Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 

Depasire linie dubla

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#1
xoxo123

xoxo123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 14.04.2010
Ieri am depasit linia dubla continua(care este partial vizibila) si am fost oprit de un echipaj de politie venind de undeva din lateral. Daca nu am fost filmat iar eu am martori care sa spuna ca nu am depasit linia continua(incluzandu-l pe cel care l-am depasit, sa sustina ca eu nu am facut-o) am vreo sansa sa anulez procesul verbal(amenda de 360lei + suspendarea pe 60zile + 30zile bonus fiind a doua in 2saptamani---cred ca sunt 30 bonus, sunt?) sau ma judec degeaba, platesc si avocatul si cheltuielile aiurea?

Mentionez ca pe procesul verbal am notat ca nu am obiectiuni.

#2
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,977
  • Înscris: 06.01.2006
a doua ce? a doua suspendare a permisului in 2 sapt?

#3
xoxo123

xoxo123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 14.04.2010
Da, a doua suspendare a permisului..aceea este o alta poveste. Eu vorbesc strict de aceasta, aceasta fiind cea pe care vreau sa o contest.

Edited by xoxo123, 18 December 2013 - 13:40.


#4
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 10.10.2011

 xoxo123, on 18 decembrie 2013 - 13:37, said:

Ieri am depasit linia dubla continua(care este partial vizibila) si am fost oprit de un echipaj de politie venind de undeva din lateral. Daca nu am fost filmat iar eu am martori care sa spuna ca nu am depasit linia continua(incluzandu-l pe cel care l-am depasit, sa sustina ca eu nu am facut-o) am vreo sansa sa anulez procesul verbal(amenda de 360lei + suspendarea pe 60zile + 30zile bonus fiind a doua in 2saptamani---cred ca sunt 30 bonus, sunt?) sau ma judec degeaba, platesc si avocatul si cheltuielile aiurea?

Mentionez ca pe procesul verbal am notat ca nu am obiectiuni.

teoretic ai sanse, practic mai bine ai sta 60 de zile repaos sa inveti cand ai voie sa depasesti si cand nu

#5
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Politia poate aduce ca proba filmarea .
Daca aceasta nu exista din pacate nu poate dovedi ca tu ai savarsit aceea fapta. La fel de bine maine dimineata iti pune fictiv un p.v. in cutia postala. Dar daca exista din pacate pierzi.

Pe timpul procesului, pana la pronuntare sentinta, ti se da permisul inapoi si suspenda plata amenzii.






#6
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007
ai martori care vor sa faca puscarie pentru tine? esti ceva guru?

#7
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Asa este !!! Martuia mincinoasa il baga si pe prieteni/martori in "coca-cola"

#8
xoxo123

xoxo123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 14.04.2010
Ideea este ca sunt disperat. Treaba asta ma costa locul de munca. Am copii, am nevasta.. Deci, daca totusi politia NU m-a filmat, exista sanse sa castig procesul?(Nu am mai facut asta, este prima oara cand sunt pus in aceasta situatie. Banii nu ma dau afara din casa ca sa "imi incerc norocul" si sa ma judec aiurea)

#9
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
hmm, marturie mincinoasa nu suna prea bine

Edited by opop, 18 December 2013 - 13:46.


#10
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007
Din cauza specimenelor ca tine mor oameni nevinovati pe sosele. Mai ai si tupeu sa spui ca ai martori mincinosi? Unde ai luat permisul, in Arges pe bani sau in Alba pe branza?
Ar trebui sa va uitati in oglinda si sa va fie rusine de ceea ce vedeti.
Daca ai copii si nevasta atunci sa te gandesti la acest aspect atunci cand te urci la volan! Si altii au si o patesc nevinovati pe sosele din cauza celor ca tine!

Edited by ammazon, 18 December 2013 - 13:48.


#11
xoxo123

xoxo123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 14.04.2010
Eu doream sa ma bazez pe faptul ca marcajul nu este vizibil pe sosea.

 ammazon, on 18 decembrie 2013 - 13:47, said:

Din cauza specimenelor ca tine mor oameni nevinovati pe sosele. Mai ai si tupeu sa spui ca ai martori mincinosi? Unde ai luat permisul, in Arges pe bani sau in Alba pe branza?

Nu am provocat nici un accident. Am depasit pe un bulevard drept, nu venea nimic din fata, nu am pus in pericol viata nimanui.

Edited by xoxo123, 18 December 2013 - 13:50.


#12
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Pai de ce nu i-ai intrebat daca te-au filmat sau nu? De obicei daca masina era dotata cu radar atunci are si filmare. Nu ai cum sa depasesti pe cineva fara sa treci de axul drumului (care poate sa aiba line continua sau nu). Daca ala mergea pe banda a doua atunci nu se mai cheama depasire.

#13
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
La un proces se aduc 2 lucruri.
Inscrisuri la dosar si martori.

Inscrisurile fiind procesele verbale si martorii sunt inregistrarile si martorii .

Daca prietenii tai nu au fost trecuti in pv ca martori nu-i ia in considerare.

Pot fii inventati ulterior.
Deci ce scrie pe PV?
Scrie aici exact!!

Edited by mandrku, 18 December 2013 - 13:52.


#14
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009

 ammazon, on 18 decembrie 2013 - 13:47, said:

Din cauza specimenelor ca tine mor oameni nevinovati pe sosele. Mai ai si tupeu sa spui ca ai martori mincinosi? Unde ai luat permisul, in Arges pe bani sau in Alba pe branza?
Ar trebui sa va uitati in oglinda si sa va fie rusine de ceea ce vedeti.
Daca ai copii si nevasta atunci sa te gandesti la acest aspect atunci cand te urci la volan! Si altii au si o patesc nevinovati pe sosele din cauza celor ca tine!

Vorbesti prostii, daca drumul e liber si in fata ta merge un idiot cu 20 la ora de ce sa nu-l depasesti in perfecta siguranta? Care nevinovat moare aici?

#15
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007

 xoxo123, on 18 decembrie 2013 - 13:48, said:

Eu doream sa ma bazez pe faptul ca marcajul nu este vizibil pe sosea.



Nu am provocat nici un accident. Am depasit pe un bulevard drept, nu venea nimic din fata, nu am pus in pericol viata nimanui.

Nu conteaza ca nu venea nimeni! Ce ai invatat (daca ai invatat) la scoala de soferi? Sa depasesti liniile continue? Daca erai pe bulevard cu ce viteza mergeai din moment ce a trebuit sa treci pe contrasens si sa depasesti coloana?

Edited by ammazon, 18 December 2013 - 13:52.


#16
silviuseal

silviuseal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 13.12.2013

 xoxo123, on 18 decembrie 2013 - 13:46, said:

Ideea este ca sunt disperat. Treaba asta ma costa locul de munca. Am copii, am nevasta.. Deci, daca totusi politia NU m-a filmat, exista sanse sa castig procesul?(Nu am mai facut asta, este prima oara cand sunt pus in aceasta situatie. Banii nu ma dau afara din casa ca sa "imi incerc norocul" si sa ma judec aiurea)

Ai avansat destul de repede:

28 October 2013 - 16:08
Buna ziua.
Sunt elev in clasa a 12-a in cadrul celui mai bun liceu din Calarasi. Execelez la matematica si imi place(in special analiza matematica), sunt bun la fizica(dar din pacate nu excelez din cauza lipsei de exercitiu) si putin peste medie la informatica(nu am suportat sa invat randuri intregi de comenzi pentru a arata ca x>y, iar profesorul are o contributie in faptul ca m-am indepartat de aceasta materie), avand totusi logica informatica.
Problema mea este ca nu stiu incotro sa ma duc. Adica in mare m-am hotarat: Politehnica. Dar ce anume? Eu sunt pasionat de masini(autoturisme), imi plac, in special partea mecanica, deci Transporturi. Dar tot odata ma tenteaza si Automatica, partea de inginerie a sistemelor deoarece la sectia de Calculatoare ma sperie informatica. Totodata si ETTI imi suna bine.
Nu stiu ce sa aleg. Mentionez faptul ca nu vreau sa lucrez ca programator. Daca termin IS, in ce joburi pot sa profesez? Dar daca termin ETTI?
Am sanse sa nu mor de foame nici daca termin transporturile?
Va multumesc.

#17
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009

 xoxo123, on 18 decembrie 2013 - 13:48, said:

Eu doream sa ma bazez pe faptul ca marcajul nu este vizibil pe sosea.



Nu am provocat nici un accident. Am depasit pe un bulevard drept, nu venea nimic din fata, nu am pus in pericol viata nimanui.

Ai vazut daca zona era marcata la inceput cu indicator de depasire interzisa? Ca daca nu era indicator si linia continua era stearsa atunci nu cred sa ai probleme in a contesta procesul verbal.

#18
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
fara suparare, esti genul care provoaca accidente, genul de care auzim la stiri ca desi a avut permisul suspendat de 3 ori a lovit 2 copii pe trecerea de pietoni si i-a facut praf.
bazandu-te pe marturie mincinoasa si declaratie mincinoasa, cu martori mincinosi, risti foarte mult.
lasand la o parte fapta in sine, marturia mincinoasa se incadreaza in alta rubrica mai nasoala decat fapta savarsita de tine.
daca ar fi asa de simplu de scapat cu marturie mincinoasa, multi infractori s-ar baza pe ea. unii se bazeaza dar nu le merge mult.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate