Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 

Transmitere wifi distanta mare

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011
Aaa, degeaba ai gigabit, că pe wireless e limitată banda, și eu țineam neparolat, să vezi cum e cum ți-l îndoaie vecinii cu torente.

Pe wifi, cel mai mult poți extinde acoperirea pe un sector cu 2 sectoriale. Cu un laptop poți ajunge la sute bune de metrii, poate și cu un smartphone la vreo 200. Deși, și la tabletă se poate pune wifi extern, cu o antenuță :)

#20
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,862
  • Înscris: 26.02.2010

 Neaceasca85, on 06 decembrie 2013 - 02:32, said:

Asa, asa, baga mare, eu si luna cristalizata, singurii 2 neparolisti la wireless. Mai nou, pe langa traficul nelimitat avem si prea multa banda, cei cu gigabitul. Posted Image


Daca ar incepe fiecare sa lase reteaua  wireless neparolata, de ce ar mai fi nevoie sa te mai abonezi la internet? Treptat abonatii vor renunta si se vor conecta le vecini, bineinteles ca fiecare face cum doreste.

Edited by aris86, 09 December 2013 - 11:42.


#21
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,196
  • Înscris: 18.04.2008
2 vecini trag de la mine. unul pe cablu și-mi plătește 5 euro, iar altul se conectează doar când îți trimite temele la facultate.

#22
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,889
  • Înscris: 14.10.2008
Pai ai putea sa ai mai multa banda si pentru tine si pentru ala schimband providerul comunist. Posted Image

Lumea s-ar abona in continuare pentru viteza si stabilitate, e o aventura sa iei semnal de la un vecin, merge bine doar in anumite pozitii, eu stiu cat m-am chinuit 5 luni cu un HG520s acasa, distanta mare intre vile, router de rahat cu 1 singura antena mica, stergea vecinul praful si muta antena, trebuia sa mut si eu laptopul, reglaj complex ca la o antena de satelit.

Vecinul asta acum daca tot nu trece la RDS si se complace cu 5 mbps, ar putea sa renunte de tot si sa ia wireless de la mine cum l-am parazitat eu pe el in asteptarea RDS-ului, mai ales ca eu nu sting routerul cand plec in concedii.

In facultate la Bucuresti m-am abonat la internet in ultimii 2 ani, acuma nu as mai face-o decat la TV, internet as folosi stick-ul meu de Digi sau wireless neparolat daca exista si merge. PC-ul ala SH sigur nu stia nici 3 G pe USB si Wi-Fi nici atat.

Acasa nu-mi intra nimeni, la magazin intra multi cu telefoane mobile cand sunt in trecere prin preajma, la D-Link e misto ca vad lista celor conectati de la ultimul restart, acasa de cand am TP-LINK pentru gigabit vad numai pe cei care sunt conectati in acest moment (desktopul si laptopul meu).Posted Image

Daca vecinii nu au cine stie ce semnal nu au cum sa ti-l indoaie cu torrente, pe cel de acasa chiar nu ar avea cum, la bloc insa unde e doar 17 mbps download si 15 mbps upload(RDS Business-preturi mari si viteze mici), ar putea sa-l ingreuneze nitel(eu folosesc mult uploadul de acolo, streamul de la DVR), dar deasupra nu sta nimeni, la stanga si la dreapta am casa scarii si exteriorul, nu apartamente, nu am vazut sa poata cineva trage mai mult de 5 mbps.

Edited by Neaceasca85, 09 December 2013 - 18:30.


#23
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,196
  • Înscris: 18.04.2008
El are AP pentru netul meu.
Nu le trebuie viteză mare că-mi ziceau atunci. Tipul de pe cablu vrea să-mi meargă jocurile.

Să trec la RDS pentru 500 Mbps ca să am de ce să-mi iau alte router-e swich-uri și cabluri, nu? Posted Image

Edited by KyKyKyKy, 09 December 2013 - 23:00.


#24
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011
Absolut. Îți faci un nou hobby din asta :roflmao:
RDS - sprijină industria de electronice.

#25
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,889
  • Înscris: 14.10.2008
Da,da,da, chiar si alta placa de retea daca ai PC mai vechi de 2007, al meu din decembrie 2007 clar a fost high end, placa gigabit onboard si o configuratie ce duce un 500 mbps speed test, download real am vazut 19 MB/s din cauza HDD-ului lenes dar mi se rupe, speed testele sunt distractia, nu downloadez nimic, Internet Explorer (streamul de la DVR), Firefox si Word sunt cam singurele programe pe care le folosesc.

Routerul il iei cu 180 de lei de la RDS in loc de 300 si ceva pe e-mag, afacere baby. Eu a trebuit sa maresc si RAM-ul, am incercat la 4 GB si nu a mers, am reusit un 2 GB, 1 GB cat era din 2007 era prea putin, insa placa de baza suporta maxim 1 GB per slot, am 4 sloturi dar 2 sunt cu erori BSOD, imi merg tot cele folosite din 2007. CPU e un Intel dual core de 2,2 Ghz.

As vrea un PC capabil de 1.000 mbps pentru a da peste cap statisticile si a surclasa RTC pe speed test net (dupa chinurile cu dial-up si ADSL am eu un fetis al vitezelor cat mai mari si al fibrei optice) dar nu se justifica pentru ca asta merge prea bine(uploadul e tot 100/30 si la FL 4), You Tube HD perfect, cu ocazia gigabitului am renuntat la XP (noile versiuni de teste nu mai sareau de 70 mbps pe XP) si am pus Windows 7 care nici nu exista in 2007 ci doar Vista pe care nu am vazut-o la nimeni.

Cablurile UTP nu ai de ce sa le schimbi, sa aibe in regula toate 8 firele si sa fie cel putin CAT 5 E, de CAT 6 va fi nevoie la 10 Gbps.

Edited by Neaceasca85, 10 December 2013 - 04:11.


#26
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Si eu las reteaua wireless fara parola, in plus, stau la parter langa strada. Posted Image Doar ca am pus wirelessul pe 802.11n only si am limitat la 13,5 mbps. Sa faca fiecare ce vrea, in limita vitezei oferite. Pentru smartphone si tableta e arhisuficient.

Edited by Getodacul, 10 December 2013 - 13:50.


#27
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,575
  • Înscris: 20.10.2006
Eu daca se incarca reteaua pun limita de viteza pe device-urile ce nu imi apartin, deregula 32 kbps daca sunt pe 3G sau UPC cand am total disponibili 128 respectiv 256, sau 512 kbps - 1 Mbps daca sunt pe fiberlink.

Edited by LunaCrystal, 10 December 2013 - 16:47.


#28
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,889
  • Înscris: 14.10.2008
Ii limitezi destul de drastic. Pe 3 G in locul tau as parola wireless-ul. Pe GPON insa sa mearga cu cat prinde fiecare, cata vreme nu ma incurca. Si nu prind cine stie ce semnal dar nici nu am vazut pe vrenunul cu torrente. Era cineva cu trafic permanent dar de 2 mbps. Acum nu mai este.

#29
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,575
  • Înscris: 20.10.2006
Aia ziceam si eu, cat timp nu ma incurca nu limitez pe nimeni, cand sunt incurcat (rare sunt situatiile) atunci trec la limitari. Nu pun parola nici pe 3G, nu ma complic si nici nu sunt asa zgarcit, e trafic nelimitat chiar daca e la 128 kbps.

#30
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 22.04.2010
La munca am internet de la vodafone pe stick,semnal slab si mergea foarte greu.Am montat stick-ul in focarul la o antena parabolica de 0,4m diametru recuperata de la o antena terestra gen Canak si orientata pe maximum de semnal.Alta viata,cu trei linii la nivel semnal aproape am triplat viteza de navigare.pina ma autentificam pe forum si citeam ceva ma apuca noaptea.
Cred ca este cea mai buna si ieftina solutie pentru cei aflati la limita de vizibilitate a releelor gsm.

#31
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,889
  • Înscris: 14.10.2008

 LunaCrystal, on 11 decembrie 2013 - 10:21, said:

Aia ziceam si eu, cat timp nu ma incurca nu limitez pe nimeni, cand sunt incurcat (rare sunt situatiile) atunci trec la limitari. Nu pun parola nici pe 3G, nu ma complic si nici nu sunt asa zgarcit, e trafic nelimitat chiar daca e la 128 kbps.

La 128 kiloaie, daca mai intra si altul tu nu mai poti misca nimic. La 3 G ar trebui parolat pentru ca iti mananca mai repede traficul intrusii si ajungi la 128 kilo ce merge mai greu ca dial-up-ul pe vremuri la cat de incarcate sunt site-urile, de exemplu Yahoo Mail nu iti da voie sa faci vreo miscare pana nu isi incarca toate balariile, iar cand ai limitarea activata la 128 kilo, numai 1 user ii poate folosi sau mai bine zis, se poate chinui ca un masochist cu "viteza" aia.

Acum se incearca sa ni se bage pe gat parolarea, routerele personalizate de ISP-isti vin cu parole complicate, chiar si routerele din comert cum e TP-LINK WDR-3600 al meu, sunt parolate by default, a trebuit sa-l deparolez cand configuram partea de wireless. Plus features de genul security at a touch of a button, cum are asta WPS.

Edited by Neaceasca85, 18 December 2013 - 03:20.


#32
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011

 mouse3, on 17 decembrie 2013 - 21:22, said:

La munca am internet de la vodafone pe stick,semnal slab si mergea foarte greu.Am montat stick-ul in focarul la o antena parabolica de 0,4m diametru recuperata de la o antena terestra gen Canak si orientata pe maximum de semnal.Alta viata,cu trei linii la nivel semnal aproape am triplat viteza de navigare.pina ma autentificam pe forum si citeam ceva ma apuca noaptea.
Cred ca este cea mai buna si ieftina solutie pentru cei aflati la limita de vizibilitate a releelor gsm.
Ce e drept. Totuși, la frecvența aia merge mult mai bine un yaghi.

#33
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,575
  • Înscris: 20.10.2006

 Neaceasca85, on 18 decembrie 2013 - 03:17, said:

La 128 kiloaie, daca mai intra si altul tu nu mai poti misca nimic. La 3 G ar trebui parolat pentru ca iti mananca mai repede traficul intrusii si ajungi la 128 kilo ce merge mai greu ca dial-up-ul pe vremuri la cat de incarcate sunt site-urile, de exemplu Yahoo Mail nu iti da voie sa faci vreo miscare pana nu isi incarca toate balariile, iar cand ai limitarea activata la 128 kilo, numai 1 user ii poate folosi sau mai bine zis, se poate chinui ca un masochist cu "viteza" aia.

Acum se incearca sa ni se bage pe gat parolarea, routerele personalizate de ISP-isti vin cu parole complicate, chiar si routerele din comert cum e TP-LINK WDR-3600 al meu, sunt parolate by default, a trebuit sa-l deparolez cand configuram partea de wireless. Plus features de genul security at a touch of a button, cum are asta WPS.
Nu prea are cum sa imi consume altcineva traficul inclus pana sa ajung la viteza de 128 Kbps, pentru ca deregula il consum eu din prima si ajung limitat in cel mai scurt timp posibil. Spre exemplu acum sunt limitat de pe 2 decembrie, si asta pentru ca pe 1 decembrie i-am dat drumu abea pe seara la internetul mobil. Eu nici nu iau in calcul viteza retelei, iau in calcul doar viteza de dupa depasirea traficului recomandat, cea la care am trafic nelimitat. Eu consider ca platesc pentru 128 Kbps si atat. Daca se intampla sa am nevoie de viteza mai mare am alt sim la care platesc 1,9 euro + tva/zi si am trafic nelimitat la viteza maxima a retelei.

Edit: Acum sunt in tren, am limita la 128 Kbps si mai sunt cam 2 utilizatori conectati in afara de mine, si uite deaia totusi merge sa postez pe softpedia.

Edited by LunaCrystal, 18 December 2013 - 15:17.


#34
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 22.04.2010

 benis, on 18 decembrie 2013 - 06:42, said:

Ce e drept. Totuși, la frecvența aia merge mult mai bine un yaghi.

Nu chiar,nu toti se baga la asa ceva,Yagi mai trebuie conectat cu intrare antena stick,pe cind asa nu modifici nimic.Daca chiar ai probleme nasoale treci pe un reflector parabolic de 1,5-2m si eu zic ca ar trebuii sa fie satisfacator in 99% din cazuri.Eu am 1,5m de cablu intre calculator si antena,antena este pusa cu vizibilitate spre relul gsm linga geam.Daca as fi scos cablul printr-o gaura afara puteam monta un reflector parabolic si mai mare,dar a fost suficient asta mic.
Cu 5 lei am rezolvat problema intr-o jumatate de ora.Citi lei ma costa un repetor gsm...

#35
roaca

roaca

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 787
  • Înscris: 15.08.2009
Ce antena Yagi este aia de 2.4 - 5 GHz? Cum arata? Nu este mai eficienta o antena parabolica la asemenea frecventa?

Edited by roaca, 28 December 2013 - 11:05.


#36
roaca

roaca

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 787
  • Înscris: 15.08.2009
Si inca o intrebare, este legal sa concentrezi puterea ruterului cu o antena Yagi sau una parabolica, intr-un unghi solid ingust?
Din cite stiu exista limita la puterea totala pe care o poate emite ruterul dar si la densitatea de putere.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate