Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Arca lui Noe si potopul

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
638 replies to this topic

#631
freekidro

freekidro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 845
  • Înscris: 22.09.2007
Oare Wolverine o existat cand o fost potopul? ca nu scrie nimic de el in biblie. Sa nu-mi spuneti ca nu exista Wolverine ca nu puteti dovedi ca nu exista

Edited by freekidro, 01 January 2014 - 23:59.


#632
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
voi vorbiti de lumi apuse
pe ce baza?

#633
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View PostLouisCyphre, on 18 decembrie 2013 - 20:00, said:

Pai tocmai daca citesti Biblia te adancesti in filozofii de doi lei.
Pai citeste-le tu pe alea elevate si lasa-ne pe noi ca oricum suntem prea prosti pentru tine.

View Postmario_bril, on 18 decembrie 2013 - 11:25, said:

Eu te-am întrebat de omul din Neanderthal
Pai o fi fost o varietate imediat dupa Potop. O varietate mai robusta de om, erau si multe mutatii pe atunci...

View Postmario_bril, on 17 decembrie 2013 - 02:17, said:

Relatările biblice nu contrazic nimic. Asta în primul rând.
În al doilea rând, cred că uiți că în istorie, unii dintre cei mai mari oameni de știință, au fost creștini.
Ba contrazic buna parte din ce sustine stiinta azi.
Prin anii 1830-70 stiinta a luat-o pe directii foarte diferite de cele de pana atunci. In perioada aia s-au si certat oamenii de stiinta cu Biblia.
Mai ales istoria, pai nu e mai nimic comun intre cea biblica/talmudica/traditionala in general, si cea oficiala.
Ori crezi una ori crezi alta.

View Postvpiti, on 18 decembrie 2013 - 00:56, said:

Nu exista radiatie cosmica ce actioneaza pe Terra capabila sa topeasca un mineral astfel incat acesta sa fie nevoit sa recristalizeze si raportul izotopic sa o ia de la 0.
Io-s adeptul Universului Electric deci cred ca pot exista fenomene locale electromagnetice, locale dar extrem de puternice, care pot inclusiv schimba masiv relieful si transforma materia, in timp scurt si pe suprafete foarte precis determinate, aproape chirurgical.

#634
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009
Relieful:
http://www.thunderbo...8d32f346ffe6961
http://www.thunderbo...t=5769&start=90

#635
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022

 AMAN_SER, on 08 decembrie 2013 - 10:50, said:

Datorita teoriilor ce vehiculeaza pe forum privind conditiile fabuloase de dinaintea potopului dar si dupa ii invit pe stimatii colegi sa isi expuna punctul de vedere.

Tot pe aceeasi tema as dorii sa stiu cum din 3 cupluri (fii lui Noe si sotiile lor) au aparut in doar cateva mii de ani atatea rase de oameni din moment ce se stie ca schimbarea infatisarii este un proces de durata ce poate dura cateva zeci de mii de ani desi acestia sustin ca pamanatul are doar 7000.
Această întrebare mi-am pus!
Un posibil răspuns ar fi că au fost mai multe nave!

Iar aici se speculează pe aceasta!Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lzw0iUjJNLY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#636
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,088
  • Înscris: 10.09.2008
Mutații.

#637
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,462
  • Înscris: 19.03.2022

 logic1, on 03 mai 2022 - 15:20, said:

Mutații.
Am alta teorie, acea a activarii si dezactivarii unor gene. Cum omul de la concepere si pana la maturitate tot i se modifica corpul aparand si alte forme sau functii noi , tot astfel pentru aparitia raselor se activeaza niste gene si se dezactiveaza altele. Acele schimbari pot surveni atat din cauza conditiilor de mediu sau hrana cat si influenta spiritului asupra corpului. D exemplu frica imbatraneste si imbonaveste mult mai repede un organism pana la moarte. Grijile, daca omul se "sufoca" cu ele apar schimbari in fizionomie si care se transmit la urmasi . Am observat chiar  schimbari in fizionomia fetei in functie de starea spirituala. O fiinta fericita va fi radianta de frumusete fizica. Ei bine in aceste conditii schimbarile de aspect, culoare, forme , in cateva generatii pot produsce schimbari dramatice astfel sa ai impresia ca sunt rase diferite.

#638
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,088
  • Înscris: 10.09.2008
Da, foarte probabil. Cam la asta m-am referit și eu prin mutații. Și această activare genetică în funcție de anumite condiții poate să fie baza și pentru apariția speciilor noi. Acum, în viitor sau la creație.

#639
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,462
  • Înscris: 19.03.2022

 logic1, on 03 mai 2022 - 17:07, said:

Da, foarte probabil. Cam la asta m-am referit și eu prin mutații. Și această activare genetică în funcție de anumite condiții poate să fie baza și pentru apariția speciilor noi. Acum, în viitor sau la creație.
Mai degraba rase noi.
Sau readucerea la existenta a dinozaurilor ?
Parerea mea e ca oamenii vor hotari ce specii sa existe si ce nu.
De exemplu eu nu sunt de acord cu existenta tzantzarilor, mustelor, capuselor, paduchilor . . .  sunt multe specii, fiinte ce nu isi au rostul in viata omului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate