Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 

Cred ca si-a pierdut mintile...ce-i de facut?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Luiss1

Luiss1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.11.2013
Va scriu in legatura cu tatal meu....
Nu a fost un model sau o usa de biserica toata viata. I-au placut petrecerile, bautura si femeile. Fiind o fire dificila, nici una nu a stat cu el. Noi copii, am avut marele noroc sa ne creasca bunicii - salvarea noastra, altfel ajungeam pe la casa de copii, mama lipsind si ea din peisaj.
Spre batranete (nu-i chiar batran - 57 de ani) dar arata mai invarsta datorita vietii haotice a descoperit ca este bolnav grav cu ficatul si trebuie pensionat si tratat tot restul vietii. Atunci a aparut primul episod de depresie (banuiesc a fi depresie)- bautura si circ cu saptamanile. Cu toate ca alcoolul ii este interzis total. Ba ca se arunca de la etaj ba statea cu patura in cap. Nu stiu daca vorbea el sau bautura, dar era foarte teatral. Eu am casa mea, nu stiu cat a durat exact nebunia asta dar suna noaptea ca moare sau sunau prietenii lui - aia tot beti ca moare...deh circ vorbea alcoolul.
A mai avut cateva episoade din asta dupa ce l-au parasit niste "mandre". Iar circ iar ca moare iar ca se arunca. Cine naiba sa stea cu el daca e foarte dificil, plus ca gasea tot felul de "doamne" din astea dubioase.
Aaaa...am omis ceva . Are o boala cu pisicile si cainii. Are 4 pisici si pana de curand 2 caini. Zic pana de curand deoarece duminica seara a iesit afara cu unul dintre caini (fara lesa binenteles cum facea de obicei) si l-a calcat masina. N-a murit pe loc, a mai trait aproape 1 zi in chinuri mari fiind si operat in incercarea de a-l salva. Deci cainele a murit luni. "Tata" (pun ghilimele pt ca nush daca il pot numi asa avand aproape doar contributia genetica) sta cu el in pat de atunci. Doarme cu el, vorbeste cu el, il blesteama pe dumnezeu ca i-a luat sufletul lui, lumina ochilor, tot ce avea mai scump etc... bea, ii curg mucii pe cainele mort, abia daca a mancat ceva....CIRC...in toata regula.
Cred ca are ceva la cap. Sigur este nebun altfel nu-mi explic. Nu stiu ce sa fac, pe cine sa chem. Daca exista un serviciu medical...
Sau cel mai important daca sa-mi pese ... pentru ca noi copii nu am fost "lumina vietii lui" - ci femeile si mai nou animale.

#2
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 05.06.2006
112

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,336
  • Înscris: 13.01.2011
Având în vedere ,,legătura voastră strânsă '', nu trebuie să îţi pese.

Sau nu asculta... şi îţi va distruge viaţa.

#4
khristy36

khristy36

    Sunt bestii care se plimba prea mult pe pamant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,597
  • Înscris: 02.10.2010
Suna la 112 si sigur te vor indruma spre o decizie inteleapta.Pacat ca Domnul ia dat o viata si-si bate joc de ea

#5
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
ingrozitor de trist, dezolant de ignobil expozeul tau, chiar daca iti este tata doar d.p.d.v. genetic/biologic, trebuie sa il "inmanezi" autoritatilor,
altfel va deveni un pericol public, neaflandu-ne in ipotetica dictatura Oceania sau in Eurasia http://en.wikipedia....een_Eighty-Four
nu se poate hotara ca tatal tau sa fie vaporizat Posted Image Posted Image sau eventual ca o optinune oarecum mai "umanista" sa fie investigat, torturat,
reeducat in  camera 101 si abia poi sa fie redat societatii ca un element util si obedient

Edited by Teophileos, 27 November 2013 - 21:17.


#6
4GE

4GE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 16.04.2013
Daca este adevarat tot ce ai expus aici ,mi se pare un act de curaj, chiar si sub protectia anonimatului(care nu prea e).
Nu este de ras sau misto-uri.Situatia este foarte serioasa.Am avut un prieten bun al carui tata era "in genul" asta iar dupa ani de bautura a dat in epilepsie si intr-o dimineata l-a gasit agatat cu o coarda de copii de grinda casei, pisat tot si cu limba scoasa si vanata.
In anii aia nu se baga nimeni sa-l ajute.Militia motiva ca nu se baga in familie,aia de la spitalu 9 ziceau ca bautura nu este specialitatea lor, la dezintoxicare nu puteai folosi forta.

Concluzia:e greu...
Nu mai pot continua ca imi aduc aminte cum i-l batea tasu si venea la mine cu arcadele sparte si cu hainele rupte la 2-3 noaptea ca locuiam aproape si plingea si incerca sa-mi spuna de ce l-a batut dar nu intelegeam nimic fiindca sughita plingand si pina la urma adormea.Mama-i cosea hainele si-l pansa si tata se infuria si voia sa-l rupa dar in final se linistea si ramanea la mine pana a 2 a zi, apoi acelasi calvar.

Dinu-l chema si avea un defect la ochi,clipea cam des si se schimonosea dar era baiat bun.Spun era fiindca nu mai stiu de el.

As putea scrie o carte despre copilaria lui...

Am si eu o peripetie in genul:Pe strada mea la ceva case mai la vale sta un betiv ...baiat bun si muncitor(intra in contradictie nu-i asa)cand e treaz .Nevasta si-a luat copiii si s-a tirat si el a bantuit cu tot felul de betivi pina si-a gasit pe una...nebuna, cu acte.Eu reparam la masina asta vara si ea trecea de obicei pe langa mine mormaind /certindu-se cu sine.Intr-o zi cand dadeam roata jos  sa vad de ce este infranata apare nebuna cu o toporisca in mana si zice sa nu o mai urmaresc  ca ma omoara, si casa-mi demonstreze ca nu are toporisca de jucarie da cu ea in capota.Parca m-a lovit in rinichi.Ma uitam la ea ...la capota....iar la ea...iar la capota.Nu vreti sa stiti ce senzatie am avut si in ce stadiu de enervare am fost,dar am decis ca e mai bine sa o las in pace.Mare greseala.Dupa cateva zile(eu lucram tot la masina)apare si suna la militie ca o urmaresc(da,nu va mirati, avea telefon).Vine militia si vede despre ce e vorba si le arat capota si le spun ca nebuna ma hartuieste si ei ridica din umeri si cica sa sun la salvare.
Cam asta e stilu in romania.

Edited by 4GE, 27 November 2013 - 21:41.


#7
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Sunteti mai multi frati, incercati sa-i explicati ca este bolnav si are nevoie de ajutor. Indrumati-l catre un camin de batrani.

#8
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011
parintii nu ti-i alegi

#9
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
Daca ar ,,iubii,, asa rumanii animalele precum tatal tau un ai mai vedea animale maltratate si abandonatepe strazi.Nu-i asta problema  dragostea un OMOARA.Problema-i ,,bevutura,, bat-o vina.Unii ca tatal tau cu vora -si revin.Dar majoritatea un nici cu azile nici cu medici sau vorbea .Doar ceva o minune .

#10
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Parerea mea este ca situatia asta n-o sa mai dureze prea mult, si cand se va sfarsi, va fi definitiv.

#11
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Cred că e mai mult decât depresie, dar numai un psihiatru poate da un diagnostic şi prescrie un tratament. Trebuie internat la dezintoxicare, tratat cu benzodiazepine şi tot tacâmul. Probleme grave la ficat (presupun că e vorba de ciroză) înseamnă că oricum nu mai are mult de trăit, dar ar fi frumos ca măcar momentele rămase să fie altfel decât înecate în alcool şi nebunie. Oricum, fiecare beţie îi reduce semnificativ viaţa. Ca să nu mai zic de riscul mare de suicid.

Edited by Rabbit, 27 November 2013 - 22:57.


#12
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
du-l la Sapoca...obregia...sapunari.....plateste sa-l tina acolo 2 luni,,,,si se cuminteste el...zic si eu...ai alta varianta??

#13
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,096
  • Înscris: 02.12.2007

 Luiss1, on 27 noiembrie 2013 - 20:53, said:

Cred ca are ceva la cap.
Nuuuuuuu...

#14
DOCAS

DOCAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 10.07.2013
Nu te complica cu absolut nimic. Pentru ca nu merita nimic. Doar schimba-ti numarul de telefon si da-l uitarii. :)

No mercy!

#15
DKN1

DKN1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.02.2008

 Rabbit, on 27 noiembrie 2013 - 22:56, said:

Cred că e mai mult decât depresie, dar numai un psihiatru poate da un diagnostic şi prescrie un tratament. Trebuie internat la dezintoxicare, tratat cu benzodiazepine şi tot tacâmul. Probleme grave la ficat (presupun că e vorba de ciroză) înseamnă că oricum nu mai are mult de trăit, dar ar fi frumos ca măcar momentele rămase să fie altfel decât înecate în alcool şi nebunie. Oricum, fiecare beţie îi reduce semnificativ viaţa. Ca să nu mai zic de riscul mare de suicid.

Astia de fac mega circ nu se sinucid, vor doar sa distruga si vietile celorlalti daca tot e sa o piarda pe a lor, cat mai mult discomfort pentru cei din jur, toata lumea e vinovata de situatia in care se afla. Solutia in acest caz este si mai multa bautura, tarie, nu bere si alte prostii. In Romania nu are nimeni ce-i face, doar tanti cu unealta agricola mai rezolva.

#16
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Simpla înlocuire a alcoolului cu benzodiazepine ar rezolva măcar temporar problema. Efectul asupra creierului e similar, dar nu şi asupra comportamentului. Nu se dau decât cu reţetă şi în cazul celor cu probleme la ficat e necesară precauţie maximă, aşa că nu pot face recomandări în sensul ăsta.

Legat de sinucidere nu ştiu ce să zic, în cazul consumului cronic de alcool riscul există şi în cazul celor care nu ar face asta în mod normal. În plus, având în vedere că e vorba de un om care oricum are speranţa de viaţă mult diminuată (şi probabil ştie asta), riscul mi se pare relativ mare.

Edited by Rabbit, 28 November 2013 - 00:34.


#17
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Si va inlocui alcoolul cu benzodiazepine, dau si alea dependenta si e oribil sa te lasi de ele.

#18
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 zerobitsunt, on 27 noiembrie 2013 - 21:54, said:

parintii nu ti-i alegi


     Perfect adevarat. Numai ca aici e vorba despre altceva.
      Muncesti o viata intreaga, cresti copii ca sa afli intr-o buna zi ca ti-au sapat deja groapa, asteptand sa capete banii si averea.

     Tiganu cand a ajuns imparat, intai pe tacsu l-a spanzurat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate