Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri
 Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...
 Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil
 Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 

McLaren Automotive - Adio stergatoare

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
McLaren Automotive, producătorul britanic de mașini sport, vrea să introducă o tehnologie care să înlocuiască ștergătorul clasic de parbriz, introdus de Mary Anderson în 1903, scrie Yahoo Autos.
Sistemul de ștergere a geamului la avioane cu vibrații ultrasonice i-a impresionat pe inginerii de la McLaren care au început să cerceteze tehnologia mai în detaliu.

„Am aflat greu de la o sursă din armată despre această tehnologie. Am întrebat de ce nu se văd ștergătoarele la unele avioane. Mi s-a spus că nu este vorba de un strat special de pe suprafața geamului ci de un sistem electronic cu frecvență înaltă care funcționează mereu”, a spus Frank Stephenson, director de design de la McLaren.

Compania a confirmat că deși nu are în plan începerea producției, a urmărit cu interes sistemul de curățare cu vibrații ultrasonice.
Un inventator japonez a înregistrat un patent pentru un asemenea sistem în 1988.

Mary Anderson, un dezvoltator imobiliar american, a înregistrat primul brevet pentru un sistem de curățare a parbrizului mașinii. Ștergătorul era operat manual, din interiorul mașinii, însă era criticat pentru faptul că diminua atenția șoferului. Ștergătoarele mașinilor de astăzi operează motorizat însă conceptul a rămas cel pe care Anderson l-a imaginat.

http://www.zf.ro/aut...ecreta-11787916

#2
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,979
  • Înscris: 06.01.2006
ma indoiesc ca acel sistem de vibratii va inlatura un gainat norocos sau noroiul aruncat de rotile altor masini

Edited by sandu bogdan, 18 December 2013 - 13:22.


#3
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
uzzi, baga-i in vibratii!

#4
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,922
  • Înscris: 25.04.2006
S-au gandit si astia sa reinventeze apa calda, luand de bun orice folosesc avioanele. Oare s-or fi gandit ca cei care cumpara merg si pe altceva decat o pista perfecta cu masina :D

#5
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,979
  • Înscris: 06.01.2006
asta le mai trebuia guvernatilor nostri, stai sa vezi ce de gropi vor fi in primavara si ne vor spune ca implementeaza sistemul de stergere a parbrizelor prin vibratie

#6
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,387
  • Înscris: 13.01.2011
Poate un sistem mixt, vibratii + stergatoare cu lichid.

Pe vibratii cand ploua constant si mergi la drum lung, stergatoarele cu lichid cand faci curatarea grosiera, rasina din pomi pe care sa pus praf, gainaturi & alte chestii aderente.

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,634
  • Înscris: 15.06.2004
Putin cam greu sistemul cu vibratii pe parbrizele auto. La avioane e un plexi care ar fi zgariat de stergatoarele normale, dar rezista foarte bine la vibratii.
La masina componenta principala e sticla care are o problema cu vibratiile - se sparge.

Nu e imposibil, dar e mult mai complicat ptr a-l putea folosi.

#8
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007
cretini?!
pe cand si turboreactor?

#9
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 24.06.2008
Uite o sa incerc eu sa pun vibratorul nevestii lipit de parbriz si sa vedem daca are efect!Rezultatele "cercetarilor" o sa le fac publice intr-o conferinta de presa pe SP!

#10
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
S-a gandit cineva la faptul ca farurile de multa vreme nu mai au stergatoare, ci spalare prin presiune? La ce pompe de inalta presiune sunt acum, poti crea o perdea asemeni unui stergator, care sa stearga parbrizul de mizerie.

Edited by Josef_Mengele, 18 December 2013 - 14:52.


#11
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,152
  • Înscris: 04.02.2011
Nanotehnologia va rezolva problema, în sensul că suprafața va avea o structură de nu se va mai prinde nici mama jegului. Asta peste vreo 50 de ani însă.

#12
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,945
  • Înscris: 07.08.2011
Serios?!! 50 ani? Pfffff...uite aici Posted Image Trebuie doar sa mai lucreze la transparenta substantei.Ce bine i-ar sta la masina mea cu un strat din asta pe ea...chiar azi am spalat-o ca era plina de sare si noroi de pe drum
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IPM8OR6W6WE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ionut_blue, 18 December 2013 - 15:54.


#13
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Ploua? Dati muzica mai tare.

#14
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,152
  • Înscris: 04.02.2011
Ionut, ştiu din vară de chestia aia. Doar că e mată şi se ia cu degetul, dacă freci mai tare.

#15
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postgeorge_eu25, on 18 decembrie 2013 - 14:42, said:

Uite o sa incerc eu sa pun vibratorul nevestii lipit de parbriz ...

Nevasta matale are vibrator ? Wow, ce tare ! (sau nu...?)

#16
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postgeorge_eu25, on 18 decembrie 2013 - 14:42, said:

Uite o sa incerc eu sa pun vibratorul nevestii lipit de parbriz si sa vedem daca are efect!Rezultatele "cercetarilor" o sa le fac publice intr-o conferinta de presa pe SP!

Pune-o si pe nevasta-ta sa apreciem tandemu'

#17
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,979
  • Înscris: 06.01.2006

View Posthoria66, on 09 ianuarie 2014 - 18:42, said:

Nevasta matale are vibrator ? Wow, ce tare ! (sau nu...?)
El glumise cu vibratorul. Dar gluma lui a fost buna spre deosebire de a ta. Si daca tot iti plac glumele slabe eu cred ca si nevasta ta are vibrator da nu stii tu. Sau are amant? Sau mai bine lasa glumele despre neveste pentru cand o sa-ti creasca par stii tu unde si apuca-te de invatat pt. bac.

Edited by sandu bogdan, 09 January 2014 - 19:01.


#18
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Ce-mi plac mie pustii astia care se arunca cu capul inainte fara a citi cu atentie .... particula "66" din numele meu de unde crezi ca vine ? Iar referitor la bac-uri, cum invatam noi pe timpul lui ceasca nici nu visati voi ca s-ar putea invata ....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate