Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

Telefon fara sistem de operare vs smartphone

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
TheBigDealerIsHardware

TheBigDealerIsHardware

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 27.07.2013
De ce mereu telefoanele fara sistem de operare care nu sunt smartphone-uri sunt nedindreptatite ? De ce 95% dintre ele sunt doar telefoane pentru mesaje, sunat, apelat si atat ?
Foarte putine telefoane care nu sunt smartphone-uri si nu au OS (printre care se numara si al meu),
Spoiler
au cateva aplicatii si joculete, dar nu au aceeasi accesibilitate ca celelalte telefoane ?
Si de ce se numesc telefoane fara OS ? Pentru ca pe ceva (chiar daca nu face parte din OS-urile cunoscute) ruleaza aplicatiile pe care le folosim.
Tot au un sistem de operare, oricat de limitat ar fii el.
Voi ce telefon ati alege dintre aceste 2 tipuri de telefoane ? Eu unul as alege un telefon "fara OS", pentru ca :
-Pro : E mult mai rezistent ca si un smartphone, prinde mult mai bine semnalul si bateria tine foarte mult la el. Pe deasupra, telefoanele care nu au OS, dar care sunt cu touch-qwerty-sau mai scumpicel poti instala aplicatii pe el, 2-3 joculete (desi nu e cazul) si 3-4 aplicatii necesare de care ai nevoie. Deasemena, nu exista nici virusi pe astfel de telefoane, chiar daca au platforma java. In concluzie, e telefonul perfect pentru o persoana simpla care nu vrea ca telefonul sau sa faca si clatite si sa si aduca o bere, ci doar strictul necesar. Plus ca si calitatea telefonulul (din punct de vedere hardware) este mai ridicata decat ale smartphone-urilor, care pun accent pe desene animate software.
-Contra : Aplicatii destul de putine si putine rezolvari ale problmelor de soft.(Problemele de soft ale acestor telefoane sunt aproape inexistente, dar tot mai au scapari).
Smartphone-urile (aici ma refer strict la cele scumpe : IPhone...) sunt de fite, doar pentru lauda, dupa parerea mea. Plus ca aplicatile sunt cam aiurea. Adica, da, sunt interesante, dar o aplicatie care iti aranjeaza programul tau zilnic, sau cu care schimbi postul la televizor, sau face alte minuni intalnite numai in desenele animate de copii mici sunt absolut necesare ? Nu e mai necesara o aplicatie SaveBattery, un firewall care sa respinga apelurile si mesajele necunoscute si inca ceva care de care adevarat ai nevoie ?
De ce majoritatatea clientilor care cumpara telefoane isi cumpara cu peste 800 lei, dar nu au nevoie de tot ceea ce are telefonul ?

#2
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,739
  • Înscris: 28.12.2008
Fiecare face ce vrea cu banii lui.

#3
AEROAQUA

AEROAQUA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,603
  • Înscris: 05.01.2007
Fiecare sistem de operare are avantaje si dezavantaje...
Windows phone n-are virusi... inca e curat..

Edited by AEROAQUA, 29 December 2013 - 19:09.


#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

 TheBigDealerIsHardware, on 29 decembrie 2013 - 18:54, said:

Voi ce telefon ati alege dintre aceste 2 tipuri de telefoane ? Eu unul as alege un telefon "fara OS", pentru ca :
-Pro : E mult mai rezistent ca si un smartphone, prinde mult mai bine semnalul si bateria tine foarte mult la el. Pe deasupra, telefoanele care nu au OS, dar care sunt cu touch-qwerty-sau mai scumpicel poti instala aplicatii pe el, 2-3 joculete (desi nu e cazul) si 3-4 aplicatii necesare de care ai nevoie. Deasemena, nu exista nici virusi pe astfel de telefoane, chiar daca au platforma java. In concluzie, e telefonul perfect pentru o persoana simpla care nu vrea ca telefonul sau sa faca si clatite si sa si aduca o bere, ci doar strictul necesar. Plus ca si calitatea telefonulul (din punct de vedere hardware) este mai ridicata decat ale smartphone-urilor, care pun accent pe desene animate software.
-Contra : Aplicatii destul de putine si putine rezolvari ale problmelor de soft.(Problemele de soft ale acestor telefoane sunt aproape inexistente, dar tot mai au scapari).
Smartphone-urile (aici ma refer strict la cele scumpe : IPhone...) sunt de fite, doar pentru lauda, dupa parerea mea. Plus ca aplicatile sunt cam aiurea. Adica, da, sunt interesante, dar o aplicatie care iti aranjeaza programul tau zilnic, sau cu care schimbi postul la televizor, sau face alte minuni intalnite numai in desenele animate de copii mici sunt absolut necesare ? Nu e mai necesara o aplicatie SaveBattery, un firewall care sa respinga apelurile si mesajele necunoscute si inca ceva care de care adevarat ai nevoie ?
De ce majoritatatea clientilor care cumpara telefoane isi cumpara cu peste 800 lei, dar nu au nevoie de tot ceea ce are telefonul ?

Daca vrei functionalitate de PC si consum de Asha 306, o sa ramai cu buza umflata. Asa ceva nu exista: performanta cere performanta.
Afirmatia ingrosata de mine este complet nefondata. Cate telefoane ai testat in privinta semnalului si a rezistentei, pentru a-ti sustine opinia?!

Aparatele smart, cu SO dedicat, au posibilitatea extinderii funcionalitatii. Pe Asha de exemplu, orice ai instala, foloseste capacitatea extrem de limitate a softului de baza. Telefoanele inteligente pot fi "invatate" sa faca lucruri noi, celelalte, nu.

Virusi...cu greu, gasesti pentru orice telefon. Este mai probabil sa infectezi un smartphone, dar asta nu impiedica lumea sa foloseasca de exemplu Windows.

Omn privinta portiunii editata de mine italic, iarasi faci afirmatii subiective, nefondate, din cauza lipsei de experienta.

iPhone nu e de fite. Vertu e. Cu un smartphone pot face exact ce fac cu un PC, diferenta facand-o faptul ca se afla mereu la purtator.

Ma opresc aici. Cu respectul cuvenit oricarui utilizator de SP, iti recomand sa te informezi mai bine, deoarece ai o viziune deformata in ceea ce priveste telefoanele inteligente.

#5
TheBigDealerIsHardware

TheBigDealerIsHardware

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 27.07.2013

 driftking91, on 29 decembrie 2013 - 19:03, said:

Fiecare face ce vrea cu banii lui.
Ok, dar dupa mine, daca chiar as vrea (si nu vreau) un telefon cu peste 800 lei, i-as folosi performantele la maxim, ca doar nu il iau ca bibelou sa ma uit la el si sa zic :
"Ba ce misto e telefonul asta ba. Sa mor eu ca le fac in ciuda la toti fraierii de la coltu' blocului, da' le spun ca nu mai are baterie ca nu stiu decat sa sun si sa trimit sms/mms-uri cu el".

#6
TheBigDealerIsHardware

TheBigDealerIsHardware

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 27.07.2013

 YOUR_GOD, on 29 decembrie 2013 - 19:06, said:

Daca vrei functionalitate de PC si consum de Asha 306, o sa ramai cu buza umflata. Asa ceva nu exista: performanta cere performanta.
Afirmatia ingrosata de mine este complet nefondata. Cate telefoane ai testat in privinta semnalului si a rezistentei, pentru a-ti sustine opinia?!

Aparatele smart, cu SO dedicat, au posibilitatea extinderii funcionalitatii. Pe Asha de exemplu, orice ai instala, foloseste capacitatea extrem de limitate a softului de baza. Telefoanele inteligente pot fi "invatate" sa faca lucruri noi, celelalte, nu.

Virusi...cu greu, gasesti pentru orice telefon. Este mai probabil sa infectezi un smartphone, dar asta nu impiedica lumea sa foloseasca de exemplu Windows.

Omn privinta portiunii editata de mine italic, iarasi faci afirmatii subiective, nefondate, din cauza lipsei de experienta.

iPhone nu e de fite. Vertu e. Cu un smartphone pot face exact ce fac cu un PC, diferenta facand-o faptul ca se afla mereu la purtator.

Ma opresc aici. Cu respectul cuvenit oricarui utilizator de SP, iti recomand sa te informezi mai bine, deoarece ai o viziune deformata in ceea ce priveste telefoanele inteligente.
Faci pariu cu mine ca daca scapi un nokia (fara os/cu symbian) de la 4 metri si daca scapi un Samsung de la 3 metri, tot nokia rezista mai bine ? In privinta semnalului, IPhone-ul pe care il are fratele meu nu avea nici o liniuta la semnal, pe cand nokia asha 306 al meu avea 3 liniute. Unde am spus ca vreau performanta, dar si consum de asha ? Ma referam ca un telefon de genul acesta http://s1.emagst.ro/...011104850_3.jpg e prea limitat, nu are nici macar cablu de date, nici bluetooth, si nu poti asculta nici macar o melodie pe el. Spuneam ca vreau performanta de baza (Muzica, internet, cablu de date, bluetooth), dar si sa fie rezistent, si sa nu consume extrem de mult.Tipic pentru un telefon modern fara sistem de operare.

Edited by Mur_, 29 December 2013 - 19:39.


#7
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,014
  • Înscris: 19.08.2006
In general le zici bine. Doar la partea cu superioritataea hardware a celor "fara OS" ai cam trantit'o. Sunt cel mult la fel de bune dpdv hardware cu smartphonurile. A, si nici semnalul nu eprins mai bine in general de una sau altele din cele doua  categorii de telefoane.

Eu imi folosesc telefonul, pe langa SMS si apeluri, asa:
- browser
- skype
- youtube
- bluetooth
- GPS
- lanterna
- player muzica mai special
- rigla
- aplicatie banca unde am contul
- SMS catre grupuri

Oare merge sa trec pe dumbphone ?

Edited by george90, 29 December 2013 - 19:18.


#8
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

 TheBigDealerIsHardware, on 29 decembrie 2013 - 19:15, said:

Faci pariu cu mine ca daca scapi un nokia (fara os/cu symbian) de la 4 metri si daca scapi un Samsung de la 3 metri, tot nokia rezista mai bine ? In privinta semnalului, IPhone-ul pe care il are fratele meu nu avea nici o liniuta la semnal, pe cand nokia asha 306 al meu avea 3 liniute. Unde am spus ca vreau performanta, dar si consum de asha ? Ma referam ca un telefon de genul acesta http://s1.emagst.ro/...011104850_3.jpg e prea limitat, nu are nici macar cablu de date, nici bluetooth, si nu poti asculta nici macar o melodie pe el. Spuneam ca vreau performanta de baza (Muzica, internet, cablu de date, bluetooth), dar si sa fie rezistent, si sa nu consume extrem de mult.Tipic pentru un telefon modern fara sistem de operare.


Huh ?

Acela este nokia 100 sau o suta nush cat?
http://www.gsmarena....ia_100-4120.php
Ce mai doresti,e super.Apelezi si esti apelat , trimiti sms-uri.
Scopul unui telefon,sa ai semnal si sa te tina bateria.

#9
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

 TheBigDealerIsHardware, on 29 decembrie 2013 - 19:15, said:

Deci calitatea unui produs se masoara prin rezistenta manifestata la lovire?!
Orice touch, in afara celor special proiectate, este sensibil la lovire.
Semnal? Nu am avut niciodata probleme pe Android. Poate arata semnalul diferit, dar am vorbit oriunde.

Pentru functii de baza, platesti mediu, nu 30E, cat costa acel telefon. Platesti mediu, primesti caracteristici medii. Ca la piata.

Vrei una buna? Z1 al meu, rezista la apa, deci e clar mai rezistent decat toate celelalte telefoane de pe piata, care nu au aceasta caracteristica.

#10
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Ca o intrebare ? Ce se vrea de fapt ?  Telefon sau multifunctional ? respectiv smartphone ?
Astfel se pot simplifica mult alegerile.

Edited by keta, 29 December 2013 - 19:23.


#11
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
fiecare isi ia dispozitiv dupa necesitatile proprii...

#12
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
Vrei smartphone iti iei smartphone, nu ai nevoie de aplicatii, net, etc, iti iei telefon normal.
Sa zbieri pe forum nu ajuta nici cu una nici cu alta.

#13
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Sincer la ora actuala nici nu mai stiu daca sau care mai este cel mai performant simplu telefon de pe piata. La un moment stiam ca Nokia batea la performante de simplu telefon.

#14
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,112
  • Înscris: 10.04.2006
Vezi ca semnalul nu se masoara in liniute, ci in dbm :nonobad:

#15
rsumy

rsumy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,318
  • Înscris: 24.10.2006
@initiator

Ai incercat Nokia Asha 306 cu browser-ul UC Browser ?
Vei fi surprins de ce poate acest telefon.

"Noroc" cu Java... Posted Image.

http://www.ucweb.com...6-xz-15263.html

Edited by rsumy, 29 December 2013 - 19:35.


#16
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Cand toate telefoanele vor afisa in dbm nivelul semnalului , atunci toata lumea se va exprima asa, pina atunci deocamdata se afisaza in liniute.

#17
TheBigDealerIsHardware

TheBigDealerIsHardware

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 27.07.2013

 rsumy, on 29 decembrie 2013 - 19:29, said:

@initiator

Ai incercat Nokia Asha 306 cu browser-ul UC Browser ?
Vei fi surprins de ce poate acest telefon.

"Noroc" cu Java... Posted Image.

http://www.ucweb.com...6-xz-15263.html
De ce e atat de special acest Browser ?

#18
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

 keta, on 29 decembrie 2013 - 19:29, said:

Cand toate telefoanele vor afisa in dbm nivelul semnalului , atunci toata lumea se va exprima asa, pina atunci deocamdata se afisaza in liniute.
Si ce faci cu cele care au maxim 4, iar altele 5?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate