Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de spalat rufe Bosch

Aici sunt banii Dvs: tarife pentr...

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 

DNS server not responding

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Siminaa_18

Siminaa_18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.01.2014
Buna,
Am  internet acasa prin modem de la o retea locala de cablu tv/internet si folosesc si un router wireless. Astazi nu a mers deloc internetul, am sunat la operator care mi a cerut MAC ul de pe modem si am obtinut promisiunea ca internetul va functiona. In primele 5 minute wirelessul a mers doar pe telefon , apoi singurul mod in care m-am putut conecta la internet a fost cablul usb la laptop . Daca incerc wireless imi apare eroarea DNS server not responding desi am semnal wireless si apare si conxiunea . Ma puteti ajuta va rog ? Multumesc .

#2
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
de la cine ai internet ??

ai conexiune automata sau trebuie sa dai conectare de fiecare data cand aprinzi pc-ul??

ai si telefon fix de la aceeasi firma??

#3
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 09.08.2009
Pune manual serverele DNS. 8.8.8.8 si 8.8.4.4

#4
Siminaa_18

Siminaa_18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.01.2014
Firma locala de cablu si internet , nu e fibra optica , e conexiune automata , fara telefon  fix .

 flegma, on 04 ianuarie 2014 - 19:07, said:

Pune manual serverele DNS. 8.8.8.8 si 8.8.4.4


am incercat si nu merge  :(

#5
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,210
  • Înscris: 27.06.2007
ce router/moden ai?

#6
Siminaa_18

Siminaa_18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.01.2014

 STARTREK1, on 04 ianuarie 2014 - 19:19, said:

ce router/moden ai?

modem thomson /router tp link

#7
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
te-am intrebat cum arata conexiunea ta......ce fire ai legate si intre ce anume...ca sa stim ce e gresit...

#8
Siminaa_18

Siminaa_18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.01.2014

 cephalophodes, on 04 ianuarie 2014 - 19:33, said:

te-am intrebat cum arata conexiunea ta......ce fire ai legate si intre ce anume...ca sa stim ce e gresit...
scuze , nu am inteles . pana in casa internetul si cablul tv sunt pe acelasi fir apoi spliter si fire pt televizoare iar un fir pt modem ;conexiunea modem router prin  cablu de retea .

#9
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
scoate modemul din circuit....si vezi daca merge...


daca nu merge nici asa baga direct cablul de la net in placa de retea sa vezi daca asa merge....

#10
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,210
  • Înscris: 27.06.2007

 Siminaa_18, on 04 ianuarie 2014 - 18:59, said:

am sunat la operator care mi-a cerut MAC-ul de pe modem

 cephalophodes, on 04 ianuarie 2014 - 20:17, said:

scoate modemul din circuit....si vezi daca merge...
daca nu merge nici asa baga direct cablul de la net in placa de retea sa vezi daca asa merge....
nu cred ca are cum sa-i mearga - accesu se face pe baza de MAC
dai o resatare la router si configureaza-l din nou

Edited by STARTREK1, 04 January 2014 - 20:22.


#11
Siminaa_18

Siminaa_18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.01.2014

 cephalophodes, on 04 ianuarie 2014 - 20:17, said:

scoate modemul din circuit....si vezi daca merge...


daca nu merge nici asa baga direct cablul de la net in placa de retea sa vezi daca asa merge....

Pai daca bag cablul de retea din modem direct in laptop imi merge . Intrebarea  e de ce nu imi merge routerul wireless , a mers pentru 5 minute dupa interventia celeor de la firma .

#12
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
cablu il bagi direct in router.....apoi ii faci setarile.......celor de la internet ce MAC le-ai dat?? de la router sau de la placa de retea??

#13
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Siminaa_18, on 04 ianuarie 2014 - 20:25, said:


Pai daca bag cablul de retea din modem direct in laptop imi merge . Intrebarea  e de ce nu imi merge routerul wireless , a mers pentru 5 minute dupa interventia celeor de la firma .

   Nu mai pune spatii inaintea semnelor de punctuatie in propozitii.
   Incearca sa-ti pui ideile in ordine, inainte de a posta.
   In cazul modem-urilor de CATV, adica ce ai tu acolo, acestea nu permit acces decat pentru un singur MAC, daca cei de la cablu nu au decis altceva.
   Presupun, pentru ca nu se deduce foarte clar din ce ai postat, ca le-ai dat MAC-ul de la laptop celor de la firma de cablu. Ca atare, o sa ai internet numai pe laptop. Daca le dadeai MAC-ul de la router, aveai internet prin router si wireless.

#14
Siminaa_18

Siminaa_18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.01.2014

 cephalophodes, on 04 ianuarie 2014 - 20:44, said:

cablu il bagi direct in router.....apoi ii faci setarile.......celor de la internet ce MAC le-ai dat?? de la router sau de la placa de retea??

Nu stiu daca pot sa bag direct cablul in router , dar o sa incerc. Multumesc .

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
cspot a zis bine mai sus in postul #13. Tu ai modem de cablu in el intra un coaxial nu ai cum sa bagi acel cablu direct in router. Poti vorbi cu cei de la care ai internet sa vezi daca fac filtrare dupa MAC pe modemul lor de cablu si daca da atunci da MACul de la router pentru a putea sa il folosesti.

#16
Siminaa_18

Siminaa_18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.01.2014

 cspot, on 04 ianuarie 2014 - 21:56, said:


   Nu mai pune spatii inaintea semnelor de punctuatie in propozitii.
   Incearca sa-ti pui ideile in ordine, inainte de a posta.
   In cazul modem-urilor de CATV, adica ce ai tu acolo, acestea nu permit acces decat pentru un singur MAC, daca cei de la cablu nu au decis altceva.
   Presupun, pentru ca nu se deduce foarte clar din ce ai postat, ca le-ai dat MAC-ul de la laptop celor de la firma de cablu. Ca atare, o sa ai internet numai pe laptop. Daca le dadeai MAC-ul de la router, aveai internet prin router si wireless.

Imi cer scuze pentru greselile ortografice si gramaticale, dar nu cred ca asta e subiectul discutiei aici.  Postarea mea nu e destul de bine "gandita si prezentata" tocmai pentru ca nu am inteles ce se intampla, de asta sunt aici , pentru a cere ajutor .
Scrie destul de clar ca am dat MAC-ul de la modem, nicidecum cel de la laptop. Folosesc modem si router, aceleasi,  de 2 ani si desi am mai beneficiat de asistenta  din partea operatorului nu am mai avut aceasta problema. La fel de clar am scis ca in primele 5 minute am putut sa folosesc internet wireless doar pe telefon, desi pe laptop aveam acea eroare .
Multumesc pentru ajutor .
Sincer nu toti suntem atat de "destepti" , poate de asta si cerem ajutorul , nu pentru a fi criticati . Este forum , topic , discutii ...

 MembruAnonim, on 04 ianuarie 2014 - 22:30, said:

cspot a zis bine mai sus in postul #13. Tu ai modem de cablu in el intra un coaxial nu ai cum sa bagi acel cablu direct in router. Poti vorbi cu cei de la care ai internet sa vezi daca fac filtrare dupa MAC pe modemul lor de cablu si daca da atunci da MACul de la router pentru a putea sa il folosesti.


O sa incerc maine si asta , sigur la ora asta nu o sa ma ajute nimeni. Doar ca pana acum desi am avut probleme cu internetul nu am avut aceasta problema cu routerul .

Oricum, va multumesc pentru ajutor .

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Da pe laptop ipconfig /flushdns suspectez o problema cu resolver-ul DNS pe acel laptop, daca banuiala mea este corecta chiar daca incerci sa folosesti laptopul in alta locatie tot nu iti va functiona.
Fa urmatoarea: Start Menu -> Run -> cmd -> Enter / OK.

In fereastra deschisa da ping 8.8.8.8 daca primesti raspuns inseamna ca merge conexiunea, da si comanda ping google.com daca asta nu functioneaza insa prima functioneaza inseamna ca este problema intradevar cu resolver-ul DNS. Daca nu merg ambele inseamna ca este posibil sa fie o problema cu router-ul. Vezi pe laptop ce DNSui ai, d-ai comanda ipconfig /all.

#18
Siminaa_18

Siminaa_18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.01.2014

 MembruAnonim, on 04 ianuarie 2014 - 22:40, said:

Da pe laptop ipconfig /flushdns suspectez o problema cu resolver-ul DNS pe acel laptop, daca banuiala mea este corecta chiar daca incerci sa folosesti laptopul in alta locatie tot nu iti va functiona.
Fa urmatoarea: Start Menu -> Run -> cmd -> Enter / OK.

In fereastra deschisa da ping 8.8.8.8 daca primesti raspuns inseamna ca merge conexiunea, da si comanda ping google.com daca asta nu functioneaza insa prima functioneaza inseamna ca este problema intradevar cu resolver-ul DNS. Daca nu merg ambele inseamna ca este posibil sa fie o problema cu router-ul. Vezi pe laptop ce DNSui ai, d-ai comanda ipconfig /all.

Am incercat asta si la ping 8.8.8.8 primesc rezultat, la ping google.com nu .  Iar IPv4 DNS servers  8.8.8.8     93.115.46.254

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate