Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Allview P5 Quad custom ROM's

- - - - -
  • Please log in to reply
3261 replies to this topic

#73
exodus27

exodus27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 710
  • Înscris: 21.12.2013
Vezi ca daca folosesti ROM-ul acela(Vanilla ROM) si vrei sa il schimbi,vei ramane cu boot logo-ul din acel ROM,citeste mai in spate discutia mea cu candreifx,sa vezi cat s-a chinuit sa scape de boot logo din acel ROM.

Edited by exodus27, 27 January 2014 - 18:32.


#74
andolis49

andolis49

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 19.09.2007
Încă nu l-am pus... Am ceva probleme cu call dialer-ul din rom-ul tau. Îmi dă mesajul „Unfortunately, Contacts has stopped” când vreau sa apelez pe cineva. Am reinstalat rom-ul cu toți pașii descriși de tine și setarile pentru aptimizare. Aceeași eroare. Am pus DW Contacts & Phone și am rezolvat problema. În rest e OK. Merge bine.

#75
exodus27

exodus27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 710
  • Înscris: 21.12.2013
Downloadeaza din nou arhiva...acum am vazut,esti a doua persoana care spune asta...desi la mine merge fara probleme...il downloadez acum sa vad daca da erori la instalare si daca da,o sa il uploadez din nou pe net.
Daca nu imi da erori,este corupta copia ta...asa ca downloadeaza din nou...si daca folosesti firefox,nu inchide browser-ul pana nu a terminat de downloadat,altfel vei avea o arhiva incompleta.

Edited by exodus27, 27 January 2014 - 22:40.


#76
exodus27

exodus27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 710
  • Înscris: 21.12.2013
Am postat si in topicul Allview P5 Quad acelasi lucru.

Dupa cum banuiam...arhiva de pe mediafire este buna,tocmai am downloadat-o si am reinstalat rom-ul pe telefonul meu.
Tocmai mi-am dat si restore la contacte,nu imi da erori...si am apelat *222...merg si apelurile...
Asa ca cei cu erori in ROM-ul meu...stergeti arhiva si downloadati-o din nou...apoi aveti grija sa urmati toti pasii.
Ati gresit undeva la instalarea rom-ului,sau din cauza net-ului vostru s-a intrerupt download-ul si v-ati ales cu o arhiva corupta.
Si daca aveti backup-uri,facute cu cine mai stie ce minuni de programe,poate sunt alea corupte...repet,arhiva rom-ului nu are probleme.
Chiar ma miram...pt ca nu are cum la unele persoane sa dea erori si la altele sa functioneze(pana acum toti care au instalat au spus ca merge fara probleme)

edit: folositi functia de import/export din meniul telefonului pt backup contacte...nu folositi programe separate(poate fi si asta un motiv pt erori)

Edited by exodus27, 27 January 2014 - 23:19.


#77
andolis49

andolis49

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 19.09.2007
Momentan il las asa. Pasii au fost respectati. Arhiva daca era corupta cred ca apareau erori grave. Daca mai apar alte probleme il reinstalez cu o arhiva noua si raportez rezultatul. Multam si bafta!

#78
exodus27

exodus27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 710
  • Înscris: 21.12.2013
La instalare nu vezi erorile,decat daca se opreste instalarea...le vezi dupa instalare,ca in cazul tau...nu iti merge contacts(sau phone).
Este imposibil sa functioneze la cateva persoane si la altele sa nu functioneze,probabil cand ai downloadat ai avut o intrerupere(este de ajuns si o jumatate de secunda ca sa fie rom-ul corupt).
Sau ai un sdcard de viteza foarte mica...ti-am spus si in celalalt topic,incearca sa-l formatezi inainte(scoate-l din telefon,cu telefonul inchis si formateaza-l intr-un card reader).

Edited by exodus27, 28 January 2014 - 00:12.


#79
exodus27

exodus27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 710
  • Înscris: 21.12.2013
Am descoperit problema...am folosit un build.prop din care am uitat sa sterg o linie dupa ce am testat niste functii.
Pentru toti cei care folosesc ROM-ul meu,varianta 3.0,intrati in build.prop si stergeti comanda asta:
ro.gn.gemini.dialpad.support=yes
Voi face un update curand in care voi sterge aceasta comanda.

Eroarea apare doar la cei care folosesc doua sim-uri,de aceea nu am stiut de ea.

#80
padre_fidellio

padre_fidellio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 29.01.2012
Salut, exodus!
Am reusit cu succes instalarea ROM-ului tau si sunt foarte multumit de cum se misca (atat cat inteleg eu fenomenul).
Vreau sa te intreb doua lucururi;
1. daca pot da o resetare la setarile din fabrica cu tot cu formatare si sa pastrez doar root-ul si ROM-ul nou;
2, care este procedura de revenire la ROM-ul stock? nu imi trebuie acum dar, in caz de nevoie (service) sa fiu pregatit. Sper sa nu fie necesara aceasta operatiune,
  Multumesc!

#81
D4Nl

D4Nl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 21.01.2014
Salut!
Poti sa faci un tutorial cum revenim la rom-ul stock?

#82
exodus27

exodus27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 710
  • Înscris: 21.12.2013

View Postpadre_fidellio, on 29 ianuarie 2014 - 09:18, said:

Salut, exodus!
Am reusit cu succes instalarea ROM-ului tau si sunt foarte multumit de cum se misca (atat cat inteleg eu fenomenul).
Vreau sa te intreb doua lucururi;
1. daca pot da o resetare la setarile din fabrica cu tot cu formatare si sa pastrez doar root-ul si ROM-ul nou;
2, care este procedura de revenire la ROM-ul stock? nu imi trebuie acum dar, in caz de nevoie (service) sa fiu pregatit. Sper sa nu fie necesara aceasta operatiune,
  Multumesc!
Poti da resetare din CWM recovery.
Intrii cu volum sus+power,apoi selectezi "wipe data/factory reset" si rom-ul va reveni la setarile initiale,ca si cum este proaspat instalat(va sterge setarile si aplicatiile instalate de tine)...dar nu da format...selectezi doar optiunea de care ti-am spus.
Daca nu ai sters nimic din system/app atunci nu vor fi probleme.

View PostD4Nl, on 29 ianuarie 2014 - 10:03, said:

Salut!
Poti sa faci un tutorial cum revenim la rom-ul stock?
Ca sa reveniti la ROM-ul stock,downloadati update-ul de pe pagina Allview(varianta cu android 4.2.1) si aveti nevoie sa editati un fisier din arhiva ROM-ului.
Fisierul se numeste updater-script si il gasiti in META-INF/com/google/android/
Redenumiti-l in updater-script.txt si stergeti prima linie de comanda,pana la show_progress(adica sa nu fie nimic in fata la show,progress,nici macar punct si virgula).
Apoi il inlocuiti in arhiva ROM-ului.
Am atasat la post fisierul updater-script editat de mine,ca sa nu va complicati(decat il scoateti din arhiva updater-script.zip si il inlocuiti in arhiva rom-ului in locatia de care v-am spus).
Dupa aceea este simplu...copiati ROM-ul stock pe sdcard si il instalati aproape la fel cum am descris pe prima pagina sa instalati ROM-ul meu.
Singurul lucru pe care il faceti diferit,este in momentul in care dati "reboot system now" din meniul CWM(atentie,a nu se confunda cu reboot recovery).
Deci,dupa ce selectati reboot system now,va aparea optiunea de "disable recovery flash"...iar aici,spre deosebire de atunci cand instalati ROM-ul meu,selectati "no"(oricare dintre optiune de "no").
Asta o faceti ca sa se stearga CWM recovery si sa revina la recovery original...apoi veti avea soft-ul stock in totalitate si puteti merge la service.
Repet,acest updater-script pe care l-am atasat la post este pt Allview stock ROM varianta cu android 4.2.1


Ca sa trec mai departe...am intrat ca sa postez un update pt ROM-ul meu:

Changelog (29-ianuarie-2014):
* Bugfix - phone.apk si contacts.apk dadeau force close in update-ul 3.0(in cazul celor care folosesc doua sim-uri), acum totul functioneaza OK.
* ES File Explorer a fost updatat la ultima versiune.
* Am adaugat ES Task Manager(pt a fi mai eficient,in setarile ES Task Manager bifati "Root enhancement").
* Browser-ul default a fost schimbat cu UC Browser.
* Am facut modificari in SystemUI.apk, framework-res.apk, Settings.apk, Contacts.apk si Android.gnz(acum aveti iconitele si default wallpaper-ul din KitKat)

Am atasat screenshot-uri la post.
ENJOY! (astept review-uri)

DOWNLOAD (update v4.0): http://www.mediafire...exodus4.2.1.zip

Attached Files


Edited by exodus27, 29 January 2014 - 18:10.


#83
D4Nl

D4Nl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 21.01.2014

View Postexodus27, on 29 ianuarie 2014 - 17:42, said:

Poti da resetare din CWM recovery.
Intrii cu volum sus+power,apoi selectezi "wipe data/factory reset" si rom-ul va reveni la setarile initiale,ca si cum este proaspat instalat(va sterge setarile si aplicatiile instalate de tine)...dar nu da format...selectezi doar optiunea de care ti-am spus.
Daca nu ai sters nimic din system/app atunci nu vor fi probleme.

Ca sa reveniti la ROM-ul stock,downloadati update-ul de pe pagina Allview(varianta cu android 4.2.1) si aveti nevoie sa editati un fisier din arhiva ROM-ului.
Fisierul se numeste updater-script si il gasiti in META-INF/com/google/android/
Redenumiti-l in updater-script.txt si stergeti prima linie de comanda,pana la show_progress(adica sa nu fie nimic in fata la show,progress,nici macar punct si virgula).
Apoi il inlocuiti in arhiva ROM-ului.
Am atasat la post fisierul updater-script editat de mine,ca sa nu va complicati(decat il scoateti din arhiva updater-script.zip si il inlocuiti in arhiva rom-ului in locatia de care v-am spus).
Dupa aceea este simplu...copiati ROM-ul stock pe sdcard si il instalati aproape la fel cum am descris pe prima pagina sa instalati ROM-ul meu.
Singurul lucru pe care il faceti diferit,este in momentul in care dati "reboot system now" din meniul CWM(atentie,a nu se confunda cu reboot recovery).
Deci,dupa ce selectati reboot system now,va aparea optiunea de "disable recovery flash"...iar aici,spre deosebire de atunci cand instalati ROM-ul meu,selectati "no"(oricare dintre optiune de "no").
Asta o faceti ca sa se stearga CWM recovery si sa revina la recovery original...apoi veti avea soft-ul stock in totalitate si puteti merge la service.
Repet,acest updater-script pe care l-am atasat la post este pt Allview stock ROM varianta cu android 4.2.1


Ca sa trec mai departe...am intrat ca sa postez un update pt ROM-ul meu:

Changelog (29-ianuarie-2014):
* Bugfix - phone.apk si contacts.apk dadeau force close in update-ul 3.0(in cazul celor care folosesc doua sim-uri), acum totul functioneaza OK.
* ES File Explorer a fost updatat la ultima versiune.
* Am adaugat ES Task Manager(pt a fi mai eficient,in setarile ES Task Manager bifati "Root enhancement").
* Browser-ul default a fost schimbat cu UC Browser.
* Am facut modificari in SystemUI.apk, framework-res.apk, Settings.apk, Contacts.apk si Android.gnz(acum aveti iconitele si default wallpaper-ul din KitKat)

Am atasat screenshot-uri la post.
ENJOY! (astept review-uri)

DOWNLOAD (update v4.0): http://www.mediafire...exodus4.2.1.zip
Salut , poate in viitorul update rezolvi un bug , atunci cand conectez un dispozitiv prin bluetooth imi da force close(nu intodeauna).

#84
exodus27

exodus27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 710
  • Înscris: 21.12.2013

View PostD4Nl, on 29 ianuarie 2014 - 20:13, said:

Salut , poate in viitorul update rezolvi un bug , atunci cand conectez un dispozitiv prin bluetooth imi da force close(nu intodeauna).
Nu am umblat la nimic ce are legatura cu bluetooth,pe partea asta este totul cum era pe soft-ul stock Xolo...asa ca banuiesc ca dispozitivele respective nu sunt compatibile,sau ai vreun task manager care inchide conexiunea fortat.

#85
costiyy

costiyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 29.01.2014
Salut!

Ma bag si eu la instalat!

#86
exodus27

exodus27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 710
  • Înscris: 21.12.2013
Succes! :)

#87
padre_fidellio

padre_fidellio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 29.01.2012
Fericit posesor de 4X powered by exodus! Thanks, mate!Posted Image

#88
costiyy

costiyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 29.01.2014

View Postexodus27, on 29 ianuarie 2014 - 21:30, said:

Succes! Posted Image
Multumesc!Posted Image

#89
candreifx

candreifx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,878
  • Înscris: 05.06.2013
Eu l-am pus și cu twrp dar și cu ajutorul CWM. Acum am revenit la el. :D

#90
maru07

maru07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.03.2007
exodus27


Am incercat sa revin la rom-ul stock ,am urmat toti pasii descrisi de tine mai sus,dar nu am reusit sa il instalez,imi da instalation aborted...Am repetat de 4 ori toti pasii spusi de tine,am inlocuit acel fisier, cu cel pus de tine si am urmat restul de instructiuni! Intrebarea mea este,daca tu ai revenit la rom-ul original prin acesti pasi si daca ai avut sim-urile introduse in tel cand ai facut root-ul(eu am 2 sim-uri si nu le-am scos afara).
Acum am revenit la versiunea 4.0 pusa de tine,merge bine,dar sincer m-am obisnuit cu meniul in romana si tocmai de aceea am vrut sa revin la original.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate