Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Actualizare Timp cu DOUA CLICKURI

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
horohoro

horohoro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 11.02.2010
Prin intermediul acestui program va puteti actualiza ora si data cu doua clickuri. Acesta se conecteaza la situl http://www.24timezones.com/ pentru a obtine informatiile apoi seteaza sistemul. Daca intampinati erori nu ezitati sa le raportati. Testat pe XP-SP2, executabil creat in AutoIT, dll-ul in VB6.

Scanat pe VirusTotal.com:
EXE - https://www.virustotal.com/ro/file/62c6f3b6035ebbb63e930001c245ae1175b3083e16448f477ff6fd75439c59c1/analysis/1389731644/
(6/49)

DLL - https://www.virustotal.com/ro/file/2ab046d9b25526e0bcbbcb7e683f65ff56bf66a6da54ef3525de9ba4080194d7/analysis/1389731775/
(0/49)

Edited by catalinuptm, 14 January 2014 - 23:57.


#2
OutOfMind

OutOfMind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 04.06.2012
Adica ar trebui sa instalez programul tau ca sa dau 2 clickuri, in loc sa faca PC-ul asta, automat?

Attached Files



#3
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Attached File  virustotal.PNG   6.98K   64 downloads

Trojan ( 700000111 ) - also known as Backdoor/Poison.evja, a variant of Win32/Injector.Autoit.WM.
Trojan.Win32.Generic!SB.0 - Trojan.Win32.Generic!SB.0 is the generic detection for password-stealing Trojan horse programs that install keyloggers which record keystrokes and send the data to the malicious operators who distributed the malware.
Trojan.FakeAV.14213 - http://www.symantec....3606-99&tabid=2
Heuristic.BehavesLike.Win32.Suspicious-BAY.K - Heuristic.BehavesLike.Win32.Suspicious-BAY.K also known as Gen:Variant.Graftor.104613, Win32:ZAccess-RQ [Trj], Riskware
Trojan/Downloader.Autoit.nkq - http://www.microsoft...utoIt/Banload.I


De ce apar aceste avertismente?

#4
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008
Cam dubios, mai curata-l un pic si te astept sa-l pui din nou.In autoit este foarte simplu sa creezi keylogger & shit.

#5
horohoro

horohoro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 11.02.2010
Unele antivirusuri raporteaza un program curat ca fiind daunator fals. Un exemplu ar fi cand folositi un crack pentru a extinde licenta unui program in mod ilegal fara sa fiti nevoiti sa platiti pentru el. Cat despre program-ul meu sunteti liberi sa va exprimati orice opinie referitoare la acesta atata timp cat nu a fost rulat sa demonstreze acest lucru. Posted Image

#6
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008
Ca si cunoscator al limbajului de programare in autoit, pot sa-ti spun ca este, dupa parerea mea, cel mai simplu limbaj de programare, poti face diverse chestii daunatoare foarte usor, am experimentat asta de nenumarate ori si am facut o gramada de prostii in el, deci curata-l bine si poti reveni cu programul.

Tu ai dreptate cu ce spui in legatura cu crack-urile, insa la ce imi detecteaza antivirusii virusi in programl tau simplut, care doar modifica ora si data doar din doua click-uri? nu ar trebui sa fie nimic atat de complex incat sa fie detectat ca si virus.

#7
horohoro

horohoro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 11.02.2010
O noua versiune a fost eliberata. Pentru cei care vor mai mult acum puteti avea acces si la codul sursa al acestuia care este inclus in folderul Source din arhiva.

Attached Files



#8
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008
Acuma e mai bine, m-am uitat si eu in sursa, este totul ok.

#9
DeeaTha

DeeaTha

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.01.2014
o chestie mica dar chiar utila

#10
OutOfMind

OutOfMind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 04.06.2012
Utila la ce, va rog?

#11
horohoro

horohoro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 11.02.2010

View PostOutOfMind, on 18 ianuarie 2014 - 18:19, said:

Utila la ce, va rog?

Server-le implicite pentru sincronizare timp in xp numai sunt existente returnand eroarea "An error has occurred while windows was synchronized with server x'. In loc sa caut solutia pe Google m-am gandit sa creez un script rapid care sa se sincronizeze automat de fiecare data cand il rulez. Deasemenea utilizatorii care folosesc acest script pot opri serviciul W32Time care numai este necesar din Start Menu\Run\"services.msc"\Windows Time>Disabled.

Edited by horohoro, 21 January 2014 - 02:12.


#12
horohoro

horohoro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 11.02.2010
ACTUALIZARE TIMP VERSIUNEA 2.0 a fost eliberata. Cateva facilitati noi au mai fost adaugate:

- posibilitatea de a vedea gradele, atmosfera si umiditatea in functie de orasul selectat de tine
- auto startup
- bugul in care seta luna anului uneori incorect a fost fixat

Screenshots:

[ http://s15.postimg.org/cz09csuuf/pic1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://s11.postimg.org/utfu3xtyr/pic2.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by horohoro, 03 April 2014 - 01:54.


#13
horohoro

horohoro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 11.02.2010
ACTUALIZARE TIMP VERSIUNEA 2.1:
- bugul in care uneori orasul nu putea fi gasit a fost fixat

#14
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008
Te rog corecteaza anumite linii de cod din program: https://www.virustot...sis/1396645986/

#15
horohoro

horohoro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 11.02.2010

View Postcatalinuptm, on 04 aprilie 2014 - 23:28, said:

Te rog corecteaza anumite linii de cod din program: https://www.virustot...sis/1396645986/

Unele antivirusuri detecteaza apelari de functii (importuri) din programe care in majoritatea cazurilor sunt folosite in mod daunator dar nu in cazul meu avand in vedere ca programul este open source. Functiile folosite pentru conexiune server-client sunt numite de antivirusuri(tj.horse/backdoor),pt conexiune catre server website (tj.downloader/spyware), manipulari de fisiere(tj.dropper/malware), interceptarea tastelor (tj.keylogger/spyware) s.a.m.d . Ceea ce imi ceri tu este sa implementez un nou algoritm(alte functii) care sa nu fie detectate de aceste antivirusuri lucru care imi depaseste timpul pe care il am la dispozitie.

Apelari de functii care ies la vedere in programul meu sunt: <IE.au3>(colectare date din website vreme),InetRead(similar cu IE),IniWrite (manipulare fisier configurare pentru salvara setari),RegWrite(folosit pentru autostartup).

Daca intentionezi sa stergi si viitoare update-uri te rog sa stergi intregul topic.

Edited by horohoro, 05 April 2014 - 15:13.


#16
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008
Nu esti nici primul si nici ultimul care uploadeaza programe persoanel, regulile sunt clare pentru toata lumea, programul ar trebui sa fie cat mai curat, ca si punct de repere pentru uploadarea programelor tale viitoare, poti sa verifici pe virustotal daca programul tau este curat sau nu, in caz contrar il faci in asa fel sa fie curat, la fel cum restul utilizatorilor care pot uploada programe curate si etc, la fel poti face si tu.Si iti repet, am facut si eu cateva programe in autoit si culmea, ale mele nu au fost recunoscute ca virus pe virustotal.Tot ce iti cer eu este sa faci ceva folositor si util, programul facut de tine nu este fiabil daca unele antivirusuri il detecteaza ca potential atac asupra sistemului, pentru ca daca vreun utilizator are un antivirus care il detecteaza ca fiind virus, atunci nu il poate folosi.

Ultima versiunea a programului tau era curata, o poti curata si pe acesta zic eu, si iti repet, am lucrat si eu cu autoit-ul si nu am intampiant probleme cu niciun program creat, sa-l vada ca virus.

Cat despre stergerea intregului topic, iata ce scrie in regulament:

Quote

Chiar daca din momentul postarii, proprietatea asupra tuturor mesajelor revine SoftNews NET, dreptul moral de autor si responsabilitatea continutului apartin in totalitate celor care au postat respectivele mesaje. Desi incercam sa monitorizam cat mai bine continutul mesajelor publicate, SoftNews NET nu poate fi trasa la raspundere pentru oricare din regulile incalcate de membrii acestui forum, cu atat mai mult cu cat caracterul "real time" al postarilor face posibila oricand incalcarea accidentala a legii.

In alta ordine de idei, trebuie respectat si regulamentul ariei in care postez, iata ce scrie in el, printre altele:

Quote

4. Este interzisa uploadarea fisierelor malware ( virusi ).
Situatia va fi analizata si daca se constata ca actiunea a fost intentionata, se poate ajunge la banarea contului.
Urcati programul dezarhivat pe http://www.virustotal.com/ si lasati in topicul unde il publicati un link catre raport.

Da-mi voie sa te ajut si cu un link catre regulamentul acestei arii:

http://forum.softped...044-regulament/

#17
leosuteu

leosuteu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 31.10.2007
Din pacate, asa numita curatare a liniilor de cod Autoit, nu prea are mare efect datorita modului in care Autoit lucreaza.
Un executabil Autoit nu este de fapt decat codul executabil al interpretorului Autoit la care se adauga codul sursa in format codat.
La rulare, interpretorul din pachet decodeaza codul sursa si il executa.
De fapt, unii antivirusi gasesc secvente virale chiar in codul interpretorului deoarece acesta contine biblioteci de functii care executa
operatii "suspecte" (modificarea registry-ului, realizare de conexiuni TCP...) . Daca executabilul este comprimat/incriptat cu UPX sau
alt utilitar specific, atunci antivirusul devine si mai suspicios si emite raportul de virusare.
Un sfat pentru coderii in Autoit: nu mai comprimati programele cu UPX si atunci, multe dintre alarmele false (cel putin cele care provin de la
antivirusii consacrati, care cunosc problema interpretorului Autoit) vor disparea.

#18
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008
Am scris si eu cateva programe in autoit si nu am avut problema asta, plus de asta, la ce folos sa modifice registry si sa realizeze conexiuni tcp, atata timp cat programul face o chestie destul de simpla, e foarte simplu ca cineva sa faca un program aparent banal, si pe langa asta sa mai insereze si niste linii de cod daunatoare cu care sa-si lase vreun backdoor sau mai stiu eu ce, daca detectia era mai mica puteam sa inteleg faptul ca probabil unii antivirusi interpreteaza gresit, insa detectia a fost destul de mare, nu doar de 1 sau 2 ci de 4.

Dar cel mai important este sa se respecte regulile ariei in cauza, iar in regulament scrie clar, ca toate programele trebuiesc sa fie insotite de un link catre virus total, multi nu fac fac asta, insa o fac eu pentru ei, atata timp cat programul nu respecta regulamentul trebuie sters.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate