanii acum 2000 de ani dar mai prost executate?
pai ca sa aiba jmecherii de unde manca si sa facem import de bitum in.loc sa sustinem.productia de.ciment si otel, otelariile.si.fabricile.de.ciment.le-am vandut.moca strainilor ca nu aveam unde vinde, nu eram profitabili.



#692
mariusares

mariusares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 09.06.2013
Parinte, prea le stii dumneata pe toate...
E parerea dumitale sau asa e pe bune?
Intreb pentru ca te citesc si comentariile is de prisos. Si cand e vb de menegerul si de Matca si de asfalt, dar mai ales faza cu citez: "nu mai face paranteza ". O sa imi cer voie inainte de a posta. Imi cer scuze


#693
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Era pur si simplu un mod de a spune ca presupunerea e inutila, realitatea e diferita, din pacate, conceptia dupa care se fac drumurile aici e.cu totul alta, comparatia trebuie facuta mult mai profund nu doar luand in calcul stratul de.rulare care e in buna masura irelevant.
la noi e mult mai grav decat ai crezut tu si nu din motivul invocat, diferenta de cativa cm.
nu a fost nicicum un ton "negativ", scuze daca asa l-ai perceput sau daca m-am exprimat eu nepotrivit.



#694
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,545
  • Înscris: 27.01.2012
Baieti (si dragi colegi) nu vreti voi sa veniti pe 'metrouusor' ca sa vorbim despre asfalt?
Sau s-a inventat soseaua 'green'???
:)
Daca mergeti acolo unde v-am indrumat, va 'tamponeaza' aia cu binder si 'uzura' de va...piere cheful!!!
:) :) :)

Edited by subway_guru, 17 July 2015 - 23:11.


#695
mariusares

mariusares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 09.06.2013
Padre si eu imi cer scuze. Am inteles gresit.
Apropo aia lucreaza si noaptea. Ah su nici ploaia nu ii sperie...

#696
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,545
  • Înscris: 27.01.2012
In romanica, daca e sa aplici 'legea' ar cam fi interzis sa lucrezi noaptea, ca deranjezi somnul dulce al locatarilor si vine 'pulitzia locala', te opreste ca 'disturbi' linistea publica (de parca ai fi betiv ce face scandal) si-ti aplica si o amenda 'usturatoare'...
De ce nu vreti voi sa ma ascultati, sa mergem cu asfaltul.pe metrouusor si sa-i lasam pe matcasi in pace, ca asfaltul e probabil ultima lor preocupare...

#697
menegerul

menegerul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 27.11.2013
Fertilizarea solului cu ingrasamant organic Matca
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/f7uY6keovVM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by menegerul, 19 July 2015 - 20:14.


#698
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
Menegere, bine ai revenit! Te rugam sa ne tii la curent cu infiintarea culturii.
PS: va rog eu foarte mult sa mutati marea asfaltare acolo unde ii este locul, aici vorbim despre Matca si mai nou despre proiectul menegerului. Multumesc.

#699
pation

pation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 16.01.2015

 menegerul, on 19 iulie 2015 - 20:12, said:

Fertilizarea solului cu ingrasamant organic Matca
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/f7uY6keovVM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


toata stima
daca unul ca mine...ar dori sa construiasca ce ai tu .
ce-ai recomanda?(se poate si  pm)

Edited by pation, 19 July 2015 - 21:39.


#700
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
Imi permit sa-ti raspund eu: ambitie, pasiune, pricepere, dragoste fata de plante, teren, timp, mana de lucru, sursa de apa, informatie, documentare, BUGET si management, ca tot vorbim de menegerul.

#701
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007
Vreau sa atrag atentia colegilor interesati de vanzarea produselor eco/bio ca este o mare diferenta intre acestea si produsele de la ferme conventionale.
Produsele din agrigultura ecologica se supun regulamentului 834/2007 iar producatorii sunt certificati de organismele autorizate..
http://goo.gl/KSWfBn
http://goo.gl/IgMKmG
Eu nu spun ca domnii din Matca nu au certificare eco.
Doar atrag atentia ca cine nu are certificarea si vinde produsele drept bio/ eco, face reclama minicinoasa, iar mai nou vanzarea de produse eco contrafacute e considerata infractiune, exemplu aici:
http://goo.gl/v53C87
Au inceput sa apara si la noi informatiile si normele de aplicare despre "posibilitatea comercializarii unor produse etichetate, in mod fraudulos, cu inscriptii care contin denumirea "bio" sau "eco" "
http://goo.gl/ojAdBF

Spor la afaceri !

Edited by miki74, 19 July 2015 - 22:53.


#702
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,545
  • Înscris: 27.01.2012
Menegere, te-ai hotarat cum vei face contravantuirile longitudinale?
Nu trebuie sa raspunzi nimic aici, ramane cum ne-am vorbit!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate