Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Intreaba-ma despre Termopane!

* * * * - 13 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6183 replies to this topic

#1837
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,081
  • Înscris: 22.06.2004
chiar imi pare rau pt saracele pasari. esti primul care a semnalat asa ceva. groaznic....

#1838
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,174
  • Înscris: 05.09.2007
cred ca e ceva temporar legat de perioada lor de imperechere(se bat ) ca de cand am tamplaria(decembrie 2013) nu am observat asta. si noaptea se intampla asta, o data pe la 2-3 dimineata ne-am trezit cu un zgomot puternic de geam izbit(o fi fost vreo pasare mai mare), am iesit chiar afara si am verificat geamurile la masini.

#1839
nickwhu

nickwhu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 12.11.2006

View Postconu71, on 05 iunie 2017 - 09:04, said:

gavroche, ambii au dreptate. sistemele sunt foarte scumpe si sunt destul de proaste la etansare. vezi ca daca se monteaza balamalele pe teu(pe mijlocul ferestrei la fix cu mobil) se poate calcula astfel incat cerceveaua sa se duca la 180 de grade peste fereastra fixa. asta in caz ca ai un balcon destul de adanc(putin mai mare decat latimea cercevelei)




pe rehau as cauta la marpet sau lamar. asta in caz ca esti din bucuresti
Sunt din Iasi.

#1840
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postconu71, on 05 iunie 2017 - 10:01, said:

chiar imi pare rau pt saracele pasari. esti primul care a semnalat asa ceva. groaznic....
esti in urma...
la toate geamurile, cu efect de inchidere a casei... daca ai inchis accesul la cuib, ti-o iei... omu' asta cu vrabia are noroc, sa vezi ce a facut o familie de ciori la mine. Dupa ce ca dau cu ciocul toata ziua de s-au speriat vecinii, mai au un pic si ma lasa fara spuma de montaj... clar ca le-a ramas cuibul inauntru.

#1841
nickwhu

nickwhu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 12.11.2006

View Postnickwhu, on 04 iunie 2017 - 22:25, said:

Salut. Am achizitionat un apartament si as avea de schimbat la 3 camere si la o baie termopanele. Tin sa mentionez ca nu sunt mare cunoscator in ale termopanelor de aceea va cer voua un sfat. In momemtul in care ma duc la un producator ce ar trebui sa ma mai intereseze la o oferta in afara de pret, si aici ma refer la feronerie. As vrea sa fie cu 3 straturi de sticla, 6 sau 7 camere, unul din geamuri sa ofere posibilitatea de dubla deschidere (normala si pe spate) si sa fie de la Rehau. Va multumesc anticipat pentru informatii.
Salut din nou. conu te rog sa imi spui ce parere ai de urmatoarele 2 oferte (vezi pozele din atasament), una este de la salamander iar cealalta de la rehau. Sunt cam indecis si nu stiu ce anume sa aleg. Tin sa mentionez ca cea de la salamnder costa 3500 lei iar cea de la rehau 4200.

http://tinypic.com/v...=9#.WTrbndwlGHs
http://tinypic.com/v...=9#.WTrbwtwlGHs
http://tinypic.com/v...=9#.WTrb-9wlGHs

Multumesc anticipat si o zi placuta.

#1842
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,081
  • Înscris: 22.06.2004
salamander 76 plus este clasa a iar synego este b. albul de la salamander este impecabil, la rehau este putin galbui. mergi pe salamander

la salamander ti au pus cercevea de usa(la usa) si nu de fereastra

Edited by conu71, 12 June 2017 - 08:23.


#1843
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
vin doar sa intaresc ceea ce a spus deja conul si anume sa mergi pe salamander....am totusi 2 nelamuriri:
1. Cum de exista ofertanti care iti pun cercevea de geam la usa? Astia chiar nu stiu ca se lasa usa si apar probleme?
2. De ce doar doua foi de geam? suntem in 2017...2 foi de geam se puneau pe la inceputurile termopanelor....

#1844
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,081
  • Înscris: 22.06.2004
1. merg pe burta bazandu se ca nu se pricepe clientul iar el da o oferta cu pretul mic. usa este destul de mica incat sa apara probleme majore cu ccv de fereastra, dar este bine sa ii explici clientului si el sa aleaga
2. s a pus bipan la geamul de la baie care oricum 90% din timp sta batat pt aerisire si pt eliminarea umezelii iar la usa de balcon banuiesc ca da intr un balcon inchis. I s a pus tripan la dormitor. cred ca astea au fost cerintele clientului

Edited by conu71, 12 June 2017 - 10:18.


#1845
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Salutare

Am doua oferte, una de la veka si una de la salamander. Putteti sa ma ajutati cu o parere?

Multumesc.

Attached File  salamander_92_0001.jpg   80.72K   50 downloadsAttached File  salamander_92_0002.jpg   127.35K   52 downloadsAttached File  salamander_92_0003.jpg   130.3K   49 downloadsAttached File  salamander_92_0004.jpg   83.51K   47 downloads
Attached File  veka_01.jpg   180.47K   49 downloadsAttached File  veka_02.jpg   88.73K   39 downloads

#1846
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
oferta pe salamander mi se pare prea scumpa .... ar reiesi undeva la 230 euro/mp daca am calculat corect ceea ce din cate am vazut reprezinta un pret cu mult peste pretul pietii...s-or fi scumpit atat de tare termopanele??  Apoi mai poti renunta la deschiderile batante de la geamurile duble (pe veka ai deschidere batanta la un singur geam) ca doar nu o sa le deschizi pe amandoua pe batant...La veka nu vad solbancul in oferta...
Referitor la chestii tehnice ii las pe cei in masura sa comenteze...

#1847
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,081
  • Înscris: 22.06.2004
lasa mi in pm un nr de telefon. este prea mult de scris si chiar nu vreau sa ma cert cu dorel care este fan veka:))))

sunt cateva mici greseli in ofertare

#1848
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,161
  • Înscris: 19.09.2005
@brawnie
asta vad si eu, la salamander au pus montant fix pe mijlocul ferestrelor.... ceea ce mi se pare aiurea...

Edited by arg, 12 June 2017 - 12:12.


#1849
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,081
  • Înscris: 22.06.2004
si la asta ma refeream cand am spus ca sunt mici greseli in ofertare:))

#1850
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

View Postbrawnie, on 12 iunie 2017 - 11:28, said:

oferta pe salamander mi se pare prea scumpa .... ar reiesi undeva la 230 euro/mp daca am calculat corect ceea ce din cate am vazut reprezinta un pret cu mult peste pretul pietii...s-or fi scumpit atat de tare termopanele??  Apoi mai poti renunta la deschiderile batante de la geamurile duble (pe veka ai deschidere batanta la un singur geam) ca doar nu o sa le deschizi pe amandoua pe batant...La veka nu vad solbancul in oferta...
Referitor la chestii tehnice ii las pe cei in masura sa comenteze...
Nu e atat pretul final. Din pacate mi-a scapat la stergerea zonelor cu pretul. Daca se poate sterge poza, as fi recunoscator. Nu doresc sa intram in ploemici de pret :D Posted Image

#1851
neossj7

neossj7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 15.10.2006
Multumesc si eu foarte mult domnului conu pentru sfaturile foarte competente, tot mai rar oameni asa de treaba

#1852
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
pai conteaza si pretul cand vrei sa analizezi 2 oferte, nu? altfel ajungi sa compari Logan cu Mertan...

#1853
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
In primul rand, multumesc @conu71 pentru sfaturi si recomandari. La obiect si multe detalii.
@brawnie: corect, diferenta de pret este de ~9%

#1854
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View PostKendo, on 12 iunie 2017 - 10:52, said:

Salutare

Am doua oferte, una de la veka si una de la salamander. Putteti sa ma ajutati cu o parere?


Pare sa fie vorba despre un ofertant de produs Madrugada și unul de produs Optimedia, pana la urma asta chiar contează, Veka și Salamander fiind totuși niște bare de PVC la 6,5 ml, care in configurările date oferă aceleași performante.

Prețurile sunt irelevante, configurările sunt diferite și presupun diferențe mari de preț.

Recomand produsul complet Optimedia in configurarea ofertantului de Madrugada, pana la usa de intrare, acolo ar trebui folosit un panel ornamental.

Produsul complet înseamnă ca sticla este realizată in aceeași fabrica și la aceleași standarde, fiind cea mai mare suprafața calitatea pachetului de geam ar trebui sa conteze.

Pe lângă configurarea propusă de ofertantul Madrugada (din punct de vedere al deschiderilor și folosirii T-urilor la doua canate) as îmbunătăți produsul Optimedia prin folosirea balamalelor Schuring m-tec 1, a minerului Schuring cu arc la usa de intrare și as schimba configurația pachetului de geam in planistar sun- float-planitherm one.

Toate îmbunătățirile produsului Optimedia presupun costuri suplimentare semnificative, însă ele sunt posibile (la Madrugada mai mult nu se poate) și duc produsul Optimedia cu cel puțin un nivel peste produsul Madrugada, contracost desigur.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate