Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Pareri emigrare SUA

- - - - -
  • Please log in to reply
203 replies to this topic

#1
Christinne2020

Christinne2020

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.01.2014
Scriu pentru prima data pe forum, am sperat ca citind toate dezbaterile romano-americane
ma voi lamuri cum e cu emigratul/ viza de lucru in SUA dar din pacate am si mai multe necunoscute.
Cu riscul de a repeta toate intrebarile publicate deja as vrea sa aflu parerea emigrantilor/ in special a celor
plecati dupa 2012 in SUA.
Am peste 30 de ani, studii superioare, experienta in mediul universitar din Romania si  UK, nu sunt casatorita, nu am copiii
si nu am rude/cunostinte in SUA.
De doi ani sunt in UK si imi merge bine dar as vrea sa incerc altceva.
As dori parerea sincera a forumistilor despre sansele de emigrare / sau de viza de lucru temporara.
Se merita SUa sau nu? m-ar interesa foarte mult daca cineva are experienta ca cercetator intr-o universitate americana ( si nu neaparat una de varf)...
Am aplicat si la loteria vizelor dar dupa cum ii spune numele e pe baza de noroc.
M-am documentat destul si am aplicat la multe joburi dar majoritatea cer viza de lucru ( normal)
si oricum nu vreau sa plec fara sa am ceva stabil!
Va multumesc!

#2
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011
Cel mai simplu cred ca ti-ar fi cu un post doc, ar fi mult mai usor cu viza.
Despre ce joburi e vorba? In mediul privat sau in mediul academic?

Edited by catalina1, 03 January 2014 - 13:11.


#3
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Dar de ce nu mai tragi nitel pe acolo sa obtii si cetatenia dupa care vezi ce usi se mai deschid sau mai bine zis cat de usor se deschid?

#4
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
@ Christinne2020 Posted Image obtine cetatenia britanica, dupa aia vei privi totul Posted Image dintr-o alta perspectiva Posted Image , keep a stiff upper lip !

#5
alexdobre

alexdobre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,783
  • Înscris: 25.02.2011
si eu vreau sa plec in sua...facem echipa ? eu am 22 de ani

#6
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Cred că totul ține de noroc.
Un foarte bun prieten, ce a plecat după absolvire în state, e acum în concediu de creștere a copilului pentru că nu și-a mai găsit de muncă. Din ce spunea, e foarte important să te recomande cineva la un nou job. A făcut un master și doctoratul la University of Florida și a lucrat în cercetare, ultima oară la Ricciardi Lab în Philadelphia. De curând a obținut și cetățenia, dar job nu. Din ce am observat, nici nu se stresează.

#7
lukas43

lukas43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 27.11.2012
O intrebare de nestiutor...Daca obtin un job in America, mi se acorda automat viza  ?

#8
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Nu.
Faci cerere si astepti. Daca nu-i place ceva agentului nu pupi, viza.


#9
lukas43

lukas43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 27.11.2012
Deci intai trebuie sa obtin jobul, apoi trebuie sa fac cerere de viza. Cam asa merge treaba, sa inteleg.

#10
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Exact. La ambasada, pentru viza dai interviu unde te prezinti cu toate hartiile cerute de ei. Sansele sunt mari sa o obtii dar mereu exista ceva ce nu-i place vamesului.

Stiu pe cineva, muncitor in petrol, om cu scaun la cap, angajat la o firma mare ce trimitea grupuri in diverse tari. Firma internationala cu contracte ferme si istoric bun. Eee, la a treia plecare in america el si alti doi dintr-un grup de 25 persoane nu au mai primit viza.

#11
Christinne2020

Christinne2020

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.01.2014

 catalina1, on 03 ianuarie 2014 - 13:00, said:

Cel mai simplu cred ca ti-ar fi cu un post doc, ar fi mult mai usor cu viza.
Despre ce joburi e vorba? In mediul privat sau in mediul academic?
Pozitii post doc ma intereseaza  si in mediu universitar dar nu cred ca e asa de usor cu viza nici acolo pentru SUA.

#12
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011

 Christinne2020, on 04 ianuarie 2014 - 11:18, said:

Pozitii post doc ma intereseaza  si in mediu universitar dar nu cred ca e asa de usor cu viza nici acolo pentru SUA.
Viza se obtine usor daca te duci sa o iei cu oferta de post doc in buzunar. Tot ce e invatamat graduate cu bursa/platit primeste usor viza. Eu nu am auzit pe nimeni sa aiba probleme.
Mai ales ca tu te duci sa-ti iei viza din UK, avand domiciliul in UK, nu? Conteaza si asta, crede-ma!

Edited by catalina1, 04 January 2014 - 12:25.


#13
lukas43

lukas43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 27.11.2012
Noi, romanii vom intra cu adevarat in randul lumii cand vom avea granita deschisa si catre SUA, asa cum alte tari civilizate au accesul. Nu cred ca fiind cetatean german sau francez exista probleme de a munci pe Taramul Fagaduintei. Noi suntem si vom fi mereu a cincea roata de la caruta.

#14
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007

 lukas43, on 04 ianuarie 2014 - 12:44, said:

... a munci pe Taramul Fagaduintei.

Pfff ...
De ce nu Danemarca, Norvegia, Australia, Japonia, Qatar, Emirate ?

Pomenesc de locatiile astea ca am cunostinte/rude plecate acolo si cu pregatirea/experienta avuta nu castigau nici macar pe jumatate pe taramul ala al fagaduintei.

#15
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

 Super Chief, on 04 ianuarie 2014 - 10:19, said:

Exact. La ambasada, pentru viza dai interviu unde te prezinti cu toate hartiile cerute de ei. Sansele sunt mari sa o obtii dar mereu exista ceva ce nu-i place vamesului.
Ce legatura are vamesul cu ambasada? Am mai auzit sa li se spuna politistilor de frontiera incorect "vamesi", dar chiar functionarului de la ambasada n-am mai auzit.

#16
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Doar asta te sacaia?
Exista topic cu posturi amuzante si zau ca nu ma suparam daca aparea acolo. ;)



#17
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 10.01.2010

 lukas43, on 04 ianuarie 2014 - 12:44, said:

Nu cred ca fiind cetatean german sau francez exista probleme de a munci pe Taramul Fagaduintei.

crezi prost! Sistemul de immigrare american asa prost cum este inca nu face differenta de cetatean francez , german sau roman. Si ei au nevoie de viza la fel ca si cetateanul roman.

Singuri mai cu coarne sunt canadieni si mexicani cu  Treaty NAFTA (o visa numai pentru ei)

#18
lukas43

lukas43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 27.11.2012

 Super Chief, on 04 ianuarie 2014 - 13:05, said:

Pfff ...
De ce nu Danemarca, Norvegia, Australia, Japonia, Qatar, Emirate ?

Pomenesc de locatiile astea ca am cunostinte/rude plecate acolo si cu pregatirea/experienta avuta nu castigau nici macar pe jumatate pe taramul ala al fagaduintei.
Asa a fost supranumit....Taram al Fagaduintei. America in esenta ei este o tara construita de imigranti.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate