Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Pear OS

- - - - -
  • Please log in to reply
195 replies to this topic

#37
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013

View Postneagu_laurentiu, on 16 ianuarie 2014 - 21:56, said:

Nu chiar. OS X sau Windows au interfata unitara pentru ca majoritatea tehnologiilor au la baza ceva comun. Sunt si exceptii dar putine.
In Unix-like nu exista un singur standard GUI ci mai multe. Dar aici avem alta filosofie si nu poti avea pretentii la ceva comun.

Eu nu vad un lucru rau in ceea ce zici tu.
Dar fiecare gandeste diferit.
Ca interfete mari sunt doar 3 (KDE, Gnome, Unity).
Eu zic ca daca vrei sa ai un standard alegi una din cele trei.
E frumos sa ai de unde alege.

View Postshogun1, on 17 ianuarie 2014 - 05:10, said:

Xerox a creat interfața, nu Microsoft. Toată lumea se inspiră de la ceilalți mai mult sau mai puțin...
Apple vor să fie originali cu orice preț, dar în fond e același lucru, o bară de programe, ferestre, etc, dar cam pe dos, bara sus, butoanele ferestrelor în stînga, etc.
Mie mi se pare normal sharingul de informatii. Toti se inspira de undeva. Nu e un lucru rau atat timp cat imbunatatesc ideea preluata.
Apple, MS etc... toti copiaza si se inspira unii de la altii si chiar folosesc si cod open-source in proiectele lor.
Departe de mine de a critica lucrul asta. E perfect normal, doar ca ei incearca sa il numeasca inovatie si sa il declare ca proprie tehnologie.

Edited by MembruAnonim, 18 January 2014 - 00:18.


#38
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Mda, toti se inspira cand este cazul. Jobs recunostea cu nonsalanta c-a "imprumutat" idei bune, naspa e ca pe urma a inebunit cu patentele...

Iar @bibic deocamdata si-a exprimat opinia personala, ca si noi ceilalti. Evident ca fiecare are intr-o anumita masura dreptate, discutia asta e similara chestiei cu oul si gaina!

Personal oricum nu dau mare importanta faptului ca Linux e-o copie de Unix, sau ca Kde seamana cu Windows 7 (sau invers), important e sa functioneze cum trebuie, sa arate cum vreau eu.

#39
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 27.09.2006
Dupa mine, filosofia care sta la baza alegerii sistemului de operare este destul de simpla:

1) Costul
2) Preferintele personale

1) Costul de achizitie al sistemului (hardware + software) este primul element care dicteaza alegerea... degeaba iti place o "super scula" Mac, daca nu ai posibilitatea sa o cumperi. Asa ca te orientezi la ceva pentru care ai "finantele" asigurate. Desigur, vorbim de oamenii normali (obisnuiti), si nu de cei care fac credit ca sa-si ia ultimul model de IPhon iar dupa aia nu mai au bani de paine (este doar un exemplu).

2) Preferintele personale sunt al doilea factor important, iar asta e ceva care tine de "optica" fiecaruia. Sunt oameni carora interfata Unity (este doar un exemplu) li se pare minunata... dar sunt si oameni care nu o agreeaza deloc. Sunt oameni care considera ca Windowsul este ceva minunat, si care sunt extrem de multumiti cu acest sistem. Dar sunt si oameni carora Windows-ul "nu le (mai) spune nimic", si care vad in Linux o alternativa perfecta.

Totul tine pana la urma de subiectivitatea umana.


Revenind la PearOS, este doar un Linux cu o interfata... cui ii place, o foloseste si e multumit. Cui nu, e liber sa incerce pana gaseste "optimul" dorit.


In ceea ce priveste discutia despre "cine a copiat, de la cine", eu cred ca adevarul e undeva pe la mijloc. Si mai cred ca shogun1 are dreptate cand aminteste de convergenta.

#40
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
In PearOS pentru configurarea Dock-ului (Launchpad-ului) trebuie lansata de la Terminal comanda "alacarte".
Am instalat Pear OS 8 in VirtualBox, apoi am instalat LibreOffice. Au aparut toate "alias"-urile in Launchpad. Le-am debifat. Apoi am adaugat VLC Media Player in Launchpad.
Atasez cateva capturi de ecran:

Ca sa functioneze adaugarea aplicatiei a trebuit sa dau comanda cu drepturi de root:

sudo su
alacarte

Daca apasati pe Restore System Configuration sunt adaugate toate aplicatiile (3 pagini in Launchpad) insa aceasta la mine a venit cu un neajuns: mi-a disparut icon-ul de la 'Finder'.

Attached Files



#41
namespace

namespace

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 14.12.2013
L-aș încerca și eu pe un netbook, să-l am strict pentru programare. Apropo, rulează corect MonoDevelop (sau oricare alt IDE) pe această distribuție? Știu că apare Linux pe lista compatibilităților, dar vreau să înlătur orice fel de dubiu.

În altă ordine de idei, foarte bun acest subiect, de mult voiam să discut despre el, mi s-a părut interesant tocmai pentru că aduce enorm cu mac os x (nu și pentru că ar beneficia mai mult sau mai puțin de trăsăturile sistemului de operare de la Apple).

Edited by namespace, 17 January 2014 - 23:42.


#42
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Eu nu am testat MonoDevelop. De ce nu incerci chiar tu?

Seamana foarte bine cu OS X, dar se misca extrem de bine - mult mai bine decat OS X Hackintosh (chiar si in VirtualBox).

#43
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,243
  • Înscris: 24.02.2007
Uitandu-ma la pozele atasate, in afara de cele 3 butoane specifice fiecarui ecran (inchidere, maximizare, ...), si forma a 2-3 icoane din "dock" zau ca nu seamana deloc cu OS X.

Are interfata 95% Ubuntu, 5% OS X.

#44
namespace

namespace

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 14.12.2013
L-am instalat pe un netbook Acer Aspire One, fără probleme; se comportă frumos până acum. Într-adevăr, din punct de vedere al aspectului, tot spre Ubuntu dă mai mult, are așa, un aer de mac prin poziționarea butoanelor, dock și culori.

Voi adăuga completări și păreri după ce finalizez de instalat câteva aplicații, printre care cea mai importantă: MonoDevelop.

#45
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,243
  • Înscris: 24.02.2007
Offtopic, dar nu prea vad de ce te complici cu MonoDevelop. .NET e la el/ea acasa pe Windows.
Instaleaza mai bine QtCreator sa folosesti ceva cu adevarat cross-platform

#46
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Problema este ca am resetat eu configuratia la PearOS si au disparut cateva din elementele "cosmetice" inspirate din OS X (de aceea nu se vad in primele capturi de ecran). Am uitat sa salvez un snapshot inainte de efectuarea modificarilor in sistem asa ca l-am reinstalat in VirtualBox.
In rest, din moment ce se bazeaza pe Ubuntu...
Adaug noi capturi pentru cei care nu au instalat inca aceasta distributie si vor sa vada cum arata interfata.

Attached Files



#47
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,243
  • Înscris: 24.02.2007
Acum seamana ceva mai mult

#48
Puluxus

Puluxus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 01.01.2014
Are cineva idee ce fonturi sunt folosite in Pear OS?
Nu agreez in mod deosebit acesta distributie, are cam multe probleme (personal imi place mult mai mult Elementary OS) dar imi plac literele.

#49
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Adio Pear OS???!

Quote

Pear OS and Pear Cloud are no longer available for download.
Its future is now in hands of a company who wants to remain anonymous for the moment. The concept has pleased them it and now wants to continue and improve the system for their own products. I can not give a name but it is a very large company well known ...

http://pearlinux.fr/

.

Pentru cine este interesat se mai gaseste inca torrentul cu Pear OS 8...
La http://pearlinux.blogspot.ro/ nu apar inca noi informatii, dar sunt curios cine a preluat proiectul si daca il va lasa sa moara ori il va duce mai departe...

Attached Files



#50
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,243
  • Înscris: 24.02.2007
Dureros

#51
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nici pe Forumul lor nu se cunosc informatii exacte: http://pearlinux.org...opic.php?id=539

#52
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Lasa ca avem destule alternative.
Moare o distributie apar 5.

Edited by ovilix, 21 January 2014 - 16:20.


#53
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
moartea unei distributii, pentru mine, nu poate fi decat prilej de sarbatoare.
atata timp cat Debian, Ubuntu, Fedora, OpenSuSE sunt "up and running", nu vad de ce as fi ingrijorat.

#54
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008
Distributia era urata, nefinisata, facuta din bucati instabile de software, nu e mare pierdere.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate