Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Intreaba-ma despre Termopane!

* * * * - 13 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6183 replies to this topic

#1819
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
be92.

#1820
Crispy23

Crispy23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.04.2009
Buna seara,

Va cer si eu ajutorul pentru schimbarea termopanelor la un apartament la munte, cu doua dormitoare orientate pe vest si cu bucataria si balconul pe nord.
Balconul iese in exterior si are suprafata vitrata destul de mare, fiind inchis pe doua laturi cu termopan. Termopanele au peste 14 ani. As dori ceva calitativ, ma intereseaza
cel mai bun confort termic la un pret cat de cat decent... maxim 1500 euro. Va multumesc anticipat!

Stima!

#1821
razvaldinho

razvaldinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 08.04.2008
La ultima ploaie foarte puternica si din cauza colmatarii scurgerii din balcon apa s-a acumulat in balcon si a patruns in casa prin rostul dintre geamul termopan si gresie. Desigur, la interior apa s-a infiltrat pe sub parchet si l-a distrus (e umezeala dedesupt, s-a umflat).
Acum urmeaza decopertare si inlocuire parchet (prin polita de asigurare facultativa) dar in paralel vreau sa refac hidroizolatia rostului de imbinare atat la exterior cat si la interior.
Atasez si poza cu zona de imbinare a ferestrei cu gresia. Nu arata prea bine. Intrebarea mea se refera la modalitatea de izolare a rostului. Pe tamplarie se afla si doua gauri de ventilatie. Exista sansa ca si pe acolo sa fi patruns apa? Ele sunt date cam jos fata de nivelul gresiei si au stat complet scufundate in apa.

La hidroizolatie recomandati metoda descrisa aici? http://www.renovat.r...perisuri-p-476/

Attached Files


Edited by razvaldinho, 18 May 2017 - 13:19.


#1822
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
in primul rand ar trebui indesata multa spuma cat mai densa sub acel toc, siliconul ala e doar o coaja.
2. ar trebui dublata scurgerea.
3. ar trebui sa te asiguri ca geamul calca foarte bine pe garnituri si ca garniturile sunt ok ca nu sunt duse.

p.s. eu am avut o problema similara cu vantul care intra pe langa geam, spuma era doar o coaja la suprafata, am scos spuma de la suprafata, am pus niste proptele in geam sa nu se deformeze tocul de la spuma, si am bagat spuma cu pistolul cate un pic, cordon peste cordon.

Edited by arg, 18 May 2017 - 13:30.


#1823
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,955
  • Înscris: 03.12.2005
Te poti indura sa decopertezi primul rand de gresie de langa geam?
Fa sub ea o hidroizolatie pensulabila intarita cu banda aferenta si banda ridicata (atat cat merge) pe tocul tamplariei. Era bine sa fi cerut acolo un profil de adaos ca sa poti lucra mai bine, dar acum fapta e consumata.

#1824
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
Eu am 3 astfel de situatii acasa la mine si de 6 ani nu am nici o problema. Eu vad lucrurile asa:
Gresia montata cu rost de 5 mm langa tamplarie, intre gresie si PVC Sika Flex 11FC la culoarea dorita si asta e tot. Nu intra lacrima de apa. Evident, chitul gresiei trebuie sa fie pt exterior si aplicat corect. Degeaba etansezi trecerea daca sub gresie intra apa.

#1825
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Salut,

Sunt total nestiutor in ceea ce inseamna termopane, tamplarie PVC s.a.m.d

Ideea e ca am nevoie sa schimb geamurile de la bucataria cu balcon inchis, am mucegai pe pervazul interior, sub ele. Am luat apartamentul cu geamurile puse, acum 8 ani, si aici chiar am probleme, probabil din cauza montajului/tamplariei proaste (pe manerele de la geamuri scrie Trocal). Tamplaria + geamurile arata ok, dar mucegaiul si umiditatea ma omoara.

E vorba de 4 geamuri, 1200x700mm, si nu prea stiu catre ce sa ma orientez. Mentionez ca vreau 2 geamuri cu deschidere standard si 2 cu deschidere std + oscilobatare.

In momentul de fata ma uit la Barrier 80+ Synego
Culoare: Alb
Geam: 42mm, 4S EVO, FLOAT 4mm+ LowE 4mm
Feronerie: RotoNT LuxCrCt.

E ok? Gasesc variante mai bune? Un pret aprox? Eu am vazut la ei pe site un 170eur pentru 2 geamuri - dintre care unul singur cu deschidere, deci probabil ca as merge la +200/set, cam 400 / total lucrare.

Ma arunc la prea mult pentru o bucatarie de apartament?

Merci.

Edited by chris_t, 30 May 2017 - 20:18.


#1826
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004
mucegaiul si umiditatea nu vor dispare daca vei schimba tamplaria. dai banii degeaba. problema ta este in aerisirea defectuoasa

#1827
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Merci. Geamul de la balcon stă deschis non stop cam 5-6 luni pe an. Nu știu ce să mai aerisesc :)

#1828
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004
ti am lasat in pm nr meu de telefon ca sa nu transformam forumul in chat

#1829
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Mare domn, conule. În 10 min la telefon m-ai lămurit mai bine decât m-au lămurit alții in 5 ani!

Merci.

#1830
marss1

marss1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 18.02.2008
Salutare,
Am o problema cu o usa dubla de termopan.
Cand e inchisa, pe la partea de jos se simte cum bate vantul. Cred ca meterii care au montat termopanul au uitat sa faca niste reglaje la balamale sau la imbinarea dintre usi.
Mentionez ca ambele usi se deschid.
Stiti cumva daca pot rezolva eu asta prin niste reglaje la balamale sau in alta parte sau trebuie sa chem niste mesteri ?
Multumesc,

#1831
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004
eu in locul tau as intreba aici: https://forum.softpe...me/page__st__90

sau as chema pe cineva care se pricepe

#1832
marss1

marss1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 18.02.2008
Am zis sa intreb sa vad daca nu cumva trebuiesc facute niste reglaje mici.
Sa nu dau banii degeaba pentru o treaba da 5 minute. Daca-i complicat normal ca o sa chem pe cineva.
Am intrebat si in parta cealalata.
Multumesc,

#1833
gavroche83

gavroche83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 17.03.2009
Salutare!
Trebuie sa inchid cu termopan un balcon si sunt intr-o dilema din cauza alegerii tipului de deschidere pentru ferestre (2 la numar).
Este un balcon relativ mic iar in incercarea de a economisi spatiu ma gandeam ca deschiderile sa fie prin metoda culisanta.
Primul "fabricant" pe care eu l-am intrebat mi-a spus ca acel mecanism este destul de scump si este indicat ca tamplaria sa fie din aluminiu. Am mai cerut o parere unui alt fabricant, acesta mi-a spus ca nu prea merita facut acest sistem de deschidere deoarece mecanismele inca nu sunt de foarte buna calitate si asta duce la o etansare necorespunzatoare, adica naspa atunci cand ploua.
Ajuta-ma te rog cu un sfat: merita sau nu montarea ferestrelor cu deschidere culisanta?
Multumesc anticipat!

Edited by gavroche83, 04 June 2017 - 21:50.


#1834
nickwhu

nickwhu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 12.11.2006
Salut. Am achizitionat un apartament si as avea de schimbat la 3 camere si la o baie termopanele. Tin sa mentionez ca nu sunt mare cunoscator in ale termopanelor de aceea va cer voua un sfat. In momemtul in care ma duc la un producator ce ar trebui sa ma mai intereseze la o oferta in afara de pret, si aici ma refer la feronerie. As vrea sa fie cu 3 straturi de sticla, 6 sau 7 camere, unul din geamuri sa ofere posibilitatea de dubla deschidere (normala si pe spate) si sa fie de la Rehau.

Va multumesc anticipat pentru informatii.

#1835
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004
gavroche, ambii au dreptate. sistemele sunt foarte scumpe si sunt destul de proaste la etansare. vezi ca daca se monteaza balamalele pe teu(pe mijlocul ferestrei la fix cu mobil) se poate calcula astfel incat cerceveaua sa se duca la 180 de grade peste fereastra fixa. asta in caz ca ai un balcon destul de adanc(putin mai mare decat latimea cercevelei)

View Postnickwhu, on 04 iunie 2017 - 22:25, said:

Salut. Am achizitionat un apartament si as avea de schimbat la 3 camere si la o baie termopanele. Tin sa mentionez ca nu sunt mare cunoscator in ale termopanelor de aceea va cer voua un sfat. In momemtul in care ma duc la un producator ce ar trebui sa ma mai intereseze la o oferta in afara de pret, si aici ma refer la feronerie. As vrea sa fie cu 3 straturi de sticla, 6 sau 7 camere, unul din geamuri sa ofere posibilitatea de dubla deschidere (normala si pe spate) si sa fie de la Rehau.

Va multumesc anticipat pentru informatii.


pe rehau as cauta la marpet sau lamar. asta in caz ca esti din bucuresti

Edited by conu71, 05 June 2017 - 09:05.


#1836
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
la sticla cu effect de oglinda(din exterior) zilnic se izbesc pasarile in geamuri. ieri dimineata am gasit chiar o vrabie moarta, atasez o poza cu urmele lasate dupa impact.intr-o zi am vazut de 2 ori in camere diferite cu s-au izbit vrabii in geam.
Attached File  1.jpg   531.31K   45 downloads

Edited by csi1, 05 June 2017 - 09:42.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate