Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Arca lui Noe si potopul

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
638 replies to this topic

#595
Jo_Malbun

Jo_Malbun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,158
  • Înscris: 17.07.2013

View Postmario_bril, on 18 decembrie 2013 - 03:03, said:

Ia spune tu, după părerea ta, ce a fost cu omul de Neanderthal. Cum a apărut el și cum a dispărut (și când, eventual). Ce zici?
Care Nene derthal, cel cu mandibula pilită și lipită, luată de la o maimuță?
Cum poate insela stiinta

Și ca să fie falsul întrecut de alt fals și mai perfid, cică frauda a fost descoperită de savanți, adică de „cercetători”
și că nu avea un milion de ani vechime, ci numai 50.000... Mă leshi?
Cum a apărut? La prosteală evoluționistă, e doar folclor cu pir reviu...

Edited by Jo_Malbun, 18 December 2013 - 03:32.


#596
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postmario_bril, on 18 decembrie 2013 - 03:03, said:

Ia spune tu, după părerea ta, ce a fost cu omul de Neanderthal. Cum a apărut el și cum a dispărut (și când, eventual). Ce zici?
Omul de neanderthal a fost o maimuta evident.
Disparitia maimutelor s-a petrecut la Potop.

Tu ce zici ca ar fi fost, si cum a disparut?

#597
vpiti

vpiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 11.01.2010
Bravo, vezi ca pot sa vii cu chestii interesante. Ar fi fost mai frumos sa pui si sursa, dar am gasit-o singur. Hai sa discutam acum. O sa incep cu datare pe baza de carbon: nu se foloseste deloc in geologie si nu a venit nimeni sa spuna, pe baza datarii izotopilor de C ca pamantul are ~ 4.56 Ga. Asa cum ai spus si tu este vorba de 50.000 de ani si atat. E o metoda folosita mai mult in arheologie. Nu sunt arheolog asa ca-i las pe cei care se pricep sa discute despre asta. Eu vorbesc de timpi geologici.

Acum sa incepem cu K-Ar. Prima  presupunere: mineralul se comporta ca un sistem inchis. Este foarte usor de observat asta la microscop sau Scanning Electron Microscopy, unde poti observa chiar si cel mai mic detaliu. Mineralele prezinta o structura atomica aranjata si, orice defect se poate observa. Asa ca, folosind astfel de aparate poti observa daca exista fracturi prin care Ar sa-ti paraseasca roca. Deci asta nu prea e presupunere, ci ceva ce poate fi observat in laborator.

Legat de contaminarea probelor cu argon din atmosfera - da, asta chiar este o problema. Dar acest efect este mereu luat in calcul cand se vorbeste de eroare. Pe langa asta, cand analizezi o roca magmatica (nu vulcanica!) nu iei esantioane de la suprafata, ci din interiorul corpului, astfel incat sa nu fi fost contaminata de Ar40 atmosferic de-a lungul existentei. Asa poti fi sigur ca orice contaminare gasesti, e datorata momentului cand ai luat tu proba si ai analizat-o. Pentru tefra (rocile vulcanice fine - cenusi vulcanice) nu stiu cum se face, deoarece acestea sunt expuse destul de multa vreme.

#598
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postvpiti, on 18 decembrie 2013 - 03:53, said:

Acum sa incepem cu K-Ar.
De unde stii ce cantitate de K si Ar au foat in roca acum 5000 de ani cand s-a format (roca evident)?

#599
vpiti

vpiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 11.01.2010
Nu este vorba de cantitate, este vorba de proportie! Argonul este un gaz nobil, ce nu formeaza legaturi cu alte elemente. Cand roca este in stare topita, Ar pareseste magma (ma repet  - deoarece nu se leaga de nici un element) asa ca ramai doar cu izotopul de K ce se dezintegreaza radioactiv in Ar. Stiind care e timpul de injumatatire al K si, masurand cat Ar ai in mineralul tau, poti estima cam ceat timp a trecut de cand mineralul tau a cristalizat.

Edited by vpiti, 18 December 2013 - 04:27.


#600
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postvpiti, on 18 decembrie 2013 - 04:17, said:

Nu este vorba de cantitate, este vorba de proportie! Argonul este un gaz nobil, ce nu formeaza legaturi cu alte elemente. Cand roca este in stare topita, Ar pareseste magma (ma repet  - deoarece nu se leaga de nici un element) asa ca ramai doar cu izotopul de K ce se dezintegreaza radioactiv in Ar. Stiind care e timpul de injumatatire al K si, masurand cat Ar ai in mineralul tau, poti estima cam ceat timp a trecut de cand mineralul tau a cristalizat.
Deci, perioada de injumatatire din ce? Cat a fost procentul masurat acum 5000 de ani?
Daca eu am acuma 10 lei in posesie, ce varsta zice "stiinta" ateista ca am stiind ca perioada de injumatatire e de cca 1 an (aproximativ evident)

#601
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostJo_Malbun, on 18 decembrie 2013 - 03:30, said:

Care Nene derthal, cel cu mandibula pilită și lipită, luată de la o maimuță?
Cum poate insela stiinta

Și ca să fie falsul întrecut de alt fals și mai perfid, cică frauda a fost descoperită de savanți, adică de „cercetători”
și că nu avea un milion de ani vechime, ci numai 50.000... Mă leshi?
Cum a apărut? La prosteală evoluționistă, e doar folclor cu pir reviu...
Eu te-am întrebat de omul din Neanderthal http://ro.wikipedia....eanderthalensis tu mi-ai răspuns de omul din Piltdown. Îți atrag atenția că cu priviere la acesta sunt extraordinar de multe fosile descoperite, deci imposibil de falsificat.

View Postaltul2, on 18 decembrie 2013 - 03:47, said:

Omul de neanderthal a fost o maimuta evident.
Disparitia maimutelor s-a petrecut la Potop.

Tu ce zici ca ar fi fost, si cum a disparut?
Maimuțele nu vorbesc. Omul din Neanderthal avea această capacitate. Caracteristicile acestuia sunt hominide. ADN-ul la fel. Și vezi că nu a dispărut la Potopul de care spui, ci cu câteva zeci de mii de ani înainte.

#602
Jo_Malbun

Jo_Malbun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,158
  • Înscris: 17.07.2013

View Postmario_bril, on 18 decembrie 2013 - 11:25, said:

Eu te-am întrebat de omul din Neanderthal http://ro.wikipedia....eanderthalensis tu mi-ai răspuns de omul din Piltdown. Îți atrag atenția că cu priviere la acesta sunt extraordinar de multe fosile descoperite, deci imposibil de falsificat.

Maimuțele nu vorbesc. Omul din Neanderthal avea această capacitate. Caracteristicile acestuia sunt hominide. ADN-ul la fel. Și vezi că nu a dispărut la Potopul de care spui, ci cu câteva zeci de mii de ani înainte.
Eu nu pup „cercetători” evoluționiști.
E falsă datarea.
E vreun urangutan ceva...
De unde știi tu că vorbea, ți-a șoptit?

#603
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostJo_Malbun, on 18 decembrie 2013 - 11:31, said:

Eu nu pup „cercetători” evoluționiști.
E falsă datarea.
Aha. E falsă. E o conspirație, am înțeles... Posted Image

View PostJo_Malbun, on 18 decembrie 2013 - 11:31, said:

E vreun urangutan ceva...
Păi sunt diferențe majore dintre maimuțe și omul de Neanderthal. Ți-am spus că are caracteristici hominide. Deci nu e niciun urangutan.

#604
Jo_Malbun

Jo_Malbun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,158
  • Înscris: 17.07.2013

View Postmario_bril, on 18 decembrie 2013 - 11:47, said:

Aha. E falsă. E o conspirație, am înțeles... Posted Image
Deci ți-a șoptit... Posted Image

#605
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostJo_Malbun, on 18 decembrie 2013 - 11:31, said:

De unde știi tu că vorbea, ți-a șoptit?
Mie nu, poate ție. Ți-o fi spus că nu poate vorbi. :icecream:
Lăsând gluma la o parte, asta se identifică ușor dacă observi caracteristicile anatomice ale gâtului și ale capului.

#606
Jo_Malbun

Jo_Malbun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,158
  • Înscris: 17.07.2013

View Postmario_bril, on 18 decembrie 2013 - 11:51, said:

Mie nu, poate ție. Ți-o fi spus că nu poate vorbi. Posted Image
Lăsând gluma la o parte, asta se identifică ușor dacă observi caracteristicile anatomice ale gâtului și ale capului.
Ba nu, se identifică ușor prin faptul că are două picioare, două mâini și cap,
deci trebuie să fie om... deci vorbește... Posted Image

#607
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostJo_Malbun, on 18 decembrie 2013 - 11:54, said:

Ba nu, se identifică ușor prin faptul că are două picioare, două mâini și cap,
deci trebuie să fie om... deci vorbește... Posted Image
Mă rog, nu mă îndoiesc că tu le știi pe toate, în timp ce oamenii de știință, nu. Ăia încă mai caută și au dubii. Tu ai certitudini, însă. Posted Image

P.S. Numai proștii au certitudini, oamenii inteligenți au îndoieli.

Edited by mario_bril, 18 December 2013 - 12:00.


#608
Jo_Malbun

Jo_Malbun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,158
  • Înscris: 17.07.2013

View Postmario_bril, on 18 decembrie 2013 - 12:00, said:

Mă rog, nu mă îndoiesc că tu le știi pe toate, în timp ce oamenii de știință, nu. Ăia încă mai caută și au dubii. Tu ai certitudini, însă. Posted Image

P.S. Numai proștii au certitudini, oamenii inteligenți au îndoieli.

Dar tu arunci mâța moartă la mine peste gard? Am venit eu cu neanderthalul?
Dacă nu cred niște minciuni, mai ales că fraudele științifice s-au dovedit și apar continuu, nu înseamnă că le știu pe toate... precum „cercetătorii” evoluționiști...

Edited by Jo_Malbun, 18 December 2013 - 12:07.


#609
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostJo_Malbun, on 18 decembrie 2013 - 12:04, said:

Dar tu arunci mâța moartă la mine peste gard? Am venit eu cu neanderthalul?
Dacă nu cred niște minciuni, mai ales că fraudele științifice s-au dovedit și apar continuu, nu înseamnă că le știu pe toate... precum „cercetătorii” evoluționiști...
M-ai contrazis, arătând că tu știi mai bine. Acu' dai înapoi? Ți-am spus că eu unul, te cred.

#610
vpiti

vpiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 11.01.2010

View Postaltul2, on 18 decembrie 2013 - 05:20, said:

Deci, perioada de injumatatire din ce? Cat a fost procentul masurat acum 5000 de ani?
Daca eu am acuma 10 lei in posesie, ce varsta zice "stiinta" ateista ca am stiind ca perioada de injumatatire e de cca 1 an (aproximativ evident)
Mda. Nu ai inteles nimic daca oferi acel exemplu.  Procentul initial, la formarea rocii este de 100 K - 0 Ar. Pot calcula cantitatea de K de la formare, folosind proportia de K fata de Ar din roca acum cand masor eu. Si o sa ma repet: cand roca este in stare topita Ar, fiind un gaz nobil, nu se leaga de nimic deci paraseste magma. Asa ca, atunci cand cristalizeaza, in mineralele formate ai doar K si nu ai deloc Ar (proportia de 100 K - 0 Ar). Cristalul se comporta ca un sistem inchis astfel ca nu ai pierderi de material cu mediul incojurator (daca ai, se pot observa prin defecte ale structurii cristaline). Ei, pai, daca la formare nu ai Ar deloc si dupa o perioada de timp ai Ar in mineral, e logic ca aceasta provine de la dezintegrarea radioactiva a K. Asa ca ce trebuie sa fac este sa masor cele 2 valori si pe baza lor pot calcula cat K a fost initial (K se dezintegreaza in Ca (89%) si Ar (11%) - parca acestea erau procentelel; daca gresesc rog sa fiu corectat). Uite asa am aflat cat K am avut initial. Acum e clar ca pot sa vad cat din el s-a dus si, stiind timpul de injumatatire sa calculez cat timp a trecut. Calculele de fapt sunt mult mai complexe decat atat, aceasta este doar versiunea simplista.

De fapt - daca vrei sa aflii mai mult, iti ofer un link interesant. Vorbeste despre calcule in detaliu: https://www.khanacad...ing-calculation

#611
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postmario_bril, on 18 decembrie 2013 - 12:00, said:

Mă rog, nu mă îndoiesc că tu le știi pe toate, în timp ce oamenii de știință, nu. Ăia încă mai caută și au dubii. Tu ai certitudini, însă. Posted Image

P.S. Numai proștii au certitudini, oamenii inteligenți au îndoieli.
Deci tu nu ai certitudinea că Isus este Hristosul şi că EL  este calea , adevărul şi viaţa ?

Am spus eu că numai prostii ai învăţat de la "sfinţii părinţi " , citeşte biblia omule , lasă filozofiile de 2 lei .

#612
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postpacopaco1967, on 18 decembrie 2013 - 17:08, said:

Deci tu nu ai certitudinea că Isus este Hristosul şi că EL  este calea , adevărul şi viaţa ?

Am spus eu că numai prostii ai învăţat de la "sfinţii părinţi " , citeşte biblia omule , lasă filozofiile de 2 lei .
Nu. De unde să o am? Eu doar cred. Tu o ai? De unde?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate