Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Transmitere wifi distanta mare

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Parabolica are castig mai mare  in db
Deci este mai buna.
Insa reglajul ei este mai dificil si riscul sa iasa din unghi este mai mare decat la Yagi care "taie vantul"" mai bine, sa zic asa
Daca distantele nu sunt atat de mari se poate folosi Yagi fara probleme. (castig, directivitate, manevrabilitate)
Daca distantele sunt foarte mari, chiar cu amplificator de semnal, daca antenele se vad intre ele ( nu sunt obstacole) recomand Parabolica

#38
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 17.05.2004
Am un router wifi Thompson montat de la UPC, nu sunt mulțumit de semnal în apartament.
Dacă schimb cele două antene(mici) cu unele mai lungi pot creste puterea semnalului în apartament..... Sau ce alt ceva pot face pe a avea semnal mai bun în ultima camera

#39
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

View Postmandrku, on 02 decembrie 2013 - 22:22, said:



Poti sa incerci sa pui din 100 in 100m Acces Point-uri si sa formezi un Hotspot al vostru.
Eu cred ca daca va straduiti printr-o colaborare puteti pune de 20 de AP-uri .

Numai sa nu se supere unul si sa-l scoata din priza.

Si cum rezolvi injumatatirea vitezei la fiecare bridge-repeater? Daca ai o banda de 1000Mb, peste 10 bridge-uri ai ajuns la 1Mb.

Si omul a zis 10 kilometri nu doi kilometri. Conform calculului tau ar trebui 100 de routere puse in cascada. Deci ia injumatateste viteza de 100 de ori sa vedem ce iese ;)

#40
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Era ironica solutia
Cine pune din 100 in 100m AP-uri sa aiba net gratis?
Mai bine iti platesti cu pretul AP-urilor abonamentul 3g si ai rezolvat-o.

#41
v_condratovici

v_condratovici

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 21.03.2009
Cu link de 5ghz între ele. Modul repeater e o prostie. Oricum, noi vorbim aici ipotetic, costul final fiind la câteva mii de euro, de câteva zeci de ori peste bugetul disponibil al colegului nostru.

View Postmandrku, on 04 ianuarie 2014 - 13:00, said:

Era ironica solutia
Cine pune din 100 in 100m AP-uri sa aiba net gratis?
Mai bine iti platesti cu pretul AP-urilor abonamentul 3g si ai rezolvat-o.
Într-o localitate fără 3g sau cu semnal slab poate o reţea shared de acest tip ar fezabilă.
Ar însemna acces la internet pe raza localităţii din care ar rezulta şi telefonie gratuită.
Pentru o mobilitate absolută s-ar putea utiliza echipamente 802.11k, trecerea între ap-uri s-ar face instant.

#42
ata2k6

ata2k6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 23.02.2007
Salut!

Am si eu nevoie de un sfat.
situatia e urmatoarea: Locuiesc la sat, in strada mea exista un singur provider, RTC, cu adsl. Am vrut sa fac contract cu ei, insa zic ca nu au linie libera. Am un vecin vis-a-vis, care are un router Huawei HG658, de la care preiau net prin wi-fi, cu un router TP-link TL-WA701ND, configurat in mod client, la care e conectat la un switch si un access-point no-name, WL-G2011, care imi da mie net prin casa (nu am vrut sa trag cablu din diverse motive de la vecin). TP-link-ul daca il configurez in mod repeater, merge ca dracu, de aceea am optat pentru aceasta solutie (routerele le aveam prin casa..) Distanta pana la vecin e vreo 20metri, huaweiu' cam la limita (are semnal de $#@$**! ) dar merge.
Intrebare: Mai am o vecina, cam la distanta egala de noi, de vreo 200metri care ar dori net, as putea sa dau printr-un router+antena outdoor (helix sau yagi) la ea net de la mine, din client?
Daca a facut cineva similar, poate sa imi spuna, ce router wifi a folosit, este de ajuns sa am la mine antena sau trebuie o antena capabila si la ea?

#43
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,386
  • Înscris: 20.10.2006
Se poate, dar trebuie antene externe.

#44
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005
ata2k6, mai bine intrebi pe aria de Networking, daca nu cumva s-a discutat asa ceva pe acolo.
Ai mai mari sanse sa primesti un raspuns acolo decat aici.

Forumul Softpedia > Professional Zone > Networking

#45
dreyfus

dreyfus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 21.02.2006
Oameni buni, eu am nevoie de o solutie sa transmit semnal audio intre 2 cladiri (distanta aprox. 300m) care se vad intre ele. Daca as gasi o pereche de device-uri gen emitator-receptor care sa aibe intrari si iesiri analogice ar fi super. Nu as vrea sa ma incurc cu un alt calc pe post de encoder. In cladirea de unde se initiaza transmisia audio nu exista net. Vreo recomandare? audio over wifi? :)
Thanks!

#46
laurentiuboici

laurentiuboici

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 23.01.2017
Salut,
Teoretic eu am o intrebare similara la voi. Sunt in strainatate si aici netul costa ca dracu si m-am gandit sa-mi fac o retea hotspot de vreo 200 - 300 useri cu conectare automata pe baza de IP. Ce echipament imi sugerati sau daca aveti deja exemple de o astfel de retea facuta de voi.
Multumesc frumos.

#47
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Pentru 200-300 de useri lucrurile sunt complicate, nu e chiar la nivel de amator
Care e bugetul alocat? Ca sunt niste costuri, nu gluma. Plus amplasamentul antenelor iti va da ceva bataie de cap.
Si nu in ultimul rand, verifica legislatia.

#48
danyb112

danyb112

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.05.2017

View Postady_77, on 02 decembrie 2013 - 21:08, said:


Nu are nevoie de autorizatie! Daca e in 2,4 sau 5 Ghz
Eu am avut link pe 20 km si mergea excelent!
La ce te referi cu link? mersi

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate