Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Kumare - pseudo religia adevarata

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
32 replies to this topic

#19
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010
Eu am ajuns la concluzia că e nevoie de o nouă religie (mondială) pe baza căreia să se poată clădi conştiinţe (seturi de valori, pe care oamenii să le respecte fără să fie nevoie să impui legi şi poliţai care să vegheze la respectarea lor) şi din care să fie eliminate prostiile din religiile actuale (dovedite ca greşite de ştiinţă şi experienţa de pînă acum a omenirii).

Dar religia asta încă mai are de aşteptat pînă să apară.

#20
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

View Postaltul2, on 19 noiembrie 2013 - 07:20, said:

Problema se analizeaza simplu: poate sa incerce rastignirea au ba? Restul e minciuna si un film in plus evident.
Pai si-a cam asumat rastignirea atunci cand a venit in fata credinciosilor si le-a spus ca de fapt e fake.
Si-i interesant ca majoritatea l-au iertat.

Daca vrei sa vezi rastignire mai hardcore mai pune odata filmu lu Mel.. Passion of ..

#21
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View Postthe_engineer, on 19 noiembrie 2013 - 07:41, said:

Mi se pare normal, numai eu nu găsesc adepți pentru Apocalipsa, odată ce am spus exact în ce va consta ea.
Cam depresiv. O plimbare-n aer liber, la munte sau la mare, ti-ar schimba optica.
Mai erau d-astia cu apocalipsa-n cap si n-au sfarsit-o bine: unii la spitalu' 6, altii la racoare. Asa ca, ai grija.

View Postthe_engineer, on 19 noiembrie 2013 - 07:41, said:

Pe bune, e mai tare si decat Michio Kaku? Pai Kaku inca mai cauta gaura de vierme pe cand hindusii stiu exact unde e....
Fiecare cauta ceea ce-i lipseste, nu?

View Postthe_engineer, on 19 noiembrie 2013 - 07:41, said:

Altule, astia is fix ca ortodocsii, bat toaca toata ziua, bolborosesc mantre, si iubesc șobolanii (sau vacile), nu oamenii, șobolanii sunt sfinții lor părinți și balega de vacă anafura. Mantrele formeaza dogma lor.
Sa-nteleg ca esti hindus de-i cunosti asa bine?

View Postaltul2, on 19 noiembrie 2013 - 07:45, said:

Daca te-ai fi orientat pe nirvana erai asaltat de adepti. Asa cine crezi ca e interesat sa afle ca va veni apocalipsa?
S-ar putea sa ai adepti, iar apoi sa nu-ti mai convina, asa ca ai grija ce-ti doresti...ca s-ar putea sa se-mplineasca.

#22
the_engineer

the_engineer

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 17.08.2013

View Poststormwatch, on 19 noiembrie 2013 - 07:49, said:

Eu am ajuns la concluzia că e nevoie de o nouă religie (mondială) pe baza căreia să se poată clădi conştiinţe (seturi de valori, pe care oamenii să le respecte fără să fie nevoie să impui legi şi poliţai care să vegheze la respectarea lor) şi din care să fie eliminate prostiile din religiile actuale (dovedite ca greşite de ştiinţă şi experienţa de pînă acum a omenirii).

Exact, uite aici o noua religie care se opune religiei crestine, cat se poate de argumentat (in loc de 10 porunci, 10 recomandari)

http://www.anti-apoc...sa.blogspot.ro/

View Poststormwatch, on 19 noiembrie 2013 - 07:49, said:

Dar religia asta încă mai are de aşteptat pînă să apară.

Maxim 25 ani.

View PostSOCRATE_MMXII, on 19 noiembrie 2013 - 07:57, said:

Cam depresiv. O plimbare-n aer liber, la munte sau la mare, ti-ar schimba optica.
Mai erau d-astia cu apocalipsa-n cap si n-au sfarsit-o bine: unii la spitalu' 6, altii la racoare. Asa ca, ai grija.

Hai să stârpim un delir fals cu altul adevărat, ce zici? Mă refer la ăla cu reptilienii.

Tu știi ce e în USA? Unii cu delirul cu illuminati, altul cu delirul cu extraterestri, altul cu cipuirea retrograda (la ei, in capul lor, deja a avut loc prin 2008 si stau la coada sa le vina randul)

Edited by the_engineer, 19 November 2013 - 08:02.


#23
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postblimpyway, on 19 noiembrie 2013 - 07:55, said:

Pai si-a cam asumat rastignirea atunci cand a venit in fata credinciosilor si le-a spus ca de fapt e fake.
Si-i interesant ca majoritatea l-au iertat.

Daca vrei sa vezi rastignire mai hardcore mai pune odata filmu lu Mel.. Passion of ..
Bine, l-au iertat pentru ca la sfarsit cand s-a devoalat le-a livrat religia cea mare ca guru sunt ei in persoane.
Dar daca le-ar fi zis ca inginerul ca pentru credulitatea lor ii paste apocalipsa sa vezi cum il linsau pe loc.

Edited by altul2, 19 November 2013 - 08:03.


#24
the_engineer

the_engineer

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 17.08.2013

View PostSOCRATE_MMXII, on 19 noiembrie 2013 - 07:57, said:

Sa-nteleg ca esti hindus de-i cunosti asa bine?

Cine are acces la internet poate cunoaste orice.

#25
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View Postthe_engineer, on 19 noiembrie 2013 - 08:02, said:

Hai să stârpim un delir fals cu altul adevărat, ce zici? Mă refer la ăla cu reptilienii.

Tu știi ce e în USA? Unii cu delirul cu illuminati, altul cu delirul cu extraterestri, altul cu cipuirea retrograda (la ei, in capul lor, deja a avut loc prin 2008 si stau la coada sa le vina randul)

Stimabile, ce treaba am io cu credinta omului?
Daca lui ii place sa creada-n reptilieni, cipuire pe neve noaptea, de ce crezi tu ca io sau tu am putea schimba asta vreodata?
Sa fie sanatos.

View Postthe_engineer, on 19 noiembrie 2013 - 08:03, said:

Cine are acces la internet poate cunoaste orice.
Bun. Si cu ce te deranjeaza pe tine ca ei venereaza vaci si sobolani?
Nu poti dormi noaptea?
Ti-au scazut veniturile?

View Postaltul2, on 19 noiembrie 2013 - 08:03, said:

Bine, l-au iertat pentru ca la sfarsit cand s-a devoalat le-a livrat religia cea mare ca guru sunt ei in persoane.
Dar daca le-ar fi zis ca inginerul ca pentru credulitatea lor ii paste apocalipsa sa vezi cum il linsau pe loc.
Nu-mi vine sa cred ca postul asta-i scris de tine.
Deci, se poate. Totul e sa vrei. Felicitari si...tine-o tot asa. Posted Image

Edited by SOCRATE_MMXII, 19 November 2013 - 08:11.


#26
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

View Postaltul2, on 19 noiembrie 2013 - 08:03, said:

Bine, l-au iertat pentru ca la sfarsit cand s-a devoalat le-a livrat religia cea mare ca guru sunt ei in persoane.
Dar daca le-ar fi zis ca inginerul ca pentru credulitatea lor ii paste apocalipsa sa vezi cum il linsau pe loc.

Sau poate l-au iertat pentru ca le-a spus adevarul.. nu stiu ce zice inginerul, daca e ceva interesant poate merita sa faca un film pe youtube.

#27
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View Postblimpyway, on 19 noiembrie 2013 - 08:11, said:

Sau poate l-au iertat pentru ca le-a spus adevarul..
Intocmai.

Desi, n-aveau ce sa ierte, deoarece el s-a mintit pe sine, asa cum i-a mintit si pe ei. Transformarea constiintei produse in unii dintre ei, s-a produs si in el. Au parcurs acelasi drum impreuna nestiind unde duce, iar finalul a fost...grandios.

Edited by SOCRATE_MMXII, 19 November 2013 - 08:15.


#28
the_engineer

the_engineer

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 17.08.2013
@socrate, stiu si eu principiul minciuna te tine in viata, insa era o zicala in Seinfeld, Serenity now, insanity later!

Mincinosi sunt toti, cei mai mincinosi, ortodocsii, deaia asa zisul crestinism va fi inlocuit cu Shiva / RA. Plus ca nu mai vine Apocalipsa! Ahahahaha!

Edited by the_engineer, 19 November 2013 - 08:16.


#29
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View Postthe_engineer, on 19 noiembrie 2013 - 08:16, said:

@socrate, stiu si eu principiul minciuna te tine in viata, insa era o zicala in Seinfeld, Serenity now, insanity later!
Ceea ce pentru tine e minciuna, pentru ei e adevar. Ce poti sa le faci? Sa le tai capetele?
Seinfeld greseste deoarece zicala e: Serenity NOW. S-atat.

View Postthe_engineer, on 19 noiembrie 2013 - 08:16, said:

Mincinosi sunt toti, cei mai mincinosi, ortodocsii, deaia asa zisul crestinism va fi inlocuit cu Shiva / RA. Plus ca nu mai vine Apocalipsa! Ahahahaha!
In ce sens sunt mincinosi?
Ca unii popi fara scrupule manipuleaza masele de credinciosi ca pe pacanele?
Dupa fapta si rasplata, fii linistit.
Nimic din ce e ascuns nu va ramane ascuns, ci va iesi la lumina, iar ceea ce acum e soptit la ureche, se va striga de pe acoperisurile caselor.

#30
DKN1

DKN1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.02.2008
Relax, discutiile religioase sunt futile dar ne plac atat de mult... daca ne-am fi nascut pe o insula fara sa ni se bage in cap vreo religie unii s-ar fi inchinat la fulgere, alti la copaci, altii la propria persoana :) si dup-aia ar fi urmat bineinteles razboiul sfant intre aia cu pomii / aia cu fenomenele si aia mai egoisti asa. Razboi pt pace bineinteles, nu se poate altfel, daca omucizi fara sa te justifici cumva esti nebun si te spanzura semenii de frica sa nu le faci felul in somn, salbaticii dreq.
Sunt multe tipuri de filme cu Jesus dar doar unul este Life of Brian

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WlBiLNN1NhQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#31
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View PostDKN1, on 19 noiembrie 2013 - 08:27, said:

Relax, discutiile religioase sunt futile dar ne plac atat de mult... daca ne-am fi nascut pe o insula fara sa ni se bage in cap vreo religie unii s-ar fi inchinat la fulgere, alti la copaci, altii la propria persoana Posted Image si dup-aia ar fi urmat bineinteles razboiul sfant intre aia cu pomii / aia cu fenomenele si aia mai egoisti asa. Razboi pt pace bineinteles, nu se poate altfel, daca omucizi fara sa te justifici cumva esti nebun si te spanzura semenii de frica sa nu le faci felul in somn, salbaticii dreq.
Stii tu sigur asta ca musai-musai s-ar fi razboit unii cu altii?
Adica nu s-ar fi putut intelege deloc?

Edited by SOCRATE_MMXII, 19 November 2013 - 08:42.


#32
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostSOCRATE_MMXII, on 19 noiembrie 2013 - 06:25, said:

Am vazut filmul si-l pastrez sa-l arat amicilor atei sau a celor religiosi.
Din pacate, nici unii, nici ceilalti nu pot sa priceapa mesajul filmului din cauza sindromului "cana plina de ceai".
Asta se si vede din reactiile celor ce ti-au raspuns.
Nici OriginalCopy si nici altul2 n-au treaba cu filmul nici cat negru sub unghie, dar sunt fermi pe pozitiile lor, exact ca si cocosul pe gramada de gunoi.

P.S. Nu fac referire la persoanele cu nick-ul respectiv, ci la tipologia caracteristica grupului de oameni din care provin, adica fanatici religiosi, respectiv fanatici atei.
Si unii si ceilalti simt nevoia sa apartina unui grup pentru a avea o identitate "valida", deoarece, pentru ei, grupul e totul. Este o mentalitate care vine din frica.

P.S.2 Filmul ala ar trebui vazut si revazut de lumea intreaga. Poate asa...va deschide ochii.
Totuşi , acest personaj nu se încadrează în categoria falşilor hristoşi (mântuitori , salvatori ) ? Ce oferă aceşti guru ?

Doar o falsă speranţă , că iubire îţi oferă şi un pui de animăluţ care se ataşează de tine , deci ce e vrednic de reţinut în mesajul acestuia ?

Poate înlocui pe Măntuitorul creştinilor sau trebuie să coexiste şi cei din urmă ?

#33
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View Postpacopaco1967, on 19 noiembrie 2013 - 11:58, said:

Totuşi , acest personaj nu se încadrează în categoria falşilor hristoşi (mântuitori , salvatori ) ? Ce oferă aceşti guru ?

Doar o falsă speranţă , că iubire îţi oferă şi un pui de animăluţ care se ataşează de tine , deci ce e vrednic de reţinut în mesajul acestuia ?

Poate înlocui pe Măntuitorul creştinilor sau trebuie să coexiste şi cei din urmă ?
Ai vazut filmul?
Daca nu, fa-o si crede-ma ca merita.
Si nu, nu se incadreaza in categoria falsilor hristosi chiar de loc. El chiar asta vrea sa demonstreze: ca falsii hristosi sunt falsi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate