Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...
 Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare
 Sfat reparatii Golf 5

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 

Telefon fara sistem de operare vs smartphone

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007

View PostTheBigDealerIsHardware, on 29 decembrie 2013 - 19:15, said:

Faci pariu cu mine ca daca scapi un nokia (fara os/cu symbian) de la 4 metri si daca scapi un Samsung de la 3 metri, tot nokia rezista mai bine ? In privinta semnalului, IPhone-ul pe care il are fratele meu nu avea nici o liniuta la semnal, pe cand nokia asha 306 al meu avea 3 liniute. Unde am spus ca vreau performanta, dar si consum de asha ? Ma referam ca un telefon de genul acesta http://s1.emagst.ro/...011104850_3.jpg e prea limitat, nu are nici macar cablu de date, nici bluetooth, si nu poti asculta nici macar o melodie pe el. Spuneam ca vreau performanta de baza (Muzica, internet, cablu de date, bluetooth), dar si sa fie rezistent, si sa nu consume extrem de mult.Tipic pentru un telefon modern fara sistem de operare.

Liniute ? Posted Image  baaa mor de ras.Posted Image .


Anyway, feature phones nici nu se compara cu smartphone-uri, iar luand in seama ca ai smartphone-uri ca lumia 520 nici nu le mai vad rostul.

#20
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
keta, la Android numarul de liniute e variabil, in functie de ROM sau alte diferite softuri. Si chiar si la acelasi numar de linii, 2 linii la tine pot insemna alt nivel de semnal decat 2 linii la Android. Liniutele alea nu reprezinta nicio unitate de masura, sunt doar orientative.

#21
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Ok sunt orientative , dar omul de rand cand compara nivelul semnalului la acele liniute se raporteaza. Nu are studii tehnice superioare , nu stie ce este dbm, acesta este nivelul sau de perceptie , respectiv acele liniute, cu cat sunt mai multe cua atat are inima mai bucuroasa ca-i merge telefonul bine.

#22
TheBigDealerIsHardware

TheBigDealerIsHardware

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 27.07.2013

View Postketa, on 29 decembrie 2013 - 19:48, said:

Ok sunt orientative , dar omul de rand cand compara nivelul semnalului la acele liniute se raporteaza. Nu are studii tehnice superioare , nu stie ce este dbm, acesta este nivelul sau de perceptie , respectiv acele liniute, cu cat sunt mai multe cua atat are inima mai bucuroasa ca-i merge telefonul bine.
Da cum imi citesti tu mine gandurile...Stiam de dbm, dar e mai simplu si mai usor sa le spui "liniute"....

#23
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Tot comentariul, de la liniute pana la functionalitete, este bazat de argumente stiitifice.

#24
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,889
  • Înscris: 03.02.2005
E o chestiune atat de subiectiva, smartphone sau non smartphone, incat e foarte dificil de dezbatut, se va ajunge la o discutie fara sfarsit si fara inceput.
Ideal ar fi ca cei ce-si cumpara telefoane sa stie de ceea ce au nevoie si sa-si ia telefonul in functie de necesitati.
Daca un utilizator nu are nevoie de smartphone nu trebuie sa incerce sa-i faca si pe ceilalti sa intelega ca nu au nevoie de smartphone si vice versa.

Asadar, care-i scopul topicului? Sa ne sustinem dorintele?

Eu mi-am dorit, mi-am permis si mi-am cumparat ceea ce am considerat ca folosesc, ma ajuta si-mi place!

Edited by Ciubex, 29 December 2013 - 19:55.


#25
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

View PostTheBigDealerIsHardware, on 29 decembrie 2013 - 19:53, said:

...si mai eronat.

#26
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009

View PostTheBigDealerIsHardware, on 29 decembrie 2013 - 18:54, said:

De ce mereu telefoanele fara sistem de operare care nu sunt smartphone-uri sunt nedindreptatite ? De ce 95% dintre ele sunt doar telefoane pentru mesaje, sunat, apelat si atat ?
Foarte putine telefoane care nu sunt smartphone-uri si nu au OS (printre care se numara si al meu),
Spoiler
au cateva aplicatii si joculete, dar nu au aceeasi accesibilitate ca celelalte telefoane ?
Si de ce se numesc telefoane fara OS ? Pentru ca pe ceva (chiar daca nu face parte din OS-urile cunoscute) ruleaza aplicatiile pe care le folosim.
Tot au un sistem de operare, oricat de limitat ar fii el.
Voi ce telefon ati alege dintre aceste 2 tipuri de telefoane ? Eu unul as alege un telefon "fara OS", pentru ca :
-Pro : E mult mai rezistent ca si un smartphone, prinde mult mai bine semnalul si bateria tine foarte mult la el. Pe deasupra, telefoanele care nu au OS, dar care sunt cu touch-qwerty-sau mai scumpicel poti instala aplicatii pe el, 2-3 joculete (desi nu e cazul) si 3-4 aplicatii necesare de care ai nevoie. Deasemena, nu exista nici virusi pe astfel de telefoane, chiar daca au platforma java. In concluzie, e telefonul perfect pentru o persoana simpla care nu vrea ca telefonul sau sa faca si clatite si sa si aduca o bere, ci doar strictul necesar. Plus ca si calitatea telefonulul (din punct de vedere hardware) este mai ridicata decat ale smartphone-urilor, care pun accent pe desene animate software.
-Contra : Aplicatii destul de putine si putine rezolvari ale problmelor de soft.(Problemele de soft ale acestor telefoane sunt aproape inexistente, dar tot mai au scapari).
Smartphone-urile (aici ma refer strict la cele scumpe : IPhone...) sunt de fite, doar pentru lauda, dupa parerea mea. Plus ca aplicatile sunt cam aiurea. Adica, da, sunt interesante, dar o aplicatie care iti aranjeaza programul tau zilnic, sau cu care schimbi postul la televizor, sau face alte minuni intalnite numai in desenele animate de copii mici sunt absolut necesare ? Nu e mai necesara o aplicatie SaveBattery, un firewall care sa respinga apelurile si mesajele necunoscute si inca ceva care de care adevarat ai nevoie ?
De ce majoritatatea clientilor care cumpara telefoane isi cumpara cu peste 800 lei, dar nu au nevoie de tot ceea ce are telefonul ?
Dumb-phone-urile sau feature-phone-urile au si ele sistem de operare. Aberatia asta cu telefon "fara sistem de operare" probabil a fost nascocita de vre-un jurnalist oligofren din Romania (cam 90% din ei). Asha al tau are SO Symbian, un sistem de operare depasit dar totusi foarte matur si capabil la ce stie el sa faca.
Fiecare sistem de operare isi sare publicul sau si plusurile sale. A le baga pe toate la gramada mi se pare un pic prea simplist. Lasa problemele astea si bucura-te de viata ta!

#27
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Doamne, ce vad aici..
S60 este Symbian. S40 reprezinta o platforma mobila care NU are nimic de-a face cu Symbian.
Nu se prea foloseste sistem de operare in cazul acestor telefoane, in primul rand ca smart-urile trebuie sa sune mai bine si in al doilea rand, platforma respectiva fiind extrem de limitata, nu se ridica la ceea ce numim generic, SO.

Daca vrei sa numiti platofmra aceasta sistem de operare, va trebui sa numiti Sistemul de Operare S40.

Edited by YOUR_GOD, 29 December 2013 - 20:06.


#28
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 24.06.2008
Telefoanele alea foarte simple sunt si cele mai "curate" din toate punctele de vedere!
Nu pot fi urmarite sau ascultate prin terte programe instalate pe telefon,nu poate fi activata camera sau microfonul remote,nu poate fi verificat traficul de date (ce siteuri s-au accesat,ce conturi...etc).In concluzie pentru un utilizator de telefon ala simplu e cel mai bun!

Attached Files



#29
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007
De ce te deranjeaza ca oamenii vor sa-si ia telefoane scumpe ? banii lor, treaba lor. Si eu consider ca e ciudat fenomenul in special ca se vede ca multi fac un efort financiar mare, dar daca ei considera ca le trebuie e ok.

Edited by Shade14, 29 December 2013 - 20:38.


#30
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

View PostShade14, on 29 decembrie 2013 - 20:38, said:

De ce te deranjeaza ca oamenii vor sa-si ia telefoane scumpe
Aici este esenta, respectiv cuvantul TELEFOANE, nu gadgeturi , nu internet, nu facebuci, nu mail, doar telefon simplu.
Telefon in pur sens al cuvantului. Fiabil. Sa te tina bateria o saptamana intreaga. Sa ai semnal la el cat se poate de bun, intr-un cvuvant sa poti sa suni pe cineva sau sa poti fi sunat. Restul e CAN-CAN

Edited by keta, 29 December 2013 - 20:46.


#31
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009

View PostShade14, on 29 decembrie 2013 - 19:45, said:


Liniute ? Posted Image  baaa mor de ras.Posted Image .


Anyway, feature phones nici nu se compara cu smartphone-uri, iar luand in seama ca ai smartphone-uri ca lumia 520 nici nu le mai vad rostul.

520 are exact acelasi soft ca 1020, difera doar partea de hardware. Ce ar fi sa te limitezi la ce te pricepi: saorme, mess, frecat menta?

#32
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,739
  • Înscris: 28.12.2008

View Postketa, on 29 decembrie 2013 - 20:43, said:

Aici este esenta, respectiv cuvantul TELEFOANE, nu gadgeturi , nu internet, nu facebuci, nu mail, doar telefon simplu.
Telefon in pur sens al cuvantului. Fiabil. Sa te tina bateria o saptamana intreaga. Sa ai semnal la el cat se poate de bun, intr-un cvuvant sa poti sa suni pe cineva sau sa poti fi sunat. Restul e CAN-CAN

Aici aţi cam dat-o în bară. Dacă foloseşti un smartphone în acelaşi regim ca un telefon simplu, fără net (Wi-Fi, 2G/3G/4G), jocuri toată ziua, facebuci şi alte alea poţi atinge fără probleme 5-6-7 zile autonomie.

Edited by driftking91, 29 December 2013 - 21:22.


#33
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Asa este, dar atunci de ce ai mai da o caruta de bani pe un smartphone daca-l folosesti ca simplu telefon ?

#34
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,889
  • Înscris: 03.02.2005
Cine-si ia smartphone scump si-l foloseste doar ca telefon, o face doar de fita, si asta e o decizie personala.
Insa, unele smartphone-uri, ma refer aici doar la Android, din pacate necesita hardware scump, de asta a-ti lua ceva cu Android si care sa fie si folosibil, sa nu ti se blocheze cand ti-e lumea mai draga sau sa ramai fara memorie, o camera buna, trebuie sa-ti iei ceva scump.
"Scump" e un prag pe care fiecare si-l stabileste dupa puterea sa economica, pentru mine scump e 300eu.

Edited by Ciubex, 29 December 2013 - 21:48.


#35
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,739
  • Înscris: 28.12.2008
@keta
Asta e partea a doua, cine dă 1000-2000 lei sau chiar mai puţin pe un astfel de dispozitiv doar ca să vorbească şi să dea SMS-uri e un idiot.

Edited by driftking91, 29 December 2013 - 21:47.


#36
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

View Postgeorge_eu25, on 29 decembrie 2013 - 20:34, said:

Telefoanele alea foarte simple sunt si cele mai "curate" din toate punctele de vedere!
Nu pot fi urmarite sau ascultate prin terte programe instalate pe telefon,nu poate fi activata camera sau microfonul remote,nu poate fi verificat traficul de date (ce siteuri s-au accesat,ce conturi...etc).In concluzie pentru un utilizator de telefon ala simplu e cel mai bun!
George, sa nu pariezi pe ce ai scris... Niciodata.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate