Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

Centrala in condensatie (condensare)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1652 replies to this topic

#163
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View Postdanr, on 21 ianuarie 2016 - 20:21, said:

cat investesti si ce castigi
bine, daca e din hobby, nu se pune problema...... banilor
Acum ceva timp ma intreba cineva daca este ok sa monteze centrala in condensatie la puffer pentru a obtine 50*C in varful pufferului cu 35*C tur centrala, ca apa calda, doar urca sus, evident ... Hobby-urile pot fi foarte costisitoare uneori, si o spun din experienta Posted Image

Inca ma minunez de cata lume gasesc pe teren si doresc aport solar de la panoul lor cu 10 tuburi la o casa de +150 mp ... Si tot de atatea ori se minuneaza si ei cand le spun ca in Iulie nu cred ca mai nevoie de incalzire Posted Image

#164
sorinqashqai

sorinqashqai

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.01.2016
Având idea asta de ceva timp, din pur noroc am vazut-o in practica in Germania la un subsol de trei blocuri .Am si poze dar nu le mai gasesc.Castigi randamentul maxim pentru ca merge la parametrii maximi continuu. Cam ce este peste randamentul uneia normale.Ar fii cam 10%. Eu nu am gaz inca ,teava ieste afara ,dar nu ie sub presiune .Amortizezi instalatia su ramao cu ea. Nu dai baii la altii care oricum ne cam jefuiesc legal.

Edited by florin71_skoda, 22 January 2016 - 00:36.


#165
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View Postsorinqashqai, on 21 ianuarie 2016 - 20:45, said:

Având idea asta de ceva timp, din pur noroc am vazut-o in practica in Germania la un subsol de trei blocuri .Am si poze dar nu le mai gasesc.Castigi randamentul maxim pentru ca merge la parametrii maximi continuu. Cam ce este peste randamentul uneia normale.Ar fii cam 10%. Eu nu am gaz inca ,teava ieste afara ,dar nu ie sub presiune .Amortizezi instalatia su ramao cu ea. Nu dai baii la altii care oricum ne cam jefuiesc legal.
Ca sa tii o centrala in condensatie la randament maxim (adica temperaturi cat mai mici), nu este nevoie decat sa proiectezi instalatia la temperaturile respective (evident tinand cont si de necesarul termic al casei, caci degeaba ti centrala acolo daca temperatura nu este suficienta pentru a incalzi casa).

#166
sorinqashqai

sorinqashqai

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.01.2016
Eu am radiatoare vk calculate cam 60/ 65 pe tur retur cu 5 grade diferenta   .Fac fata de la 55 suficient .Eu am Inteles asa: -returul trebuie sa fie cat mai rece adică cam 30 de grade ca sa meargă in condensatie continuu,
             -daca circula prea putin agent la temperatura asta ,nu fac fata radiatoarele ,ca sa se răcească suficient sa intre in centrala sa atingă eficiența maxima ,
             -in puffere obții asta
             -am vazut 2 puffere legate in paralel 2000l fiecare sus aveau 65 la baza 30  de grade ( exact planul meu).
             -cred ca se pot obtine temperaturi pe tur mai mari de 52 de grade (optime din cate stie eu).
Te rog sa ma contrazici ,argumente, păreri si alte idei.
MAI mentionez ceva: calculul este facut pentru casa ne izolată .


View Postcheluakame, on 21 ianuarie 2016 - 20:30, said:


Acum ceva timp ma intreba cineva daca este ok sa monteze centrala in condensatie la puffer pentru a obtine 50*C in varful pufferului cu 35*C tur centrala, ca apa calda, doar urca sus, evident ... Hobby-urile pot fi foarte costisitoare uneori, si o spun din experienta Posted Image

Inca ma minunez de cata lume gasesc pe teren si doresc aport solar de la panoul lor cu 10 tuburi la o casa de +150 mp ... Si tot de atatea ori se minuneaza si ei cand le spun ca in Iulie nu cred ca mai nevoie de incalzire Posted Image

Apropo de tuburi, trebuiesc multe sa facă ceva apa ,mai ales în pufer. Sunt tuburile care merg si pe cer înnorat (binisor ) dar au niste preturi pe masura . Am realizat ce energii mari trebuiesc sa obții agent termic de încălzire.

#167
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View Postsorinqashqai, on 21 ianuarie 2016 - 22:43, said:

Eu am radiatoare vk calculate cam 60/ 65 pe tur retur cu 5 grade diferenta   .Fac fata de la 55 suficient .Eu am Inteles asa: -returul trebuie sa fie cat mai rece adică cam 30 de grade ca sa meargă in condensatie continuu,
-daca circula prea putin agent la temperatura asta ,nu fac fata radiatoarele ,ca sa se răcească suficient sa intre in centrala sa atingă eficiența maxima ,
-in puffere obții asta
-am vazut 2 puffere legate in paralel 2000l fiecare sus aveau 65 la baza 30  de grade ( exact planul meu).
-cred ca se pot obtine temperaturi pe tur mai mari de 52 de grade (optime din cate stie eu).
Te rog sa ma contrazici ,argumente, păreri si alte idei.
MAI mentionez ceva: calculul este facut pentru casa ne izolată .
... cat dai pe alea 2 puffere, suplimentezi termoizolatia pentru ca acele radiatoare sa  mearga la 50/30, sau sa maresti suprafata radiatoarelor pentru a merge la acele 50/30.

Daca tu ai radiatoare dimensionate pentru 65/60, fara sa aduci aceasta temperatura din centrala, nu o sa obtii niciodata in varful pufferului temperatura respectiva, doar prin stratificare nu o sa ai niciodata 65*C in varful pufferului cu (sa zicem) 50*C din centrala, si 65*C pe tur, deja inseamna lipsa condensare la aceasta temperatura.

In plus, randamentul centralei in condensare este mai mare atunci cand si TURUL este sub temperatura de condensare, nu doar returul la o valoare mica.


View Postsorinqashqai, on 21 ianuarie 2016 - 22:43, said:

Apropo de tuburi, trebuiesc multe sa facă ceva apa ,mai ales în pufer. Sunt tuburile care merg si pe cer înnorat (binisor ) dar au niste preturi pe masura . Am realizat ce energii mari trebuiesc sa obții agent termic de încălzire.
Multe tuburi merg pe cer innorat, insa iti dau foarte mare dreptate legat de energia necesara pentru agentul termic.

#168
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postsorinqashqai, on 21 ianuarie 2016 - 22:43, said:

.... Sunt tuburile care merg si pe cer înnorat (binisor ) dar au niste preturi pe masura . ....
Da cum sa nu. Exista deasemenea si tuburi care merg noaptea de la lumina luni. Iar daca cumva in noaptea respectiva nu a "rasarit" luna,  merg de la lumina unei lanterne speciale la care nici nu se vede fascicolul de lumina cind este aprinsa. Daca nu sti ce lanterna este, zici ca-i ars becul sau ca nu mai are baterie.
Tuburi asa performante nu-ti promit ca pot sa-ti vind (ca-s scumpe si greu de gasit). Dar o lanterna pentru tuburile astea garantat poti sa-ti fac rost la un pret acceptabil.  (o dau cu o baterie care garantat merge 10 ani fara sa o schimbi)

Sorine, tu chiar mai crezi in Mos Craciun ?
Daca existau tuburile alea minune crezi ca nu erau deja montate pe multe case ?

Edited by florin71_skoda, 22 January 2016 - 00:48.


#169
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 19.09.2005
s-a mai mentionat ca de fapt, datorita modului in care functioneaza un schimbator, nu nu doar returul trebuie sa fie cat mai rece
adica, la 50/30 nu e la fel ca la 40/30
ca obtii 10% castig la randament pt ca pui puffer e doar o iluzie
banii astia nu se vor scoate niciodata
te scarpini invers
am facut ieri un test
condensatie, calorifere, peste 200mp, 26 grade in casa, approx. 12 mc gaz in 24 ore
-6 ziua cu -12 noaptea
asta inseamna maxim maxim 500-600 ron/luna pt vreo luna absurda cu geruri ca astea, ceea ce nu s-a vazut
ce as castiga cu un puffer ?
fix pix raportat la investitie

Edited by danr, 22 January 2016 - 10:42.


#170
sorinqashqai

sorinqashqai

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.01.2016
Cunosc cum functioneaza un schimbator de căldură caci am unul lîngă cazan ,pentru apa calda .22 kw la 75 c.Contează f mult viteza cu care circula agentul ce preia caldura .Poate am exagerat cu mărimea puffer-ul ii dar principiul ramane .Si aici se reflecta si ce cumperi. Nu numai vw exista sau e bun.......


View Postflorin71_skoda, on 22 ianuarie 2016 - 00:42, said:


Da cum sa nu. Exista deasemenea si tuburi care merg noaptea de la lumina luni. Iar daca cumva in noaptea respectiva nu a "rasarit" luna,  merg de la lumina unei lanterne speciale la care nici nu se vede fascicolul de lumina cind este aprinsa. Daca nu sti ce lanterna este, zici ca-i ars becul sau ca nu mai are baterie.
Tuburi asa performante nu-ti promit ca pot sa-ti vind (ca-s scumpe si greu de gasit). Dar o lanterna pentru tuburile astea garantat poti sa-ti fac rost la un pret acceptabil.  (o dau cu o baterie care garantat merge 10 ani fara sa o schimbi)

Sorine, tu chiar mai crezi in Mos Craciun ?
Daca existau tuburile alea minune crezi ca nu erau deja montate pe multe case ?

Nu am crezut nici eu! Am vazut in functiune pe o casa cu trei etaje. Unde am lucrat pe timp înnorat câteva zileeeeeeeee. Pufferul avea dimineata 30 gr.c dimineata si la amiază avea 40.  Cea ce a confirmat si proprietarul .Informeazate.

#171
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View Postsorinqashqai, on 25 ianuarie 2016 - 10:43, said:

Nu am crezut nici eu! Am vazut in functiune pe o casa cu trei etaje. Unde am lucrat pe timp înnorat câteva zileeeeeeeee. Pufferul avea dimineata 30 gr.c dimineata si la amiază avea 40.  Cea ce a confirmat si proprietarul .Informeazate.
Radiatia solara este de 2 tipuri, directa si difuza.
Prima avand o putere de 2 ori mai mare decat cea de a doua.
Teoretic toate panourile solare functioneaza si pe cer mai innorat, practic, nu la toate se cunoaste acest lucru (caci poate unele au nevoie de temperaturi mari de lucru si astfel pierd la captare, altele au trasee lungi si neizolate, iarasi pierd, si tot asa).

#172
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006
De curiozitate. Are cineva o centrala cu schimbator aluminiu- siliciu si are probleme cu ea (schimbator infundat, colmatat, fisurat,etc)? Eventual detalii despre zona si instalatie ...

#173
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 26.02.2008
Are sistem pentru dedurizare a apei  eficient si funcțional?
A fost curățată instalația de reziduri după montare, înainte de punere în funcțiune?
După respectarea tuturor parametrilor de instalare se poate vorbi de comparații.

#174
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006
Nu la toate intrebarile. Adica fara curatarea instalatiei, (cum fac 99,9% din firmele si persoanele care monteaza), cu un filtru normal anticalcar (nu statie de dedurizare a apei) si cu gaz normal de la conducta (d-ala care poate contine si sulf, si umezeala, etc.). Ma intereseaza cine are probleme cu schimbatorul de genul asta si din ce cauza spune firma de instalatii ca are problema. Ma intereseaza sa stiu cum se comporta in timp schimbatoarele de tipul asta in conditii "normale de exploatare". Poate ar trebui sa fac un poll?

Edited by maricmanu, 27 April 2016 - 14:00.


#175
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006
Se pare ca e inutil ... asa ca puteti sa-l inchideti.

#176
R3lu

R3lu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 04.08.2006

View Postmaricmanu, on 26 aprilie 2016 - 22:53, said:

De curiozitate. Are cineva o centrala cu schimbator aluminiu- siliciu si are probleme cu ea (schimbator infundat, colmatat, fisurat,etc)? Eventual detalii despre zona si instalatie ...

Pai din ce „scrie pe net” primele generatii de centrale in condensatie foloseau fix acest tip de schimbator.... si crapau intr-o veselie. Acum... greu de spus. Poate au mai imbunatatit tehnologia si nu mai e chiar asa.

Parerea mea.. daca vrei sa mergi la sigur ia o centrala cu schimbator din inox, proiectat de la bun inceput pentru condensare. Cele cu schimbator secundar aluminiu- siliciu pus pe evacuarea gazelor sunt o adaptare la tehnologia clasica non-condensare, mai slabe ca randament si ca fiabilitate.

#177
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006
Schimbatoarele de inox cu preamestec stiu cum functioneaza. Sint destul de solide si atata timp cat centrala nu are goluri de aer in schimbator si se face o curatare periodica a arzatorului si scurgerii condensului nu au probleme. Ma interesa parearea cuiva care a lucrat cu noile schimbatoare Al-SI, care sunt concepute diferit si despre care nu am idee cat de fiabile sunt si ce intretinere necesita. Pun intrebarea aceasta pentru ca sunt aparute de mai mult de un an asa ca poate au aparut si probleme ... sau nu ...

Edited by maricmanu, 09 May 2016 - 15:22.


#178
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006
Deci ... in concluzie ... totul e in regula! Nu exista nici un utilizator cu probeme. Ma bucur. Eu zic sa inchidem topical pana la anul. O sa va rog tot eu sa-l deschidem prin februarie 2017 asa. Poate o sa avem mai mult interes. MULTUMESC!

#179
emyforce1

emyforce1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 30.07.2016
Ce diferente exista in modul de functionare  intre o centrala in condensatie si una "normala" de apartament ? Mi s.a spus ca la o centrala in condesatie instalatia trebuie "supradimensionata" prin montarea unor radiatoare mai mari decat la o centrala clasica. Care este explicatia "stiintifica"? La ce temperatura a agentului termic trebuie sa lucreze o centrala in condensatie, de ex de 25kw, ca sa functioneze la randament maxim ?

#180
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
Care e diferenta intre Ariston Genus Premium Evo 24 FF si Ariston Genus Premium Evo 24 EU?
Au acelasi tip de schimbator?
La ce ar trebui sa fiu atent?
Multumesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate