Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Transmitere wifi distanta mare

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
pitsi

pitsi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 04.01.2011
Vreau sa pot transmite wifi pe o distanta destul de mare, de ordinul km ( ~ 10 km )
Ce imi trebuie ?

#2
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Asa ceva: http://www.shop-wifi...&product_id=250

#3
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Depinde si cita banda vrei da duca link-ul. Banuiesc ca este ptp,nu ptmp.
Conteaza si terenul cum este,daca zona fresnel e libera sau nu....asta se calculeaza. inaltimea antenelor ,sunt sau nu obstacole in calea link-ului.....etc.
Si nu in ultimul rand , ce buget ai pentru asta .

#4
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,437
  • Înscris: 10.08.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Tdv_uwz3tf4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
Tehnicul1970

Tehnicul1970

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 02.05.2013

View Postpitsi, on 02 decembrie 2013 - 20:17, said:

Vreau sa pot transmite wifi pe o distanta destul de mare, de ordinul km ( ~ 10 km )
Ce imi trebuie ?
AUTORIZATIE!

#6
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View PostTehnicul1970, on 02 decembrie 2013 - 21:05, said:

AUTORIZATIE!

Nu are nevoie de autorizatie! Daca e in 2,4 sau 5 Ghz
Eu am avut link pe 20 km si mergea excelent!

#7
pitsi

pitsi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 04.01.2011

View Postady_77, on 02 decembrie 2013 - 21:08, said:


Nu are nevoie de autorizatie! Daca e in 2,4 sau 5 Ghz
Eu am avut link pe 20 km si mergea excelent!

Imi spui si mi-e ce si cum ai folosit ? :-?

#8
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,119
  • Înscris: 04.02.2011
Depinde de condiţii ai. În primul rând e nevoie de vizibilitate directă. Dacă eşti în oraş, un PG e o antenă mai bună, are atenuare mare în spate şi nu ai perturbaţii. În afară un Yaghi e mai bun.
Dacă ai vegetaţie, mergi pe 2,4 ghz, dacă ai 100% liber, pe 5. Pentru siguranţă, poţi folosi o bandă alternativă ca back-up.

#9
pitsi

pitsi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 04.01.2011
Poate veti rade, dar vreau sa fac asta doar sa am internet pe tableta, smartphone, laptop pe o distanta mult mai mare ... daca nu se poate pe ~ 10 km ar fi ok si 2 - 3 km .., chiar si 1 km ... numai sa nu depaseasca undeva la 300 - 400 lei .

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Calculul inaltimii antenelor: http://www.qsl.net/k...i/distance.html

Edited by neagu_laurentiu, 02 December 2013 - 21:33.


#11
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

View Postpitsi, on 02 decembrie 2013 - 21:32, said:

Poate veti rade, dar vreau sa fac asta doar sa am internet pe tableta, smartphone, laptop pe o distanta mult mai mare ... daca nu se poate pe ~ 10 km ar fi ok si 2 - 3 km .., chiar si 1 km ... numai sa nu depaseasca undeva la 300 - 400 lei .

Ahahahaha. Vezi ca sunt modemuri wireless 3G/4G la operatorii gsm cu preturi de la 10 euro pe luna.
, trafic nelimitat.

Sau iei un modem d-asta sh si bagi in el o cartela digi. De ce sa te scarpini invers?

Edited by oauzor, 02 December 2013 - 21:36.


#12
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011

View Postpitsi, on 02 decembrie 2013 - 21:32, said:

Poate veti rade, dar vreau sa fac asta doar sa am internet pe tableta, smartphone, laptop pe o distanta mult mai mare ... daca nu se poate pe ~ 10 km ar fi ok si 2 - 3 km .., chiar si 1 km ... numai sa nu depaseasca undeva la 300 - 400 lei .

cat dai pe antenele alea de 1.900 euro, mai bine-ti iei un stick de la cosmo sau voda....

#13
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005

View Postpitsi, on 02 decembrie 2013 - 21:32, said:

Poate veti rade, dar vreau sa fac asta doar sa am internet pe tableta, smartphone, laptop pe o distanta mult mai mare ... daca nu se poate pe ~ 10 km ar fi ok si 2 - 3 km .., chiar si 1 km ... numai sa nu depaseasca undeva la 300 - 400 lei .

Nici o sansa sa mearga cum vrei tu. Wifi-ul nu e post de radio sa emiti pe km. Legatura fiind bidirectionala,este dictata de tableta sau laptop.deci orice ai face mai mult de 2-300m nu o sa depasesti. Si astea cu ceva cheltuiala si calcule se face.
Restul ...cu PG-rui si alte alea,sunt aberatii pentru situatia asta .Cel mult sa folosesti arie de sectoare cu ceva echipamente sensibile in spate ,gen Mikrotik,sa poti avea o legatura stabila la 300m cu tableta.
Mai bine mergi pe varianta cu stick-ul 3G.Iesi mai ieftin.

Edited by ndor, 02 December 2013 - 21:49.


#14
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
De ce oamenii so'r baga in proiecte cand nici macar nu stiu cum functioneaza?
Cum a zis si colegul de mai sus. Aceste solutii de transport la distanta se fac pentru a transporta din punctul A in B un flux de date.
De obicei continuu dar nu musai.

Cum rezolvi raza ta de acoperire ( a tabletei tale) care nu depaseste 50-100 m ?


Poti sa incerci sa pui din 100 in 100m Acces Point-uri si sa formezi un Hotspot al vostru.
Eu cred ca daca va straduiti printr-o colaborare puteti pune de 20 de AP-uri .

Numai sa nu se supere unul si sa-l scoata din priza.

Edited by mandrku, 02 December 2013 - 22:22.


#15
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,119
  • Înscris: 04.02.2011
Și să nu fie un căcat de Samsung (ca majoritatea) care are bug de roaming, că atunci vezi fericire cu netul.

#16
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,514
  • Înscris: 20.10.2006
Totusi eu cred ca e posibil, daca nu pentru tableta, macar pentru laptop, cu costuri mult mai mici, insa cu modificari ale wireless-ului si niste antene improvizate, in 2,4 Ghz. Sigur ar fi mult mai bine sa mai lase lumea dracului parolele la routere asa cum nu parolez eu, ca oricum majoritatea avem trafic nelimitat.

#17
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,770
  • Înscris: 14.10.2008
Asa, asa, baga mare, eu si luna cristalizata, singurii 2 neparolisti la wireless. Mai nou, pe langa traficul nelimitat avem si prea multa banda, cei cu gigabitul. Posted Image

#18
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008

View PostNeaceasca85, on 06 decembrie 2013 - 02:32, said:

Posted Image
Dacă n-ai gigabit n-ai voie să-l ții neparolat?
Eu fac asta de mult timp și ca să nu se întindă prea mult, am pus un router în mod b și ca "cineva" să nu umble la setări, i-am atașat pe fir un SMC cu standar de 10 Mbps.

Tipul cu wireless-ul mi se pare că ar dori defapt o rețea zonală pe bază de Wireless :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate