Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Pareri emigrare SUA

- - - - -
  • Please log in to reply
203 replies to this topic

#181
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postfredy2007, on 15 martie 2014 - 10:17, said:

In Romania sunt multe persoane chiar cu doua licente  care muncesc ca si vanzatori la magazine de cartier sau intrun complex comercial pe salarii de 700-1200 lei/, net/luna, fiind dispretuiti de angajatorii lor.Imi zicea cu dispret un administrator de magazin ca are angajata o tanara care a absolvit doua facultati si nu vede utilitatea studiilor sale pentru pozitia care o ocupa la magazinul sau unde o plateste cu 700 lei, net/luna.Tipul era contrariat de ce tipa asta a urmat doua facultati ca in final sa fie doar o simpla vanzatoare intrun magazin de haine made in Turcia sau China.
Foarte multi tineri inca se inscriu la facultati doar de dragul unei diplome in ideea ca in timp este posibil ca aceasta calificare sa le fie utila pe plan profesional fara insa sa ia in calcul competenta lor profesionala, ca sunt habarnisti in acel domeniu si ca la modul real hartia aia nu are nicio valoare la un angajator respectabil din mediul privat.
Doar la stat, in anumite institutii te mai ajuta o diploma de licenta mai ales daca esti sprijinit de  PCR(pile, cunostinte, relatii)care te propulseaza in posturi caldute remunerate decent raportat la grila de salarii din Romania.In urma cu cativa ani foarte multi angajati de la primarii erau obligati sa aiba licenta in stiinte juridice.Este foarte adevarat ca obtinerea licentei in drept nu schimba cu nimic calitatea activitatii prestate de ei.Acesti oameni sunt la fel de buni profesionisti ca si inainte insa da bine ca si imagine ce oameni calificati are acea institutie publica.Asta este Romania.

credeam ca vorbiti de USA. exista o vorba acolo: la mcdonald sunt mai multi angajati absolventi de universitate decat la orice firma.
absolventii de antropologie, sociologie, istoria artelor, limba&literatura engleza, istorie, geografie, etc, etc au foarte mari greutati pt a-si gasi ceva de lucru. si atunci lucreaza la asemenea stabilimente.
daca ai o calificare ce se cauta situatia este alta. dar de multe ori trebuie relocare. de multe ori.
cele mai multe job-uri sunt in texas, oklahoma, arkansaw, dakote, kansas, iowa, nebraska, etc. dar nu in orase mari. comparativ, ar fii cum ar trebuie sa te muti din bucuresti in cucuietii din vale.
deci nu este ceva tipic romania.
nu dezinformati.

Edited by avenirv, 06 November 2014 - 09:21.


#182
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postavenirv, on 06 noiembrie 2014 - 09:18, said:

credeam ca vorbiti de USA. exista o vorba acolo: la mcdonald sunt mai multi angajati absolventi de universitate decat la orice firma.
absolventii de antropologie, sociologie, istoria artelor, limba&literatura engleza, istorie, geografie, etc, etc au foarte mari greutati pt a-si gasi ceva de lucru. si atunci lucreaza la asemenea stabilimente.
daca ai o calificare ce se cauta situatia este alta. dar de multe ori trebuie relocare. de multe ori.
cele mai multe job-uri sunt in texas, oklahoma, arkansaw, dakote, kansas, iowa, nebraska, etc. dar nu in orase mari. comparativ, ar fii cum ar trebuie sa te muti din bucuresti in cucuietii din vale.
deci nu este ceva tipic romania.
nu dezinformati.

diferenta majora este ca in state, copiii muncesc si nu se plang, nu fac facultati de dragul diplomei si nu 3 facultati in acelasi timp, ingineria mediului, ziaristica si un master in rasucirea firului de canepa, pentru ca apoi sa racneasca din toti plamanii ca si-a tocit coatele degeaba ca nimeni "nu-i da"
in state,mac e doar o etapa
in state faci cunostinta cu subway din facultate pentru a-ti diminua imprumutul, in romania subway e inlocuit cu cluburi de noapte
in state faci o facultate pentru ca vrei si iti place, in romania, sa fii in trend sa nu se faca parintii de ras cu tine chiar daca si ei si tu sunteti gramada

View Postdanilo200, on 05 noiembrie 2014 - 19:56, said:

Asta cam asa e , lucrand in trecut pe croaziere in USA am vazut tot felul de oameni  printre care si saraci care mi-au zis ca stau in rulote si  cand se faceau reduceri ( toamna si primavara )  era si la 150-200 $ pe 7 nopti  si ii costa mai putin sa vina in croaziera decat sa stea acasa in rulota lor , Ca experienta de USA am stat vreo 5,5  ani  dar pe vase de croaziera , nu pe uscat  parerea mea e ca Jackie nu e departe de adevar( dar nu sunt deacord cu el in totalitate)  in USA ori te adaptezi sistemului lor de viata  ori nu  eu am decis la momentul respectiv ( acum 10 ani)   sa ma intorc acasa  si sunt Ok in Romania nu zic poate as fii fost ok si in USA  .

pentru america, cei care se dau pe vasele de croaziera in timpul ieftinirilor nu sunt o mostra semnificativa
ce ar trebui inteles de aici este ca societatea aia capitalista, prin metodele ei, lasa o ocazie si celui sarac sa se simta rege pentru o saptamana
am fost si eu o data. e o experienta, dar n-as mai repeta-o. nu e in stilul meu

#183
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Posttsunnami, on 06 noiembrie 2014 - 12:57, said:


diferenta majora este ca in state, copiii muncesc si nu se plang, nu fac facultati de dragul diplomei si nu 3 facultati in acelasi timp, ingineria mediului, ziaristica si un master in rasucirea firului de canepa, pentru ca apoi sa racneasca din toti plamanii ca si-a tocit coatele degeaba ca nimeni "nu-i da"
...

serios ?!

#184
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
de cae ori ai auzit tu la mac biografia vanzatorului?

#185
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View Posttsunnami, on 06 noiembrie 2014 - 12:57, said:

diferenta majora este ca in state, copiii muncesc si nu se plang, nu fac facultati de dragul diplomei si nu 3 facultati in acelasi timp, ingineria mediului, ziaristica si un master in rasucirea firului de canepa, pentru ca apoi sa racneasca din toti plamanii ca si-a tocit coatele degeaba ca nimeni "nu-i da"
Ai concluzionat tu in baza a ce?

View Posttsunnami, on 06 noiembrie 2014 - 12:57, said:

in state faci cunostinta cu subway din facultate pentru a-ti diminua imprumutul, in romania subway e inlocuit cu cluburi de noapte
Serios? Deci studentii romani nu muncesc? Americanii nu se distreaza?

View Posttsunnami, on 06 noiembrie 2014 - 12:57, said:

in state faci o facultate pentru ca vrei si iti place, in romania, sa fii in trend sa nu se faca parintii de ras cu tine chiar daca si ei si tu sunteti gramada
Facultatea se face din acelasi motiv. E chiar "mai la moda" le ei. 30% din populatie (vreo 50% din astia angajabili) au studii superioare, pe cand la noi doar 14%.

#186
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,669
  • Înscris: 02.10.2009
Una din frecventele confuzii: ce se intelege prin "studii superioare".
In Ro inseamna doar facultate, completa.
Dincolo, poate insemna certificat de un an, Diploma de doi, Universitate sau Colegiu de 3-5. sau chiar numai cateva cursuri post-liceale. Astia toti inseamna ca au "studii superioare" dupa metodologia lor si asa se face ca se ajunge la procente de 30-50 % din populatie.

Diferenta majora este ca acele scoli facute sau hartii obtinute nu au valoare prin ele insele, daca nu sunt urmate de competente, experienta relevanta in domeniu. certificari, recomandari, etc. Nu dau nici un drept in plus la salarizare, intrucat salariul depinde de functia ocupata si productivitatea estimata.

La Mac (ca si la zecile de alte firme similare) se intalnesc multi studenti care vin sa faca un ban cu care sa platesca studiile sau sa aiba de buzunar.
Daca consideram ca acum unul la MAC poate lua 12-13$/ora in timp ce absolventi de universitate, chiar in domenii mai rasarite, incep pe la 16-18 in primul an, n-as zice ca ar fi chiar de lepadat acele slujbe temporare.
Problema reala este ca in destule cazuri, slujba aceea ramane si dupa absolvire, daca se mai ia si aia (ca odata terminata scoala omul este "supracalificat" pentru plimbat tavi si invelit hamburgeri).
Problema somajului in randul celor cu studii superioare ("adevarate", dupa sistemul romanesc :lol: ) este foarte acuta, chiar si cei din domenii mai rasarite decat cele de arte sau mai stiu eu ce au probleme mari sa inceapa prima slujba.
Cat despre cei veniti de peste mari, e inca si mai greu.

#187
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
12-13 dolari la Mac? 8 dolari maximum, cu exceptia catorva orase scumpe, unde, diferenta de salariu duce la acelasi nivel de trai.

#188
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostRosebud09, on 06 noiembrie 2014 - 21:56, said:

Una din frecventele confuzii: ce se intelege prin "studii superioare".
In Ro inseamna doar facultate, completa.
Dincolo, poate insemna certificat de un an, Diploma de doi, Universitate sau Colegiu de 3-5. sau chiar numai cateva cursuri post-liceale. Astia toti inseamna ca au "studii superioare" dupa metodologia lor si asa se face ca se ajunge la procente de 30-50 % din populatie.

Diferenta majora este ca acele scoli facute sau hartii obtinute nu au valoare prin ele insele, daca nu sunt urmate de competente, experienta relevanta in domeniu. certificari, recomandari, etc. Nu dau nici un drept in plus la salarizare, intrucat salariul depinde de functia ocupata si productivitatea estimata.

La Mac (ca si la zecile de alte firme similare) se intalnesc multi studenti care vin sa faca un ban cu care sa platesca studiile sau sa aiba de buzunar.
Daca consideram ca acum unul la MAC poate lua 12-13$/ora in timp ce absolventi de universitate, chiar in domenii mai rasarite, incep pe la 16-18 in primul an, n-as zice ca ar fi chiar de lepadat acele slujbe temporare.
Problema reala este ca in destule cazuri, slujba aceea ramane si dupa absolvire, daca se mai ia si aia (ca odata terminata scoala omul este "supracalificat" pentru plimbat tavi si invelit hamburgeri).
Problema somajului in randul celor cu studii superioare ("adevarate", dupa sistemul romanesc Posted Image ) este foarte acuta, chiar si cei din domenii mai rasarite decat cele de arte sau mai stiu eu ce au probleme mari sa inceapa prima slujba.
Cat despre cei veniti de peste mari, e inca si mai greu.

de acord cu exceptia salariului de la mac

View PostMrReason, on 06 noiembrie 2014 - 14:28, said:

Ai concluzionat tu in baza a ce?


Serios? Deci studentii romani nu muncesc? Americanii nu se distreaza?


Facultatea se face din acelasi motiv. E chiar "mai la moda" le ei. 30% din populatie (vreo 50% din astia angajabili) au studii superioare, pe cand la noi doar 14%.
1. in baza a ceea ce vad

2. nu vorbesc de exceptii

3. in state sa platesti pentru un undergraduate doar sa fii la moda... nu am auzit, dar nu vorbesc de exceptii. Problema este ca la "ei" aia 30% de care zici (nu stiu de unde ai luat statistica, as fi chiar curios), sunt vanati si fac treaba, pe cand la noi cei 14% (la fel sunt curios de unde ai luat statistica), sunt si slabi si procentul, daca ar fi adevarat, depaseste cererea de oferte

#189
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View PostRosebud09, on 06 noiembrie 2014 - 21:56, said:

Una din frecventele confuzii: ce se intelege prin "studii superioare".
In Ro inseamna doar facultate, completa.
Dincolo, poate insemna certificat de un an, Diploma de doi, Universitate sau Colegiu de 3-5. sau chiar numai cateva cursuri post-liceale. Astia toti inseamna ca au "studii superioare" dupa metodologia lor si asa se face ca se ajunge la procente de 30-50 % din populatie.
Am pretentia ca-s bine documentat:

Bachelor's Degree Attainment Tops 30 Percent for the First Time, Census Bureau Reports
In March 2011, for the first time ever, more than 30 percent of U.S. adults 25 and older had at least a bachelor's degree, the U.S. Census Bureau reported today. As recently as 1998, fewer than one-quarter of people this age had this level of education.
https://www.census.g...on/cb12-33.html

Bachelor's degrees in the United States are typically designed to be completed in four years of full-time study, although some programs (such as engineering or architecture)[14] usually take five, and some universities and colleges allow ambitious students (usually with the help of summer school, who are taking many classes each semester, and/or who have existing credit from high school Advanced Placement or International Baccalaureate course exams) to complete them in as little as three years
http://en.wikipedia....e#United_States


View PostRosebud09, on 06 noiembrie 2014 - 21:56, said:

Diferenta majora este ca acele scoli facute sau hartii obtinute nu au valoare prin ele insele, daca nu sunt urmate de competente, experienta relevanta in domeniu. certificari, recomandari, etc. Nu dau nici un drept in plus la salarizare, intrucat salariul depinde de functia ocupata si productivitatea estimata.
Diferanta comparativ cu cine/ce/unde ? Ca asa e cam peste tot. Nici in romania salarizarea nu e determinata de studii. Dar invatamantul in sua, comparativ cu romania, e axat ceva mai mult pe abilitati practice. Nu e perfect, dar e mai bun.

View Posttsunnami, on 07 noiembrie 2014 - 12:54, said:

1. in baza a ceea ce vad
Nu ai cum sa te informezi corect astfel. In baza experientei personale poti emite pareri despre cat de buna e friptura la localul x, nu impresii corecte despre cum funcitoneaza un sistem, care sunt trendurile sociale., samd. Mai erau vreo doi pe aici care aveau impresia ca daca au ajuns prin sua(unul doar ca turist) deja stiu cum functioneaza sistemul. Teapa. Trebuie sa te documentezi corect. Perceptiile personale pot fi extrem de inselatoare.

View Posttsunnami, on 07 noiembrie 2014 - 12:54, said:

2. nu vorbesc de exceptii
Nici eu.

View Posttsunnami, on 07 noiembrie 2014 - 12:54, said:

3. in state sa platesti pentru un undergraduate doar sa fii la moda... nu am auzit, dar nu vorbesc de exceptii. Problema este ca la "ei" aia 30% de care zici (nu stiu de unde ai luat statistica, as fi chiar curios), sunt vanati si fac treaba, pe cand la noi cei 14% (la fel sunt curios de unde ai luat statistica), sunt si slabi si procentul, daca ar fi adevarat, depaseste cererea de oferte
In state se face facultate exact din acelasi motiv pentru care se face in romania: perceptia ca poti obtine un job mai bun, ca esti mai respectat, ca nu esti prost, ca etc. Chiar daca lucrurile astea in practica nu se adeveresc neaparat.
Chiar daca invatamantul din sua e axat mai mult spre rezultate practice, sa nu-ti inchipui ca e perfect. Nu e. Peste tot exista probleme in aceasta privinta, peste tot sistemele de invatamant tind sa fie dominate de presonaje cu backgrounduri strict academice care sunt cam deconectati de realitate. Si la ei exista destui absolventi de liberal arts si alte balarii de genul, de unde iesi somer cu diploma.

De unde am luat datele pt. sua, vezi mai sus.

De unde am luat datele pt. romania:

Numărul absolvenţilor de studii superioare s-a dublat în ultimii zece ani, de la 7,1% în 2002 la 14,4% din populaţia stabilită a României, potrivit rezultatelor finale ale Recensământului din 2011, anunţate de Institutul Naţional de Statistică.
http://www.gandul.in...rioare-11084135

Edited by MrReason, 07 November 2014 - 14:12.


#190
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,669
  • Înscris: 02.10.2009
Voi trece zilele astea pe langa un panou publicitar in fata la Mac si voi face o fotografie. Acum 3 zile era afisat 13$/h.Daca au ajuns sa puna pe panou LED de 2 metri inseamna ca nu au destiu amatori care sa vina altfel. In San Diego acum saptamani am vazut 10$ si nu poti zice ca e un oras scump (pana mergi sa cumperi ceva... :lol: ).
Pot fi insa cazuri izolate, idea era ca multi studenti trebuie sa mai faca un ban, altfel nu se descurca bine sau nu vor sa fie nevoiti sa plateasca prea mult dupa aceea la imprumuturi.
Pe de alta parte, este reclama foarte intensa facuta fiecarei institutii de invatamant, e o "industrie" si asta, educatia, se invart bani foarte multi.

Quote

In state se face facultate exact din acelasi motiv pentru care se face in romania: perceptia ca poti obtine un job mai bun, ca esti mai respectat, ca nu esti prost, ca etc. Chiar daca lucrurile astea in practica nu se adeveresc neaparat.
Chiar daca invatamantul din sua e axat mai mult spre rezultate practice, sa nu-ti inchipui ca e perfect. Nu e. Peste tot exista probleme in aceasta privinta, peste tot sistemele de invatamant tind sa fie dominate de presonaje cu backgrounduri strict academice care sunt cam deconectati de realitate. Si la ei exista destui absolventi de liberal arts si alte balarii de genul, de unde iesi somer cu diploma.

Chiar asa.
in schimb, deseori "la locul de munca", experienta, modul de a fi, de a te descurca si bineinteles relatiile, bat scoala.

#191
danilo200

danilo200

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 10.10.2013

View Posttsunnami, on 06 noiembrie 2014 - 12:57, said:


diferenta majora este ca in state, copiii muncesc si nu se plang, nu fac facultati de dragul diplomei si nu 3 facultati in acelasi timp, ingineria mediului, ziaristica si un master in rasucirea firului de canepa, pentru ca apoi sa racneasca din toti plamanii ca si-a tocit coatele degeaba ca nimeni "nu-i da"
in state,mac e doar o etapa
in state faci cunostinta cu subway din facultate pentru a-ti diminua imprumutul, in romania subway e inlocuit cu cluburi de noapte
in state faci o facultate pentru ca vrei si iti place, in romania, sa fii in trend sa nu se faca parintii de ras cu tine chiar daca si ei si tu sunteti gramada



pentru america, cei care se dau pe vasele de croaziera in timpul ieftinirilor nu sunt o mostra semnificativa
ce ar trebui inteles de aici este ca societatea aia capitalista, prin metodele ei, lasa o ocazie si celui sarac sa se simta rege pentru o saptamana
am fost si eu o data. e o experienta, dar n-as mai repeta-o. nu e in stilul meu

Sunt perfect deacord  , nici nu am afirmat ca sunt o"  mostra semnificativa "  ,  sistemul lor ( usa) e bine gandit in asa fel incat si cel bogat si cel sarac sa se bucure de vacante asta mi-a placut la ei si mai ales pensionarii isi permiteau sa vine de 2-3 ori pe an in croaziera , unu mi-a zis ca  a platit cash 100 $ restu ii trage din pensie cate 20$ ca a fost pe croaziera La noi  nu le ajung banii de medicamente ce sa mai mearga in vacante . Asa daca vreti sa emigrati puteti sa cititi toate forumurile din lume ca nu se pupa cu realitatea vazut prin ochii vostrii unii au noroc si reusesc alti mai putin si sunt dezamagiti . Din ce-am vazut eu si cati romani am intalnit ( nu multi ) toti erau OK . Eu cred ca in general romanii se descurca in USA (   au scoala vietii invatata in Romanica) .

#192
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postdanilo200, on 07 noiembrie 2014 - 17:05, said:

unii au noroc si reusesc alti mai putin si sunt dezamagiti
Asa e. Asta  a fost din totdeauna in toata lumea.

#193
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postdanilo200, on 07 noiembrie 2014 - 17:05, said:

Sunt perfect deacord  , nici nu am afirmat ca sunt o"  mostra semnificativa "  ,  sistemul lor ( usa) e bine gandit in asa fel incat si cel bogat si cel sarac sa se bucure de vacante asta mi-a placut la ei si mai ales pensionarii isi permiteau sa vine de 2-3 ori pe an in croaziera , unu mi-a zis ca  a platit cash 100 $ restu ii trage din pensie cate 20$ ca a fost pe croaziera La noi  nu le ajung banii de medicamente ce sa mai mearga in vacante . Asa daca vreti sa emigrati puteti sa cititi toate forumurile din lume ca nu se pupa cu realitatea vazut prin ochii vostrii unii au noroc si reusesc alti mai putin si sunt dezamagiti . Din ce-am vazut eu si cati romani am intalnit ( nu multi ) toti erau OK . Eu cred ca in general romanii se descurca in USA (   au scoala vietii invatata in Romanica) .

nu stiu, nu e o lege, ainevoie si de noroc, de fapt ai nevoie sa nu ai ghinion
m-as simti mult mai in siguranta in canada decat in state
in state e misto la un venit mediu-mare, dar cu ochii cat cepele.
eu societate mai fugita in ceea ce priveste sistemul de judecata, si frica de judecata si numarul nesimtit de mare de avocati, n-am vazut
dar, fiecare societate are plusuri si minusuri

ceea ce imi place la mine, ajutat si de munca, este ca ma integrez mai usor decat as face-o in romania

#194
danilo200

danilo200

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 10.10.2013

View Posttsunnami, on 08 noiembrie 2014 - 06:10, said:

nu stiu, nu e o lege, ainevoie si de noroc, de fapt ai nevoie sa nu ai ghinion
m-as simti mult mai in siguranta in canada decat in state
in state e misto la un venit mediu-mare, dar cu ochii cat cepele.
eu societate mai fugita in ceea ce priveste sistemul de judecata, si frica de judecata si numarul nesimtit de mare de avocati, n-am vazut
dar, fiecare societate are plusuri si minusuri

ceea ce imi place la mine, ajutat si de munca, este ca ma integrez mai usor decat as face-o in romania

Cand am fost eu in Canada  ( partea de vest )  era mai scump ( nu cu mult) ca in USA  ( haine , mancare ) dar am simtit  ca  ar fii mai aproape de Europa decat USA ( prin comportamentul oamenilor)   adica parca era mai multa civilizatie nu era graba aia  ca in USA asa mi s-a parut mie poate sunt subiectiv  , sistemul de sanatate e mai bun in Canada fata de USA ( adica  e social toti contribuie si se foloseste cine are nevoie ) in USA  daca nu stai bine cu asigurare de sanatate risti sa nu -ti rezolvi boala daca nu mai scoti bani din buzunar .Daca muncesti bine eu zic ca te integrezi si in USA si in Canada

Edited by danilo200, 08 November 2014 - 20:23.


#195
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,669
  • Înscris: 02.10.2009
N-as da CA (vest) pe US nici sa ma roage. De fapt chiar am avut oferte. No thanks. E frumos in US, in vizita, in delegatie, dar chiar daca cel putin teoretic se pot castiga mai multi bani (foarte relativa treaba) societatea canadiana e mai pasnica, exista o mai mare siguranta in viata de zi cu zi si in viitor. Atentie ca e vorba de vest, in est treaba se deterioreaza constant de multi ani.
E mai mare abundenta de produse in SUA, mai multe oportunitati preturi ceva mai mici (iarasi, foarte relativa treaba) dar pentru a ajunge mai sus de laba gastii trebuie "bulan" serios. Canadienilor le-as reprosa infatuarea (li s-a tot bagat in cap ca sunt "cea mai buna tara" si au ajuns chiar sa creada) si obstacolele artificiale puse in calea imigrantilor cu educatie. Americanii sunt mult mai exuberanti, mai amabili si fara complexe.

#196
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostRosebud09, on 09 noiembrie 2014 - 04:58, said:

N-as da CA (vest) pe US nici sa ma roage. De fapt chiar am avut oferte. No thanks. E frumos in US, in vizita, in delegatie, dar chiar daca cel putin teoretic se pot castiga mai multi bani (foarte relativa treaba) societatea canadiana e mai pasnica, exista o mai mare siguranta in viata de zi cu zi si in viitor. Atentie ca e vorba de vest, in est treaba se deterioreaza constant de multi ani.
E mai mare abundenta de produse in SUA, mai multe oportunitati preturi ceva mai mici (iarasi, foarte relativa treaba) dar pentru a ajunge mai sus de laba gastii trebuie "bulan" serios. Canadienilor le-as reprosa infatuarea (li s-a tot bagat in cap ca sunt "cea mai buna tara" si au ajuns chiar sa creada) si obstacolele artificiale puse in calea imigrantilor cu educatie. Americanii sunt mult mai exuberanti, mai amabili si fara complexe.

nu-mi displace nisi statele.
am trait in vancouver 6 ani si 6 ani langa toronto.
nu mi se pare ca se strica in est mai mult decat in vest, eu as zice tocmai inver, nu as zice ca viata e mai scumpa decat in state, eu as zice tocmai invers, in state societatea e mai flexibila se intoarce dupa nevoile tale mult mai rapid.
canada imi place nu pentru ca e mai aproape de europa, de fapt asta imi place in america de nord, pentru ca nu e ca in europa, sistemul de asigurari e diferit si dormi mai bine noaptea.
cateodata sistemul e mai bun in state, cateoadata mai bun in canada, depinde de noroc.
daca am o operatie speciala in canada pot astepta peste un an, in state o fac rapid, pe strada celalata, daca e o situatie cronica, prefer canada.

deocamdata le am pe ambele si ma simt bine.
pasaport european, pasaport canadian si in curand green card.
in state simt ca ceea ce vine in urma muncii mele, e mai mult al meu decat simteam in canada..

concurenta e mai mare in canada decat e in state, oferta de munca infinit mai mare, iar la avantaje
si oamenii mi se par mai politicosi decat in canada, pana acum. ma rog sunt de aproape 2 luni aici

#197
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostRosebud09, on 06 noiembrie 2014 - 21:56, said:

Una din frecventele confuzii: ce se intelege prin "studii superioare".
In Ro inseamna doar facultate, completa.
Dincolo, poate insemna certificat de un an, Diploma de doi, Universitate sau Colegiu de 3-5. sau chiar numai cateva cursuri post-liceale. Astia toti inseamna ca au "studii superioare" dupa metodologia lor si asa se face ca se ajunge la procente de 30-50 % din populatie.

Diferenta majora este ca acele scoli facute sau hartii obtinute nu au valoare prin ele insele, daca nu sunt urmate de competente, experienta relevanta in domeniu. certificari, recomandari, etc. Nu dau nici un drept in plus la salarizare, intrucat salariul depinde de functia ocupata si productivitatea estimata.

La Mac (ca si la zecile de alte firme similare) se intalnesc multi studenti care vin sa faca un ban cu care sa platesca studiile sau sa aiba de buzunar.
Daca consideram ca acum unul la MAC poate lua 12-13$/ora in timp ce absolventi de universitate, chiar in domenii mai rasarite, incep pe la 16-18 in primul an, n-as zice ca ar fi chiar de lepadat acele slujbe temporare.
Problema reala este ca in destule cazuri, slujba aceea ramane si dupa absolvire, daca se mai ia si aia (ca odata terminata scoala omul este "supracalificat" pentru plimbat tavi si invelit hamburgeri).
Problema somajului in randul celor cu studii superioare ("adevarate", dupa sistemul romanesc Posted Image ) este foarte acuta, chiar si cei din domenii mai rasarite decat cele de arte sau mai stiu eu ce au probleme mari sa inceapa prima slujba.
Cat despre cei veniti de peste mari, e inca si mai greu.

eu nu vorbeam de studenti lucrand la mac. eu vorbeam de absolventi cu cel putin bachelor lucrand la mac.

#198
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,669
  • Înscris: 02.10.2009
E un aspect important si acesta. Nu se gasesc usor slujbe care sa necesite pregatire superioara, mai ales la nivel de bachelor, nu mai vorbersc de master sau Phd.
Stim situatia in cazul domeniilor umaniste, unde practic se mai gasesc doar slujbe la guvern sau organizatii neguvernamentale (mediu, regulatoare, ceva sanatate si educatie, turism).
E foarte greu si pentru cei din domenii mai rasarite, asa ca pana gasesc ceva mai bun, iau slujba de "intretinere", ceva minim cat s-o mai duca, impreuna cu prieteni, colegi sau cu parintii.
Cu toate astea eu raman la idea ca nu e destul sa ai scoala, trebuie sa stii ce sa faci cu ea si cum sa te vinzi. Mai presus de toate: sa stii de vrei si sa-ti stabilesti obiective care pot fi atinse.
Am exemple din familie /rude: doi baieti absolventi de B.Com in Chicago, au cautat destul de mult de lucru, au luat ce au putut, laborant la faculatate, vandut una- alta, soferi pe TIR ul lui tatal lor, etc. Incet incet au gasit ceva apropiat, dar mai e pana sa fie chiar ce trebuie.
Prietenul lui fiica mea: dupa ce a facut B. of. Science intr-un singur an in loc de trei (28 examene luate, deci unu cu "capu mare") a facut 4 ani fac. de Fizica. Nenumarate luni voluntariat sau platit in cercetare cu profesori universitari, programe de care auziti voi le TV (cautare neutrini in fundu Pamantului de ex), plus asistent la facultate pentru o vreme, el student in anul 3 invata fizica pe studentii din anu 1-2. Dupa absolvire, pauza loc de munca, dar vrea Master si Phd, la care trebuie medie foarte mare de absolvire (cum ar fi la noi o medie generala de 9.90) si n-are, bine ca au chinezii trimisi de Partid. Vrea numai in fizica atomica si chestii din astea unde ....altfel ar fi gasit cate ceva (scoala)  Inca nu s-a lovit cu capul de pragul de sus. N-a primit nici o oferta de lucru, nici un interviu. La Mac nu se duce insa, e "de familie buna " Posted Image

Edited by Rosebud09, 11 November 2014 - 19:54.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate