Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Probleme dantura, alegere stomatolog, diverse nelamuriri

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
Salutare tuturor. As dori cateva lamuriri din partea colegilor forumisti ce au pregatire in domeniu.
Povestea mea:
-In urma cu mai bine de jumatate de an a trebuit sa ma mut intr-un alt oras deci am ramas fara posibilitatea de a mai merge la stomatologul meu al ultimilor 14-15 ani, medic pe care il consideram bun, medic in care aveam incredere.
-Dat fiind o durere aparuta timp de doua zile a trebuit sa caut deci, in noul meu oras, un stomatolog. Un lucru greu de realizat deoarece aici unde sunt acum nu am cunoscuti prea multi care sa imi recomande un medic bun. Stiti cum e cu stomatologii... aparent toti sunt, mai mult sau mai putin, la fel, nu-ti poti da seama cat e de profesionist decat cu trecerea timpului, in urma modului in care au evoluat/au rezistat lucrurile ce ti le-a facut. In sfarsit, am gasit unul in urma recomandarii cuiva care mi-a zis ca mergea la el.
-Am facut o panoramica, i-am dus-o,si vazand-o, a stabilit ca am mai multe carii care trebuie rezolvate imediat (atasez panoramica, prima fotografie).
-Prima interventie a fost la o carie ce era in zona in care reclamasem durerea din urma cu cateva zile (atasez fotografia a doua cu incercuirea maselei respective). A inceput sa gaureasca, mi-a zis ca trebuie sa scoata si nervul. Am stabilit sa revin peste 3 zile. Imediat dupa dezmortire, la maseaua la care s-a umblat aveam o oarece durere, durere ce era mai intensa la apasare. Durerea respectiva s-a mentinut (nu vorbesc de o durere acuta ci una mica cu intensitate oscilanta) in toate zilele ce au urmat pana la urmatoarea programare. Mai specific faptul ca mi-a pus un material de umplutura foarte moale si sfaramicios, cu gust extrem de pronuntat de cuisoare, atat de intens incat imi venea intr-una greata la stomac; niciodata pana acum nu mi s-a mai pus un asemenea material.
-La a doua vizita la medic, ieri adica, mi-a plombat definitiv acea masea. Cu ocazia primei mese, mi-am dat seama ca ma doare "calcand" pe ea! Astfel ca m-am cam nelinistit, dat fiind ca pentru prima data in viata mea, dupa plombarea definitiva a unei masele/dinte cu nervul scos se intampla sa ma doara! Deci intreb colegii profesionisti de pe forum: poate fi normala durerea la o masea din care tocmai s-a scos nervul si plomabata definitiv?
---------------------------------------------------------------------------------
-Stomatologul respectiv mi-a mai zis de existenta a inca doua carii (fotografia 3).
-Mi-a mai zis ca, plomba ce mi-a facut-o ieri nu va putea rezista prea mult in timp data fiind mobilitatea excesiva a danturii mele afectata de paradontoza si dat fiind ca plomba respectiva e pusa intr-o gaura mare si sprijinita pe lucrarea alaturata. Si ca, corect ar fi ca, dupa ce face si caria de la canin, in raport de ce si cum va gasi la el, cea mai buna solutie a fi ca sa faca o punte, o lucrare ce sa cuprinda tot asa cum am marcat in fotografia 4.
-Dat fiind faptul ca voi avea de facut mai multe lucrari la dantura, punti, inlocuiri punti, etc, (am de exemplu o alta punte de 3 pusa in urma cu 14 ani si care deja are loc liber jos dat fiind modificarea masiva produsa in timp de paradontoza si acum deja ma cam deranjeaza) este deci foarte esential pentru mine sa imi pot da seama daca acest medic pe care intamplator l-am gasit este unul bun ori nu...

Astept sfaturi.

Attached Files



#2
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

 Ana0181, on 11 ianuarie 2014 - 17:21, said:

Stiti cum e cu stomatologii...

Nu stim, cum e? Mi-am pierdut 5 minute din viata sa citesc ce-ai scris. Adica nimic. Ce sfaturi vrei? Sa-ti spun eu ca-i bun sau prost? Nu e penibil sa intrebi asa ceva?

#3
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013

 ripper, on 11 ianuarie 2014 - 17:44, said:

Nu stim, cum e? Mi-am pierdut 5 minute din viata sa citesc ce-ai scris. Adica nimic. Ce sfaturi vrei? Sa-ti spun eu ca-i bun sau prost? Nu e penibil sa intrebi asa ceva?

Probabil ca dvs. intr-adevar nu stiti cum e din varii motive, poate chiar faptul ca, dat fiind faptul ca sunteti in domeniu, aveti sansa sa va faceti dantura la un medic cunoscut si foarte bun, iar datorita pregatirii pe care o aveti sa va si dati seama imediat de cum lucreaza.
Nu cred ca dvs chiar sunteti de parerea ca toti stomatologii sunt absolut la fel!!! Si nu cred ca trebuie sa va simtiti lezata ca am facut o astfel de afirmatie despre unii din breasla dvs; in toate profesiile sunt si buni, si foarte buni, si mai putin buni, precum si incompetenti.
Si nu cred ca este penibil sa te intrebi daca ai cazut pe mana unui stomatolog mai bun sau mai rau, mai ales cand exista semnalmente care-ti ridica oarece semne de intrebare.
De-a lungul vietii mele am dat si peste stomatologi care lucreaza prost si de mantuiala, care lucreaza cu materiale proaste etc. Si sunt sigura ca nu sunt prima persoana din aceasta lume care a avut experiente mai putin bune cu stomatologi. Am auzit si pe la altii povesti despre unii, in sfarsit...

#4
doks

doks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 10.01.2014
Fa o radiografie la maseaua care te doare

#5
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013

 doks, on 11 ianuarie 2014 - 18:08, said:

Fa o radiografie la maseaua care te doare
Maseaua despre care am zis ca ma doare este cea indicata cu sageata in fotografia a doua. Radiografia panoramica respectiva este de lunea trecuta, marti s-a umblat la ea si ieri (vineri) s-a plombat definitiv dupa ce in prealabil s-a facut procedura de scos nervul. Si da, daca mananc pe ea doare si azi. Sa mai fac inca o radiografie luni la ea ?

#6
DGecko

DGecko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 31.07.2012
Nu cred ca ti-a omorat si nervul daca spui ca mai simiti ceva dureri.
Am intampinat si eu ceva probleme anul asta si din experienta mea, de regula la o masea (depinde cat de cariata este) o curata (gaureste) si i se pune o plomba provizorie asta pentru a constata daca pana a -2 -a zi cand se va pune plomba definitiva te-a mai deranjat sau nu.
Am mai avut si eu mici dureri la una dintre masele dupa ce mi-a plombat-o definitv dar in cateva zile a trecut insa mie nu mi-a omorat nervul, de aceea spun ca poate nici tie nu ti l-a omarat.

Edited by DGecko, 11 January 2014 - 18:41.


#7
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013

 DGecko, on 11 ianuarie 2014 - 18:37, said:

Nu cred ca ti-a omorat si nervul daca spui ca mai simiti ceva dureri.
Am intampinat si eu ceva probleme anul asta si din experienta mea, de regula la o masea (depinde cat de cariata este) o curata (gaureste) si i se pune o plomba provizorie asta pentru a constata daca pana a -2 -a zi cand se va pune plomba definitiva te-a mai deranjat sau nu.
Am mai avut si eu mici dureri la una dintre masele dupa ce mi-a plombat-o definitv dar in cateva zile a trecut insa mie nu mi-a omorat nervul, de aceea spun ca poate nici ti-e nu ti-a omorat nervul.
In cazul meu mi-a spus clar ca scoate si nervul, dealtfel am vazut ( si simtit) ca face chestiunea aia cu ace pe canal (asa cum mi s-a mai facut si in alte cazuri in care mi s-au scos nervii). Mi-a pus apoi materialul ala provizoriu (pe care mai sus il descriam ca foarte moale si sfaramicios) si dupa trei zile (ieri adica) mi-a pus plomba definitiva.

#8
DGecko

DGecko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 31.07.2012

 Ana0181, on 11 ianuarie 2014 - 18:44, said:

In cazul meu mi-a spus clar ca scoate si nervul, dealtfel am vazut ( si simtit) ca face chestiunea aia cu ace pe canal (asa cum mi s-a mai facut si in alte cazuri in care mi s-au scos nervii). Mi-a pus apoi materialul ala provizoriu (pe care mai sus il descriam ca foarte moale si sfaramicios) si dupa trei zile (ieri adica) mi-a pus plomba definitiva.

Procedura aia cu ace pe canal a fost si la mine, materialul ala provizoriu, lor le place sa ii spuna ca e "plomba provizorie" si da are un gust urat,  ce vreau sa zic e ca si la mine au fost aceleasi proceduri tocmai de aceea spun ca e posibil ca nervul inca sa ma fie acolo, asta cred eu, nu vreau sa te contrazic. Daca durerea persista ar fi bine sa-i mai faci o vizita sa vezi ce se intampla.

Edited by DGecko, 11 January 2014 - 18:52.


#9
doks

doks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 10.01.2014

 Ana0181, on 11 ianuarie 2014 - 18:14, said:

Maseaua despre care am zis ca ma doare este cea indicata cu sageata in fotografia a doua. Radiografia panoramica respectiva este de lunea trecuta, marti s-a umblat la ea si ieri (vineri) s-a plombat definitiv dupa ce in prealabil s-a facut procedura de scos nervul. Si da, daca mananc pe ea doare si azi. Sa mai fac inca o radiografie luni la ea ?
Daca o atingi cu mana (apesi pe masea) te doare ? Dar la periaj ?

#10
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013

 DGecko, on 11 ianuarie 2014 - 18:51, said:

Procedura aia cu ace pe canal a fost si la mine, materialul ala provizoriu, lor le place sa ii spuna ca e "plomba provizorie" si da are un gust urat,  ce vreau sa zic e ca si la mine au fost aceleasi proceduri tocmai de aceea spun ca e posibil ca nervul inca sa ma fie acolo, asta cred eu, nu vreau sa te contrazic. Daca durerea persista ar fi bine sa-i mai faci o vizita sa vezi ce se intampla.
Dar nici nu se pune problema ca ne contrazicem :) , doar discutam. In sfarsit, la mine mi-a zis omu' ca scoate nervul, e clar. Apropo, cand spuneam de materialul ala cu gust de-mi venea greata, doar precizam ca a fost pentru prima data in viata mea cand mi s-a pus un material atat de gretos si moale, faceam o comparatie doar.
Am programare iar la el miercuri; sa continue cu caninul. Doar ca, nelinistea datorata durerii pe care o resimt la o masea din care s-a scos nervul imi provoaca idei contradictorii caci, cum sa ma duc la el sa se apuce de alt dinte (si iminent mai tarziu de altul si de lucrari mai serioase) atat timp cat nu pot sa-mi dau seama ce se intampla?! Nu zic, poate medicul respectiv e foarte bun... sau poate nu...

 doks, on 11 ianuarie 2014 - 18:57, said:

Daca o atingi cu mana (apesi pe masea) te doare ? Dar la periaj ?
La periaj nu ma doare, nici la atingerea cu mana, nici macar la o apasare normala cu degetul; la inclestarea mai puternica a dintilor atunci resimt o durere medie. Daca insa mananc pe ea e aiurea tare.

#11
doks

doks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 10.01.2014
Ia un nurofen, teoretic ar trebui sa-ti treaca in 2-3 zile.

#12
ludiconiric

ludiconiric

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 19.07.2006

 g3nov3s3, on 11 ianuarie 2014 - 18:40, said:

Feriti-va de stomatologii romani ca dracu' de tamaie!
Versiunea medicului cu siguranta ar fi asta: "Feriti-va de pacientii romani ca dracu' de tamaie!"

In Franta nu cred ca posteaza nimeni analize medicale pe forum in speranta ca un neica-nimeni, dandu-si cu parerea, va desfinta sau va intari decizia unui medic.

Daca chiar doresti o a doua parere, la care ai dreptul, du-te la un alt medic, sau la alti 7 daca nici parerea celui/celor dinainte nu te-a convins. Plateste consultatia si vei avea parte de o parere avizata. Aici pe forum ai primit ce ai meritat: doar balarii! Daca vroiai un raspuns competent, mergeai tot la un medic.

Si ca sa iti dau un raspuns: durerea post extirpare vitala este normala, poate dura pana la 30 de zile (chiar daca sunt cazuri rare). De obicei se remite mult mai repede. Nurofen si rabdare.

#13
lordlukas87

lordlukas87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 16.09.2008
Conduita medicului este una corecta, insa calitatea muncii sale nu o putem percepe doar din ce ne povestesti tu. Daca dintele a fost obturat corect pe canal, durerile vor trece in cateva zile.

#14
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,404
  • Înscris: 30.12.2005
Daca nu esti in vreun orasel/satuc d-ala c-un singur medic, profesor, preot, militian... atunci, logic ar fi sa nu te-apuci de alta procedura terapeutica cu/la acelasi medic atita timp cit ai un dubiu in privinta calitatii actului medical anterior, nu? Ca si daca faianta-n baie ti se pare ca ti-a pus-o strimb si prost, nu chemi acelasi meserias si-n bucatarie, nu? (ma rog, e un exemplu idiot, da'...).
Personal, apropos de problema ta, am 1. o observatie si 2. o "filozofeala":
1. daca e cum zici (marti "curatatul", vineri plomba) nu iese ceva la socoteala! Asta ar inseamna ca obturatia de canal ti-a facut-o in aceeasi sedinta cu extirparea (scoaterea nervului) de marti. Teoretic, nu e tocmai "cuser" daca zici ca te-a si durut maseaua inainte.
2. daca nu e "dragoste" din prima...
Astepti si vezi cum evolueaza durerile si, poate, odata cu scaderea lor in intensitate creste si gradul de incredere si-atunci reiei vizitele la dr ala.
In paralel te mai interesezi de alt medic.
Sanatate!

#15
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Daca tot filosofam as spune ca este cea mai buna conduita terapeutica obturarea canalelor in aceeasi sedinta cu extirparea vitala.  Nu mai discutam de importanta digai, rx la scaun etc. Durerile postratament sunt normale asa cum s-a precizat deja.
Legat de increderea in medic, un pacient se va "prinde" din prima cand este pe maini bune incepand de la prima sedinta care este foarte importanta, atunci cand se creaza de catre medic o atmosfera linistita in care pacientul "simte" ca poate intreba orice legat de tratament, cand se face anammeza corecta pe aparate  ca doar vine la "medicul" dentist, cand e întrebat de antecedente, cand se prezinta planul de tratament pe intelesul pacientului cu evolutie, pronostic,  complicatii etc.La sfarsitul tratamentului pacientul trebuie informat ca postoperator pot apare dureri, ele sunt normale (in cazul tratam endodontic este o trauma mecanica cu acele si chimica, cu spalaturile si pasta de obturatie) si ca aceste"agresiuni" vor cauza un raspuns inflamator din partea organismului care este normal si se remite in cateva zile si poate fi ajutat de tratament antiinflamator.

Edited by AndreiNR, 13 January 2014 - 13:09.


#16
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,404
  • Înscris: 30.12.2005
Discutia pe marginea one vs two visits appointment numa' filozofie nu e! Treburile pentru cum, cind, cu ce se fac treburile astea sint (destul de) bine stabilite.
Pe septaru' ala are o ditai caria meziala care (pare ca) intereseaza si camera pulpara, drept pentru care, pen' ca zice ca o doare numa' de doua zile, mare minune daca nu i-a trintit o pulpita cronica reacutizata care, nu se obtureaza intr-o singura sedinta.

In alta ordine de idei, ce-i "mugurele" ala din spatele maselei de minte?

In "cealalta" ordine de idei, vad ca noi ne batem gura de pomana: ana0181 nu urmareste subiectul (asta) pe care l-a deschis!?!

Edited by doktoru, 13 January 2014 - 23:09.


#17
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Este al patrulea molar. In cazuistica extrem de rar intalnit (1% pop alba) si 5% (populatia de culoare)
Despre endodontie imi place mie sa cred, fara a dori sa intru intr-o polemica pe acest subiect, ca nimic nu e batut in cuie si ca marea majoritate a cazurilor (chiar si gangrene complicate) poate fi rezolvata intr-o singura sedinta. Vorbesc din practica cand spun acest lucru.

#18
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013

 doktoru, on 13 ianuarie 2014 - 23:07, said:

vad ca noi ne batem gura de pomana: ana0181 nu urmareste subiectul (asta) pe care l-a deschis!?!

Avusem impresia ca bifasem optiunea de informare pe mail pentru urmarirea acestui topic dar, se pare ca nu o facusem.
Scuze deci.
In alta ordine de idei, dat fiind ca primisem un raspuns de la colegul forumist ludiconiric, in care imi spunea ca durerea postextirpare e normala, am continuat sa merg la acelasi medic stomatolog. Unde mai pui ca, chiar de as fi dorit sa mai consult 1,2,3,7 alti medici din targul unde se intampla sa locuiesc acum, atunci nu ar fi fost doar alegerea de a plati doar inca una sau mai multe simple consultatii! Ar fi trebuit sa mai fac inca o panoramica, caci filmul mi-l oprise stomatologul de care va povesteam. Sa nu-mi spuneti acum ca puteam sa il cer sa mi-l dea...caci da, as fi putut face acest lucru, dar atunci el ar fi stiut pentru ce ii cer filmul! Si te mai poti vreodata intoarce sa-ti lasi dintii in seama unui medic caruia i-ai aratat fatzis ca nu ai incredere din prima in ce-ti zice? Eu nu.
Intre timp mi-a mai extirpat nervii de la inca trei; a inceput cu caninul de care ziceam in prima postare, canin la care nervul era mort deja (dintr-o infectie de care nu avusem vreodata habar, chiar si medicul s-a mirat cand i-am spus ca nicicand nu ma duruse) si care se pare ca are o infectie in os, mi-a pus ceva acolo si a ramas momentan cu plomba provizorie deoarece am inceput sa acuz o durere puternica la o masea inclusa intr-o lucrare de pe partea de jos. Acum in ultimele zile a lucrat doar la partea de jos, a extirpat nervul la maseaua unde acuzam dureri (era si un pic infectat), a extirpat inca la un dinte (de langa fosta lucrare) deoarece mi-a zis ca e bine sa-l includem si pe ala in noua lucrare, azi mi-a pus si un pivot la o masea, in sfarsit maine am din nou programare pentru a-mi lua masuri.
Sper sa fie un profesionist bun, deocamdata eu ca simplu pacient inca nu-mi pot forma o parere. Din pacate are un mod de a vorbi cam ciudat cu pacientii, nu detaliaza, nu-l face pe pacient sa-si dea seama despre ce e vorba exact, nu ma ajuta sa iau decizii explicandu-mi mai mult... De exemplu, la ultimul dinte unde mi-a scos nervul, cel de langa fosta lucrare de 3, mi-a zis doar ca e bine sa-l includem si ca pt aceasta imi scoate si nervul; acel dinte nici nu prezenta vreo carie, nici nu ma durea, etc...doar mi-a zis ca e la "limita" si ca ar fi bine sa-l puna acum. Cand i-am cerut mai multe detalii (in putinul timp in care ma lasa fara sa mai fiu cu gura deschisa), mi-a zis ca eu decid, ca el face ce vreau eu... asta nu mi-a placut deloc, cum sa decid eu daca nu ma face sa-mi dau seama cum stau lucrurile. Imi pare rau, prin scris acum nu pot descrie simplu felul acela al lui de a vorbi cu pacientul decat probabil daca as scrie aici vreo juma' de pagina; asa ca nu mai continui sa zic nimic. Doar stau cu speranta sa fi nimerit pe maini cat de cat bune!

(multumesc tuturor celor care mi-au raspuns)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate