Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Cazane Lemne cu gazeificare (Seria 3, 2014-.20..)

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
6480 replies to this topic

#4969
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
Pentru cei care au cazan Megatherm : automatizarea lui nu stie sa opreasca pompa cazanului cand  se stinge focul?  Adica  atunci cad fie temp. tur scade sub o valoare setata ?

#4970
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 02.02.2007
ba da! automatizarea stie sa opreasca ventilatorul cand temperatura nu mai creste (parca dupa 30 minute de functionare), iar pompa are plaja de setare 50-75C. stie si sa comande TA.

#4971
relucu25

relucu25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.03.2014
Ba da stie.
Plaja de set a pompei e pana la 80 de grade sau mai mult. Stie si delta T - si se poate seta. Eu l-am lasat la 20 de grade diferenta. Eu merg acum cu pompa la 65 de grade si dupa ce ajunge in temperatura si gazeifica undeva intre 73-75 de grade o dau la 70. Oricum nu m-am prea lamurit. Din trecut din vechiurile posturi stiu ca Florin Skoda mai scria despre ladomate sa se puna bulbu de 73 de grade ca sa incarci pufferul la o temperatura ridicata. Nimeni nimic despre un mic reglaj la aer primar secundar? Macar asa de ghidare ceva. Multumesc tuturor care au raspuns.

#4972
relucu25

relucu25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.03.2014
Dudu cu gudronul cum e dupa ce ai pus cartusul de 70 de grade? Pe forum in paginiile trecute toti care lucrau la temperaturi mai ridicate spuneau ca e mult mai bine din punctul asta de vedere. Nu ma plang de gudron ca e foarte mult, dar il curat destul de des imi place sa fie curat.

#4973
dudu76

dudu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 24.02.2010
eu gudron nu am deloc, doar niste praf fin negru, nu am cazan meghaterm, am avut vitoligno 100 de 30kw din 2010 si anul acesta l-am vandut, acum ma incalzesc cu un cazan ferolli de 20 kw c u un puffer de 1500 l, referitor la reglarea aerului stiu din experienta cu vitoligno trebuie facut doar cand cazanul intra in parametrii de lucru adica daca ai pus cazanul pe 80 grade trebuie reglat aerul secundar in functie de culoarea si lungimea flacarii intoarse , prin incercari nu poate sa-ti spuna nimeni cat pune la primar si cat pune la secundar deoarece se regleaza in functie de lemnele utilizate,umiditate etc. la orice cazan cu gazeificare trebuie lemne de cel putin 18 luni uscare asfel iti face gudron , eu foloseam lemne de minimum 2 ani taiate la vitoligno si tot imi facea gudron deoarece mognea arderea aveam autonomie la o incarcare intre 14-17 ore la 200 mp incalziti, regula spune ca nu e voie sa intre pe retur mai mult de 20 grade decat iese pe tur adica daca pleci cu 75grade pe tur trebuie un termoventil de minimum 55 grade pentru retur

#4974
ciprian_celebrul

ciprian_celebrul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 23.07.2007
Am 2 Pompe de circulatie Wilo Yonos Pico pt. tur și retur care au inscripționate trei trepte;ce rol au acestea? Trebuie setate sau sunt automate?
Ce temperatură setez pe termostatul de țeavă ?
Vă mulțumesc!

#4975
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006
Buna ciprian.
Da mai multe detalii:
Unde este plasat termostatul? (care teava)
Ce configuratie ai? (cazan, boiler, pufer, etc)
Ce rol au pompele? (probabil  una pe bypass/boiler si una pe retur cazan)

Ar mai trebui un termostat in mod normal.

Reglajul pompelor  este: presiune constanta (stanga), viteza constanta (dreapta).

Edited by radurus, 11 October 2017 - 16:15.


#4976
ciprian_celebrul

ciprian_celebrul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 23.07.2007

 radurus, on 11 octombrie 2017 - 16:05, said:

Buna ciprian.
Da mai multe detalii:
Unde este plasat termostatul? (care teava)
Ce configuratie ai? (cazan, boiler, pufer, etc)
Ce rol au pompele? (probabil  una pe bypass/boiler si una pe retur cazan)

Ar mai trebui un termostat in mod normal.

Reglajul pompelor  este: presiune constanta (stanga), viteza constanta (dreapta).
O pompă este pe baypass , alta  pe retur la cazan.
Termostatele pompelor sunt puse :unul pe tur altul pe retur.
Am o centrală  Viadrus de 35 kw  și  8 calorifere .
Ce temperatura trebuie să am în centrală  în sezonul rece?
Mulțumesc!

Edited by ciprian_celebrul, 11 October 2017 - 16:32.


#4977
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006
Eu recomand termostatul de retur sa fie reglat la 65-70. Unii ar putea spune ca e prea mult dar termostatele mecanice si, mai ales, pe teava, au intarziere si iti va ajunge 55° pe retur cand va opri pompa.

Termostatul de tur sa fie reglat la 75-80 tinand cont ca trimiti agent direct in radiatoare (vor frige tare).

Nu uita sa reglezi si clapeta de tiraj cu lant corect la 85.


#4978
relucu25

relucu25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.03.2014
Pana la urma imi recomandati sa pun vana de 70 de grade sau sa o las pe cea actuala? Sau sa pun una de 65 sa nu fie cazanul prea solicitat cum a spus userul gmartau?

#4979
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,089
  • Înscris: 17.03.2005
Vin si eu cu o intrebare: a ars cineva cocs petrolier in cazanul cu gazeificare?

#4980
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 02.02.2007
@relucu: am avut bulb de 60C si l-am schimbat cu 70C, este mult mai bine!
cazanul nu poate fi prea solicitat, dim contra, randamentul este optim la functionare la temperaturi cat mai mari(peste 80C).
iar cand in cazan intra (pe retur) apa la 70C, ajunge foarte usor si repede la 80C!Posted Image
deasemenea, te sfatuiesc sa citesti cu atentie manualul cazanului, te va ajuta sa intelegi functionarea si sa faci reglajele necesara. aerul primar si secundar le reglezi in functie de lemne si de necesarul tau: aerul primar deschis la maxim determina puterea cazanului, cel secundar regleaza gazeificarea. eu aerul secundar il tin undeva la jumatate intre 0 si I.

#4981
gmartau

gmartau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 30.04.2008

 relucu25, on 12 octombrie 2017 - 15:05, said:

Pana la urma imi recomandati sa pun vana de 70 de grade sau sa o las pe cea actuala? Sau sa pun una de 65 sa nu fie cazanul prea solicitat cum a spus userul gmartau?
Eu nu am spus sa schimbi nimic, din contra, din detaliile pe care le-ai dat eu consider ca e foarte bine cum este acum. Cazanul nu e solicitat mai mult decat e recomandat. Doar trebuie sa-l exploatezi cum ti-am descris. Am mai enumerat si niste dezavantaje daca schimbi bulbul dar se pare ca nu te-au convins, o sa le afli singur, nu o sa mai insist. Eu consider ca incarcarea pufferului in doua etape e mai economica.
@richi_e: Normal ca de la 70 la 80 ajunge mai repede decat de la 60 la 80, e DT de doua ori mai mic, dar asta e o problema care se poate rezolva si prin reducerea debitul pompei la jumatate (si reduci si consumul pompei la un sfert).

#4982
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010
Nu stiu cum fac alții instalațiile, dar eu prefer să folosesc cazanul la temperatura maxima de lucru (85 cele cu gazeificare, 90 cele clasice), ca urmare bulb-ul poate fi de 70-75*C.

Tevile de legătură între cazan si puffer de 2", si paralel cu pompa si vtc pun o supapă de sens gravitațională. Când pompa se oprește (oprită fiind de termostatul de gaze arse), circulația devine naturala si se mai recupereaza câteva ceva din căldură rămasă în cazan.

Însă scheme sunt zeci, se poate câteodată si fara vtc sau pompa, mai ales la cele clasice...

#4983
cocohro

cocohro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.01.2009
Buna ziua,

Tevile de legătură între cazan si puffer de 2", si paralel cu pompa si vtc pun o supapă de sens gravitațională.
Când pompa se oprește (oprită fiind de termostatul de gaze arse),
circulația devine naturala si se mai recupereaza câteva ceva din căldură rămasă în cazan.

Se poate folosi si teava de 1.5"?

Însă scheme sunt zeci, se poate câteodată si fara vtc sau pompa, mai ales la cele clasice...

Vreti sa adugati cateva scheme? pentru cele clasice.

Edited by cocohro, 13 October 2017 - 15:23.


#4984
maryo_instal

maryo_instal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 12.08.2010

 dudu76, on 10 octombrie 2017 - 18:30, said:

eu gudron nu am deloc, doar niste praf fin negru, nu am cazan meghaterm, am avut vitoligno 100 de 30kw din 2010 si anul acesta l-am vandut, acum ma incalzesc cu un cazan ferolli de 20 kw c u un puffer de 1500 l, referitor la reglarea aerului stiu din experienta cu vitoligno trebuie facut doar cand cazanul intra in parametrii de lucru adica daca ai pus cazanul pe 80 grade trebuie reglat aerul secundar in functie de culoarea si lungimea flacarii intoarse , prin incercari nu poate sa-ti spuna nimeni cat pune la primar si cat pune la secundar deoarece se regleaza in functie de lemnele utilizate,umiditate etc. la orice cazan cu gazeificare trebuie lemne de cel putin 18 luni uscare asfel iti face gudron , eu foloseam lemne de minimum 2 ani taiate la vitoligno si tot imi facea gudron deoarece mognea arderea aveam autonomie la o incarcare intre 14-17 ore la 200 mp incalziti, regula spune ca nu e voie sa intre pe retur mai mult de 20 grade decat iese pe tur adica daca pleci cu 75grade pe tur trebuie un termoventil de minimum 55 grade pentru retur
...ce v3c folosesti?....

#4985
dudu76

dudu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 24.02.2010
esbe vtc 511 la 70 grade

#4986
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,089
  • Înscris: 17.03.2005
Domnilor, repet intrebarea, am un amic care vrea sa isi ia niste cocs petrolier pt a.arde in combinatie cu lemnele intr-un bosch cu gazeificare.
A ars cineva cocs petroliee? Cum se comporta cazanele?
Unii i-au spus ca se.topeste/deformeaza cazanul...eu am indoieli, mai ales ca evident ca nu o sa umple bunkerul ca idiotul....
Temerea insa e ceva de genul sufla ventul in foc si face forja in centrala...
Imi pare usor stupid insa nu imi.permit sa dau eu verdicte pt ca am cazan atmosferic.
Deci?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate