Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de spalat rufe Bosch

Aici sunt banii Dvs: tarife pentr...

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 

viteze diferite de tramsfer

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
6 răspunsuri în acest subiect

#1
cstrifu

cstrifu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 817
  • Înscris: 08.05.2008
Buna ziua

Acum cateva zile am upgradate net-ul e la 100 Mbps la 500 Mbps iar cu aceasta ocazie am constat faptul ca mai vechiul meu router Airport extreme generatia 3 nu vrea sa depaseasca viteza de 99 Mbps .download desi in specificatiile gasite pe internet ar avea si portul WAN si cele 3 LAN de tip Gigabit . Asa ca am cumparat un router D-link 826L cu care am reusit sa obtin cei aproximativi 500 Mbps download si cam 100 Mbps upload (cu Airportul aveam uploadul de 130 Mbps) . Deci am pus D-link-ul in mijlocul apartamentului (ca si router principal) iar in dormitor Airport-ul ca si bridge legate intre ele cu cablu . La ambele am atasat cate un hard extern de cu 7200 rpm. Ca si calculator principal in casa utilizez un vechi Imac 24 inch ce e legat prin fir cu D-link-ul .

Acum intrebarea : De ce viteza de transfer a unui fisier din Imac in hardul legat la D-link este de doar 5 MB iar daca vreau sa transfer un fisiser din Imac in hardul legat la airport acesta se duce cu o viteza de 17 MB ? Va intreb nemiseparandu se logic calea fisierului de la Imac la D-link fiiind scurta  iar cea de la Imac la Airport trece prin doua routere .

O fi iubire intre mere?

Bafta

ma scuzati transfer nu tramsfer

Editat de cstrifu, 18 ianuarie 2014 - 11:19.


#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.085
  • Înscris: 24.02.2006
deoarece viteza de acces la hdd-uri e limitata de puterea de procesare a routerelor, nu de catre viteza retelei.

#3
cstrifu

cstrifu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 817
  • Înscris: 08.05.2008
din pacate pot sa compar cele doua procesoare am gasit doar : http://wikidevi.com/...DIR-826L_rev_A1 pentru d link si : http://wikidevi.com/...301_(MB763LL/A)  pentru airport .

Editat de cstrifu, 18 ianuarie 2014 - 12:14.


#4
Rexob

Rexob

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.507
  • Înscris: 25.02.2012
iti trebuie un SSD sa ajungi..nu inteleg de ce va cumparati 500mbps cand aveti un amarat de HDD ..

#5
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.403
  • Înscris: 03.02.2006
Procesarea si trimiterea datelor de pe internet in retea prin NAT (WAN -> LAN) e una si procesarea si trimiterea datelor din LAN prin usb e alta
Unul e mai slab la prima chestie, celalalt e mai slab la a doua chestie.

Fiecare producator cu componentele si consideratiile sale privind cerintele clientilor.

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.085
  • Înscris: 24.02.2006

Vizualizare mesajRexob, pe 18 ianuarie 2014 - 12:27, a scris:

iti trebuie un SSD sa ajungi..nu inteleg de ce va cumparati 500mbps cand aveti un amarat de HDD ..
ambele viteze pe care le obtine el (5 respectiv 17) sunt mult sub specificatiile SATA 2 (300 MB/s) si semnificativ sub vitezele pe care le poti obtine in mod real cu un hdd sata2 (~30 MB/s). deci SSD-ul nu l-ar ajuta cu nimic in acest caz, ar fi doar bani cheltuiti degeaba.

pur si simplu atat pot acele routere, asta e viteza maxima cu care pot ele lucra cu device-uri atasate la portul USB. daca trebuie viteza mai mare, atunci solutia e un NAS performant legat in retea.

#7
cstrifu

cstrifu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 817
  • Înscris: 08.05.2008
da mie imi ajunge f bine viteza!  era doar o nelamurire legata de vitezele de transfer diferita , la care mi s a si raspuns defapt . multumesc celor care mi au raspuns la intrebare si nu pe langa .
Si apropo la intrebarea celui care se mira de trecerea de la 100 la 500 Mbps  viteza de download si upload si transfer a crescut cu peste 70% . e adevarat ca daca exista optiune de 250 mbps o alegeam pe aia dar daca la rds se merge de la 100 direct la 500. pas de choix .


bafta

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate