Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Pear OS

- - - - -
  • Please log in to reply
195 replies to this topic

#19
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Sunt utilizatori ce folosesc in dual boot OSX si Ubuntu.
Am dat de ei pe anumite forumuri si G+.
Nimic rau in asta.
Cat despre tehnologii, ele exista pt. a fi folosite.
Si pe Windows daca ai chef poti scrie aplicatii in Lua, python, c/c++, ruby, java etc.
Chiar nu te retine nimeni sa folosesti ce tehnologie iti place.
Ceea ce descrii tu se intampla pe toate OS-urile.
Unitate pt. interfete grafice?
Alege una majora si fii fericit. Restul e cancan, asta pe langa OFF-TOPIC.

Edited by ovilix, 16 January 2014 - 21:54.


#20
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,609
  • Înscris: 30.07.2003

View Postovilix, on 16 ianuarie 2014 - 21:53, said:

Ceea ce descrii tu se intampla pe toate OS-urile.
Nu chiar. OS X sau Windows au interfata unitara pentru ca majoritatea tehnologiilor au la baza ceva comun. Sunt si exceptii dar putine.
In Unix-like nu exista un singur standard GUI ci mai multe. Dar aici avem alta filosofie si nu poti avea pretentii la ceva comun.

Edited by neagu_laurentiu, 16 January 2014 - 21:58.


#21
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postdani.user, on 16 ianuarie 2014 - 21:42, said:

Stai linistit ca nu va dori nimeni.

Sa presupunem ca ti se defecteaza computerul Apple si din cauza limitarilor materiale nu iti convine sa sacrifici nici macar 5000 RON pe un MacBook Air cu display de 11 inch. In schimb iti iei un NoteBook de 2000 RON cu display de 17 inch si fara sistem de operare. In aceasta situatie ramai cu doua alternative: Windows sau Linux. Dintre cele doua sisteme doar Linux se poate apropia de interfata lui MAC OS X si pe deasupra este gratuit.

View Postdani.user, on 16 ianuarie 2014 - 21:42, said:

Mai exact, ca n-am vazut nici unul enuntat inca.

Linux: compatibilitate hardware ridicata; MAC OS X: incompatibilitate hardware ridicata.
Linux: poate rula in mod Live CD; MAC OS X nu poate.
Linux suporta orice sistem de fisiere; MAC OS X suporta numai anumite sisteme de fisiere.
Linux este foarte customizabil. MAC OS X nu.
Linux este gratis. MAC OS X este foarte scump.
Linux este Open Source. MAC OS X este closed source.
Securitatea in Linux este cu mult mai ridicata decat in MAC OS X.
In Linux poti rula orice tip de server. Pe MAC OS X nu.
Pentru Linux poti utiliza aplicatii gratuite care sa iti satisfaca orice nevoie. Pentru MAC OS X trebuie sa platesti multi bani.
Ajung sau mai continui?

#22
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,609
  • Înscris: 30.07.2003

View Post_-_, on 16 ianuarie 2014 - 22:02, said:

Ajung sau mai continui?
Dar ai comparat doua filosofii diferite.

View Post_-_, on 16 ianuarie 2014 - 22:02, said:

Pentru Linux poti utiliza aplicatii gratuite care sa iti satisfaca orice nevoie.
Nici chiar asa.

#23
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Revenind la mesajul meu "partial offtopic" din pagina anterioara (privitor la evolutia interfetelor sistemelor de operare si "imprumuturi" de elemente de interfata):
Proiectul initial pentru Microsoft Surface (prezentat de Bill Gates in videoclipul atasat) se regaseste cel mai bine abia intr-un dispozitiv creat de Lenovo (deci nu de Microsoft, ci de altcineva).
Am postat un videoclip aici pentru cine doreste sa afle detalii (este vorba de 'tableta in care curg fotografiile din smartphone cand il scuturi' prezentata la CES 2014 si despre care s-a amintit la ProTV).

Edited by _-_, 16 January 2014 - 22:18.


#24
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006

View Post_-_, on 16 ianuarie 2014 - 22:02, said:


Sa presupunem ca ti se defecteaza computerul Apple si din cauza limitarilor materiale nu iti convine sa sacrifici nici macar 5000 RON pe un MacBook Air cu display de 11 inch. In schimb iti iei un NoteBook de 2000 RON cu display de 17 inch si fara sistem de operare. In aceasta situatie ramai cu doua alternative: Windows sau Linux.
Ajung sau mai continui?
Ai prezentat o alternativa. Care ar fi a doua?

#25
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Singurul motiv pentru care ti-ai putea dori sa instalezi Pear OS este evident faptul ca seamana ca doua picaturi de apa cu MAC OS X. (una mai limpede si alta cu impuritati).
Ceea ce nici eu nu inteleg este de ce totusi Launcher-ul contine doar echivalentele pentru aplicatiile aflate by default pe un sistem Apple.
Ma intreb daca nu cumva proiectul Pear OS este un fel de reclama mascata la computerele Apple. Pentru ca cine ar deveni dependent de interfata lui Pear OS (instalat la inceput numai din curiozitate) mai curand ar migra ulterior spre un dispozitiv Apple (MAC) decat spre un PC cu Windows sau cu o alta distributie Linux.

View Postedgrimex, on 16 ianuarie 2014 - 22:37, said:

Ai prezentat o alternativa. Care ar fi a doua?

Nu ai citit cu atentie. Windows este o alternativa, Linux este cea de-a doua.
Desigur, ar mai fi si varianta Hackintosh...

Edited by _-_, 16 January 2014 - 22:40.


#26
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006

View Post_-_, on 16 ianuarie 2014 - 22:38, said:

Nu ai citit cu atentie. Windows este o alternativa, Linux este cea de-a doua.
Desigur, ar mai fi si varianta Hackintosh...
Tocmai ca am citit cu atentie. O alternativa presupune 2 variante, doua alternative presupun 4 variante.

#27
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
@edgrimex

Ma autocitez:

View Post_-_, on 16 ianuarie 2014 - 22:02, said:

Sa presupunem ca ti se defecteaza computerul Apple si din cauza limitarilor materiale nu iti convine sa sacrifici nici macar 5000 RON pe un MacBook Air cu display de 11 inch. In schimb iti iei un NoteBook de 2000 RON cu display de 17 inch si fara sistem de operare. In aceasta situatie ramai cu doua alternative: Windows sau Linux. Dintre cele doua sisteme doar Linux se poate apropia de interfata lui MAC OS X si pe deasupra este gratuit.

Repet: "nu ai citi cu atentie". Era vorba de:
- alternativa 1: MAC OS X si Linux (2 valori)
respectiv
- alternativa 2: MAC OS X si Windows (2 valori)

2+2=4

1. Ori dai multi bani pe un MAC ori dai mai putini bani pe un Windows PC.
2. Ori dai multi bani pe un MAC PC ori dai si mai putini bani pe un PC fara sistem de operare pe care instalezi Linux.
Fraza citata a fost o exprimare scurta pentru aceeasi idee. Uneori exprimarile scurte (lacunare) pot naste confuzii/ neintelegeri (tu nu ai vrut sa faci efortul de a umple singur elementele lacunare).

Edited by _-_, 16 January 2014 - 22:57.


#28
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,243
  • Înscris: 24.02.2007
Alternativa e ca-ti iei un mac mini (la vreo 3000 ron in Romania, cu tot cu TVA) si primesti OS-ul gratis cu el (hmmm, parca ziceai ca-i foarte scump OS X asta). Iar compatibilitatea hardware o ai cea mai ridicata, fiindca stii exact ca in acea combinatie merge (da, cand cumperi o solutie, o cumperi in parametrii oferiti de producator, ca te apuci tu sa faci scamatorii si apoi te plangi ca nu merge, e o prostie).

Sistem de fisiere? Pe cati home useri ii intereseaza ce sistem de fisiere au? Daca tot ai inceput, poti da macar niste exemple concrete cu dezavantajele/neajunsurile actualului sistem de fisiere al OS X. Idem si pentru partea cu servere ce nu pot fi rulate (din nou, de parca asta il intereseaza pe userul de rand, dar aici sunt chiar curios) si securitatea.

Cele mentionate ma duc spre o singura concluzie: Pear OS e o simpla incercare a unora ce si-au propus sa faca ceva in timpul liber si trebuie luata ca atare.


#29
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postdani.user, on 16 ianuarie 2014 - 22:51, said:

Alternativa e ca-ti iei un mac mini (la vreo 3000 ron in Romania, cu tot cu TVA) si primesti OS-ul gratis cu el (hmmm, parca ziceai ca-i foarte scump OS X asta). Iar compatibilitatea hardware o ai cea mai ridicata, fiindca stii exact ca in acea combinatie merge (da, cand cumperi o solutie, o cumperi in parametrii oferiti de producator, ca te apuci tu sa faci scamatorii si apoi te plangi ca nu merge, e o prostie).

Ce diagonala a display-ului are un MAC mini si de unde poate fi achizitionat la 3000 RON cu TVA inclus in Romania? Poti pune un link?
Oricum, cineva interesat de productivitate lucreaza pe un laptop cu display de minim 17 inch. Cat costa un MAC cu diagonala display-ului de 17 inch?

View Postdani.user, on 16 ianuarie 2014 - 22:51, said:

Sistem de fisiere? Pe cati home useri ii intereseaza ce sistem de fisiere au? Daca tot ai inceput, poti da macar niste exemple concrete cu dezavantajele/neajunsurile actualului sistem de fisiere al OS X. Idem si pentru partea cu servere ce nu pot fi rulate (din nou, de parca asta il intereseaza pe userul de rand, dar aici sunt chiar curios) si securitatea.

Cele mentionate ma duc spre o singura concluzie: Pear OS e o simpla incercare a unora ce si-au propus sa faca ceva in timpul liber si trebuie luata ca atare.

Intereseaza pe oricine utilizeaza mai multe sisteme de operare care folosesc sisteme de fisiere diferite.

Exemplele pe care ti le-am dat nu ti se par bune? De ce? Nu am criticat sistemul de fisiere MAC OS X ci faptul ca nu recunoaste sau nu poate opera in anumite sisteme de fisiere.
As mai adauga la aceasta un mare si urat defect al lui MAC OS. Eu cu MAC OS X mi-am stricat partitia Windows. Am inchis Windows 8 cu shut down (nu cu restart) si datorita hibernarii sistemului cand am accesat partitita cu HDD-ul de Windows formatata NTFS s-a apucat sa isi puna "._.Trashes", ".DS_Store" si ".part" prin toate directoarele in care am intrat (presupun ca stii ce rol au aceste fisiere).

In ceea ce priveste 'userul de rand', eu nu la el m-am referit. De ce deviezi discutia? Eset evident ca pe userul de rand nu-l privesc aceste lucruri.

Pear OS are la baza o idee buna: sa reproduca cat mai fidel in Linux o interfata reusita conceputa intr-un alt sistem de operare. Nu conteaza ca au facut-o in timpul liber. Cea mai mare parte a LInux-ului a fost dezvoltata in timpul liber.

#30
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,243
  • Înscris: 24.02.2007
Cineva interesat de productivitate isi ia un monitor de 24+ inch, la preturi mult sub cat l-ar costa un laptop (daca s-ar inventa asa mari)

#31
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,609
  • Înscris: 30.07.2003

View Post_-_, on 16 ianuarie 2014 - 23:14, said:

Pear OS are la baza o idee buna: sa reproduca cat mai fidel in Linux o interfata reusita conceputa intr-un alt sistem de operare.
Dart nu pot desavarsi ideea. Eu fac o aplicatie ce nu are la baza acel toolkit (GTK+) si nu mai seamana a OS X emulat in veci.

#32
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,243
  • Înscris: 24.02.2007

View Post_-_, on 16 ianuarie 2014 - 23:14, said:

Intereseaza pe oricine utilizeaza mai multe sisteme de operare care folosesc sisteme de fisiere diferite.


Tocmai ziceam ca cine se simte bine pe MAC, rar are nevoie de alte sisteme, deci nu-l afecteaza treaba asta.

View Post_-_, on 16 ianuarie 2014 - 23:14, said:

As mai adauga la aceasta un mare si urat defect al lui MAC OS. Eu cu MAC OS X mi-am stricat partitia Windows. Am inchis Windows 8 cu shut down (nu cu restart) si datorita hibernarii sistemului cand am accesat partitita cu HDD-ul de Windows formatata NTFS s-a apucat sa isi puna "._.Trashes", ".DS_Store" si ".part" prin toate directoarele in care am intrat (presupun ca stii ce rol au aceste fisiere).

Am .Trashes, si restul pe partitiile NTFS, dar doar in root-ul partitiei.

#33
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postdani.user, on 16 ianuarie 2014 - 23:22, said:

Am .Trashes, si restul pe partitiile NTFS, dar doar in root-ul partitiei.

Intotdeauna le plaseaza mai intai in root (pe toate + anumite foldere). In schimb, isi pune ".DS_Store" in toate directoarele in care intri. Eu le sterg de fiecare data peste tot pe unde le gasesc (nu doar pentru ca ocupa spatiu, ci pentru ca ma enerveaza). Sau dau sub Windows de la prompt comanda: "del /s .DS_Store" lansata in directorul radacina al partitiei.

Edited by _-_, 16 January 2014 - 23:47.


#34
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,243
  • Înscris: 24.02.2007
La mine n-a pus, si m-am plimbat ceva prin partitie.

#35
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Ciudat. Finder la mine intotdeauna le pune in toate folderele si subfolderele in care intru. Poate ca tu utilizezi alt file manager.
Oricum, Pear OS nu pune nimic intr-o partitie NTFS si nici macar nu te lasa sa montezi partitia de Windows 8 daca este hibernata.

#36
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View Postbibic, on 16 ianuarie 2014 - 21:32, said:

Baliverne!
Kde a aparut ca idee abia in 1996 cand windows exista (avea interfata grafica)

Foarte straniu cum ideea de convergenta a functionat identic numai in acest caz si nu in cazul MAC OS X care tot aceleasi conditii similare de mediu trebuia sa le indeplineasca. Ciudat, nu?
@ovilix
Ai dreptate in anumite privinte. Si eu am constatat, si am vrut sa ti-o spun de cateva ori pana acum ca vulturii din zona ta au tacut cam demult. Daca Winston Churchill ar mai fi trait, as fi putut jura ca a enuntat aceasta maxima citindu-ti postarile.
Si daca in cazul lui shogun chiar mi s-a parut ciudat ca a apelat la baliverne, la tine nu e nimic schimbat, e deja o obisnuinta: ai uitat cumva cum a aparut Linux?

Xerox a creat interfața, nu Microsoft. Toată lumea se inspiră de la ceilalți mai mult sau mai puțin...
Apple vor să fie originali cu orice preț, dar în fond e același lucru, o bară de programe, ferestre, etc, dar cam pe dos, bara sus, butoanele ferestrelor în stînga, etc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate