Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...
 

Tipuri de lentile

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
adresa

adresa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.11.2013
Salut,

Am facut de curand o consultatie la oftalmolog : miopie, dioptrii -1.5 la ambii ochi, putin astigmatism (0.25 cyl)
Imi doresc sa imi fac o pereche noua de ochelari, pe surub.
Pentru acest tip de rame, lentilele recomandate sunt cele din policarbonat. Asa ca m-am documentat acasa mai bine despre ce tipuri de materiale se folosesc pentru lentile si care sunt cele mai bune.

Daca lentilele de sticla sunt foarte resistente la zgarieturi, acestea sunt casante si nu pot fi montate pe acel tip de rama.
Cele din plastic , mi-au zis cei de la OPTIBLUE, iar nu sunt bune, pentru ca la montaj lentila se poate crapa, sau daca trece cu bine de aceasta etapa , exista riscul sa se crape si de la simplul fapt ca ii pun pe masa.
Se poate monta lentila  din plastic, dar cu un anumit grad de subtiere, aplatizare, ceea ce duce la o rigidizare a lentilei.

Lentilele din policarbonat sunt foarte rezistente, dar din cate am inteles sunt si foarte sensibile la zgarieturi.

Din punct de vedere al materialelor folosite, plasticul CR-39 are un numar ABBE aproape dublu (58) de cel al policarbonatului (30). Numarul ABBE este o masura a dispersiei luminii in acel material. Cu cat numarul ABBE e mai mare , cu atat aberatia cromatica e mai mica si invers, cu cat e mai mic, cu atat aberatia cromatica e mai mare.
http://www.kmarsopti....aspx?ItemID=65
http://www.highindex...lor-aberration/

Datorita aberatiei cromatice, la vederea periferica, culorile pot aparea "blurate" (cel putin asa am inteles eu din cate am citit).

Am fost azi la cateva cabinete optice si doar o singura doamna a stiut ceva vag despre numarul ABBE . La alte locatii ale aceluias cabinet cand am intrebat de CR-39 angajatul a ramas mirat si m-a intrebat: "adica?". N-am reusit sa aflu raspunsuri la cateva intrebari, asa ca sper ca cei care au ochelari pe rama cu surub, cu lentila de plastic sau policarbonat, sa ma lamureasca:

1. Aveti ochelari cu lentile din policarbonat? Ce dioptrie? Ati intampinat problema aceea cu aberatia cromatica atunci cand vreti sa priviti intr-o parte  ?
   Cum rezista in timp acest tip de lentile? Peste tot scrie ca sunt rezistente la spargere. Dar la zgarieturi? Cu ce le curatati deobicei?

2. La fel, daca purtati ochelari cu rama pe surub si lentile din CR-39, a fost necesar sa subtiati lentila sau vi s-a montat o lentila cu indice normal? Din cate mi s-a spus, prin subtiere  lentila de plastica va avea un indice de refractie mai mare, deci un numar abbe mai mic. Ati avut probleme (curori blurate su o lumina abastra) atunci cand utilizati vederea periferica?

   Cum sunt aceste lentile de plastic in timp?

3. Si acum o parere depsre rame: care este experienta dumneavostra cu ramele pe surub? Sunt fragli ochelarii?

Sunt confuz pentru ca eu am avut doar ochelari cu rama plina si lentile de sticla. Nu am experimentat nici lentilele din CR-39 nici pe cele de policarbonat. Cum preturile nu sunt foarte mici, imi este putin teama ca nu voi fi multumit de lentile (as vrea ca imaginea sa fie la fel de clara ca la o lentila de sticla, culorile sa fie vii si nealterate atunci cand privesc in lateral).

Exemplu de aberatie cromatica :
[ http://images1.wikia.nocookie.net/__cb20070410163255/psychology/images/6/66/Chromatic_aberration_%28comparison%29.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://cdn.aescripts.com/media/catalog/product/cache/1/image/1000x/040ec09b1e35df139433887a97daa66f/r/e/redcyan-chromatic-aberration_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Multumesc anticipat.

Edited by adresa, 30 November 2013 - 00:02.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Avantajul la lentilele de policarbonat este greutatea redusa. Pentru mine, +0.5 doar pentru citit au fost foarte bune dar din pacate se zgariau prea usor. Nu au crapat niciodata char daca au mai zburat si pe jos. Foarte bun stratul de antireflex pentru monitoarele CRT de acum ceva ani.  Acum am trecut la +0.75 tot doar pentru citit , lentile de sticla, mult mai usor de curatat, rama cu surub, am reusit performanta sa ma asez de 2 ori pe ea. Sa facut extraplata dar cu grija am adus-o la forma initiala fara probleme prea mari. Cand vreau sa vad la distanta ii scot sau ii mut mai spre varful nasului. A, si pe rama unde au fost lentilele de plastic am pus lentilele de sticla.

Edited by bumpocbum, 30 November 2013 - 00:22.


#3
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Te sfătuiesc să nu te încurci cu lentile de plastic , poţi să porţi ochelarii cu şnur fără să-ţi faci griji , cei de plastic la scurt timp se deteriorează (se mătuiesc) şi ai dat banii degeaba .
Am cumpărat cu lentile de plastic doar că erau la preţ foarte scăzut (5 lei) , altfel nu m-aş fi încurcat , şi de câte ori trebuia să curăţ de grăsime îşi pierdeau din transparenţă

#4
adresa

adresa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.11.2013

View Postpacopaco1967, on 30 noiembrie 2013 - 00:20, said:

Te sfătuiesc să nu te încurci cu lentile de plastic , poţi să porţi ochelarii cu şnur fără să-ţi faci griji , cei de plastic la scurt timp se deteriorează (se mătuiesc) şi ai dat banii degeaba .
Am cumpărat cu lentile de plastic doar că erau la preţ foarte scăzut (5 lei) , altfel nu m-aş fi încurcat , şi de câte ori trebuia să curăţ de grăsime îşi pierdeau din transparenţă
Lentilele de plastic de care mi se vorbea in magazinele optice, erau de la 140 lei in sus. probabil exista si unele din plastic mai ieftin, asa cum ai cumparat tu. Oricum, nu se pune problema sa iau ceva foarte foarte ieftin.

#5
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
lentile din sticla nu se mai face de foarte multa vreme
practic nu vei putea face decat din policarbonat
rame cu surub= cea mai proasta alegere (mai ales la dioptrii cu minus unde lentila e mai groasa la periferie si mai subtire in centru)
aberatiile cromatice se datoreaza cilindrului nu materialului
lentila descompune lumina... la obiecte nu sesizezi dar o lumina portocalie la periferie spre exemplu o vei vedea ca 2 lumini (rosu si galben)
ochelarii ii porti in permanenta deci slabe sanse sa-i tavalesti pe jos
e adevarat ca policarbonatul se zgarie mai usor decat sticla deci un motiv in plus sa ai grija de ei :)

#6
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postadresa, on 30 noiembrie 2013 - 01:19, said:

Lentilele de plastic de care mi se vorbea in magazinele optice, erau de la 140 lei in sus. probabil exista si unele din plastic mai ieftin, asa cum ai cumparat tu. Oricum, nu se pune problema sa iau ceva foarte foarte ieftin.
Aia care-i cumperi cu 140 lei sunt de fapt la 5 lei cu adaos comercial de 135 lei , în Ro este uşor să păcăleşti pentru că sunt mulţi necunoscători , ei spun că sunt specialişti şi ştiu mai bine , dacă-i contrazici spun că eşti idiot .
Am ajuns la o clinică privată la consultaţie , medicul (femeie) îmi dă reţeta şi mă trimite chiar pe holul clinicii unde era o tarabă amenajată , am înţeles că era tocmai afacerea medicului , îmi propunea astfel : lentilele gratuit dar mă costă ramele 170 lei şi se acordă garanţie la rame , persoana după tejghea (vânzătoarea ) cu halat alb fusese pregătită cu tupeu să recite lecţia şi insista  ori de câte ori vroiai să spui ceva . I-am propus să-mi dea lentilele dacă tot sunt gratuite că rame mai am acasă identice cu cele pe care le cumpăram  (erau cu şurub) , mai erau alte peroane pe aproape , se uitau amuzaţi de reprezentaţia pe care am făcut-o .
Dacă ei cu tupeu vin şi spun " lentile gratuite ,ramele 170 lei , când eu aveam nevoie ca în factură să scrie preţul ochelarilor 170 lei şi să-mi ofere garanţie pe întregul produs , am realizat că s-a pus pe înşelat chiar şi nesimţita de medic .
Nu mă mir că pentru lentilele de plastic plătiţi o căruţă de bani , e ţara tuturor posibilităţilor , aşa că "beliţi" ochii bine ce cumpăraţi
De curând am cunoscut o persoană ce a plătit  1200 lei pe ochelari , cred că îi păzeşte ca pe ochii din cap şi e tare stresantă situaţia asta .

Edited by pacopaco1967, 30 November 2013 - 12:36.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Lentila de policarbonat cu indice de refractie 1.59 nu mai este recomandata pentru ramele fara contur deoarece apar tensiuni ( aberatii ) in zona prinderilor. Cea mai performanta lentila si cea mai recomandata este lentila din sticla organica cu indice de refractie 1.6 sau 1.67. Pentru dioptriile tale iti recomand lentila cu indice de refractie de 1.6, individualizata, cu tehnologia AOT, unde ai performante optice superioare prin optimizarea suprafetei asferice ...

Poti intra pe site-ul firmei producatoare de lentile, Rodenstock-Interoptik si acolo afli mai multe informatii.


LE  Domnule Paco, dumneavoastra probabil ca v-ati cumparat o pereche de ochelari de unica folosinta, altfel nu imi pot explica acel cost de 5 lei. :)

Edited by MembruAnonim, 30 November 2013 - 14:42.


#8
adresa

adresa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.11.2013

View PostMembruAnonim, on 30 noiembrie 2013 - 14:40, said:

Lentila de policarbonat cu indice de refractie 1.59 nu mai este recomandata pentru ramele fara contur deoarece apar tensiuni ( aberatii ) in zona prinderilor. Cea mai performanta lentila si cea mai recomandata este lentila din sticla organica cu indice de refractie 1.6 sau 1.67. Pentru dioptriile tale iti recomand lentila cu indice de refractie de 1.6, individualizata, cu tehnologia AOT, unde ai performante optice superioare prin optimizarea suprafetei asferice ...

Poti intra pe site-ul firmei producatoare de lentile, Rodenstock-Interoptik si acolo afli mai multe informatii.


LE  Domnule Paco, dumneavoastra probabil ca v-ati cumparat o pereche de ochelari de unica folosinta, altfel nu imi pot explica acel cost de 5 lei. Posted Image

Sunt putin dezamagit pentru ca niciodata medicul oftalmolog nu mi-a vorbit despre lentilele, din ce material sa fie si ce indice de refractie . Ce e drept nici eu nu am intrebat. Acum aflu ca se pot face lentile individualizate in functie de dioptrii...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate