Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

La ce facultate sa ma duc?:|

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,633
  • Înscris: 30.07.2003
Sunt destule persoane (autorizate/juridice) competente ce ofera servicii in domeniu in raport cu cererea pietii. Sigur, ai putea fi si tu una din ele. Dar trebuie sa-ti asumi riscul de a exista pe o astfel de piata.

#38
vexatul1987

vexatul1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 13.02.2013
la cadastru fara pile..ha ha ha

#39
SirGilbert

SirGilbert

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.11.2013

 Madaaa07, on 08 decembrie 2013 - 22:37, said:

Sunt in clasa a XII-a, si inca nu m-am hotarat ce facultate sa urmez, iar acest subiect imi da batai de cap. Pana anul trecut ma gandeam la Politie, insa cum sunt varza la sport si nu am nici statura necesara,am renuntat la acest gand.Apoi m-am gandit la Drept, dar peste tot vedeam ca "nu ai ce face cu aceasta facultate daca nu ai bani , sau daca mami si tati nu-s avocati/judecatori/procuri,etc." Asadar, am ramas cu gandurile in ceata..Ce sa fac? Urmez profilul Stiinte ale Naturii la liceu, se bazeaza pe fizica, mate, bio, chimie, romana..In principiu, cam acestea..Mie imi place in mod aparte Engleza, si sunt si f buna la aceasta materie. La fel si la Romana. De asemenea si fizica imi place..si nici matematica nu pot zice ca o urasc, si ma pricep..nu mi place biologia in schimb, desi dau bacu la asta..ma gandeam sa dau la cadastru, dar sincer..nu prea stiu cu ce se mananca asta, la ce tb sa fii f bun si ce poti sa faci mai departe..poate ma puteti ajuta cu un sfat !!Posted Image
Daca tot ai terminat Bio-Chimie, incearca la o facultate de silvicultura.La fel ca tine, si eu am terminat profilul Bio-Chimie, iar tatal meu m-a indrumat spre aceasta facultate.Daca te gandesti ca locuiesti intr-o zona in care un silvicultor nu are un rol prea important,nu-ti face griji, un inginer silvic ce a terminat la o facultate buna e foarte cautat.Daca cumva ai vreo inclinatie spre silvicultura iti sugerez Facultatea de silvicultura si exploatari forestiere din cadrul Universitatii Transilvania din Brasov.E cea mai buna facultate de silvicultura din Romania si printre cele mai bune din Europa.

#40
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006
O diploma are oricine, in ziua de astazi !

#41
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Daca nu vrei sa fii nici contabil cu fundul plat, nici silvicultor sa strabati padurile patriei, eu iti recomand sa te faci medic veterinar. Ai doua posibilitati: mergi la ferme si gospodarii taranesti sau in oras numai pentru animale de casa. Ce zici de asta?

#42
MihaelaDobre16

MihaelaDobre16

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.12.2013
Gasesc pe cineva aici la Drept, Universitatea Transilvania?

#43
atomheartsun

atomheartsun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.12.2013
Cadastru nu, acum in idee iti suna bine, daca stai sa te interesezi o sa vezi ca nu e deloc ceea ce crezi, mai ales la utcb. Daca te gandesti la masuratori, intabulari, etc si chiar vrei asta, poti sa mergi la horticultura, au sectie de cadastru acolo. La utcb nu merita din niciun punct de vedere: profesori dezinteresati care te iau peste picior, facultatea organizata prost (oamenii nu sunt in stare sa puna la dispozitie un amfiteatru pentru cursuri importante, cum e matematica superioara, sa vezi cat de frumos e cand se lupta 100 de oameni pe primele 2 banci ca profa nu vrea sa ridice tonul), de colegii peste care vei da nici nu mai zic...La inscriere stateau studenti din ani mai mari si spuneau sa nu venim aici, ce bine era daca faceam cale intoarsa de atunci.
Oricum, orice ai alege fii sigura cu ce se mananca, cauta sa te interesezi de materii, profi, atmosfera, tot. Fa o vizita pe la facultati, sigur vei gasi pe cineva doritor sa iti spuna cum sta treaba.

#44
ROTFO

ROTFO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 09.07.2013
La cadastru cred ca o sa faci masuratori la greu :)) nu cred ci o sa faci sigur.
Asa zicea si tata acum cateva luni.. nu l-am ascultat, si m-am dus la CCIA.. e greu oriunde te-ai duce la o facultate tehnica e greu si daca urmezi asa ceva sfatul meu este sa uiti de liceu si de ce faceai acolo, repede si pregatit de ce urmeaza.
Ce faci in liceu n-are absolut nicio logica cu ce faci la facultate.
Daca iti alegi ceva tehnic, sfatul meu, nu exista cale de intoarcere.

#45
jadnycky

jadnycky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,458
  • Înscris: 27.11.2010
Eu ti-as recomanda sa urmezi facultatea de limbi straine, faci master si doctorat apoi intri asistent universitar. E o viata comoda, le torni studentiilor pasiunile tale si apoi ai si timp de cercetare si sa mergi prin strainatate. Ce legatura au Dreptul, Politia cu ce ai facut tu in liceu? Nici una. Si cu una si alta te alegi cu vreo boala de stres, plus ca ai sa vezi ca sunt materii cu totul diferite de ce ai facut tu pana acum. Ti-as fi recomandat o facultate de stiinte dar vad ca tu inclini mai mult sa fii materialista ori aici e loc doar pentru visatori.
Tine minte, facultatile gen economie si tehnice pregatesc viitori slugi in lanturi la aur la patron.
Deci pasiunea, interactiunea cu studentii si cercetarea in Lb engleza. Si ai sa ai timp si sa te resfeti cu un viciu nu ca cei de la patron carora le sufla mereu cineva in spate.

#46
SelfCare

SelfCare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 19.08.2011
Daca zici ca te descurci bine la engleza ...sofer pe taxi in Londra ? ( ca tot e la moda )  :))

#47
michael-myers

michael-myers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 02.08.2013
Nu trebuie sa iasa toti medici,avocati,ingineri...ca nu numai de ei avem nevoie.
Din moment ce esti fata,marita-te,toarna niste plozi si gaseste-ti unul care sa te intretina...ca se poarta.The easiest way.Si-n plus,nu stiu de ce sunteti asa disperati sa faceti o facultate,mai ales voi astia care va doriti asta dar sunteti tare indecisi...Sau te poti angaja ca vanzatoare pe undeva...faci niste cursuri de bucatar,chelner,ceva etc

Edited by michael-myers, 04 January 2014 - 00:08.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate