Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta
 The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...
 2 job-uri de 8 ore simultan.

VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...
 

Pear OS

- - - - -
  • Please log in to reply
195 replies to this topic

#55
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Parerea ta... Pentru altii distributia era frumoasa si apreciata de multi utilizatori. Avea instalat by default numai software-ul absolut necesar. Consuma putine resurse. Se misca perfect inclusiv intr-o masina virtuala. Era singura distributie care reproducea aproape fidel interfata lui OS X, inlocuind doar marul muscat cu o para muscata.

#56
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Asa o fi, dar pt. multi e inutila.
Daca vrei sa faci o replica MacOS X, o poti face in orice distributie.
Timp sa ai.

#57
Puluxus

Puluxus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 01.01.2014

View Post_-_, on 21 ianuarie 2014 - 19:31, said:

Se misca perfect inclusiv intr-o masina virtuala.
Se misca perfect numai intr-o masina virtuala. Nu am vrut sa-ti stric topicul dar m-ai umplut de nervi cand am vazut cate elogii aduci unei alte copii dupa Ubuntu facuta doar de un singur tip prin metoda "copy-paste si mai bagam ceva care sa ia ochii" dar care sa o umple de buguri, fara ca macar sa faci o testare serioasa prin instalare pe suport fizic si rulare timp de macar cateva saptamani, ci ai aparut plin de entuziasm juvenil sa ne explici noua cat de "perfecta" e respectiva doar pentru ca ti-a placut tie cum arata si ti-a mers in virtual box ceea ce nu se poate considera o testare ci, cel mult doar o previzualizare,
Vrei o opinie personala din partea cuiva care nu numai ca o cunoaste si o tot testeaza cu mult timp inaintea ta ci chiar de cand a aparut acest MAC OS X al distributiilor linux? aceasta ultima versiune era mult mai nefinisata, instabila si plina de buguri nu numai in comparatie cu alte distributii ci chiar comparata cu versiunea anterioara,
O mica saga:
prima instalare(chiar in ziua cand a aparut)-update-kernel panic
a doua instalare-update-instalat driver Nvidia-se blocheaza in totalitate si nu mai raspunde nici macar dupa restart
a treia instalare- de data asta merge updatata (asa pe orbeste caci dai click pe butonul update dar nu se deschide nicio fereastra care sa iti indice ca se descarca sau se instaleaza ceva, incat esti tentat sa dai un restart fortat) si instalat driverul video dar launchpadul pe monitor 4:3 sta descentrat pe dreapta si nu e afisat complet, nu are selectie pe categorii de aplicatii dar nici nu merg facute grupuri ca in OS X sau sau ROSA,  la insalarea de aplicatii acestea nu apar in respectivul dar, culmea, raman reziduale altele care au fost sterse. posibilitati de customizare a aspectului aproape nule, neexistand teme penru DE sau dock, se dovedeste a fi mult mai lenta  si instabila decat Elementary  si multe , multe altele de acest fel.

#58
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Oricum era sortita pieirii.
Avea 50 de utilizatori si 1 dezvoltator.
Si aia 50 s-au saturat de PearOS.
Folosind altceva chiar nu isi gasea rostul dezvoltarea acestei distributii.
Atunci cand utilizatorii pleaca sau nu vin spre distributia creata de tine, adios.
Doar inconstientii folosesc o distributie manuita de 1-2 oameni.

#59
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
@Puluxus
Fals. Am testat vara trecuta Pear OS 7 versiunea 64 biti pe computer timp de cateva zile. Am renuntat la ea pentru ca desi se misca foarte bine era destul de buggy, insa nu cu mult mai buggy decat majoritatea distributiilor Linux. M-am referit mai sus si la un bug al dock-ului, precum si la faptul ca au disparut iconii aplicatiilor... Toate aplicatiile care aduc un 'dock' pe desktop (similar celui din OS X) sunt foarte... buggy.
Elogii in sensul descris de tine nu i-am adus nicaieri. Asta a fost doar in mintea ta si te-ai enervat pe propria minte (care pare a fi, de asemenea, buggy).
Am apreciat aceasta distributie doar pentru cateva motive clare: asemanarea cea mai reusita cu MAC OS X din partea unei distributii Linux, viteza, simplitate (fara prea multe soft-uri instalate) - acestea doua din urma fiind obisnuite pentru multe alte distributii. Restul afirmatiilor tale sunt doar exagerari din partea ta nascute dintr-o imaginatie prea bogata si alimentata de o atitudine tipica de hater pe care tinzi sa o reiterezi pe forum.

#60
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostPuluxus, on 21 ianuarie 2014 - 21:45, said:

offtopic

Auzi bai sclifositule, in primul rand ar trebui sa-ti revizuiesti atitudinea si sa modifici repede respectivele afirmatii, atat timp cat eu nu mi-am permis sa folosesc termeni jignitori la adresa ta. In rest manifestarile orgoliului tau ranit nu ma intereseaza! Dovada cea mai evidenta este chiar traseul mult laudatei distributii.

Nici macar videoclipul de prezentare pe care l-am pus in mesajul introductiv la topic nu elogiaza aceasta distributie. Ea are un singur avantaj clar pentru utilizatorii de OS X: asemanarea de interfata, existenta aplicatiilor echivalente in Launcher. Din acest punct de vedere Pear OS este singura distributie care ofera acest lucru. Punct.

Si te rog sa incetezi cu acuzatii puerile si jigniri! Reciteste-ti mesajul pe care mi l-ai adresat anterior (unde afirmi ca te-am umplut de nervi pentru motive pe care doar le visezi) si coloraturile de genul "entuziasm juvenil". Tu sa iti revizuiesti atitudinea si termenii jignitori!

Orgoliu ranit? Nu am pentru ce. Fiindca ai scris doar aberatii. In schimb ma deranjeaza cand intalnesc cate un ciumeg ca tine pus pe jigniri chiar si fara motiv (care inventeaza motive numai ca sa poata insulta).

Orgoliu ranit? Da. La tine. Adevarul supara.

View PostPuluxus, on 21 ianuarie 2014 - 21:45, said:

Tinand cont de modul de exprimare de pana acum aveam ceva pretentii privitoare la persoana ta, dar se pare ca m-am inselat. Oricum am facut raport respectivei postari si acesta este ultima ocazie cand vei mai putea dialoga cu mine, deci pauza!!!

Sincer, nici nu vreau sa am de-a face cu persoane ca tine. In rest, ma amuzi. Faci raport pentru ca ti-am raspuns la mesajul in care mi-ai adresat jigniri fara ca eu sa te fi jignit vreodata sau ironizat macar? De nu iti faci singur raport?

#61
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postbibic, on 22 ianuarie 2014 - 07:11, said:

Hai sa enunt eu o idee valoroasa: rog un moderator sa inchida sau chiar sa stearga acest topic.
Incepand de ieri a devenit inutil deoarece, Pear OS nemaiexistand, orice noua postare nu poate fi altceva decat off-topic

Se pare ca moderatorii au disparut de pe aceasta arie...
Nu inchiderea topicurilor este solutia. Datorita flame-ului facut de tine a fost inchis in mod nejustificat si topicul despre Ubuntu 14.04. Inclin, de asemenea, sa cred ca esti aceeasi persoana cu Puluxus. Aveti acelasi stil, aceeasi tendinta permanenta de a jigni. Personal cu greu ma abtin de la comentarii cand dau peste anumite mesaje ale voastre.

In pagina oficiala de la Pear OS nu scrie ca Pear OS nu mai exista, ci ca a fost achizitionat de o firma mai mare careia i-a placut conceptul, viitorul distributiei fiind in mainile ei...
Distributia poate va muri definitiv sau poate ca va renaste. Indiferent ce s-a intamplat cu ea sau se va intampla cu ea in viitor, eu cred ca merita sa aflam ce s-a intamplat de fapt.

Eu chiar ma gandeam ca in limita timpului disponibil sa analizez pachet cu pachet aceasta distributie si sa extrag din ea tot ceea ce poate fi extras pentru cosmetizarea urmatoarelor versiuni de Ubuntu, inclusiv resursele (icon-uri, sound-uri etc.).

#62
bibic

bibic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 19.12.2013
Nu ai ce sa extragi . Nimic din ceea ce se afla in Pear Os nu este conceput de cel ce a creat aceasta distributie. Cel mult a schimbat denumirea unor aplicatii cum ar fi BleachBit inclus de el in Clean My Pear.
Poti, de exemplu sa urmezi instructiunile de aici:http://www.noobslab.com/2013/10/mac-os-x-mbuntu-1310-pack-is-ready.html
pentru a obtine rezultate asemanatoare, daca doresti ca distributia ta (Ubuntu, daca am inteles corect) sa semene cu Mac OS X
In alta ordine de idei daca tii neaparat sa le extragi din pear, nu dureaza mai mult de cateva minute, si nu ai nevoie sa "analizezi pachet cu pachet" respectiva distributie, acest lucru fiind foarte simplu.
Pentru unul care pretinde ca are 15 ani vechime in linux afirmatia facuta de tine e cel putin stranie. Eu stiam structura linux si locul unde sunt depozitate diverse fisiere cam dupa o luna vechime (maxim).

LE:
reiterez propunerea catre admini sau moderatori: topicul a devenit in totalitate inutil! Propun sa fie inchis sau sters pentru a nu deveni o zona de discutii off-topic si flame.

Attached Files


Edited by bibic, 22 January 2014 - 09:19.


#63
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Ai dovedit inca o data ca habar nu ai despre ce vorbesti. Trebuie sa fii un geniu ca sa extragi acele pachete in doar cateva minute, insa nu iti face iluzii! Nu esti geniu! Esti doar o persoana cu grave tulburari de personalitate. Pe de alta parte, din cate cunosc, culoarea rosie este rezervata postarilor moderatorilor. De cand ai fost tu facut moderator? Iti voi pune si aceasta clona pe ignore.

Nici un topic nu este "zona de discutii off-topic si flame" decat daca isi fac 'datoria' de trolli consacrati tu si clona ta, Puluxus aka sususu aka stafilococ si altii...

Dupa cum vezi suntem mai multi utilizatori care ne-am dat seama care sunt clonele tale. Cat crezi ca va mai dura pana cand vor afla si moderatorii?

#64
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,758
  • Înscris: 23.05.2013
Incercati sa discutati mai mult despre Pear OS si mai putin despre voi.
Ramaneti on-topic si fara jigniri, daca vrei sa aveti de pe ce cont sa mai scrieti aici.

Faptul ca nu mai e oficial disponibil pentru download nu inseamna ca nu poate sa-l foloseasca lumea sau ca automat l-au sters toti. Topicul ramane deschis.
Daca vreti sa-l descarcati, inca il avem disponibil aici: http://news.softpedi...ad-418922.shtml

#65
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Se mai gaseste inca si sub forma de torrent. Insa este bine ca Softpedia a decis sa ofere mai departe atat versiunea pe 64 biti cat si pe cea de 32 biti pentru Pear OS 8: http://linux.softped...load-76309.html
Eu sunt curios cine l-a preluat.
Mesajul de pe news.softpedia.com informeaza ca "Apparently, Mr. Tavares sold the Pear OS distribution to an undisclosed company that will develop the Linux-based operating system for its own products."
Si mai avertizeaza ca 'Softpedia will still offer the latest version of Pear OS 8 for download on its own secure servers until we will receive some sort of "notice of removal" from the new company that bought the operating system.'.

Mai departe ramane sa vedem ce companie l-a achizitionat si cum il va duce mai departe...

Se pare ca PearOS se afla in top-ul download-urilor de pe Softpedia (atasez o captura din browser)...

Attached Files


Edited by _-_, 22 January 2014 - 18:17.


#66
mdf

mdf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 11.01.2007

View Post_-_, on 22 ianuarie 2014 - 18:16, said:

Mai departe ramane sa vedem ce companie l-a achizitionat si cum il va duce mai departe...

Tu chiar crezi ca "a very large company" ar arunca banii pe asa ceva?
Ma intreb daca reclama aia de la Google de pe pagina oficiala e oare a investitorilor?

#67
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Topul Softpedia cu descarcarile e irelevant.
Eu nu descarc de pe softpedia.

#68
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postmdf, on 22 ianuarie 2014 - 18:26, said:


Tu chiar crezi ca "a very large company" ar arunca banii pe asa ceva?
Ma intreb daca reclama aia de la Google de pe pagina oficiala e oare a investitorilor?

Cine stie... Poate ca vor sa faca ceva similar si au dorit doar sa elimine concurenta... S-a mai practicat aceasta tactica in trecut, in special de catre Microsoft, de exemplu, cand Microsoft a achizitionat FoxBase, dupa care l-au "distrus" (limitand versiunile ulterioare exclusiv la Windows si apoi eliminandu-l complet pentru a deschide calea nestingherita catre MS Access), cand Microsoft a achizitionat cel mai puternic Sistem Help (imi scapa acum denumirea; este vorba de cel sub care s-a creat celebra colectie Tech!Help utilizata de aproape toti programatorii care scriau programe de nivel jos sub batranul MS-DOS - au utilizat cateva elemente in sistemul Windows Help bazat pe Rich Text Format, in MS-DOS Help si pentru primul lor antivirus de sub DOS sub forma unui modul 'terminate and stay resident', impiedicand din motive de incalcare a dreptului de Copyright pe altii sa compileze noi baze de date cu ajutorul acestui instrument), cand Borland International (aparent din motive financiare) a vandut Paradox, apoi dBase, urmand ca in urma unor asocieri nefericite cu alte companii cu putere financiara mai mare sa distruga cel mai reusit mediu de programare pentru DOS si Windows 3.x, evident, Borland C++, zvonurile care circulau in acea vreme (nu am verificat niciodata cat au fost de reale) referindu-se la faptul ca Microsoft si-ar fi bagat, de fapt, nasul ca sa nu aiba concurenta in promovarea lui Microsoft C (care era inferior din multe puncte de vedere) si ulterior a lui Visual C si mai ales Visual Basic pentru Windows... Asa ca nu este exclus ca si aici sa se fi intamplat ceva similar, desi in cazul lui Pear OS nu se poate spune ca era o distributie mai 'speciala' care sa fi imbunatatit performantele sistemului sau sa fi conceput macar o interfatata care sa se distinga prin eficienta...
Ma indoiesc sa fi vandut distributia catre Google. Ce sa faca cu ea?

View Postovilix, on 22 ianuarie 2014 - 18:30, said:

Topul Softpedia cu descarcarile e irelevant.
Eu nu descarc de pe softpedia.

Eu prefer sa descarc de pe Softpedia pentru ca nu risc sa instalez spyware, adware, malware s.a.m.d. odata cu softul pe care doresc sa-l instalez. La concurenta in general descarci un installer care la randul lui iti descarca si instaleaza deseori in mod automat crapware simultan cu aplicatia pe care doresti sa o instalezi. Ma refer, evident, la aplicatiile Windows...
Topul descarcarilor de pe Softpedia este generat in mod automat. Daca Pear OS a avut in ultima saptamana 1165 de download-uri si se afla pe primul loc, fiind urmati de Coppermine cu 602 download-uri s.a.m.d. inseamna ca asa este.
De altfel, Pear OS este listat pe multe site-uri ca facand parte dintre distributiile Linux de top. Deci acea cifra nu reprezinta o surpriza. Probabil ca multi s-au apucat sa-l descarce tocmai pentru ca au aflat ca nu se mai poate descarca din pagina oficiala a distributiei... Desi, nu prea mai are rost sa descarci ceva pentru care nu va mai exista suport/ nu vor mai exista update-uri s.a.m.d. Insa, ma rog, poate ca i-a impins doar curiozitatea...

#69
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013

Quote

Eu prefer sa descarc de pe Softpedia pentru ca nu risc sa instalez spyware, adware, malware s.a.m.d. odata cu softul pe care doresc sa-l instalez.
Eu prefer sa descarc de la sursa.
De acolo se descarca aplicatia in mod normal, nu de pe site-uri terte sau dubioase.
Nu zic ca softpedia e dubios, dar nu e site-ul sursa pt. proiecte.

Quote

S-a mai practicat aceasta tactica in trecut, in special de catre Microsoft, de exemplu, cand Microsoft a achizitionat FoxBase, dupa care l-au "distrus" (limitand versiunile ulterioare exclusiv la Windows si apoi eliminandu-l complet pentru a deschide calea nestingherita catre MS Access), cand Microsoft a achizitionat cel mai puternic Sistem Help (imi scapa acum denumirea; este vorba de cel sub care s-a creat celebra colectie Tech!Help utilizata de aproape toti programatorii care scriau programe de nivel jos sub batranul MS-DOS - au utilizat cateva elemente in sistemul Windows Help bazat pe Rich Text Format, in MS-DOS Help si pentru primul lor antivirus de sub DOS sub forma unui modul 'terminate and stay resident', impiedicand din motive de incalcare a dreptului de Copyright pe altii sa compileze noi baze de date cu ajutorul acestui instrument), cand Borland International (aparent din motive financiare) a vandut Paradox, apoi dBase, urmand ca in urma unor asocieri nefericite cu alte companii cu putere financiara mai mare sa distruga cel mai reusit mediu de programare pentru DOS si Windows 3.x, evident, Borland C++, zvonurile care circulau in acea vreme (nu am verificat niciodata cat au fost de reale) referindu-se la faptul ca Microsoft si-ar fi bagat, de fapt, nasul ca sa nu aiba concurenta in promovarea lui Microsoft C (care era inferior din multe puncte de vedere) si ulterior a lui Visual C si mai ales Visual Basic pentru Windows...
Inca "un motiv" sa indragesti Microsoft. Posted Image

Edited by ovilix, 22 January 2014 - 19:36.


#70
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008
[ https://dl.dropboxusercontent.com/u/30358512/blog/2.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Mate panel + docky + tema elementary.  Posted Image
PearOS asa trebuia sa arate daca chiar voiau sa imite OSX.

Eu zic ca toata chestia aia e o facatura pentru publicitate, Apple n-are treaba cu distributii papagal mici cum s-a speculat pe alte site-uri.

Edited by Gh3r0m, 22 January 2014 - 20:06.


#71
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postovilix, on 22 ianuarie 2014 - 19:36, said:

Eu prefer sa descarc de la sursa.
De acolo se descarca aplicatia in mod normal, nu de pe site-uri terte sau dubioase.
Nu zic ca softpedia e dubios, dar nu e site-ul sursa pt. proiecte.

Evident ca din pagina oficiala a aplicatiei daca exista, daca nu este prea complicat...
Unii producatori de software nu ofera download-uri in pagina lor ci doar link-uri, de exemplu, catre CNet, de unde, cu siguranta, iei si ceva "pe langa", gen Ask Toolbar in browser, aplicatie pentru 'optimizat registry', 'antivirus' care e, de fapt, spyware si are impachetat vreo doi trojans, 'antimalware' care e 'malware' etc. Daca vad ca link-ul este la Cnet, atunci caut aplicatia pe Softpedia.
Alteori, se gaseste aplicatia pe site-ul producatorului, in schimb, iti cere sa te inregistrezi sau mai rau, sa instalezi un plugin in browser ca sa poti cica 'descarca' aplicatia fara sa se intrerupa... In cazul asta, gasesc in mod sigur aplicatia, cel putin pe Softpedia, de unde o pot descarca si instala pur si simplu (fara alte 'delicatesuri')...

View PostGh3r0m, on 22 ianuarie 2014 - 19:49, said:

Mate panel + docky + tema elementary.  Posted Image

Arata-mi si launcher-ul cu aplicatiile echivalente celor din OS X si iconii. Vezi capturile din mesajul meu: http://forum.softped...6#entry14478192

Imaginea 'lipita' de tine este si prea mica. Poti sa o pui ca 'atasament' la mesaj?

(pe cea in full resolution)

#72
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008
Poti sa dai clic dreapta, Open Image in new tab.

"Launcheru" este slingshot a celor de la elementary, versiunea de acum cativa ani, buguita si neintretinuta de nimeni.
Dock-ul este plank.
Search-ul este Synapse Search Indicator.
Chestia cu PPA'urile pare a fi a celor de la MINT.
Foloseste cumva si compozitorul Gala ?  Posted Image

Edited by Gh3r0m, 22 January 2014 - 20:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate