Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

inducerea caldurilor la vaca

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
dumi_dumi77

dumi_dumi77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 24.02.2012
Dl horia va rog sa ma ajutati
    Parintii au cumparat o vacuta care e fatata de cca 4luni si pe care fostul pruprietar a spus ca a insamantato de cca3 luni si ca nu s-a mai intors, dar in urma examinarii de catre tehnicianul veterinar am aflat ca nu are vitel si ca unul dintre ovare este mai mic si usor atrofiat. Acesta mi-a recomandat sa-i fac tratament cu progesteron 3 zile consecutiv astfel: 10. 10.  5. ml intramuscular  iar apoi dupa 7-11 zile sa-i administrez 2 ml proliz.Insamantarea  va fi efectuata dupa alte  3-4 zile cand sigur va manifesta calduri.
  Vacuta cand am cumparato se afla intr-o stare jalnica, fiind hranita numai cu paie si cand a dat de lucerna si uruiala nu a mai scos capul din iesile de 2 saptamani si parca a mai pus si ceva pe ea iar cantitatea de lapte aproape s-a dublat.
  credeti ca tratamentul recomandat va da rezultate ?     Va multumesc.

#2
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
1. In urma examinarii, era normal ca unul din ovare sa fie mai mic si nefunctional. Pentru ca era inhibat de functionarea celuilalt ovar. Nu ma ajuta deloc constatarea ca "unul din ovare era...". Ma intereseaza cum se prezinta ambele ovare.

2. Faptul ca a fost insamantata dupa fatare inseamna ca a intrat in calduri, asta ducandu-ne la ideea ca ovarele au functionat atunci normal, nu a fost vorba de corp galben persistent. Faptul ca nu a ramas gestanta dupa acea insamantare se poate datora multor cauze: cauze care tin de insamantator (nu  a fost prinsa in perioada fertila a estrului, nu s-a efectuat corect manopera...etc.), cauze care tin de materialul seminal (lantul de frig incorect, proasta calitate etc.) si cauze care tin de vaca insasi (afectiuni ale salpinxurilor, imposibilitatea avansarii spermatozoizilor pentru a intalni ovocita, afectiuni ale mucoasei uterine care impiedica nidatia sau alte cauze care poate au determinat un avort spontan precoce la varsta de 2-3 saptamani a gestatiei....). Ar trebui investigata starea de sanatate a vacii cand se afla la fostul proprietar: au fost endometrite dupa fatare ? Au fost prolapsuri genitale ? Au fost distocii care puteau traumatiza prin manopere invazive mucoasa uterina ? Cati vitei a avut respectiva vacuta pana acum si la ce perioade dupa fatare au fost montele fertile ?

3. Deficientele grave de hranire pot duce la hipofunctie ovariena. Asadar, daca toate cele mai de sus arata ca vacuta e ok, ar trebui foarte bine hranita vreo 30-40 de zile inainte de a se incerca stimularea progesteronica. Pentru ca altfel e posibil sa se produca un simulacru de calduri in urma tratamentului, dar caldurile sa fie anovulatorii, adica sa nu se produca ovulatia - si deci insamantarea nu va avea nici o sansa. Deci, problema e complexa si nu se rezolva doar prin aceasta stimulare hormonala.

Primul pas este repetarea examenului transrectal si comunicarea cat mai exacta a starii ambelor ovare. Investigata apoi istoria reproductiva a vacii (inclusiv cate monte erau necesare pana ramanea gestanta, eventuale avorturi observate, prolapsuri, tratamente de endometrita etc.)

#3
dumi_dumi77

dumi_dumi77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 24.02.2012
Va multumesc pt raspuns. pe mine ma interesa mai mult daca modalitatea de stimulare este corecta. In ce priveste examenul ovarian , tehnicianul veterinar a spus ca sunt "curate si functionale " fara " chisti sau alte defecte" Vacuta este la primul vitel si nu a avut avorturi sau alte probleme la fatare  , fostul proprietar nu mai raspunde la tel pe a afla alte detalii si locuieste la 100de km, "UN OM DE NIMIC" cand a fost junica a fost montata la varsta de 9 luni  si a ramas mai mica de corp ea fiind un metis de holstain.

#4
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Ok, am inteles. Sa recapitulam: a fatat o data, apoi a fost insamantata si apoi ai cumparat-o dumneata.

1. Intrebarea e: a avut vreun tratament de endometrita dupa fatare ? A avut vreun prolaps uterin dupa fatare ? (Ar trebui sa se vada niste cicatrici de cusaturi pe labiile vulvei daca raspunsul ar fi pozitiv.) La chestia cu tratamentul de endometrita nu se mai poate raspunde, dar spune-mi daca ai vazut ceva scurgeri pana acum la vacuta.

2. tratamentul de stimulare progesteronica e in principiu ok, mai sunt si alte tratamente, cu gonadotropina. Ideea e ca nici un tratament nu va avea suscces daca animalul este sever subnutrit. Iar daca "o pui pe picioare" in cca, 4-5 saptamani, e foarte posibil sa se reia functionarea ovariena, fara nici un tratament.

3. Intreaba-l pe tehnician: de ce a zis ca "sunt functionale" ? Ce a gasit pe celalalt ovar ?

#5
dumi_dumi77

dumi_dumi77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 24.02.2012
primul rationament e ok
1. in ce priveste endromertita nu am nici o cunostinta. de prolaps cred ca nu poate fi vorba pt ca nu prezinta nici o urma.In ce priveste scurgerile  nu a avut de nici un fel.
2 in cateva zile se implinec 4 saptamani de cand am cumparato si se pare ca s-a pus pe picioare , a inceput sa se incadreze in programul celeilalte surate cu care imparte boxa grajdului {program de furajare , adapare si muls} .si acum s-a mai rotunjit ca era vai de ea cand am adus-o. in primele 3 zile nu s-a atins de uruiala , sfecla si nici de taratele de grau, iar acum termina tot in acelesi timp cu cealalta si linge iesilea nu alta.
3 veterinarul mi-a recomandat stimularea pt a grabi  gestatia avand in vedere ca deja au trecut peste 4 luni de la fatare.  Am cumparat progesteronul si prolizul dar nu ma grabesc sa i le fac in speranta ca va intra singura in calduri sa''nu o invat cu narav "cum zicea bunicul .

#6
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Poti sa utilizezi schema de stimulare cu progesteron si proliz, dar nu insamantezi la primele calduri, ci la urmatorul ciclu. E posibil ca primele calduri sa nu fie ovulatorii daca starea de intretinere nu e inca "in parametri". Daca alegi sa risti sa nu "prinda" la primele calduri si nu te deranjeaza ca pierzi banii pe insamantare, poti face monta si la primele calduri.

#7
dumi_dumi77

dumi_dumi77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 24.02.2012
pe data de 11 12 a avut primele scurgeri dar prezentau putin sange inchegat. Dupa ce am sunat am aflat de la tehnicianul vet ca el crede ca a fost in calduri in urma cu 2-3 zile , iar sangele se datoreaza excesului de foliculina, chiar daca nu s-a manifestat deloc. M-a sfatuit sa incep tratamentul cu progesteron 3 zile + 11 zile pauza apoi proliz +  3-4zile  apoi insamantare . Calculand zilele ar trebui sa cada in calduri la un ciclu complet 18-21 zile

#8
dumi_dumi77

dumi_dumi77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 24.02.2012
In urma tratamentului aplicat , vacuta a intrat in calduri pe data de 26 12 2013 ,cand cu amabilitatea tehnicianului vet a fost  "montata". Aceasta nu s-a intors dupa cele 18-21 zile iar  acum cateva zile s-a curatat  de 2-3 ori cate putin si mai gelatinos semn ca ar fi prins .  Multumesc dl horia, sa auzim numai de bine!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate